07.08.2016, 23:35 | czytano: 6199

18-letni Jan Stanuch z Zakopanego nowym Harnasiem (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec
Wybory Harnasia Roku odbyły się w Białce Tatrzańskiej podczas XX Festynu Białczańskiego. O tytuł ten walczyło pięciu kandydatów.
Nowo wybrany Harnaś razem z wybraną w lipcu Nośwarniyjsom Góroleckom Magdaleną Dziubas z Suchego, będzie reprezentował Podhale na różnego rodzaju imprezach.


- To góralska ekstraklasa. Pokazali nam co umieją, a umieją dużo i pięknie - mówił o kandydatach przewodniczący jury i prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień.W konkursie kawalerowie musieli wykazać się umiejętnościami z zakresu tańca i śpiewu po góralsku, operowania ciupagą, ale znajomością gwary góralskiej, wiedzą o regionie i posiadaną siłą fizyczną.Piąte miejsce zajął Krzysztof Blacha z Bustyku, czwartek - Janusz Gackulak z Boru, trzecie - Robert Rzepka z Ratułowa, drugie - Jan Styrczula z Ratułowa, a pierwsze - Jan Stanuch z Zakopanego. Zwycięzca otrzymał nagrody o wartości prawie 5 tys. zł, w tym m.in. piłę motorową i rower. Na koniec został pasowany na Harnasia i rozpalił oficjalną watrę jubileuszowego XX Festynu Białczańskiego.
Nowy Harnaś przejął tytuł od Andrzeja Zubka - Harnasia Roku 2015.

Harnaś Roku wybierany był po raz piętnasty. Z okazji jubileuszu, do Białki Tatrzańskiej zjechali się w niedzielę niemal wszyscy Harnasie wybierani od 2001 roku, w tym pierwszy Harnaś - Stanisław Gąsienica Wawrytko z Poronina. Wspólnie zaprezentowali się na scenie, zatańczyli zbójnickiego i zaśpiewali.r/ zdjęcia Robert Miśkowiec, zdjęcia w galerii Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Antoni09.08.2016, 04:38
E super! Czekamy jeno jako broda urośnie hej ze ;D
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl