15.10.2016, 10:00 | czytano: 3164

Jubileusz zakopiańskiego szpitala

Fot. Józef Słowik
Obchody 85-lecia działalności świętuje Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem. Z tej właśnie okazji w hotelu Belvedere odbyły się jubileuszowe uroczystości.
Szpitalem przy ul. Balzera od 40 lat kieruje prof. dr hab. Daniel Zarzycki, który z okazji jubileuszu szpitala otrzymał nagrody od Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie oraz od władz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były też gratulacje od władz samorządowych.


- Historia naszego szpitala, jak to zwykle w życiu bywa, zawiera okresy pewnej stagnacji oraz burzliwego rozwoju – mówił profesor Zarzycki. – Nowoczesność w dzisiejszym Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno -Rehabilitacyjnym, to uznane i wysoko rozwinięte metody i techniki operacyjne równoległe do postępu światowej ortopedii oraz stała modernizacja bazy lokalowej i zaplecza diagnostyczno-zabiegowego – wyliczał. Na rozbudowę i remont szpitala, jak dodał, wydano w ostatnich latach ponad 11 milionów złotych.



W swoim przemówieniu prof. Zarzycki przedstawił historię szpitala, który powstał w 1915 r., dzięki Krakowskiemu Biskupiemu Komitetowi Pomocy dla Dotkniętych Klęską I Wojny Światowej, w skrócie -KBK. Założycielem komitetu był kardynał Adam Stefan Sapieha. Dwa lata później dzięki staraniom Sekcji Sanitarnej KBK powstaje w Zakopanem w wynajętej willi "Orla" pierwszy szpital dla dzieci dotkniętych gruźlicą, zwłaszcza kostno-stawową. Szpital zostaje przekazany ostatecznie przez kardynała Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. W 1923 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Stanisław Wojciechowski kładzie kamień węgielny pod budowę nowego szpitala-sanatorium dla dzieci. Po wojnie na jakiś czas placówka przeszła pod zarząd Ministerstwa Zdrowia otrzymując nazwę Państwowe Sanatorium Dziecięce Gruźlicy Kostno-Stawowej im. J. Zeylanda. W 1968 rozpoczęła się specjalizacja placówki w zakresie ortopedii i rehabilitacji dziecięcej. Ostatecznie w 1997 r. szpital ponownie przeszedł pod zarząd Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 2004 r. aż praktycznie do 2015 roku lat trwa jego rozbudowa. Dzisiaj stanowi on jedną z najlepszych placówek ortopedycznych w Polsce.

Tekst i fot. Józef Słowik
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl