15.06.2016, 08:50 | czytano: 2677

Strażackie uroczystości w Pieniążkowicach. OSP z nowym samochodem

W Pieniążkowicach odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania miejscowej OSP nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA Iveco Eurocargo. Kluczyki i dowód rejestracyjny do auta wręczyli naczelnikowi Zdzisławowi Galowi wójt Józef Babicz i przewodniczący rady Stanisław Gonciarczyk.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele MB Bolesnej w Pieniążkowicach. Modlono się w intencji wszystkich strażaków. - Cieszymy się, że nasi strażacy mają nowoczesne auto. Korzystamy z rozwoju techniki, aby jeszcze skuteczniej, w sposób profesjonalny spieszyć z pomocą. Wierzę, ufam, że ten nowoczesny sprzęt to ułatwi. Życzę Wam, aby ten samochód jak najlepiej służył, naszym mieszkańcom i aby go używać jak najrzadziej. Niech święty Florian błogosławi Waszej pracy, niech da zdrowie Wam i waszym rodzinom – mówił podczas homilii ks. proboszcz Marian Dziubas, który tuż po nabożeństwie poświęcił nowy samochód.
- Praca strażaka jest bardzo niebezpieczna. To zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność. Strażacy wypełniają swoje obowiązki nie tylko podczas pożarów czy powodzi. Dziś strażackie wozy ratownicze wyjeżdżają do wypadków drogowych, katastrof kolejowych czy budowlanych. Niestety, nie wszyscy wracają z tych akcji. Aby poprawić stan bezpieczeństwa, wyposaża się jednostki ratownicze w coraz bardziej nowoczesny sprzęt, którego obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dlatego strażacy muszą się szkolić, także w ratownictwie sanitarnym. Nie wystarczy wiedzieć, jak udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Sprawdzianem szybkości i sprawności działania strażaków są także coroczne zawody sportowo - pożarnicze - mówił podczas uroczystości wójt gminy Czarny Dunajec.

- Strażacy są nazywani strażnikami żywiołów lub rycerzami świętego Floriana. Są w pełni gotowości 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Są na nieustającej służbie. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Są z nami, odkąd jest żywioł, czyli od zawsze. To dzięki nim czujemy się bezpiecznie. Zasługują na nasz największy szacunek. Wasza praca wymaga wiele wysiłku i odwagi. Niech będzie zawsze należycie doceniana i wspierana przez całą społeczność, nad bezpieczeństwem, której czuwacie każdego dnia. Dziękujemy Wam za to z całego serca – dodał Józef Babicz.

Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowych odznaczeń dla miejscowych druhów i podziękowań dla osób i firm wspierających OSP Pieniążkowice.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Małopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: dh Józef Sproch, dh Józef Bartyzoł, dh Władysław Ciślak, dh Józef Smoleń, dh Stanisław Bobek, dh Jan Bartyzoł.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Małopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni dh Kazimierz Ciślak i dh Zdzisław Gal.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Małopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni dh Dariusz Bartyzoł, dh Zbigniew Bartyzoł, dh Grzegorz Bartyzoł, dh Krzysztof Bobek.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży pożarnych RP w Nowym Targu odznaką „Strażak Wzorowy” zostali odznaczeni dh Jan Zasadni, dh Stanisław Majchrowicz, dh Tadeusz Bafia, dh Tomasz Bobek, dh Krzysztof Łyszczarczyk, dh Krzysztof Bafia, dh Tomasz Ciślak, dh Stanisław Słodyczka, dh Łukasz Fiedor.

Zarząd OSP Pieniążkowice przyznał wyróżnienia za wieloletnią współpracę oraz pomoc dla jednostki. Otrzymali je Józef Babicz – Wójt Gminy Czarny Dunajec, Stanisława Pilch – Skarbnik Gminy Czarny Dunajec, Mariusz Garus – Pełnomocnik Spraw Obronnych w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec, Stanisław Gonciarczyk – Przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec, mł. bryg. Mariusz Łaciak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, Kazimierz Jarończyk – Prezes Banku Spółdzielczego w Czarnym Dunajcu, mieszkańcy wsi Pieniążkowice (za wyrażenie zgody podczas walnego zebrania na zaciągnięcie pożyczki finansowej na zakup samochodu), Stanisław i Tadeusz Fiedorowie, Koło nr 67 Pieniążkowice działające przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce, firma PROFIS za wykonanie samochodu pożarniczego dla jednostki OSP Pieniążkowice i dh Jan Stoch – były Naczelnik OSP Pieniążkowice za wieloletni trud, poświęcenie i wkład dla jednostki.

Zarząd OSP Pieniążkowice postanowił także podziękować także osobom i firmom za wsparcie. Otrzymali je Firma Kantor - materiały budowlane, ZHU Pylos Piekielnik – Marzena Żądlak, Dragon – Edward Krupa, Wylewki Maszynowe – Mateusz Zięba, Auto Spa Pomoc Drogowa – Tomasz Zięb, Okna Drzwi i Bramy – Tylka, Salon Fryzjerski „U Jasi”, Restauracja „U Śliwy” z Chochołowa, Sklep Techniczny w Czarnym Dunajcu – Maria Bobek, Usługi Budowlane – Jacek Komperda, Usługi Transportowe – Tadeusz Fiedor, Usługi Koparko - Ładowarką, Drukarnia Wielkoformatowa „Krafit”, Zespół Muzyczny „Teledole”, Zakład Pogrzebowy Józef Czaja, Sklep Części Zamiennych – Marzena i Grzegorz Fudala, Meble Fiedor w Pieniążkowicach, Dariusz Bartyzoł i Robert Ochmański.

Źródło: Urząd Gminy Czarny Dunajec, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Druh16.06.2016, 13:29
Jestem Druch i nie wiem czemu myslicie ze jestem z Kowańca oni na sprzęt nie mogą narzekać bo maja Miasto które bardzo im pomaga. Jestem co prawda z gminy Nowy Targ ale nie z miasta, a jak już chcecie tak mędrkować to nie istnieje jednostka OSP Kowaniec przynajmniej nie w naszym powiecie. Wybaczcie tą orawe chodziło mi o zachodnią część powiatu. Na koniec powiem tylko że pompowanie kasy w takie jednoski jak Zubrzyca, Piekielnik itp to jakaś kpina. Chłopaki z Zubrzycy zanim się oburzą to niech napiszą jak działali w wypadku w swojej wsi. Kiedy po 49min opamietali się że mają zakleszczoną osobę. Jednostki z tamtych stron to tylko jabłonka i czarny dunajec. I dla Was brawa!
kk15.06.2016, 20:18
Druh, w czym takim sie tym kowaniec zasłużył innym niż jednostki z Orawy?
osp15.06.2016, 20:17
@Druh widać że jesteś z Kowańca ;) i wiadomo że chodzi o Zubrzycę a Pieniążkowice to nie Orawa
osp15.06.2016, 16:34
do druha?
od kiedy Pieniążkowice to orawa????
do Druh15.06.2016, 15:43
to trzeba zmienić włądzę!!!
ja15.06.2016, 15:42
Pieniążkowice to nie Orawa !!!
Fajermen15.06.2016, 14:26
Wypasione autko,oby było bezrobotne(może festyny żeby się nasmarowało i tyle).
Druh15.06.2016, 13:16
Samochody tylko dla orawy, a naprawde zasłużone jednostki z powiatu nie mogą aię doczekać na samochód, a jeśli już kupują to z zerowym nakładem zarządu powiatowego. A pan Jan K. uśmiecha się na każdym poświęceniu...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl