23.10.2016, 19:27 | czytano: 6242

Święto strażaków-ochotników z Kowańca. Jakub Waligórski i Jan Łapsa odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu obchodzi jubileusz 135-lecia istnienia. Niedzielne uroczystości, w których wziął udział wojewoda małopolski - były okazją do wręczenia odznaczeń oraz oficjalnego odbioru nowego samochodu ratowniczo-bojowego.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęła msza św. w kościele MB Anielskiej. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu targowym, a potem w Czarnej Owcy.
Najwyższe odznaczenia - Złote Krzyże Zasługi przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę otrzymali - naczelnik Jakub Waligórski i druh Jan Łapsa. Odznaczeni druhowie są radnymi miejskimi, o ich uhonorowanie wnioskował burmistrz Miasta. Krzyże wręczał wojewoda Józef Pilch.

Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali Marek Batkiewicz i Marcin Waligórski, srebrne - Marcin Bryniarski i Wojciech Wolski, a brązowe - burmistrz i wiceburmistrz Nowego Targu - Grzegorz Watycha i Waldemar Wojtaszek.

Podsumowaniem oficjalnej części jubileuszu było poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-bojowego - mercedesa 1530 GBA 4,5/16.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ochotnik28.10.2016, 00:40
Oj Franek nie wiem skąd czerpiesz źródło inspiracji, bo nie istnieje i nigdy nie istniała OSP Kowaniec. Od 1881 i nie przerwanie dziś dzień OSP Nowy Targ. Zresztą zapraszamy do naszej sali tradycji aby zobaczyć namacalne dowody.
Franek27.10.2016, 19:57
Ochotnik nie było chyba tak bo cytujesz waszą biografię pod OSP Kowaniec napisaną. A tu inny cytat " Na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu w dniu 9 maja 1909 roku na mocy ustawy "O policji ogniowej" z dnia 10 lutego 1891 roku OSP Nowy Targ przyjmuje na siebie obowiązki straży gminnej a naczelnik zostaje honorowym urzędnikiem gminy. Działalność strażaków zawodowych w tym czasie związana jest z działającą Ochotniczą Strażą Pożarną. W 1899 roku w "Przewodniku pożarniczym " nr 9 w wykazie Zawodowych Straży Pożarnych odnotowano zatrudnienie dwóch zawodowych strażaków.
Czy OSP Kowaniec to kontynuatorka OSP Nowy Targ to już inna kwestia. Tylko jeżeli tak jest to kontynuatorką jest również zawodowa straż pożarna która nadal ma siedzibę na ul. Kościuszki
Ochotnik26.10.2016, 01:19
MarekW jeśli nie wiesz lepiej nie zabieraj głosu. Oto fragmenty historii OSP Nowy Targ:

"Straż Ogniowa Ochotnicza w Nowym Targu została w dniu 22 września 1881 r. zatwierdzona przez Wysokie C. K. Namiestnictwo we Lwowie."

"Latem 1945 r. powołano przy OSP Zawodowe Pogotowie Straży Pożarnej, które otworzyło nowy rozdział działalności straży w Nowym Targu. Od 1946 r. zaczęło ono podlegać Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie. Od tego czasu służbę pełni po trzech pracowników na jednej zmianie w systemie 24 godziny służby, 24 godziny wolne. Początkowo dyżury pełniono w budynku Magistratu, a następnie przy ul. Kościuszki w siedzibie OSP. W wyposażeniu OSP...."
MarekW25.10.2016, 18:25
135 rocznica OSP to święto wszystkich nowotarskich strażaków, a przede wszystkim zawodowej straży pożarnej. Dlaczego zostali pominięci ?OSP Kowniec powstała po II wojnie światowej.
STAŚ24.10.2016, 17:34
Ciekawe, czy należy się odznaczenie, druhowi Janowi, albo Jakubowi, naczelnikowi - zresztą ?! No to komu się należy ?!! Dajcie spokój, Ci ludzie oddają całą moc swoją, nie od przedwczoraj!!! Brawo druhowie, wszyscy. A, Józef Z., też druh, jak się patrzy!
fan rozczochranej23.10.2016, 20:19
Ja mieszkaniec tego miasta pytam się dlaczego główne uroczystości (oprócz tego co w kościele) odbyły się na oczyszczalni a nie na wyremontowanym do tego celu rynku? Czy do karczmy było stamtąd bliżej, przecież i tak wozicie się służbowymi pojazdami to jeden pieron czy z rynku się podjedzie czy z innego miejsca na darmową wyżerkę, tak czy nie?
Walenrod23.10.2016, 20:05
Gratulacje nowego wozu!! Kowaniec jak mało kto zasłużył na to nowe auto.

Szkoda tylko, że Ci co faktycznie przyczynili się do pozyskania samochodu zostali pominięci ( bo jakoś ich na zdjęciach nie widać), a przed obiektyw pchają się Ci, co nie przyłożyli do tego nawet palca.

P.S.I gdzież jest Pani Paluch, "najskuteczniejszy załatwiacz" wszystkich regionalnych spraw?...
kamil23.10.2016, 19:54
Gratulacje dla Pana Prezesa Giełczyńskiego i wszystkich strażaków. Piękna uroczystość.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl