28.06.2016, 09:39 | czytano: 7316

Zbigniew Ziobro składa kasację ws. niskiego wyroku dla mordercy Andrzeja Krzysztofiaka z Nowego Targu

Marsz milczenia po zabójstwie Andrzeja, XII. 2013
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złoży dziś kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie w sprawie zabójstwa 20-letniego Andrzeja, który zginął od ciosów nożem w 2013 r. pod klubem w Rynku w Nowym Targu. Ziobro uważa, że kara dla Dawida M. z Rabki-Zdroju jest "niewspółmierna oraz nader łagodna".
Przypomnijmy, iż Sąd Apelacyjny w Krakowie skazał Dawida M. na 15 lat więzienia, choć wcześniej Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zasądził mu dożywocie. Wywołało to liczne protesty w Nowym Targu, a rodzina w poczuciu niesprawiedliwości rozpoczęła walkę o zmianę wyroku. Wskutek zaangażowania posła Edwarda Siarki sprawą zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości. Efektem tych starań jest kasacja złożona przez ministra Ziobro.
- Orzeczenie przez Sąd Apelacyjny w Krakowie kary 15 lat więzienia pozbawienia wolności cechuje rażąca niewspółmierność, przejawiająca się w orzeczeniu kary nader łagodnej za popełnioną zbrodnię zabójstwa - napisał w uzasadnieniu apelacji minister Zbigniew Ziobro. Zwrócił uwagę, że Dawid M. wbił dwudziestolatkowi nóż w prawe ramię, w plecy i w głowę tak głęboko, że ostrze przebiło mózg. Ciosy były silne i wymierzone tak, by szybko zabić. - Do okoliczności obciążających skazanego bezspornie zaliczyć należy również działanie w miejscu publicznym oraz w sposób ostentacyjny demonstrowanie swoistej pogardy dla leżącego Andrzeja Krzysztofiaka na ziemi z wbitym nożem w głowę poprzez kopnięcie go w głowę i użycie w stosunku do niego słów wulgarnych - napisał Zbigniew Ziobro.

W opisie sprawy, przekazanym nam przez Prokuraturę Krajową czytamy, że "biegli psychiatrzy nie stwierdzili u zabójcy choroby psychicznej ani niedorozwoju. Orzekli, że to psychopata z podwyższoną skłonnością do agresji i gwałtownych zachowań. Ale mający absolutnie pełną świadomością znaczenia i konsekwencji tego, co robi. Bo – jak wynika z badań – jego inteligencja jest na ponadprzeciętnym poziomie. Dlatego w zgłoszonej apelacji minister Ziobro zakwestionował stwierdzenie Sądu Apelacyjnego, że zaburzenia osobowości Dawida M. ograniczyły jego winę".

"23-letni morderca popadł w konflikt z prawem, gdy miał zaledwie 12 lat. Miał na koncie siedem wyroków – za pobicia, groźby, kradzieże i posiadanie narkotyków. Ostatni zapadł na miesiąc przed zabójstwem Andrzeja Krzysztofiaka. Kuratorka sądowa, która zajmowała się Dawidem M., ostrzegała, że jest skłonny do zabójstwa. Alarmowała policję. Informowała komendanta policji w Rabce, że „gdyby kiedyś w mieście doszło do morderstwa, to od razu powinien sprawdzać alibi Dawida M.”. Miała racje" - przekonuje PK.

"29 listopada 2013 roku Dawid M. pojechał na andrzejkową imprezę w Nowym Targu, żeby zabić. Kogokolwiek. Był pobudzony. Końską dawkę przeciwbólowego metadonu zalał alkoholem. „Jestem rozje… , wkur… (...) muszę naprawdę zemścić się za swojego przyjaciela”, „czas do boju ruszyć... kurw… dusić, dusić, dusić. Tak musi być” - pisał do swojej byłej dziewczyny w SMS-ach. Podszedł do stojącego w kolejce do dyskoteki Andrzeja Krzysztofiaka. Wbił 20-letniemu chłopakowi nóż w głowę - relacjonuje rzecznik ministerstwa. - Mimo to Sąd Apelacyjny w Krakowie złagodził karę dla mordercy z dożywocia do 15 lat i uznał – wbrew faktom – że Dawid M. nie planował zabójstwa. To oznacza, że okrutny zabójca może wyjść na wolność już po pięciu latach odsiadki".

Prokuratura Krajowa stoi na stanowisku, że 15 lat więzienia za okrutne zabójstwo bez powodu to stanowczo za mało. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył dziś (28 czerwca) kasację od rażąco niskiego wyroku dla Dawida W., który w Andrzejki 2013 roku wbił nóż w głowę przypadkowo spotkanego 20-letniego Andrzeja Krzysztofiaka z Nowego Targu.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
Tyle w temacie29.06.2016, 19:44
Misiu fazi pozostan misiem lepiej ..
@ prawda29.06.2016, 13:52
Np.Zamiast lekcji religii . I wszyscy zadowoleni.
ol29.06.2016, 13:31
Minister sprawiedliwości oprócz kasacji wyroku powinien się zająć wymiarem sprawiedliwości w N.Targu i na Podhalu.Od dawna widzimy jak pracują sędziowie i prokuratorzy,jakie wyroki wydają ,ciekawi nas kto za tym stoi czy aby tylko niekompetencja ich?
cuś mnie dziwi29.06.2016, 11:37
Zaraz.To przecież katolik z odzysku. Doznawał przemyśleń ,duchowego odrodzenia itp. To jak tak można go traktować? PIS-owskie sumienie wam na to pozwala? O moralność nie pytam ,dawno pozbyłem się złudzeń co do was. Ha ha ha.
argo29.06.2016, 11:26
To nic nie zmieni. Posiedzi dwa lata dłużej i tyle.
To ja29.06.2016, 07:34
do@prawda,w szkole tworzy się etaty dla pedagogów, pseudo logopedów by walczyć z jąkaniem czy innymi wadami wymowy ,ale nie słyszałem by któraś szkoła podstawowa czy gimnazjum zatrudniło psychologa który wyłapie takiego jak ten z Rabki dewianta, może czas by dyrektorzy zaczęli myśleć pod takim kątem? Zabił ,jest winny i powinien dożywotnio zastanawiać się nad tym co zrobił sobie i innym. Co do orzeczenia SA jestem oburzony tak jak i większość zdrowo myślących ludzi.
Śiuty baran28.06.2016, 21:07
jusz piszą o ty w ogólno polskich mediach . I bardzo dobrze
_prawda28.06.2016, 20:12
Było mi dane chodzić z tym psycholem do szkoły. Już wtedy jego zachowanie budziło kontrowersje. Jak tylko coś się działo to od razu było wiadomo kto to. Na porządku dziennym były wybuchy toalet, rozpylanie dziwnych proszków na korytarzach, tak że trzeba było ewakuować szkołę. I racja co pisze autor, ten chłopak był nad wyraz inteligentny, jednak nie chciało mu się uczyć i wolał rozrabiać, byle tylko coś się działo i byle był dym, a nawet jak ktoś go przyłapał to łagał w żywe oczy! Nigdy nie miał szacunku do nauczycieli, ani kolegów. Sądzę, że większośc wiedziala, że to się tak skończy. Jak siedział w kiciu to przez chwile na Rabce był spokój, a tu proszę, zaczęło się na nowo. Gdyby tylko wziął się do roboty to mógłby wiele osiągnąć, bo miał kilka zajawek i talentów, a tak zaprzepaścił wszystko i świat o nim owszem usłyszał, ale w najgorszy możliwy sposób. Jak dla mnie należy mu się pięciokrotne dożywocie, a adwokacina, który go broni, powinien mocno się zastanowić nad tym co robi, bo nikt normalny nie wziąłby tej sprawy. Sprawy z której jasno wynika czyja jest wina. Ale czego się nie robi dla pieniędzy i rozgłosu... Nie wiem jak ten pan może spać spokojnie wiedząc, że walczy o uwolnienie mordercy. I w sumie nie powinno mnie to obchodzić, bo wierzę, że polskie prawo w końcu okaże się takie jak powinno i ten morderca pójdzie na zawsze do więzienia, żeby nasze dzieci mogły spokojnie chodzić po ulicach tego miasta.
Mówię wam, powinno się wprowadzić w polskich szkołach jakieś zajęcia z psychologiem i to obowiązkowe, żeby móc w porę zdiagnozować wszelkie zaburzenia, które prowadzą do takich zdarzeń!!!
gysy28.06.2016, 19:54
sędzia apelacyjny wydający tak niski wyrok w tak brutalnym zabójstwie powinien zostać pozbawiony stanowiska. Czym się kierował(/.../)na pewno nie Sprawiedliwością.Jeżeli trybunał k. nie stoi po stronie Prawa,to czego oczekiwać od sądów.Wstyd,Wstyd,Wstyd.Polsko.Biada Polakom.
Syśka28.06.2016, 19:13
Dziękujemy P. Ministrze :) mamy nadzieje, że wyrok będzie dożywotni .
Psychiatra28.06.2016, 16:41
Te , mieszkaniec . , was kodofili n ic nie przekona , nawet jak Ziobro 500 plus oddaje dla biednych , dla ciebie to dzialanie pod publike , to sie leczy . Szybko udaj się do najblizszego lekarza.
JS28.06.2016, 16:16
TedRab, przyjaciel mordercy rozumiem? Bredzisz synku. Ten pawian z Rabki nie wyjdzie z więzienia do śmierci.
NTPio28.06.2016, 16:15
Skoro nie ma kary śmierci to adekwatną karą do popełnionego czynu będzie dożywocie. @TedRab... Ty Pajacu, szkoda mi strzępić ryja na ciebie
paranoja28.06.2016, 16:15
mieszkaniec, zero to twoje drugie KODofilskie imię . Wy lemingi macie tak nasrane we łbach, nawet jeśli ktoś coś w końcu dobrego dla tego kraju robi(g*** mnie UE obchodzi) to wy i tak będziecie "jechać " bo przecież "łon z PiSu... łon Rydzyka słucha...itd".
Andrzej28.06.2016, 16:07
Skoro zwolennicy KODu przy każdej okazji rzucają jaki to mamy rząd. To ja też się wypowiem - skoro im wolno. Lepszego rządu nie było i w obecnej sytuacji w najbliższych czasie nie będzie. Przynajmniej dbają o interesy polskiej racji stanu a nie jak poprzednicy niemieckiej. Dbają o zwykłych Polaków a nie tylko tych z którymi robi się interesy...
Brawo dla ministra Ziobry - bierz się Pan za bandytów, również i tych w białych kołnierzykiem!
Robic porządek28.06.2016, 15:27
@ mieszkaniec
Oceniamy decyzje Ziobry a ta jak najbardziej słuszna
fazi28.06.2016, 14:44
Przywrócić karę śmierci i do ziemi z takimi mordercami a TedRabowi za pomówienia dwa lata za kratami bezwzględnej odsiadki
Waksmundzianin28.06.2016, 14:44
Dawniej był lepsze prawo - np.KONIOKRADÓW WIESZANO tutaj morderstwo z premedytacja i jeszcze maja wątpliwości smiechu warte ,gdyby to odemnie zalezało już dawno by wisiał !!!!! No w ostateczności dożywocie w kamieniołaomach.
Mieszkaniec NT28.06.2016, 14:34
Kara śmierci dla takiego i tylko tyle. Do tego jeszcze wykonana na rynku głównym zaraz po sumie w kosciele. Tylko dla tego żeby następny świr się zastanowił co będzie z nim się działo jak tak zrobi! Może wtedy dzieci tych bogatych i wpływowych bo i oczywiscie szanowanych rodziców zastanowia się że nie są bezkarni!
Matka28.06.2016, 14:15
Brawo panie ministrze
józek28.06.2016, 14:06
Skąd się biorą takie @tedraby-y?
kwk28.06.2016, 14:06
TedRab trochę trzeba się znać na prawie, dla podmiotów z art. 521 Kodeksu postępowania karnego termin nie jest ograniczony, za wyjątkiem terminu 6 miesięcznego od uprawomocnienia się wyroku na wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego; i co ty na to? Jaka jest twoja rodzina i tego całego M., że popieracie potwora.
fan politycznej propagandy28.06.2016, 14:02
TedRab, ciekawe jakie miałbyś zdanie gdyby zamordowanym był np. twój syn?!
mieszkaniec28.06.2016, 13:50
@baciok@
Choć nie uważam się za lewaka to się wypowiem, pan zero robi to tylko dla zebrania punktów u elektoratu, ma ambicje kiedyś zastąpić prezesa, a jak to napisałeś jedyny chłop z j.... tylko, że te j.... to wydmuszki.
głos rozsądku28.06.2016, 13:49
Skoro biegli stwierdzili że to psychopata z ponadprzeciętną inteligencją i skłonnością do agresji/zabójstw to naprawdę nie wiem nad czy się tu zastanawiać. Odizolować go, zamknąć w więzieniu o podwyższonym rygorze!

a najlepiej przywrócić karę śmierci
oskar28.06.2016, 13:03
Najwyższy czas !!!!! Ted ty chyba masz coś z głową !!!
Podatnik28.06.2016, 12:44
Brawo Ziobro , jeszcze sie wescie za urzedasow z NT.
...b...28.06.2016, 12:26
TedRab- umiesz czytać? wiesz co to kasacja wyroku?? Jesteś takim samym *** jak ten morderca- ***
anonim28.06.2016, 11:56
Brawo dla ministra teraz to już jest wiadomo ze dostanie dożywocie , nie trzeba sobie będzie dłoni brudzić a kara by była jak wy łajza wyszła ... Do TedRab Wyrok się mógł uprawomocnić Ale państwo może to zmienić i dostanie taką ciupe że wyjdzie ale spod dyry do łazienki i z powrotem, Pod celom wołają na niego ...
Anna28.06.2016, 11:48
TedRab. Co ty wypisujesz czyzbys byl tego samego pokroju co twoj kumpel morderca? Dla takich jak wy krzeslo elektryczne. Andrzej nic nikomu nie zawinil jego rodzina to porzadni ludzie i kazdy o tym wie. A co do mordercy to psychopata jesli wyjdzie znow zabije. Powinienes sie wstydzic za swoj wpis
lo-go28.06.2016, 11:10
No i mecenas Widacki poniósł klęskę, a rodzina zabójcy pewnie straciła kupę kasy. Przeciez nie pójdzie z pretensjami do Widackiego?
Obserwator28.06.2016, 11:06
do@TedRab,jak nie znasz tematu a o rodzinie nie wiesz nic to się nie wypowiadaj. Zanim bezmyślnie zaczniesz klepać w klawiaturę, pomyśl, myślenie nie boli.
wkur**ony Polak.28.06.2016, 10:43
Michał, Bartek, Mateusz, Adrian, Andrzej, Justyna, was też czeka rachunek za to co zrobiliście.
TedRab28.06.2016, 10:41
Wyrok sie uprawomocnil i tyle. 15lat to jest maksymalna kara !! Jak najszybciej na wolnoaci Michal. A rodzina tego andrzeja to policyjna rodzina
baciok@28.06.2016, 10:17
Brawo dla ministra Ziobry. Jedyny chłop z j..... w tym rzadzie. Niech nie wypowiadaja sie lewacy i obrońcy praw człowieka. Dziekuję.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl