31.07.2016, 12:40 | czytano: 5249

Radny ocenia działania samorządu jako "żenujące", a wiceburmistrz ubolewa nad "słabością państwa"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Trwający od kilku tygodni impas w realizacji ronda na granicy Nowego Targu i Szaflar zirytował radnych. Wiceburmistrz broni burmistrza - mówiąc, że to sprawa powiatu, nie miasta.
Utrudnianie budowy przez jednego z lokalnych biznesmenów, a potem widowiskowa akcja z asystą Policji, która nie przyniosła skutku została przez jednego z radnych skwitowana zwrotem "dwa do zera dla pana Żarneckiego".
"Kto zapłaci kary?"

Paweł Liszka zainteresował się konsekwencjami finansowymi, jakie mogą powstać wskutek przedłużania się budowy ronda. Przypomniał, że Miasto podjęło się jako inwestor zastępczy do realizacji inwestycji związanej z powstaniem nowej galerii handlowej. - Z ostatnich wydarzeń i doniesień prasowych wynika, że nadal występuje problem z jego realizacją. Na podstawie wszystkich podpisanych umów związanych w jakikolwiek sposób z realizacją tej inwestycji, proszę o informację: jakie Miasto może ponieść kary z tytułu niewykonania ronda w terminie, jakie kary może naliczyć wykonawca za nieprzekazanie w całości placu budowy i braku realizacji w wyznaczonym czasie ronda, jakie są przewidziane jeszcze inne kary, na które może być narażone Miasto w związku z realizację przedmiotowego ronda - pytał radny.

- Sporna działka, która została ogrodzona i broniona przed inwestycją, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest w całości wskazana pod pas drogowy i jej właściciel nic innego nie może na niej wykonać - wyjaśniał burmistrz i zapewniał, że "za odszkodowaniem działka będzie przejęta pod drogę".

"Ronda chcieli mieszkańcy"

- Jeśli chodzi o realizację tej drogi, to starałem się tak podpisać umowy, by zagwarantować bezpieczeństwo Miasta i zapewnić, że wszelkie koszty będą pokryte przez inwestora i koszty odszkodowań są pokrywane nie z pieniędzy miejskich, ale ze środków zdeponowanych na koncie Urzędu Miasta. Chciałbym też przypomnieć - bo to w dyskusji społecznej nam ucieka - że to, że w ogóle tym się zajmujemy jest efektem woli mieszkańców wyrażonej w konsultacjach społecznych. Angażujemy się, bo mieszkańcy wyraźnie powiedzieli, że chcą dużego centrum handlowego z częścią rozrywkową, czegoś co przyciągnie do miasta, będą miejsca pracy i wpływy z podatków do budżetu miasta. My zgodnie z wolą mieszkańców angażujemy siły, i czas, i pracę urzędników, by zrobić rondo gwarantujące dojazd do tej inwestycji - powtarzał Grzegorz Watycha.

"Poligon dla prawników"

- Nie jesteśmy żadnym odmieńcem, czy ewenementem, bo tego typu inwestycje są realizowane w innych miastach. Na naszym terenie my się uczymy, tu jest poligon kancelarii prawnych, które nas atakują z każdej strony - starając się tylko i wyłącznie spowolnić ten proces. Do dzisiaj nie jest zakończona sprawa wszystkich postępowań przy Dekadzie (chodzi o budynek łączący funkcję dworca autobusowego i centrum handlowego - przyp. redakcji). Mimo, że inwestycja jest zakończona - nie możemy jeszcze przejąć fragmentu drogi wybudowanej od ul. Królowej Jadwigi, bo te same osoby, które są "zaangażowane przy rondzie" - również przy tej inwestycji próbują blokować i torpedować działania, które już służą mieszkańcom - tłumaczył burmistrz.

"Żenujące figle"
Andrzej Swałtek zapewniał, że "kibicuje burmistrzowi" i zaapelował: "róbcie wszystko, żeby inwestycja była zrobiona jak najszybciej". - W poprzedniej kadencji, gdy podejmowano decyzję o budowie ronda wszyscy byliśmy "za" - przypomniał radny. Zwracając się do burmistrza dodał: - Niech pan tego nie odbiera tak, że my stawiamy panu zarzut. Ale gdy widzimy te zastępy policji... i że jeden człowiek potrafi sobie figle robić z Miasta - to nie zgadzamy się, by takie sytuacje miały miejsce. Skoro poszliście siłą, to mieliście chyba przekonanie... a tu nagle dowiadujemy się, że jest odwołanie od odwołania. To żenujące - skwitował radny, opisując nieudaną próbę przejęcia ogrodzonej działki.

Janusz Tarnowski zauważył refleksyjnie: "wiemy jakie mamy prawo". Komentując poczynania Tomasza Żarneckiego dodał: - Mieszkańcy nie zawsze rozumieją i akceptują prawo, które pozwala na takie działania. Przepisy pozwalają temu panu na takie zachowanie, a służby miejskie niestety nie mogą wykorzystywać luk prawnych. Musimy działać zgodnie z prawem. Ani burmistrz, ani egzekutor nie mieli pewności, czy nie będzie trzeba wycofać się z zaplanowanego działania. Ten pan wykorzystuje możliwości formalne, jakie daje prawo - tłumaczył, nie wyjaśniając jednak dlaczego jedni mogą korzystać z ułomności przepisów, a inni - nie.

"Proszę nie atakować burmistrza"

Zakończeniem dyskusji było wystąpienie wiceburmistrza, który przypomniał iż burmistrz Nowego Targu jest jedynie wykonawcą zastępczym inwestycji. - Proszę nie kierować zarzutów w stronę burmistrza. To postępowanie, które odbywa się w terenie - prowadzone jest przez starostwo i wojewodę. Egzekutorzy reprezentują te dwa organy i tylko oni mogą tę egzekucję przeprowadzić. Proszę nie atakować pana burmistrza, bo naszą rolą jest rola obserwatora i asystenta procedury - mówił Waldemar Wojtaszek.

Wiceburmistrz ubolewał nad "słabością państwa" i tym, że są takie problemy, z którymi nie można sobie poradzić w jasny i prosty sposób". - Pierwotna spec ustawa była prostsza i skuteczniejsza, ale potem wprowadzono nowele, z którymi w całej Polsce się borykają i my się borykamy - podsumował.

Na zdjęciach poniżej - zdjęcia z postępu prac przy budowie ronda.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kicia02.08.2016, 19:31
Tomek na Prezydenta!
sisi01.08.2016, 15:42
Już pora na zmianę tej skompromitowanej i związanej z szemranym biznesem rady!
xxyz01.08.2016, 12:43
Do "prawo"

Nic dodać, nic ująć. Twoja wypowiedź 100 % prawda.
oz01.08.2016, 09:48
Tu nie ma co śliny toczyć na słabość państwa. To co panowie i pani burmistrzowie wyprawiacie osłabiło by rzymskie legiony
oli01.08.2016, 08:18
Tomek Ż. dał kase na obchody 670 miasta , to i teraz sobie pozwala i gra wszystkim na nosie, ale to żle świadczy ,że urząd miasta połakomił się na jego forsę
Bat01.08.2016, 06:18
Zuzka dlatego pisslem . Zus , ssnepid ,policja skarbowa i inne sluzby powinny sie tym Zająć. Moze cza n a pisac bezposrednio do wladz , ze w NT rzadzi taki jeden i jest nie do ruszenia . Potrzeba szeryfa Ziobro wtedy klapek inaczej bedzie gadal. Nasza Powska wladza nic nie moze , byle do Najbliższych wyborów samorządowych. I dlatego zuzka nie kupuje w leklerku , bo sie pracowników nie szanuje. Kupuje t y lko u tego co maw niedziele zamknięte. Da sie ? I jakoś nie zbankrutowal.
haha31.07.2016, 23:27
Buhahahahahahaha!!... oddech ...Buhahahahahaaaa!!!!
zuzka31.07.2016, 23:02
temu panu biznesmenowi wolno o wiele wiecej niz kazdemu innemu mieszkancowi miasta,wiadomo-zwyklego szaraka gnoi sie za byle co,gania sie po urzedach po kilka razy w jednej sprawie,tymczasem taki pan biznesmen np.wyplaca swoich pracownikow wedlug wlasnego widzimi sie,w kopertkach,bez paskow placowych,po uprzednim kilkugodzinnym czekaniu w kolejeczce po swoje pzeciez zapracowane pieniazki,nie mowiac o tym jak traktuje pracownika,ktory raczyl zachorowac a pozniej bezczelnie i nachalnie chce wrocic do pracy.Wszystko wedlug zasady;sie ciesz ze masz robote.I niech mi nikt nie wmawia,ze nie da sie z tym nic zrobic,bo to jest po prostu zwykly rozboj a ni zadne prawo.Tego pana prawo NIE OBOWIAZUJE i tyle.
Kopernik31.07.2016, 22:09
Cymbalistow było wielu ale żaden nie śmiał zagrać przy Jankielu.
Nowotarżanin z wyboru31.07.2016, 22:05
Po raz kolejny powtarzam: niepotrzebnie świstki w polu czytaliście. Nie było nic na dzienniku podawczym to koniec. Trzeba bylo robić swoje. Najwyraźniej komuś z urzędników też zależało na takim scenariuszu. Następnym razem bardziej zdecydowanie proszę. No i posprzątać złomowisko po starej targowicy.
Pi sior ek31.07.2016, 21:59
Do barszcz: kolego jaki nanepid ?? Wróć pamiecią czyja buzka byla na reklamach stojacych przy drodze nalezacych do leclerca tzn czuczu vel klapka w wyborach na burmistrza nt??? Chcesz podpowiedz?
Śliczy31.07.2016, 21:18
Klapek,sorki Pan Żarnecki na burmistrza.Ale by wymiatał te niemoty w urzędzie.
Nogaty31.07.2016, 20:53
Macie pieniądze na kary,to co klapek z targowicy odprowadza i się kręci jak długo?
nie ślepy31.07.2016, 20:35
A wszystko się zaczęło od kłamstwa z rondem, co niby miało usprawnić połączenie Szaflarskiej z zakopianką!
kwk31.07.2016, 18:55
Po prostu Urząd Miasta ma bardzo słabych prawników i w tym sęk.Nie potrafią zastosować odpowiedniego przepisu do działań tego jegomościa aby wyegzekwować sporny teren.
zuza31.07.2016, 18:30
Ludzie co wy macie w tym Nowym Targ z mowieniem EKLERK. Przeciez wymawia się LEKLERK. Nawet reklamy w TV was nie sa w stanie nauczyc wymowy!!
MF31.07.2016, 18:09
Nadzor Budowlany do natychmiastoej kasacj Panie Starosto.....
e231.07.2016, 17:19
Dziwię się jak można pozwolić, aby jakiś jeden facet rządził Nowym Targiem - co to za "jaja"! Gdzie jest nasza wladza, wybrana przez większość nowotarżan. Czy Nowy Targ jest już własnością tego biznesmena? Nie można nic zrobić?,a gdzie są media, o głupotach to się bębni na całą Polskę, może Pani radna od afery seksualne na basenie coś zadziała. Ja już nic z tego nie rozumiem, obserwując to co się dzieje w Nowym Targu!
Jasnowidz31.07.2016, 17:17
Tomek na burmistrza
I po problemie z Targiem i Rondem i Color parkiem
opop31.07.2016, 17:01
Skandalem jest zrzucanie przez urzednika panstwowoego winy na to jakie mamy państwo. Jest to niezrozumiałe sam sobie zaprzecza. Świadczy to o poziomie urzędników. Wstyd. Ciekawe co ma państwo do wybudowanych budek za 1.7 mln złotych w rynku? Może cena też jest wina państwa a nie nieporadnych urzędników. Żałosne.
Żenada31.07.2016, 16:23
Żałosne, że stosowne służby nie mogą sobie poradzić z klapkiem. Jeśli faktycznie gra nieczysto, to zorganizować mu kilkadziesiąt wizyt kontrolnych tygodniowo. Niech się chłopina zajmie tym co już ma zamiast pozbawiać mieszkańców Podhala możliwości korzystania z normalnej, dużej galerii handlowej. On nie potrzebuje- nikt nie każe mu tam chodzić, ale nie ma prawa ograniczać wolności ekonomicznej ani przedsiębiorcom ani ich klientom. Ja nie chce wydać w Leclercu to choćby się klapek do plota przypiął i rok nic nie jadł to i tak do Leclerca nie pójdę. Pojadę do Krakowa, daleko nie ma. Ale klapkowi nic do tego- moj wybór!
prowo31.07.2016, 15:28
Państwo jest słabe bo sami do tego doprowadziliśmy,
Jeśli mamy prawo stosowane wybiórczo tak to się kończy. Mamy w Polsce dwa światy dla bogatych i zwykłych ludzi. Ci zwykli już zauważyli że prawo nie działa w stosunku do bogatych to czemu ma działać w stosunku do nich. Degrengolada Państwa postępuje systematycznie i sami "rządzący" są temu winni razem ze swoimi służbami począwszy od Nadzoru Budowlanego a na organach ścigania kończąć
Barszcz31.07.2016, 14:06
Nsslac na leklerrk sanepid , zus , urzad skarbowy i ma gosc pozamiatane , gdzie prawo !do roboty urzedasy . No ale V wiadomo ze ma sie tam kolesi .
Bywalec31.07.2016, 13:59
Na starej targowicy zrobione zostało wysypisko śmieci, wyrzucane są stare materace, rowerki dziecinne, stare meble brudy itd . Może targowica zmieniła się w śmietnik, nikt na to nie reaguje.
abc31.07.2016, 13:45
tłumaczenia nic nie dają.
"daliście ciała" i nie tylko na tej inwestycji.
szkoda słów.
jak przyjdzie "plaga egipska " to też będzie hasło: to nie my to oni.
ciekawie zaczyna się robić, a nic konkretnego jeszcze ta nasza władza nie zrobiła!!!
Ada31.07.2016, 13:45
narzekajcie na swoje nudne życie, na wasze nie powodzenia, tyle Wam zostało szanowni komentujący
szuser31.07.2016, 13:41
Wg mnie inwestor Color Parku skorzysta z okazji i wycofa się z inwestycji.
brutus31.07.2016, 13:37
Nie znam tego cukrownika, ale wystarczy kawałek NIK, a jego poplecznicy którzy studiowali jak większość bezprawie skula uszy. Wystarczy wziąć pod lupę EKLERK'
QW31.07.2016, 13:22
Niech sobie burmistrzowie gęb nie wycierają słabością państwa bo słabi to jesteście Panowie burmistrzowie i starostowie Wy i urzędy którymi - pożal się boże kierujecie!
Reprezentujecie nas za niemałą kasę i dajecie się ośmieszać pojedynczej osobie, to skandal! Jedyne honorowe wyjście w tej sytuacji - do której sami doprowadziliście - to Wasza natychmiastowa rezygnacja.
baciok@31.07.2016, 13:18
Nie bardzo rozumiem wywodu Pana Vice Burmistrza, Ośmieszacie się swoimi działaniami. Ja jako obywatel widząc taką słabą władze chyba też mogę sobie pogrywać w kulki. i co mi zrobicie?
Sx31.07.2016, 12:53
1. Budowa ronda ,2.przenosiny targowicy ,3.bajzel po starej targowicy ;,,przeszkadzał Bangladesz ,a mamy nowy plus stary jako wizytówka miasta ,jak to wygląda samo centrum miasta i takie widoki w samym środku sezonu ,przecież to wstyd to juz nie świadczy o burmistrzu tylko o nas o mieszkańcach chyba czas temu panu podziękować za takie rządy,bo że nie może poradzić sobie z trudnymi rzeczami to posprzątanie starego placu nie jest chyba takie trudne
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl