22.09.2016, 21:06 | czytano: 2806

Nowotarskie spotkanie dotyczące aktualizacji Programu Ochrony Środowiska

zdj. Piotr Korczak
Województwo Małopolskie przystąpiło do kolejnej aktualizacji Programu Ochrony Środowiska, nad którym pracuje od 2007 roku. Dokument określa zadania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Projekt zakończyć ma się w 2023 roku.
W Nowym Targu odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące aktualizacji programu. Wzięli w nim udział samorządowcy, urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska i mieszkańcy naszego subregionu.
A jest co poprawiać. W wielu miejscach naszego województwa stężenie w powietrzu szkodliwych dla zdrowia pierwiastków o kilkaset procent przekracza dozwolone normy. Bardzo widoczne jest to także na Podhalu, nad którym, szczególnie zimą, zaobserwować można gęsty smog.

Aktualizacja programu jest konieczna między innymi z powodu zbyt słabej dotychczasowej realizacji jego założeń. Na dzień dzisiejszy w skali województwa wykonano dopiero 8% założonego planu.

Nowy program w lepszy sposób odpowiadać ma także na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców województwa. Ci, jako główne priorytety, wskazali konieczność większej pomocy finansowej przy wymianie starych kotłów oraz wprowadzenie norm jakości węgla.

Na pierwszym z tych postulatów opierać się będą w głównej mierze działania województwa. Przez ostatnie 3 lata na bardziej ekologiczne wymienionych zostało 10 tys. kotłów. Teraz ta liczba ma być wielokrotnie wyższa, ponieważ ta metoda w najszybszy i najefektywniejszy sposób poprawia jakość powietrza wokół nas.
W najbliższym czasie władze województwa podejmą decyzję jakiej klasy kotły mogą być stosowane na terenie Małopolski. W grę wchodzą dwa rozwiązania: mniej restrykcyjne zakłada kotły 3 klasy, bardziej restrykcyjne zezwoli na montaż wyłącznie nowoczesnych, automatycznych kotłów 5 klasy. Ważne jest również to, że dozwolone mają być wyłącznie kotły jednofunkcyjne, które uniemożliwią palenie śmieci.

Na dzień dzisiejszy nie jest planowany całkowity zakaz palenia węglem na terenie całego województwa.

pk/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
miotonik24.09.2016, 16:08
niektórzy,to jak ten jeden ze smerfów -i tak się nie uda-,uda się,więcej wiary,możemy to zrobić dla naszych dzieci i wnuków
ss23.09.2016, 20:36
Stan
Właśnie oni palą od góry . A na gorze są plastiki .
astmatyk23.09.2016, 20:25
Jeszcze dwa pokolenia muszą odejść i może się coś zmieni . Zmienić świadomość mieszkańca może tylko dotkliwa kara finansowa . Gdzie są służby do tego wyznaczone ,pytam gdzie? Codziennie na ulicy Ku Studzionkom wieczorem czuć spalane odpady lakierowane poprodukcyjne , spalane odpady skór lub podobnych .Czy nikt nie ma nosa ,czy w tym smrodzie dobrze się żyje ? A co z dziećmi ? Poprzedni mer miasta miał wiecznie zatkany nos , a obecny ???
Stan23.09.2016, 20:11
Palić od góry !!!!! - same korzyści!!
- mniej węgla się zużywa
- dłużej się w piecu pali
- bardzo mało dymu
ehh23.09.2016, 18:24
okres palenia sie zbliża zamiast siedzieć po 50 osób i debatować nie wiadomo o czym i bez wyraźnych efektów . przeszli by sie po mieście zobaczyli by gdzie czarne kłęby dymu się z kominów wydobywają , wlepili by mandat tak z 250 zl przy okazji zostawili wszystkie papiery potrzebne na dotacje do nowszych pieców ,
ale nie oni będą siedzieć i debatować już 3 rok , a węgiel jaki był taki jest i jeszcze z 3 lata będą nakładać te normy , palacze śmieciami dalej robią to samo . w dużym stopniu do palenia dziadostwem przyczyniają sie starsi ludzie których ledwo stać na najtańszy węgiel a wymiana pieca w ich wypadku nie wchodzi w gre , mogli by pomyśleć o jakimś przystępnym kredycie z najniższym oprocentowaniem , dają dotacje tym których na to stać i którzy widza problem i chcą go rozwiązać i wątpię by palili śmieciami skoro sa skłonni wymienić piec na nowszy . to nie likwiduje zanieczyszczenia paradoksalnie wymieniają piece które i tak mało się przyczyniają do efektu smogu . choć widząc ostatnio jakoś węgla jakiej kolwiek jakości stwierdzam ze cos z nim na pewno jest nie tak a naszym urzędnikom jeszcze z 3- lata zajmie sprawdzenie tego problemu a efektem tego będzie znając życie wzrost cen bo handlarze nie bedą mogli sprzedawac najtanszego sufy w cenia dobrego wegla
Mądry23.09.2016, 14:53
Wielkie pic na wodę!
abc23.09.2016, 13:06
Gadać to wy potraficie!!!
tylko co z tego?
"0" rozwiązań w miarę użytecznych.
Praktyka prorakowa23.09.2016, 09:12
Codzienne rozpalanie w piecu butelkami z plastiku skutkujacy ich magicznym brakiem w odpadach wystawianych do wywozu przed wieloma budynkami. To jest temat.
MF23.09.2016, 06:49
Mam pytanie do Pana Burmistrza dlaczego nie polozycie rury gazowej od szkoly wstrne prewentoriumww Kowancu wszyscy tego oczekuja Czekamy....
astma22.09.2016, 23:44
Ogrzewanie gazem,,solary,, na Podhalu ? Dotacje!!(?)!Ple,ple.I będzie tak jak jest.Syf.Węgiel (eko groszek?) i smog.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl