30.10.2016, 12:59 | czytano: 3688

O geotermii w Nowym Targu

NOWY TARG. W porządku obrad listopadowej sesji Rady Miasta jest prezentacja przygotowana przez przedstawiciela Geotermii Podhalańskiej. Prawdopodobnie pojawi się sporo pytań, bowiem radni sygnalizują, że ich zdaniem władze Nowego Targu zbyt się spieszą z podejmowaniem decyzji o wykorzystaniu gorących źródeł do ogrzewania nowotarskich mieszkań.
Na początku października w siedzibie Geotermii Podhalańskiej podpisana została umowa partnerska pomiędzy Miastem Nowy Targ, Gminą Szaflary, MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. i PEC Geotermią Podhalańską S.A. w sprawie rozwoju sieci ciepłowniczej w kierunku Szaflar i Nowego Targu. - Obecny był podczas tego spotkania m. in. Artur Michalski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz posłanka Anna Paluch, którzy dotychczas mocno wspierali działania zmierzające do rozwoju geotermii i zapewnili o dalszej pomocy - relacjonuje burmistrz Grzegorz Watycha.
Informację o podpisaniu umowy nieco nieufnie przyjęli radni, dopytując o szczegóły. Na pytanie Pawła Liszki, czy Miasto zobowiązało się do jakichś konkretnych działań, burmistrz wyjaśnił, że to jedynie "umowne porozumienie" i "wstępny harmonogram" przyszłych decyzji dotyczących Geotermii Nowotarskiej.

Zdziwienia nie krył też Lesław Mikołajski. - Wcześniej nie powiadomiono Rady o pomyśle, ani nie zabiegano o jakieś upoważnienie do podpisania takiej umowy. Gdy w 2015 roku zatwierdzaliśmy plan gospodarki nisko-emisyjnej i plan zaopatrzenia miasta w ciepło i gaz - mówiono, że temat geotermii jest zamknięty, a okazuje się że nie jest - mówił radny.

- Podtrzymuję swoje stanowisko - zapewniał w odpowiedzi Grzegorz Watycha. - Cena za wykorzystanie geotermii jest najważniejsza. Nie zostanie ona wprowadzona jako źródło ciepła, dopóki nie będziemy mieli pewności, że nie spowoduje to drastycznego wzrostu cen - powtórzył burmistrz.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Geotermia jest po prostu Droga !!!02.11.2016, 14:05
W Zakopanem ogrzewanie geotermią jest najdroższym ogrzewaniem z uwagi na straty słabo izolowanych rur przesyłowych , woda jest dogrzewana gazem natomiast wykonanie instalacji bez stratnej jest po prostu nie opłacalne .A ekonom burmistrz ma problemy z liczeniem i prostą matematyką co słychać widać i czuć- w portfelu naszego Miasta !!!
zainteresowany01.11.2016, 09:12
morze ktoś napisze co za prezesa ma mpec
@Nowotarżanin z wyboru31.10.2016, 22:40
@ Ja tak myślę że jeżeli coś jest ekologiczne np ;media ,ogrzewanie tzn. jest związane z ochroną środowiska.
Jeśli się myśli definicjami ekologii - nauki o funkcjonowaniu przyrody to potoczne stwierdzenie o byciu ekologicznym jest trudne do strawienia.Może mów że ktoś jest SOZOLOGICZNY pewnie to będzie wtedy dla Ciebie zrozumiałe.
Ja tam wiem co to jest ekologiczne medium z ziemi .I tyle w temacie.
mieszkaniec31.10.2016, 08:50
Czytając o działaniach tzw. "Rady Miasta" odnoszę wrażenie, że nie ma takich działań, które ta "rada miasta" mogłaby zaakceptować. Pojawiają się jedynie negacje i krytyka. Nie ma żadnych propozycji działań o samych działaniach już całkowicie nie ma mowy. Zadam kolejny raz pytanie: po co ta pseudogrupa jest powoływana. Z relacji wynika że w radzie regularnie odbywają się kłótnie, personalne ataki i obrażanie. Nie będę oceniał poziomu intelektualnego członków rady, niestety ten nigdy nie był wysoki. Albo wezmą się do roboty, za co biorą pieniądze, albo won z kopem.
Marzyciel31.10.2016, 08:28
Marzeniem-własny odwiert, kosztowna, ale własna inwestycja z rokowaniami ogromnego rozwoju nie tylko ciepłownictwa, ale i turystyki, a z tym wiążą się nowe miejsca pracy i "wieczna wdzięczność" lokalnej społeczności.
To byłoby wreszcie efektywne, pożyteczne i na miarę ambicji stolicy Podhala działanie lokalne samorządu, a nie brukowanie chodników i budowanie szopo- kawiarenek( to zostawić przedsiębiorczym mieszkańcom).
P.S.
Jeżeli kilku zaradnych potrafiło w pobliskich wsiach to miastowi nie dadzą rady !!!.
Kruger31.10.2016, 08:01
W opracowaniach rozwoju MPEC _ przez Kandydatów na prezesa zarządu było wiele rozsądnych i nie drogich opracowań w zakresie; rozbudowy sieci przesyłowej po Podhalu , produkcji ciepłej użytkowej wody , produkcji energii elektrycznej w dogrzewaniu wody termalnej w "spalaniu pelletu z tz. OZE", co daje minimalne CO SO2 i inne .
Ciekawe czy w prezentacji MPEC na sesji będzie popełniony "plagiat " z opracowań KANDYDATÓW na prezesa spółki z 2016.???
CBA31.10.2016, 07:50
@ABW
Elegancko wyjaśniłeś dlaczego w mieście wciskałonsię gaz a nie rozwijało miejskiej sieci ciepłowniczej!
stan31.10.2016, 07:32
popieram geronimo , co takiego stoi na przeszkodzie żeby był własny odwiert _ bo po co bedziemy góroli z Zakopca dotować _ blokowcy i tak nigdy nie będą zdywersyfikowani przeciwnie do domków jednorodzinnych ....... p. Liszka trzymaj pan rękę na pulsie
tad30.10.2016, 21:35
Jeżeli jest poparcie rządu PiS, to na pewno trzeba się spieszyć - po wyborach poparcia może nie być, tak samo jak i rządu...
bojler30.10.2016, 21:26
Obecni rządzący pójdą do piekła.Może ich sumienie ruszy? Za grzechy, po znajomości ,bez robienia dziur w ziemi,darmo wyślą nam wrzątek do góry,kaloryferów?
Nowotarżanin z wyboru30.10.2016, 21:21
Ekologia to nie ochrona środowiska! Nie ma czegoś takiego jak "ekologiczne źródła ciepła/energii"!
mz30.10.2016, 21:11
Bez grzania cały rok by ciepła woda była non stop i bez podłączenia do sieci centrum miasta z domami jednorodzinnymi takie działanie nie ma żadnego sensu! MPEC już dawno wzorem Krakowa powinien grzać cały rok by podgrzewać wodę użytkową z podłączaniem do domów prywatnych. To jedyny sposób na smog.

Gaz wciskali a jest tak drogi, że szkoda gadać. Centralne ciepłownictwo to jedyna rozsądna metoda. Nawet w kotłowni na węgiel bo tam są wysokosprawnościowe piece, urządzenia do odsiarczania, filtry itd. Takie piece mają konkretne normy emisji i nie pali się śmieciami tylko węglem o konkretnej jakości. Nie syfem z którego więcej popiołu niż ciepła
Spółdzielca30.10.2016, 20:04
Pan Radny L... udając dbanie o interes Mieszkańców bloków chce im zafundować w środku osiedla uciążliwy skład opału Kotłownie na wiele lat i potężne koszty za produkcję ciepłej wody za pomocą bojlerów ( 3 razy droższe i szkodliwsze dla środowiska) .Bojlery zajmują dużą część łazienek .I w ten sposób zostaną na lata. Blokowcy to nie ciemnogród . Działa Pan na naszą szkodę.
W czyim interesie ?
Najważniejsza jest dywersyfikacja dostawców ciepła i ekologia .
Geotermia to jest szansą jedną z wielu .
ABW30.10.2016, 19:49
A dla mnie działanie omc vice burmistrza PL w rządach MF oraz kolegi z PO
EZ powiązanego przez byłego szefa MPEC z gazpolem pana LM.To działanie majace na celu wykluczenia albo spowolnienia innego doztawcę mediów ekologicznego ciepła z ziemii.
Gazpol to dostawca mediów promowany dotychczas -gazu w zbiornikach a obecnie dystrybutora gazu ziemnego.Ta ekipa skutecznie w intraesie gazpolu blokowała geotermię przez wiele lat monopolizując rynek mediów w Nowym Targu.To żenada i kryminał.
[pol30.10.2016, 17:07
samorządowcy zróbcie coś w końcu dla tego regionu, jak chcecie przejść do historii.!!
marsjanin30.10.2016, 16:55
Czy jak porownam projekt geotermii z lotem na Marsa, to dużo przasadzę ?
Hhh30.10.2016, 16:34
Myslą od dawna to daczego podczas przebudowy ulic w centrum nikt nie pomyslal nawet nad szczątowa cześcia magistrali cieplowniczej ? I co teraz bedą rozkopywac cale miasto na nowo ?
xyz30.10.2016, 16:02
Tu nie chodzi o ekologie ani o geotermie ale o stołki. Można się dobrze ustawić na kilka lat. Watycha już nie myśli nawet o następnej kadencji, bo wie że jej nie będzie. Stąd geotermia, stąd nowe spółki, stąd pomysł na budynek gimnazjum nr 1. Z resztą od początku to było jego zadanie. Rozwalić stary układ, wepchnąć swoich. A zadłużenie miasta rośnie.
Terma30.10.2016, 15:46
Jaki Rydzyk- takie termy: )
geronimo30.10.2016, 13:55
Za bardzo się spieszą. Chyba zapomnieli, że niebieski budynek koło stacji paliw BP stoi od wczesnych lat 90 nieużywany a miał służyć jako miejsce podgrzewania wody płynącej ze źródła geotermalnego w celu zasilenia całego miasta w ciepłą wodę. Miasto i MPEC powinno dążyć do wykonania własnego odwiertu, wody jest pod dostatkiem pod całą kotliną orawsko-nowotarską. Gdzieś jest głębiej, gdzieś płycej ale jest dużo. Radni którzy są przeciwko muszą mieć interes w tym ,aby mówić o zbyt szybkich pracach. To kiedy mają rozmowy być prowadzone za 20 lat jak dzieci Pana Liszki będą dorosłe, czy za 40 jak część radnych będzie po drugiej stronie Styksu?
ja30.10.2016, 13:17
Geotermia tak plus inne odnawialne źródła energii z dotacjami tak, śmieci i "bele co" cy tylko się da spalić w piecu nie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl