28.10.2016, 08:10 | czytano: 1260

Podhalańskie projekty kulturalne z szansą na dofinansowanie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru projektów kulturalnych, które mają szansę na dofinansowanie w ramach Kontraktów Terytorialnych. Wśród wybranych projektów są propozycje zgłoszone m. in. przez Muzeum Tatrzańskie.
Z Małopolski przeszło w sumie 9 projektów (z czego 5 jest realizowane przez małopolskie instytucje kultury) – to najlepszy wynik spośród wszystkich województw. Zgłoszono ponad 230 projektów, a zakwalifikowano 89.
- To ogromny sukces małopolskich instytucji kultury. Cieszymy się, że ministerstwo kultury doceniło nasze projekty i dało im „zielone światło”. Dzięki temu wiele z naszych perełek ma szansę zyskać nowy blask. Myślę tu nie tylko o zabytkowych budynkach, którymi opiekuje się Muzeum Tatrzańskie czy Muzeum Lotnictwa Polskiego, ale też tak długo wyczekiwanej modernizacji siedziby Filharmonii Krakowskiej – mówi Leszek Zegzda, który w zarządzie województwa odpowiada za kulturę.

Na kompleksowy remont mają szansę perełki architektury drewnianej, które znajdują się w małopolskich skansenach. Dzięki projektowi SKANSENOVA zostaną one nie tylko odnowione, ale też zabezpieczone przed m.in. kradzieżami.

Dawny blask ma szansę odzyskać również sześć budynków, które wchodzą w skład zespołu Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, czyli: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Galeria Wł. Hasiora, Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. M. i B. Dembowskich, Zagroda Sołtysów w Jurgowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze. Zaplanowano w nich m.in. nowe przestrzenie ekspozycyjne czy sale edukacyjne.

Wykaz projektów rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego został przekazany do Ministerstwa Rozwoju. Właśnie ten resort jest odpowiedzialny za dalszą koordynację prac, których finałem będzie przyjęcie listy przez Radę Ministrów. Projekty, które zostaną włączone do Kontraktów Terytorialnych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych konkursach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

opr. s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl