27.09.2016, 18:52 | czytano: 1581

Zakopane: bezpłatna opieka medyczna wraca do szkół

Na wniosek komisji Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miasta władze Zakopanego zajęły się problemem zdrowia dzieci w zakopiańskich szkołach. Po konsultacjach z lekarzami specjalistami do szkół wrócą elementy bezpłatnej opieki medycznej, częściowo finansowanej przez miasto.
W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną spotkania edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania i higieny jamy ustnej. Przez lekarzy rezydentów szpitala powiatowego przeprowadzone zostaną również badania dotyczące zagrożeń cukrzycy u dzieci.
Pielęgniarki pracujące w szkołach kierować mają na dalsze badania dzieci z wadami wzroku. Badania zostaną przeprowadzone bezpłatnie w gabinecie okulistycznym dr Lucyny Galicy-Jureckiej.

Bezpłatne konsultacje i leczenie prowadzić będzie stomatolog dr Maria Bereznowska.

- Z badań skorzysta grupa dzieci, których nie stać na to, żeby pójść do lekarza stomatologa prywatnie, a czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ jest zbyt długi. Na badania kierować będą wychowawcy, którzy znają sytuację materialną poszczególnych rodzin. - wyjaśnia Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Nowy program opieki medycznej uzupełnić ma dotychczasowe działania gminy, które zgodnie z ustawą skupiały się na pracy szkolnych higienistek. Nie jest jeszcze znana liczba dzieci objętych bezpłatnym leczeniem, ani jego szczegółowe koszty.
Na dzień dzisiejszy znany jest jedynie koszt badań cukrzycowych, do których zakup materiałów pochłonie około 20 tys. złotych. Badania okulistyczne oraz stomatologiczne wykonywane będą przez dr Jurecką i dr Bereznowską nieodpłatnie.

pk/
zobacz także
komentarze
maria22.03.2017, 18:18
higiena szkolna była po wojnie.Teraz pracują pielęgniarki szkolne ,które realizują zadania:proilaktyka !!!! i pierwsza pomoc i lekarze rezydenci mogli by się uczyć od pielęgniarek.Słuszna uwaga w komentarzach to już jest i wszystkie badania dzieci są realizowane przez lekarza poz i pielęgniarki szkolne i szkoda pieniędzy ,a poziom glukozy może również wykonać pielęgniarka
olo28.09.2016, 13:40
Przecież w każdej aptece można otrzymać glukometr za darmo. Co więc ma kosztować 20 tys.A poza tym przecież jest higiena szkolna zakontraktowana w NFZ i działa wiec po co to dublować ? Ktoś nie zna zasad działania POZ to proponuję udać się do najbliższego Oddziału NFZ i popytać.
władek28.09.2016, 09:05
Ej ludzie,ludzie. Wyście już to wszystko mieli o co teraz tak walczycie. Mieliście państwowe zakłady pracy.Fundusz wczasów pracowniczych,wycieczki,wczasy za grosze. Pożyczki w zakładach pracy,przyzakładowe żłobki,przedszkola itd. Trzeba to było rozpie......ć?
chłop małorolny28.09.2016, 07:58
Przecież to wszystko powinno być w ramach opieki Państwa bezpłatnie
jola27.09.2016, 21:22
Ma za darmo tylko rodzic musi iść do lekarza rodzinnego w Ośrodku Zdrowia. Gmina może ale nie musi bo to nie jest wprost jej zadanie. Oby nie była to tylko akcja propagandowa?
fred27.09.2016, 20:08
Jak dziecko chodzi do szkoły to jest ubezpieczony ,i leczone powinno być za darmo.Nić z tego nikt nie rozumie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl