06.08.2016, 12:22 | czytano: 1534

48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbędzie się tym roku w Zakopanem w dniach 18-26 sierpnia. Jest to wydarzenie z niemal 50-letnią tradycją, które przyciąga nie tylko zespoły z całego świata oraz wielu znawców i miłośników folkloru.
W drugiej połowie sierpnia folklorem żyje całe miasto. Muzyka, śpiew i taniec z festiwalowej wioski ulokowanej na Dolnej Równi Krupowej docierają we wszystkie zakątki. Muzykanci, śpiewacy i tancerze występowali już na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem, w tym roku pojawią się na Gubałówce.
Na niezwykle bogaty i różnorodny program Festiwalu składają się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzm i przekazanie następnym pokoleniom. Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest więc sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert „Na Folkową Nutę”, którego tegoroczną gwiazdą będzie Kayah i Transoriental Orchestra.
Motywem przewodnim w tym roku będzie taniec, któremu poświęcone zostaną warsztaty folklorystyczne oraz międzynarodowa konferencja naukowa. Będzie to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem.

W Zakopanem warto będzie obejrzeć także cztery festiwalowe wystawy prezentujące prace laureatów konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”, zdjęcia Jolanty Flach „Barwy festiwalu”, dziecięcy plakat festiwalowy oraz unikatowe podhalańskie rękodzieło, jakim jest rzeźba w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Skorzystać można będzie także z wyjątkowej możliwości odwiedzenia galerii i pracowni zakopiańskich artystów, które otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zawita także do Warszawy, gdzie w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 5 sierpnia oglądać można wystawę fotografii „Święto górali świata”.

Walorem tego święta góralskiego folkloru jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią oraz podróż do źródeł, odkrywanie korzeni, a także dobra zabawa. Nic więc dziwnego, że każdy, kto choć raz gościł na Festiwalu, chce tu powrócić i znów poczuć wyjątkową atmosferę.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl