05.06.2016, 15:20 | czytano: 1686

Złote Kierpce w Sokole

zdj. Józef Słowik
ZAKOPANE. W kinie Sokół odbyła się premiera musicalu góralskiego „ Hanusine Złote Kierpce” według scenariusza i reżyserii Szymona Bafii. Spektakl zaprezentował Zespół Góralski „Zornica” działający przy Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem. W rolach głównych wystąpili: Anna Zubek, Roman Obrochta, Joanna Topór-Orawiec i Daniel Strama.
Jak mówił tuz przed premierą Szymon Bafia: akcja sztuki umiejscowiona jest Zakopanem przełomu 19 i 20. To góralska aranżacja klasycznej opowieści o Kopciuszku, z dużą dawką humoru. Znaczna część dialogów jest śpiewana na góralską nutę z towarzyszeniem kapeli i instrumentów pasterskich.
Tytułowa Hanusia to sierotka z bacowskiej rodziny. Oddana pod opiekę ciotki jest wyszydzana przez nią i jej córki. Po Zakopanem roznosi się wieść, że u Gąsieniców odbędzie się zabawa, a młody Gąsienica poszukuje żony. Dziewczyny szykują się na przyjęcie, a Hanusia zostaje w chałupie. Nucąc sieroce pieśni zjawia się jej duch ojca – bacy – który obdarowuje ją złotymi kierpcami i nakazuje jechać powozem zaprzężonym w siwe konie do Gąsieniców. Jędruś Gąsienica zakochuje się w sierotce, ale o północy dziewczyna ucieka do swojego domu gubiąc złotego kierpca. Załamany Jędruś chce ją odnaleźć…

js/ zdj. Józef Słowik
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl