04.10.2016, 14:10 | czytano: 5621

Porozumienie podpisane. Nowy Targ i Szaflary chcą ogrzewać się wodami termalnymi

Nowy Targ i gmina Szaflary podpisały umowę o współpracy z Geotermią Podhalańską. Podłączenie do sieci geotermalnej pozwoli zadbać o czystość powietrza. Sygnatariuszem porozumienia ma być też Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu, które zasila w ciepło bloki.
W uroczystości podpisania porozumienia wzięli udział przedstawiciele władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz posłanka PiS Annna Paluch. Władze Nowego Targu reprezentował burmistrz Grzegorz Watycha, a Szaflar wójt Rafał Szkaradziński. Obecny był prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok.


- Zadaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jego misją jest wspieranie wszystkich działań, aby uzyskać, jak najlepsze standardy jakości powietrza, a to jest kwestia podstawowa – mówiła tuż przed podpisaniem umowy posłanka Anna Paluch. – Obecny zarząd Funduszu Ochrony Środowiska jest otwarty na działania samorządów lokalnych i ich potrzeby.
Celem porozumienia jest realizacji wspólnego projektu, dzięki któremu do Szaflar i Nowego Targu mogłaby popłynąć woda geotermalna z kolejnego odwiertu, który ma powstać w rejonie Bańskiej Niżnej. Dzięki porozumieniu zostanie założona spółka, w której udziały obejmą: gmina Szaflary, PEC Geotermia Podhalańska S.A. i MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. Firma owa będzie się nazywała Geotermia Nowotarska Sp. z o.o. Odwiert w 100% ma zostać sfinansowany ze środków NFOŚ.

- Geotermia, jako źródło energii jest źródłem najczystszym, bezemisyjnym i bezodpadowym. Nie ma lepszego odnawialnego źródła energii – mówił Artur Michalski, prezes NFOŚiGW. - Byliśmy zdziwieni, jak zostaliśmy powołani na swoje stanowiska, że poprzedni zarząd Narodowego Funduszu nie był zainteresowany rozwijaniem źródeł geotermalnych, a wręcz te pomysły były sekowane. Projekt rozwoju sieci nie zyskał własnego miejsca.
- Warto zaznaczyć, że właśnie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii nastąpi znaczna poprawa stanu środowiska naturalnego, zostanie bowiem ograniczona niska emisja w tym rejonie. Tymczasem to właśnie ten problem, skutkował negatywnymi ocenami, tego regionu Polski, który jest przecież nastawiony na turystykę – twierdzili zgodnie włodarze Nowego Targu Szaflar.

- Dzięki tej umowie otwieramy furtkę podłączenia geotermii do Nowego Targu – mówił Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu. - Od wielu lat mówiło się o tym, żeby miasto korzystało z tego dobra natury, którego złoża znajdują się kilka kilometrów od Nowego Targu. Dlatego udział miasta, które posiada swoją sieć ciepłowniczą i kotłownie, jest dość dużym akcentem, że chcemy zmienić to źródło ciepła. Bo stan powietrza w Nowym Targu, jaki jest każdy wie i dlatego dla naszego zdrowia i przyszłych pokoleń jesteśmy zobowiązani, żeby podejmować takie kroki, żeby zlikwidować smog, który zalega nad miastem przez długie miesiące.

Burmistrz Watycha nie ukrywał, ze przeciwnicy podłączenia do geotermii przekonują, iż wraz z podłączeniem do sieci wzrosną ceny za ogrzewanie mieszkań. On sam jest przekonany, że niekoniecznie tak musi być.

Tekst i fot. Józef Słowik
zobacz także
komentarze
dżul08.10.2016, 20:44
do ehh, ty chyba należysz do tych specjalistów, którzy uważają, że jak będą powtarzał te same bzdury to w końcu staną się one faktem. No mało to przekonujące w naukach ścisłych, a w szczególności w termodynamice. To po pierwsze.

Po drugie, jak już chcesz wychwalać burmistrza za Jego decyzje to rób to mądrze. I oczywiście nie kłam, bo od samego początku woda z Bańskiej w Zakopanem jest dogrzewana ... w kotłowni szczytowej, która posiada zainstalowaną moc cieplną w kotłach wodnych, gazowo-olejowych na 38 MWt oraz 2,1 MWt mocy cieplnej i 1,5 MWe mocy elektrycznej w silnikach gazowych. Kotłownia ta z założenia stanowi źródło ciepła w okresach szczytowego zapotrzebowania. Pokrywa ona zapotrzebowanie na ciepło w okresach, gdy energia uzyskana z wód termalnych nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło!(informacja pochodzi z raportu GP). Czytaj zima, która u nas trwa pół roku lub dłużej.

Po trzecie nie mów o ewentualnych kosztach dostarczenia ciepła i amortyzacji odwiertu, bo to także wymaga stosowania szczegółowych obliczeń, a nade wszystko danych, a nie wróżenia z fusów jak to czyni burmistrz. Tutaj na skróty nie da się chadzać. O efekcie ekologicznym nie wspomnę ponieważ to dopiero szereg komplikacji zaczynających się w globalnej wartości tej inwestycji, kondycji ekonomicznej mieszkańców i pomocy publicznej miasta lub gminy.

I na koniec bardzo poważnie. W oparciu o wodę istnieją przecież jeszcze lepsze oraz prostsze możliwości jej wykorzystania. Ot choćby turbiny w ZEW Niedzica i cała gotowa sieć energetyczna Podhala. Są także gotowe sieci gazowe, które mogą stanowić zabezpieczenie hybrydowe i to bez obaw o ruskie źródło błękitnej energii. Jest również mądre (!), systemowe wykorzystanie fotowoltaiki, ale nie do wyłącznego podgrzewania wody, tylko systemowego wykorzystania energii pozyskanej tą metodą.
ehh07.10.2016, 07:45
@Paweł o czym ty piszesz i skad terpiesz takie informacje ?? zakopane ogrzewane jest w 30% z geotermi bez zadnego podgrzewania a woda wracajaca jest schladana by mogla byc wylana do rzeki , gdzie sa te punkt podgrzewania wody termalnej co?? brednie i jeszcze raz brednie

@... az tak czyste te kotłownie nie są nie przesadzaj emisja spalin musi być nie ma 90% filtrów ,generalnie chodzi o fakt ze blokusom nie przeszkadza jesli własciciele domków 1 rodzinnych maja wymienić instalacje i zwiększyć o 100-200% ceny ogrzewania + inwestycja rzędu 15k alejesli im chce PODOBNO sie zwiekszyc cene za opał odrazu by burmistrza odwolywali i referendum organizowali ,

mi się wydaje ze powinniśmy za wszelka cenę mając odnawialne zrodła energi z 0 emisja spalić (podgrzewanie tej wody to jakiś mit i bajki ) dożyc do tego by podpiąć jak najwięcej mieszkańców , zapewni na to nie zależnosc od ruskiego kurka rucy zakreca kurek to nagle przeja na oczy malkontenci , im więcej odwiertów i obiektów tym taniej , nie ma minusów dla takiej energi o inne państwa o tym mażą u nas referendum i odwołania burmistrza bo chce dobrze
Nowotarżanin z wyboru06.10.2016, 21:51
Ech... wycieranie sobie gęby ideami pod publikę a tak naprawdę chodzi o kasę dla ... Wystarczy poczekać. ;-) Zobaczycie.
...05.10.2016, 13:04
Ci co tak narzekają na bloki. Stare blok mają jedną kotłownię, która jest wyposażona w filtry, jest monitorowana, spalanie jest kontrolowane i wszystkie zabezpieczenia. Jakoś z tego komina leci tylko jasny dym a nie smoła jak z okolicznych domów jednorodzinnych.

A w nowych blokach budowanych od lat 90' każde mieszkanie ma piecyk gazowy i za ogrzewanie płaci się jak za woły. Tam nikt nie narzeka a koszt ogrzania mieszkania gazem jest taki jak domu węglem i drewnem.
Pijak05.10.2016, 10:20
Burmistrz ma rację pewnie że nie koniecznie ceny nie wzrosną za ogrzewanie tylko same te jakieś tam ceny pójdą po drabinie na wysokość o 100 procent nie pomodli się darmo nawet ksiądz w kościele trzeba dać oficjalnie co łaska a do ucha mówi co innego to samo będzie z wodą termalną
Paweł05.10.2016, 10:09
Ludzie nie dajcie się robić w konia, woda termalna która przypłynie z Szaflar do Nowego Targu nie będzie w stanie niczego ogrzać bo po prostu będzie juz za zimna i będzie wymagała podgrzania, a podgrzewana bedzie weglem. Wiec po prostu chodzi tylko o to aby komuś nabic kasę kosztem mieszkancow bo jakości powietrza to na pewno nie poprawi. Tak na marginesie żeby poprawić jakość powietrza w N. Targu wystarczyłoby aby jego mieszkańcy przestali palić śmieciami, niestety obawiam sie, że kolejna podwyżka cen za wywóz odpadów sytuacje tylko pogorszy.
115KM05.10.2016, 08:59
Gwiazda Pienin niech się przejdzie ulicami np Nowego Targu zimą (koniecznie w czerwonym), to wszyscy przestaną smrodzić. Teraz, jak (jeszcze) pislam ma władzę absolutną, to mógłby być najlepszy odstraszacz
Blokus (dziad blokowy)05.10.2016, 08:21
Co stoi na przeszkodzie żeby już dzisiaj przyspieszyć, ile domów w tym roku i w przyszłym zostanie podłączonych do sieci MPEC, ile zostanie zlikwidowanych kominów niskiej emisji, jaki obszar zastanie objęty podłączeniem do MPEC. Ale Uroczystość podpisania porozumienia , jak to brzmi.Blokusy dymią z jednego komina a posesjonaci , prawdziwi mieszczanie, zacni obywatele z kilku tysięcy.
????????05.10.2016, 08:04
Myślałem ,ze Rafał nazywa sie Szkaradzinski a nie Skaradzinski ????????
jo04.10.2016, 23:13
śliczny - czyli jak cie stac. Dobrze ktos napisal że nasz polski wegiel lepszy a my to co g...iane mamy i tak jest
a04.10.2016, 22:34
nie ma jak straszyć, cieszyć się byle się nie udało, jączyć i obrażać
co za naród
hipokryzja04.10.2016, 21:54
nie rozumiem wszystkie bloki ogrzewane są węglem i to nikomu nie przeszkadza , są artykuły o wymianach pieców w domkach jedno rodzinnych o zakazie palenia węglem to wtedy wszyscy chórkiem są zgodni żeby zakazać tym kopcichom palić węglem i żeby jak najszybciej wymienili piece i instalacje na gazowa lub elektryczna nie ważne ze sa to nie raz koszty 10-15 tyś . mieszkańcy bloków nie widza problemu w tym zeby wszyscy poza nimi wymieniali piece płacili ogromne koszta za ogrzewanie ale jak jest jakaś dyskusja o tym by u nich rachunki podskoczyły o 10%(gdzie nigdie o tym nie pisano a geotermia jest w takiej samej cenie jak wegiel ) to już chcą odwołania burmistrza i referendum , a ludzie mieszkający w domkach 1 rodzinnych prawa głosu nie maja choc juz sa nakazy ze nie można montować piecy weglowych czysta hipokryzja w wykonaniu mieszkańców bloków , geotermia to jedyna szansa na czyste powietrze nie ważne ile domkow sie podepnie im wiecej tym taniej i czysciej ale widze ze jes to duzy problem dla wszystkich i wszyscy chca czystego powietrza ale nikt nie chce zmian
brr04.10.2016, 21:48
przecież rondo było pod galerie
color park robił kampanie
komin gdzies Ty był? amnezja ?
AA9304.10.2016, 21:43
TAK, TAK, TAK
nie przejmować się narzekającymi oni mieli już swój czas
i nic nie zrobili
blokusu weglem grzeja ale nie widza potrzeby zmian04.10.2016, 21:35
blokusy sami grzeja d*** weglem , cena bedzie taka sama jak jest , ale im sie juz nie podoba i juz nie chca jeszcze jakies durne referendum , zdecydowalibyscie wkoncu czy chcecie czystego powietrza czy checie aby wszyscy zmieniali piece płacili 2-3 razy wiecej niz wy ale sami nie acie zamiaru doklada ani cegiełki
Apos04.10.2016, 21:24
ile nienawiści u niektórych, cieszę się że wkońcu są ludzie którzy patrzą w przyszłość a nie tylko 5 lat do przodu. popieram i trzymam kciuki
33304.10.2016, 21:17
ja chyba żyję w innym mieście jak komin
color park jasno mówił po co rondo budować
Alibaba04.10.2016, 21:16
wybory, już niektórzy nie mogą się doczekać, 2 lata bez pracy, tacy fachowcy że pracy nie mogą znaleźć do dziś
komin04.10.2016, 20:42
Jakie referendum ? Z obecną władzą? Było referendum na temat ronda..Rondo dla bezpieczeństwa Szaflarska,,,Zakopianka,,. A się okazało że to pod galerię ! Ale nas w h... zrobili. No i mamy rondo pod galerię,śmiech na cały świat to co się tam dzieje.
Romek04.10.2016, 20:33
Oj! Grzesiu pierwsza i ostatnia kadencja!!!
Śliczny04.10.2016, 20:14
@ jo. Ja palę drewnem i nie wtedy jak mnie stać tylko jak mi zimno. Mam Turbo kominek i solary.(troszkę kosztowało,wygoda i się zwróciło,7 lat) Super. (czekam na nowości,geotermię?)
Nogaty04.10.2016, 19:54
@ Stasek z Grapy. Jak nie było jeziorka(40 lat temu) paliło się dobrym Polskim węglem wystanym w kolejce ze trzy dni(nie jak teraz chłamem z wschodu na miejsce przywiozą,zrzucą do piwnicy a Polski leży na hałdach).Wszystko wtedy pakowali w papier albo nalewali do szkła które się potem odnosiło do skupu i była kasa na rower,wakacje.Były opakowania plastikowe,mało,w Pewexsie..To nie smog,mgła od jeziora tylko od Nas.Śmierdzimy za życia.
kierowniczko ja tu palę cały czas04.10.2016, 19:54
Ostatnie zdanie Watychy dyskwalifikuje go z urzędu burmistrza! To kompromitacja. Wypowiadając te słowa i podejmując, śmiem twierdzić, absolutnie nieprzemyślane decyzje, bez gwarancji na utrzymanie obecnego poziomu cen oraz poprawy jakości powietrza, potwierdza, że działa wyłącznie na szkodę tego miasta. I to miał być ten świetny gospodarz z wizją i pomysłami? Śmiech ... zrujnują wszystko.
jo04.10.2016, 19:40
dziękuje za uszczęśliwianie mnie na siłe palę węglem , drzewem i pale kiedy mnie stac i kiedy chcę ! nie chce byc znowu zależna od kogoś dość podatkow płace żeby sama o czyms decydowac . Mówicie że domki zanieczyszczaja , ciekawe dawniej tez palili u nas tylko nie opłaca się wegla uzywac ale niemcy wracają do tych metod ogrzewania domów jakoś im się opłaca wydobywac tylko u nas ubezwłasnowolnic ludzi trzeba , niech nie palą śmieciami i będzie dobrze. Mgła racja zaczeła się od jeziora tak starsi mowili i teraz tak mamy.Czemu się blokowicze boicie że bedziecie płacic więccej za ogrzewanie a nie walczycie o to że nie chcecie bo beda podnosić opłaty co rusz komus kasy na autko czy dom braknie.
ceperka04.10.2016, 19:34
Pan burmistrz ostatnio chce decydować o wszystkim w Nowym Targu.Chyba zapomniał, że grzebie w kieszeni mieszkańców. Swoją drogą to bardzo ciekawe, ze posłanka Paluch ma tyle do powiedzenia na temat Nowego Targu , a Krościenka nie rusza. Czyżby Geotermia dla Krościenka nie była tak dobra jak dla ludzi mieszkających w Mieście? .... Ktoś tu pisze o konieczności przeprowadzenia referendum w tej sprawie - naturalnie wszyscy trzeźwo myślący obywatele Nowego Targu powinni żądać od tej władzy zastosowania tego instrumentu. NFOŚ pokryje tylko koszty urzędów , ale nie koszty ewentualnej podwyżki opłat za ciepło. Żaden MPEC nie powinien nam dyktować rozwiązań, bo to nie ludzie w blokach wywołują zanieczyszczenie powietrza a prywatni właściciele domów . Śmiem postawić tezę, że wpływ Geotermii na czystość powietrza w Nowym Targu będzie zerowy.
.8.04.10.2016, 19:05
Ciekawe czym przekonano nowego Pana prezesa MPEC, na początku był nie przekonany... Parę lat temu Geotermie chcieli sprzedać a teraz taka cudowna, współczuje ludziom którzy za to zapłacą.
sen wariata04.10.2016, 18:29
Same niewiadome i zero konkretów. To jakby scenariusz do bajki, którą po raz kolejny Watycha chce opowiedzieć swoim mieszkańcom. W razie czego zniknie i tyle będzie z zapowiedzi oraz medialnego podpisu. Zatem płaczcie i płaćcie.
konkrety04.10.2016, 18:27
Czy któryś z dziennikarzy pofatygował się zapytać o jakiekolwiek konkrety nawet te ogólne? na przykład jakim cudem podłączą Stare Miasto i Północną jego część? jakie będą przewidywane koszty ogrzewania na blokach i w domach? jak to obecnie wygląda w bańskiej niżnej i Zakopanem. Boże to są podstawowe pytania a tu zero konkretów w tym artykule.
ja04.10.2016, 18:26
a ta pani w czerwonym to po co? Jest specjalistką i w tej dziedzinie? Do tej pory znana z popierania Ognia i umiejętności wrzasków przez megafon.
xxx04.10.2016, 18:17
oj "ekipa rządząca" kręci BICZ na siebie.
a tak a pro po bloków.
podłączą je i rozwala MPEC.
za chwilę nie będzie wyjścia-będzie trzeba płacić i płakać.
a domki kopcące nadal będą kopcić.
Albert04.10.2016, 18:05
do referendum
wyjdź na ulice heheh
Galanonim04.10.2016, 17:57
@ lutek. Ty pierwszy się podpisz,ja zaraz za Tobą.
Nagrzany04.10.2016, 17:46
To to chyba już działa ta Geotermia na Ceramicznej bo jak widać to nie dymi, a jak nie widać to nikt nie widzi. Chyba ma udziały bo jest bliżej granicy z Szaflarami.
abc04.10.2016, 17:40
po raz kolejny proszę - NIE RÓBCIE JUŻ NIC DO KOŃCA KADENCJI!!!
normalnie i po prostu co zaczynacie to się wali na łeb, na szyję.
nie widzicie tego.
referendum04.10.2016, 16:35
Nie wyobrażam sobie no po prostu nie mogę sobie wyobrazić żeby nie było to poparte referendum.
tak samo Sprawa dotyczy się budowy nowej hali lodowej .
bez zapytania mieszkańców Nie macie prawa i czego zaczynać
alik04.10.2016, 16:17
I znów wróciliśmy do pomysłów z czasów " Babci KOMUNY"
mn04.10.2016, 16:04
Na początek może podajcie jakie będą stawki za ogrzewanie dla mieszkańców bloków po podłączeniu od geotermii a nie podejmujcie decyzji za nas.
uwaga04.10.2016, 15:55
tylko referendum
uwaga04.10.2016, 15:54
proponuje referendum
stan04.10.2016, 15:42
odwiert zrobić przy głównej kotłowni w N.T , bo jak zaś będziecie się chcieli przyłączyć do Szaflar to p. ż . wam stanie na drodze i 100 baniek pójdzie się paść.......
zs04.10.2016, 15:23
Jak bedzie tansze to moze się podłącze nikt mnie nie zmusi.
Sygnatura04.10.2016, 15:18
A ten jeden podpis to ptaszek, fajeczka czy drukowane literki?
lutek04.10.2016, 15:14
Podhale24 to ma samych najmądrzejszych komentatorów. Znają się na geotermii na drogach na medycynie, po prostu na wszystkim. A pieprzą tak, że świat nie widział. Niech się podpiszą imieniem i nazwiskiem i wtedy możemy podyskutować.
Stasek z Grapy04.10.2016, 14:51
smog który zalega nad miastem to mgły z nad jeziora Czorsztyńskiego - bo czy ktoś pamięta że mgieł nie było jak jeziora nie było ?? chyba nie - zapomnieliśmy mamy krótką pamięć
komin04.10.2016, 14:49
A co z prywatnymi domami? One są przyczyną smogu,najwięcej kopcą.Im więcej odbiorców tym taniej. (tylko że całe miasto trzeba by było ,,rozkopać,,)Może dopłata do gazu i po smogu? Mrzonka.
Bezrobotny - oficjalnie04.10.2016, 14:42
Przybędzie paru prezesów wezmą po 10 tys na miesiąc ( co najmniej ) i interes będzie się kręcił tylko cena ogrzewania wyskoczy na niebotyczną i nikogo nie będzie stać. Współczuje ludziom mieszkającym w blokach oni nic nie będą mieli do powiedzenia jak kotłownie podłączą do tego ustrojstwa bo cena za ogrzewanie na pewno wtedy wzrośnie . Płacąc w bloku za ogrzewanie 250 zł miesięcznie daje rocznie 3tys. Za 3 tys to opalam dom mieszkalny (150mkw) węglem całą zimę a cena za energie z ziemi na pewno będzie droższa
...04.10.2016, 14:16
Jak nie podłączą do tego prywatnych domów nic to nie da!
nll04.10.2016, 14:14
Oby się dało podłączyć prywatne domy i grzało cały rok razem z wodą w kranach bez bojlera. No ale u nas zamiast rozwijać MPEC i grzać także wodę użytkową a nie tylko centralne to wciska się drogi gaz. Ile by piecy zlikwidowano gdyby z remontami ulic robiono przyłącza do MPECu. Zamiast pieca wymiennik ciepła i smog znika!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl