09.10.2016, 22:50 | czytano: 2150

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” - nowotarskie obchody XVI Dnia Papieskiego (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
Na nowotarskim lotnisku tradycyjnie już, z okazji Dnia Papieskiego odprawione zostały nieszpory połączone z krótkim programem artystycznym w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 noszącej imię św. Jana Pawła II.
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego wierni łączą się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zgłębiają nauczanie św. Jana Pawła II.
Polacy gromadzą się na nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne.

Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji Nowego Tysiąclecia są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II.

W Nowym Targu rokrocznie organizuje się nieszpory na lotnisku przy pomniku św. Jana Pawła II w miejscu gdzie blisko 40 lat temu odprawił mszę świętą dla tysięcy wiernych. Po krótkiej modlitwie prowadzonej przez ks. Józefa Urbańczyka, w niebo pofrunęło 16 gołębi, które były znakiem miłości i pamięci o Ojcu Świętym.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 przypomniały w programie artystycznym o nauczaniu i miłosierdziu Jana Pawła II. 14 słoneczników trzymające przez dzieci symbolizujące uczynki miłosierdzia powędrowało do 14 wybranych osób. Całość zakończyła koronka do Miłosierdzia Bożego a następnie można było wziąć cukierek dla duszy i ciała z myślami z Dzienniczka siostry Faustyny propagatorki Miłosierdzia Bożego.
Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski złożyli kwiaty pod pomnikiem a dzieci zapaliły znicz.

opr. i zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
komentarze
Do amen10.10.2016, 14:05
Ja bym raczej obstawiał rosnącą niechęć do kleru. A powodów jest mnóstwo. A największym chyba to, że ludzie stają się coraz mądrzejsi i co raz trudniej im mydlić oczy. Amen
amen10.10.2016, 09:25
Wiać po ilości zebranych, że nastąpił przesyt uroczystości związanych z JP2
Zobacz pełną wersję podhale24.pl