01.11.2016, 14:42 | czytano: 3217

XXV Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem (zdjęcia)

Piotr Korczak
Na dwóch zakopiańskich cmentarzach – Starym i Nowym na ul. Nowotarskiej odbywa się XXV jubileuszowa Kwesta Zaduszkowa na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków, organizowana przez podhalański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Kwestują burmistrzowie i radni oraz przedstawiciele niemal wszystkich instytucji kulturalnych i aktywnych organizacji społecznych w Zakopanem.
Za fundusze zebrane podczas zeszłorocznej zbiórki (blisko 18.700 zł) wykonano konserwatorskie i profilaktyczne przy 19 obiektach na Pęksowym Brzyzku. Były to opuszczone, często bezimienne nagrobki, krzyże i mogiły znajdujące się w środkowej, prawej części cmentarza od nagrobka ś.p. Jana Długosza do Macieja Berbeki. Odnowiono pięć nagrobków kamiennych osiem drewnianych i pięć metalowych krzyży oraz jedną płaskorzeźbę z wnęki muru. Były to: nagrobki kamienne - Michaliny Schaiter, Henryka Hipolita Poleskiego Szczypiłło, Jadwisi Piętki i Anastazego Śliwińskiego (kosmetyka), krzyże metalowe- Stanisława Wyszomirskiego, Sebastiana i Reginy Jacinów oraz drewniane- Jana Gąsienicy-Mikołajowego, Jana Młynarczyka, Jana Głuszka i Antoniego Krzyżaka. Pozostałe sześć krzyży: dwa metalowe i cztery drewniane były bezimienne.
Wykonano również wiele prac w ramach współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych. Na trzech bezimiennych mogiłach pojawiły się piękne, bogato rzeźbione krzyże z jasnego drewna, wykonane w ramach zajęć dydaktycznych przez uczniów z klasy stolarstwa, pod kierunkiem znakomitego snycerza Andrzeja Bukowskiego. Uczniowie wstawili też nowe końcówki do słupów dwóch starych krzyży oraz wykonali obramienia dwóch bezimiennych mogił. Także „Szkoła Kenara” miała swój wkład w sprzątaniu i upiększaniu cmentarza. Na grobach artystów i osób zasłużonych dla Zakopanego zachwycają jak co roku, coraz to bardziej fantazyjne, drewniane kwiaty, wykonane przez uczniów klas pierwszych tej szkoły.

opr. pk/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl