06.11.2016, 14:50 | czytano: 3475

Zakaz propagowania komunizmu złamany w Rabce-Zdroju?

Fot. Piotr Kuczaj
Wojewoda Małopolski sprawdza, czy uchwały podejmowane przez miasta i gminy, nie łamią przepisów Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Podejrzenie padło m.in. na Rabkę-Zdrój, gdzie Rada Miejska nadała alejce parkowej imię ważnego dla miasta pisarza.
W październiku alejka w Parku Zdrojowym otrzymała uroczyście imię Juliana Kawalca, związanego z Rabką-Zdrojem pisarza, poety i publicysty, zmarłego w 2014 roku Honorowego Obywatela Miasta.
Wojewoda dopatrzył jednak skazy w życiorysie pisana. Jest nią fakt przynależności do Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, organizacji politycznej utworzonej w celu propagandowego pokazania poparcia społeczeństwa dla władz PRL, w tym także dla wprowadzenia stanu wojennego.

Rada Miejska Rabce-Zdroju, która otrzymała od Wojewody Małopolskiego pismo z informacją o wszczęciu postępowania, nie zajęła stanowiska w tej sprawie. Radni, podobnie jak wojewoda, czekają na opinię Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej, która ma być rozstrzygająca.

r/
zobacz także
komentarze
baciok@07.11.2016, 00:09
Czytam i oczom nie wierzę. PiSowi przeszkadza Pan Kawalec(pisarz) nie jakoś umoczony w poprzedni system, a nie przeszkadza Towarzysz Prokurator Piotrowicz z Podkarpacia. Prokurator skazujący opzycjonistów w stanie wojennym.
swojak206.11.2016, 22:34
To już jest jakaś paranoja. Czy Pan Wojewoda nie ma już nic innego do roboty, czy też chce się przypodobać swoim szefom w centrali.
Pan Julian Kawalec był znakomitym pisarzem, poetą i publicystą a poza tym bardzo inteligentnym i kulturalnym człowiekiem o wysokim poczuciu i humoru i to że z jakichś powodów (może nacisków) wstąpił do tej KR PRON, nie jest moim skromnym zdaniem wystarczającym powodem do interwencji Pana wojewody. Znam wiele innych, znacznie gorszych przypadków nawet w naszym Sejmie.
Panie Wojewodo- z całym szacunkiem do pełnionego przez Pana stanowiska, ale trochę rozsądku nikomu jeszcze nie zaszkodziło.
Bolek06.11.2016, 20:51
W Ciemnym dunajcu robią ulice PZPR-u
osioł06.11.2016, 19:37
a ustawa nie łamie wolnosci słowa i wolnosci wyboru a zresztą wystarczy sie odwołac do trybunału konstytucyjnego......i poczekac he he
Jasio06.11.2016, 18:43
Wojewoda daje Szanownym radnym Rabki Zdroju do myślenia. Powinni szybko zmienić nazwę zgodnie z obecnym duchem czasu. Nowych bohaterów jest co niemiara, a i inne właściwe nazwy też się znajda np zamiast alejki aleja Zamachu smoleńskiego etc. I wtedy wojewoda nie będzie musiał pisać poważnych pism i przestrzegać Radę Miejska, że może złamała prawo. A nawiasem mówiąc rząd systematycznie łamie prawo, to i słusznie że rada w tym przypadku nie zajęła stanowiska po otrzymaniu pisma od wojewody. Żyjemy w śmiesznym kraiku i to jest przykre
Jasiek06.11.2016, 16:58
Trzeba,aby teraz wojewoda podjal uchwale,ze wszystkie osoby,ktore uzyskaly przynajmniej mature w czasie Polski Ludowej musza ja zdawać na nowo,albo ja utraca na zawsze..Oczywiscie dotyczyc to będzie przede wszystkim absolwentow wszystkich wyższych uczelni,ktorzy w tamtym czasie uzyskaly stponie magistrow,a nie daj Boze doktorow.Wszystkie te osoby bowiem musiały się uczyc ekonomii politycznej socjalizmu i filozofii marksistowskiej.Wszyscy,ktorzy uczyli się na pamięć utworow Broniewskiego,Tuwima,czytali książki Jastruna itp. jako lektury,teraz powinny zostać zobowiązane do amputacji tej części mózgu gdzie te utwory tych pisarzy i poetow się zagniezdzily.!
głośny06.11.2016, 16:39
cichy czytać nie umiesz??? Cyt"Jest nią fakt przynależności do Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, organizacji politycznej utworzonej w celu propagandowego pokazania poparcia społeczeństwa dla władz PRL, w tym także dla wprowadzenia stanu wojennego. "
normalny Polak06.11.2016, 16:21
Wariactwo sięga szczytu. Minister obrony kupuje statki za dolara, ekshumacje wbrew woli rodzin, zadyma aborcyjna, zamach w Smoleńsku. Jak tu żyć w takim zwariowanym kraju.
za gorcami i lasami06.11.2016, 16:17
W Rabce nagradza się według uznania czyli jak popadnie .Ciekawe ile takich niespodzianek jeszcze mają ?
nik06.11.2016, 15:38
A ci co należeli do PZPR też mieli wpływ na ogłoszenie stanu wojennego?
zniszczą ten kraj i naród06.11.2016, 15:36
Wystrzelać wszystkich komunistów, tych co jeszcze żyją, tych co potem uczyli nowe a teraźniejsze pokolenia i tych którzy byli uczniami komunistów, ich rodziców i dzieci oraz wnuki i prawnuki komunistów.
Zostawić tylko nie narodzonych i niepełnosprawnych.
obserwator06.11.2016, 15:25
Czasy jak w latach pięćdziesiątych ten mówił na tego jest w partyzantce a ten donosi do ub dziś paranoja wszystko BE mam wrażenie że wojna domowa dalej trwa
cichy06.11.2016, 14:57
to już przestaje być śmieszne !!!
może by tak udowodnić winę !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl