31.08.2016, 21:57 | czytano: 5735

Nowe przedszkole w Mieście. Placówka jest przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. W Mieście otwarte zostało pierwsze na Podhalu Przedszkole Terapeutyczne "Niebieska Kokardka".
Niepubliczne przedszkole dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi znajduje się przy Al. 1000-lecia. W placówce są 4 sale terapeutyczne, w których realizowany jest specjalnie przygotowany blok zajęć przedszkolnych dla dzieci z wadami rozwojowymi oraz Sala Integracji Sensorycznej.
Placówka prowadzona jest przez dr Iwonę Jurasz i Michała Skrzypka.

- W Małopolsce jest kilkanaście tego typu placówek, głównie są one w Krakowie. Ta, jest jedyną na Podhalu. W Nowym Targu są placówki oferujące pomoc rodzicom dzieci upośledzonym, ale my zajmujemy się dziećmi mającymi zaburzenia rozwojowe, a nie wady wrodzone. Takiej pomocy tutaj jeszcze nie było. Chodzi głównie o autyzm, Zespół Aspergera, czy ADHD - tłumaczy Michał Skrzypek.

Przedszkole przyjmuje dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Placówka może przyjąć ok 25 osób. Już zapisanych jest 13 dzieci. Opiekę nad nimi sprawować będą psycholodzy, rehabilitanci i oligofrenopedagodzy. - Zaburzenia rozwojowe wiążą się często z niepełnosprawnością ruchową dziecka. Nasze przedszkole to przede wszystkim leczenie i terapia. Codzienne, 5-godzinne zajęcia terapeutyczne, cały cykl terapii, która umożliwi taki rozwój dziecka, by mogło być samodzielne i umiało się kontaktować ze światem zewnętrznym - dodaje.

Zapytany o koszty, wyjaśnia: - Mogliśmy ustalić czesne na poziomie takim jak w innych przedszkolach, dostajemy bowiem dotację ministerialną.

Nazwa przedszkola nawiązuje do symbolu autyzmu - niebieskiej wstążki.
Do Przedszkola Terapeutycznego może się zgłosić każdy rodzic, czy opiekun mający lekarskie "orzeczenie o wczesnym wspomaganiu", ale także osoby, które podejrzewają, że ich dziecko nie rozwija się prawidłowo. Na miejscu specjaliści pomogą ustalić, czy pociecha wymaga terapii, czy też nie.

s/ zdj. Michał Adamowski
komentarze
BOdzio z N>T01.09.2016, 13:57
witam a to przedszkole nie spłonie ponownie tam był juz pozar we wczesniejszym tam tez przedszkolu hmmm odczekali o otwarli ponownie ciekawe hmmm
Ewa01.09.2016, 12:59
Do rodzic: zgadzam się w 100% A to co wypisują o sobie na stronie ....
Rodzic01.09.2016, 10:54
Pożyjemy-zobaczymy niektórzy rzekomi specjaliści w tym przedszkolu zero doświadczenia zawodowego. Czas zweryfikuje puste słowa i autopromocję na wejściu nowego przedszkola...
aa01.09.2016, 09:43
"pozdrawiam" - to nie jest taka sama placówka. Chatka zajmuje się nieco innymi dziecmi
pozdrawiam01.09.2016, 07:56
taka placówki już jest od 3 lat w Nowym Targu :
1- SOSW (tuż za płotem opisanej)
2- wszystkim znana Chatka

więc Nowy Targ nie jest wsią w tym zakresie.
PEDAŁ01.09.2016, 07:33
koszt miesięczny na pewno nie mały gdyż wynajem u CHARCKA na pewno spory toz to on dzielnice robi ze swoich willi .CZTERY W JEDNYM MIEJSCU.
Karolina01.09.2016, 07:12
Pozostaje mieć nadzieję, że przedszkole jest bardziej profesjonalne niż wypowiedź pana Skrzypka dotycząca niepełnosprawności "dzieci z upośledzeniem". Tego terminu profesjonalnie się już nie używa, a pan właściciel powienien profesjonalnie o tym wiedzieć.
Widzę i grzmię31.08.2016, 22:34
Dla rodziców, matek, dowożących dzieciaczki do szkoły autkami, coś by też takie pasowało zrobić.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl