27.06.2016, 20:02 | czytano: 4683

Jest absolutoriom dla burmistrza Nowego Targu. "Starałem się słuchać ludzi i unikać potknięć"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. 16 głosami "za" udzielone zostało Grzegorzowi Watysze absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu. - To był pierwszy rok tej kadencji i pełnienia przeze mnie funkcji burmistrza. Nigdy nie robiłem tego wcześniej i mogłem popełniać błędy, ale starałem się słuchać ludzi i unikać potknięć - powiedział burmistrz Nowego Targu dziękując za to "wotum zaufania".
Miliony - zaplanowane, pozyskane i wydane
Wcześniej zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2015. Jak mówił składając sprawozdanie skarbnik Łukasz Dłubacz - budżet na rok ubiegły zakładał dochody w wysokości 99,5 miliona zł. W trakcie roku roku dochody wzrosły o 5 mln i w efekcie plan zamknął się kwotą ok. 105 mln zł.

- Plan zakładał równowagę budżetową, ale otrzymaliśmy też szereg dotacji, co skutkowało pewną nadwyżką - mówił skarbnik. - Jeśli chodzi o przychody i rozchody to plan w zasadzie zrealizowano. Co się tyczy samego wykonania budżetu, to przychody mieliśmy wyższe o kilka milionów złotych i te środki zostały nam na ten rok. Jak Państwo wiecie w tym roku wprowadziliśmy tzw. "wolne środki" w wysokości 8 mln zł - dodał Łukasz Dłubacz zwracając się do radnych.

Skarbnik przypomniał, że dokonana reorganizacja nowotarskiego oddziału Izby Celnej sprawiła, iż miasto "straciło znaczne dochody z tytułu opłaty skarbowej". - To była strata w wysokości ok. 600 tys zł - sprecyzował.

Według informacji przekazanej przez Przewodniczącego Rady Miasta zadłużenie Nowego Targu przekracza 49 mln 300 tys. zł, co stanowi 47,4 % dochodów Miasta.

Janusz Tarnowski odczytał opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oparte na pracy Komisji Rewizyjnej. Zarówno w przypadku zatwierdzenia sprawozdania finansowego, sprawozdania z wykonania budżetu, jak i w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium RIO powiedziało "tak".

Radni chwalą i dziękują

Z podziękowaniami pospieszyli radni. Gabriel Samolej dziękował w imieniu Komisji Sportu za "wspieranie sportu w Mieście, poprzez dofinansowanie miejskich klubów sportowych i instytucji związanych ze sportem, a o za tym idzie - promocję Nowego Targu w Polsce i na świecie". - Dziękuję za wsparcie I drużyny Podhala i dofinansowywania organizacji zawodów sportowych, za założenia na czas - w grudniu ub. roku monitoringu na MHL, dzięki czemu odbył się turniej - nie muszę mówić, jaka to była wielka promocja - dodał radny Samolej podkreślając jeszcze "wzorową współpracę władz Miasta z PZHL i PHL".

Danuta Szokalska dziękowała burmistrzowi i urzędnikom za ich "pracę przy realizacji budżetu". A Leszek Pustówka wymieniał imprezy organizowane w ub. roku zaznaczając, że to też spore osiągniecie. - Bardzo udana organizacja Dnia Dziecka w Parku, w plenerze, Festiwal Smaku, Otwarcie Lata - olbrzymie zainteresowanie społeczeństwa i bardzo pozytywne opinie w prasie. Sukces Jarmarku Podhalańskiego - ogromna frekwencja, może jeden tylko przykry incydent (radny miał na myśli prawdopodobnie akt wandalizmu w postaci zniszczenia karuzeli, za co zapłaciła zwolniona z pracy dyrektor MOK - przyp. red.). Powiększenie lodowiska na Rynku - były głosy niezadowolone, ale brdzo dużo osób korzystało z lodowiska i jeszcze Rewia na lodzie zorganizowana w Mikołajki. Jeśli chodzi o dziedzinę oświaty, to mamy bardzo dobre wyniki nauczania, uporządkowanie spraw z przedszkolami - wymieniał radny i zakończył: - Składam podziękowania panu burmistrzowi i jego urzędnikom. Myślę, że efekty tej pracy przekładają się na ten rok.

Głosowanie

Na sesji brakowało dziś jednego radnego - Pawła Liszki, więc na sali obrad było 20 radnych.

Podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium 16 podniosło rękę "za", nikt nie był przeciwko, ale 4 osoby wstrzymały się od głosy. Byli to radni - Bogusława Korwin, Andrzej Swałtek, Włodzimierz Zapiórkowski i Lesław Mikołajski.
Burmistrz dziękuje

- Dziękuję za udzielenie absolutorium. - To był pierwszy rok tej kadencji i pełnienia przeze mnie funkcji burmistrza. Nigdy nie robiłem tego wcześniej i mogłem popełniać błędy, ale starałem się słuchać ludzi i unikać potknięć. Zacisnęliśmy trochę pasa. Chcę utrzymać te tendencje, by nadwyżka budżetowa została. Wcześniejsze wydatki na inwestycje okupione były pożyczkami i teraz trzeba uważać i zacząć oszczędzać. Dziękuję za wotum zaufania. Te cztery głosy "wstrzymujące się traktuję w kategoriach politycznych. Pewna opozycja musi mieć rację bytu - mówił burmistrz i pogratulował swoim zastępcom, naczelnikom, urzędnikom, szefom jednostek miejskich, spółek. - Wszystkim państwu dziękuję. Mam nadzieję, że kolejne lata będą dobre, a wyniki tej pracy będą widoczne. Przygotowujemy kolejne duże wnioski, dokumenty, ale efekty tej pracy widać będzie dopiero za parę lat - podsumował Grzegorz Watycha.

"Ludzie oczekują czegoś więcej"

- 16 głosów na "tak" o czymś świadczy - powiedział przewodniczący Rady Miasta wręczając burmistrzowi kwiaty. I zaraz dodał: - Będę szczery jak zawsze. Te 4 głosy ("wstrzymujące się" - przyp. red.) to sygnał, że wszyscy oczekują czegoś więcej, że będzie więcej i lepiej. I życzę, by udało się w kolejnych latach tej kadencji tak dobre wyniki - albo i jeszcze lepsze - osiągnąć. Apeluję do radnych, by merytoryczną i konstruktywną krytykę kierować jako zachętę do dyskusji i sposobu rozwiązywania problemów. To nie był łatwy rok. To był rok nauki pana na stanowisku burmistrza. To był rok pracowity. Ja pana podziwiam - widząc o której godzinie wychodzi pan z pracy, a po spotkaniach z nami, radnymi ile dokumentów jeszcze zabiera pan do teczki by zapewne w domu nadal pracować. To pokazuje, że jest to praca 24-godzinna. Dlatego uważam, że to absolutorium się panu bezwzględnie należy - mówił Janusz Tarnowski.

"Jeden sieje, a drugi zbiera"

Wrócono do zakończonych wczoraj oficjalnych obchodów Jubileuszu 670-lecia lokacji Miasta.

- Przeprowadzone uroczystości zapisały się w pamięci wielu nowotarżan pozytywni. Takie działania są potrzebne, ale po zabawie trzeba sobie zdać sprawę, że jest dzień zwykły, codzienny i czas pracy na rzecz społeczności. Moje gratulacje za 670-lecie, które zostało w tym roku przeprowadzone - mówił Janusz Tarnowski. Przypomniał, że Rok Jubileuszowy jeszcze trwa i czekają nas jeszcze m. in. obchody jubileuszu Galerii Jatki.

Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek przyjmując gratulacje z racji wykonania budżetu posłużył się ewangelicznym cytatem "jeden sieje, drugi żniwo zbiera".

Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
xxx02.07.2016, 20:07
Pani dyrektor MOKu została zwolniona za to, że ktoś zniszczył karuzelę? Ja bym ja zwolniła za stosunek do ludzi.
upadłe gwiazdy30.06.2016, 13:39
KTO zapłacił za samolot którym przyleciała Urbańska,Stokłosa i Józefowicz. Bo z tego co mi wiadomo to samolotu prywatnego nie mają. No więc pytam KTO? Bo szopkę z powitaniem na lotnisku to już sobie podaruję. Ale o nasze wspólne pieniądze warto zapytać.
antysportowo29.06.2016, 15:39
No to w przyszłym roku pan Samolej chyba nie podziekuje Burmistrzowi za wspieranie Klubów Sportowych, bo jak na razie to: wycofał stypendia dla wszystkich prócz MMKS, podniósł stawki za czynsz, wprowadził opłaty za wynajem sal gimnastycznych podczas organizowania zawodów dla pod patronatem burmistrza...i inne.
@K29.06.2016, 11:11
A możesz nas oświecić co takiego zrobił ten człowiek dla Nowego Targu? Oczywiście dobrego bo złego to i owszem. Sporo.
handlarz na nowej targowicy28.06.2016, 17:40
do Sx. Nowa Targowica to zasługa poprzednika , a nie Watychy, Ten nieudacznik Watycha, nawet nie potrafił zadbać o to, żeby zrobić chodniki i nową drogę do tej targowicy. Miał na to całe dwa lata.
pisbis28.06.2016, 16:27
Z tą strażą to ewidentna korupcja polityczna i kupowanie dwóch głosów za absolutorium. Bardzo nisko już upadła ta władza. Bardzo nisko. No i gdzie jest ta świetlana przyszłość. nawet przewodniczący zaczął bełkotać. Pewnie to jakaś zaraźliwa choroba.
cela28.06.2016, 15:58
zenada i tyle...
he,he,he28.06.2016, 13:57
he,he,he, Nic nie zrobił w tym mieście. Nawet drogi na targowicę nie zrobili na czas, tylko teraz trzeba się potykać po rozgrzebanych chodnikach, włazić pod samochody. To droga przez mękę burmistrzu. Prostej sprawy nie potrafił Pan dopilnować. Tylko imprezki Wam w głowie i loże honorowe dla siebie i swoich rodzin, choćby ta ostatnio na rynku pod ratuszem. Wstyd . Minęły dwa lata nicnierobienia
Sx28.06.2016, 13:34
Największym sukcesem jest zlikwidowanie starego Bangladeszu i doprowadzenie do powstania nowoczesnej targowicy z super drogą dojazdową na ulicy ludźmierskiej czyli wszystko z planem mamy wizytówkę miasta czyli zamiast Bangladeszu ,mexyk
hostorykomaniak Robert28.06.2016, 13:11
Przewodniczący naszej Rady Miasta to największa pomyłka w historii tej rady.
dard28.06.2016, 11:35
Tylko 4-sprawiedliwych się znalazło? Warto zapamiętać te nazwiska bo to są ludzie którzy zostaną na kolejną kadencję.
12328.06.2016, 11:16
Igrzysk ciąg dalszy, a gdzie chleb? Gdzie pomysły na rozwój miasta? Czasem na prawdę trzeba niewiele, by ściągnąć turystów.
@P28.06.2016, 11:09
Do Samoleja z tym problemem. Jak tak czapkuje ,to niech zajmie stanowisko w sprawie.
marek28.06.2016, 10:07
Co mają znaczyć podziękowania za pracę przy realizacji budżetu? A to nie jest przypadkiem w zakresie obowiązków i nie pobierają za to sawitego wynagrodzenia? Chęć zwrócenia na siebie uwagi przegoniła zdrowe myślenie. Pewna Pani stwierdziła widocznie ,że robią to za darmo i trzeba za to bić pokłony i dziękować. Aleśmy radnych wybrali. I śmiesznie i straszno.
vojt28.06.2016, 09:03
tak ma szczęście że tylko cztery.Tydzień temu dostał by 7.
P,28.06.2016, 08:15
Nie inwestowanie w młodzież i nie dawanie im stypendiów za osiągnięcia sportowe oczywiście prócz hokeistów to największy sukces Pana Burmistrza. Oni reprezentują miasto a miasto im się nie odwdzięczy. SUPER POMYSŁ. Na pewno Pan wygra w następnych wyborach.
żaba28.06.2016, 08:06
@Sęp Dzięki temu można teraz bez obaw parkować gdzie popadnie :)
baciok@28.06.2016, 07:27
Pana Burmistrza jako osobę uważam za inteligentnego i uczciwego człowieka. Niestety dał się omotać różnym grupom interesów, które go prowadzą do zguby. Kilka osób steruje z tylnego siedzenia. Wiem że trzeba niekiedy spełniać zobowiązania ale Panie Burmistrrzu w pewnym momencie trzeba powiedzięć STOP. Pewne działania zaczynają być na pograniczu prawa( nie użyję mocniejszych słów). Tylko że Pan odpowiada za to a niestety nie Ci którzy pociagają za sznurki. Inne tematy Nt są szeroko opisywane więc nie ma sensu ich powtarzać.
ceperka28.06.2016, 06:37
Gratulacje Panie Burmistrzu !!!vprosze patrzec na ta strone medalu ,ktora wierzy ,ze moze byc tylko lepiej......wierze w Pana uczciwosc i sumiennosc
i niech Pan tak trzyma
Misiek28.06.2016, 00:21
Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi. Dużo siły Panie Burmistrza i umiejętności wysłuchiwać szczególnie tych niezadowolonych.
Maciek27.06.2016, 23:55
do Lord Reiden
udaj się do jakiegoś dobrego lekarza bo majaczysz
K27.06.2016, 23:25
to skromny i pracowity człowiek, zrobi dużo dobrego dla Nowego Targu
gratulacje
czytelnik27.06.2016, 23:24
Nieobecność i wstrzymanie się od głosowania - oto ekipa przegranego.
Lord Reiden27.06.2016, 21:45
Przytoczę słowa znanego wieszcza: dla Grzecha.
"Miałeś chamie złoty róg, ostał Ci się jeno sznur"
Straciłeś 20% elektoratu w mieście - zobacz czy wystarczy Ci go do wygrania wyborów.

Za te "stodoly" za pol miliona na rynku (ale nie tylko) pogrzebałeś się. Nie mam w zwyczaju mówić do obcych na "TY" ale "Pan" mi nie przechodzi przez gardło... Druzgocące jest to że straciłeś chłopie 4 lata mojego życia....
abc27.06.2016, 21:19
czekamy na te sukcesy, z utęsknieniem.
i oby jeszcze do wyborów wytrzymać i zmiana.
dd27.06.2016, 21:19
No i fajnie
Sęp27.06.2016, 21:04
Do tak tylko pytam
Zlikwidowali Straż Miejską. Ludzie pragnęli tego najbardziej
wazelina27.06.2016, 20:49
Żeby aż tak zgłupie jak radny Pustówka? ... przecież to woła o pomstę do nieba.
MK27.06.2016, 20:43
gratuluje panie Burmistrzu a tymi niezadowolonymi i wiecznie narzekającymi proszę się nie przejmować
tak tylko pytam27.06.2016, 20:38
Błąd panie przewodniczący. Ludzie nie chcą więcej. Ludzie chcą cokolwiek! Czym się możecie pochwalić? Co zrobiliście dla mieszkańców? Co jest waszym sukcesem? Organizacja i to kiepska - imprezy i występ artystów za który trzeba było zapłacić ciężką kasę? Co to za osiągnięcie - wziąć z publicznych pieniędzy i sypnąć garściami?
Ponawiam pytanie - co zrobiliście dla ludzi takiego co jest waszym osiągnięciem?
filip27.06.2016, 20:14
Słodziaki dla żony :-)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl