09.11.2016, 09:42 | czytano: 7845

Dawni właściciele odzyskali dwór Tetmajerów w Łopusznej

Arch. Podhale24.pl
Rodzina Kietlińskich po kilkunastu latach starań odzyskała swoją rodową własność - dwór w Łopusznej wraz z zabudowaniami gospodarczymi oraz 5 hektarów terenów. Co się teraz stanie z filią Muzeum Tatrzańskiego?
Minister Rolnictwa unieważnił decyzję swojego komunistycznego poprzednika z 1947 r. Dwór, jak i otaczające go zabytkowe budynki gospodarcze, które były do tej pory w we władaniu Muzeum Tatrzańskiego, wróciły do rąk do przedwojennych właścicieli. Zostali oni już wpisani do ksiąg wieczystych.
Negocjacje z nowymi właścicielami rozpoczął Urząd Marszałkowski w Krakowie. Na razie przedmiotem negocjacji jest wysokość dzierżawy, którą przyjdzie zapłacić Muzeum Tatrzańskiemu za dalsze korzystanie z dworu w celach muzealny. Ale w planach jest wykup. - Na pewno nie chcemy stracić tego dworu. Chcemy aby służył dalej społeczeństwu, bo to wspaniały i bezcenny zabytek – mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. – Obecnie trwają rozmowy z właścicielami. Nie ukrywam, że marszałek zamierza kupić ten dwór.

Dwór wymaga remontu. Jego koszt szacowany jest na kilka milionów złotych.

Gmina Nowy Targ nie jest zainteresowana kupnem dworu. Zdaniem wójta Jana Smarducha, najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby to marszałek przejął nieruchomość, a dworem, tak jak do tej pory, zarządzało Muzeum Tatrzańskie. - To wspaniały zabytek, ale potrzebuje fachowej opieki - uważa.

Józef Słowik
zobacz także
komentarze
Sa@moa.pl01.03.2017, 10:39
Jesli udało się odzyskać to dobrze. Każdy powinien mieć szansę na zwrot ukradzione go przez komunistów mienia.
Nikt nie pisze tutaj, że właściciele chcą dworek sprzedać, tylko że marszałek chce kupić. A muzeum chce mieć muzeum.
Jeśli taka będzie wola to Kietlonscy moga sprzedać.
Z drugiej strony: masz swój dom, cóż że zabytkowy, ale chciałbyś w im mieszkać, a tu co marszałek każe go sprzedawać. Kuriozalne. Niech marszałek każe sprzedać biały dom Trumpowi, też zabytkowy..
Szanujmy wlasnosc.
Mamy mieszkania, domy. Jak ktoś ma szanować nasza własność, to i my musimy szanować innych.
pirx13.11.2016, 09:35
Mam 42 lata z mojej miejscowości przetrzymywano bądź zakatowano wielu ludzi i zawsze idąc obok Palace zastanawiałam się kto i dlaczego tak lekceważy miejsce kazni Podhala gdzie władze miasta ? gdzie Instytut Pamięci Narodowej? Dlaczego to miejsce lekceważyły władze PRL u dlaczego lekceważyły i lekceważą kolejne władze Zakopanego zajęte pilnowaniem swojego dobra ...jakie to smutne ...
@ ktoś tam.12.11.2016, 11:01
Mamy budynek Palace w Zakopanym . W tych murach mordowano ludność Podhala. A teraz tam jest pensjonat . Krzyki,kwiki i zabawa. Tu jest potrzeba odzyskania dla potomnych budynku W głowie się nie mieści ze coś takiego ma miejsce. A dworek w Łopusznej jest mi obojętny o tyle o ile zniesmaczony jestem pazerą właścicieli. Jeszcze dobrze nie odzyskali ,a już by sprzedawali. A gucio! Może tak biorąc pod uwagę historię tego miejca /cienką i mizerną ale jednak/ Ktoś zaproponuje przekazanie dworku państwu. Patriotycznie i honorowo.
Ktoś tam11.11.2016, 20:44
Państwo Kietlińcy (, których nie znam osobiście) mieli prawo walczyć o zwrot dworku i skorzystali z tego prawa, ale apeluję do wszystkich władnych, aby nie dopuścić do zmarnowania tego dziedzictwa. Jestem praprawnukiem Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, mocno związanym, z tradycją rodzinną i serce mi krwawi na myśl, że to dziedzictwo mogłoby zostać uszczerbione. Jeżeli ktoś zaprzepaści tradycję, którą niesie historia tego miejsca, to niech duchy Zmarłych go nawiedzają i straszą! Sewerynie Goszczyński, Adolfie i Leonie liczę na Was! Pokój ludziom dobrej woli!
Smok11.11.2016, 19:56
Pierwszy komentarz zamknął temat. Niech sobie remontują za swoje, zbiory zabieramy i niech się bujają z tym dworkiem, sami wtedy przyjdą sprzedać.
Cynthia11.11.2016, 13:05
Wyobraźcie sobie, że to wam zostaje bezprawnie zabrany dorobek wasz i wielu pokoleń waszych przodków i "pasie się" na nim gromada sępów. A kiedy po długim czasie udaje się wam odzyskać zawłaszczony majątek, czytacie takie komentarze jak co poniektórych tutaj. Homo sovieticus dobrze się w was zakotwiczył. Dla mniej sprawnych moralnie: jak się czułeś, kiedy cię okradziono i czy chciałeś odzyskać swoją własność?
OK10.11.2016, 09:38
Cały ten proces powinien się skończyć za do 2000 roku. Ile to jeszcze będzie trwało. Jedni odzyskują,drudzy wyłudzają. A skoro znalazł się pan ze dwora to moze wystąpimy o odszkodowanie w imieniu naszych pra dziadków za wyzysk pańszczyźniany . Skoro on odzyskał włości to niech płaci panisko.
Dzika10.11.2016, 09:11
Mnie się wydaje że koszty remontu i utrzymania substancji w jakimś stopniu pokryło Państwo - czyli my. To chyba jakaś okoliczność łagodząca.
Prawo własności jest święte dawni właściciele powinni mieć rekompensatę
w formie np. udziałów w spółkach Skarbu Państwa lub obligacjach.
Jeśli chcą oni dalej zarządzać takimi miejscami ważnymi dla historii Polski to było by lepiej, bo wiąże się z dodatkową atrakcją tego miejsca i zapewnia zupełnie inną wartość i dbałość o to miejsce .
Dużo złego zrobiono w Warszawie .A Tak naprawdę to odszkodowania powinna tam wypłacać Steinbach jako następca A.H.
jaga209.11.2016, 19:27
Ciekawe jakby teraz dworek wyglądał gdyby nic tam nie było . Właściciele o tym wiedzą,i nadarza się okazja żeby wydoić trochę kasy
wolf09.11.2016, 18:54
jeden wielki przekręt z odzyskiwaniem tego mienia. Jedni odzyskują inni nie. zobaczymy jak poradzi sobie Gmina Żydowska odnośnie czterech nowotarskich kamienic.
ja09.11.2016, 18:45
jak by nie było utrzymywane to dawno by się rozwaliło a marszałek chce dzierżawe płacić,za co.To oni powinni dopłacić.
nie ślepy09.11.2016, 17:46
@stasia: Przeraża, ale twoja głupota! Nic tylko POpierać złodziejstwo!
turystka09.11.2016, 16:45
Czytam i tak się zastanawiam dlaczego tylko rody szlacheckie odzyskują swoje dobra ...a dlaczego zwykli obywatele nie mogą niczego odzyskać ? może ktoś zapłaci tym wszystkim którym park odebrał lasy i polany a nie wszyscy ówcześni właściciele wzięli za to pieniądze .Dlaczego tylko rodzina Curusiów w Dolinie Chochołowskiej odzyskała swoje dobra których tam nigdy nie miała ...a takich przykładów można by mnożyć tysiące.
...09.11.2016, 16:44
stasia...lecz się KODofilko....
wojtek09.11.2016, 16:25
Właściciele powinni starać się o odszkodowanie za nielegalne zajęcie ich mienia i doprowadzenia do takiego stanu
ABC09.11.2016, 15:35
Coś takiego powinna regulować ustawa reprywatyzacyjna. I do czasu jej uchwalenia wszystkie decyzje powinny być wstrzymane. Wydawanie ich ma według mnie bardzo wątpliwe podstawy prawne. Naruszana jest równość obywateli wobec prawa. Bo jedni odzyskują, a drudzy nie dostają nic. Proszę dziennikarzy o szersze naświetlenie tego problemu od strony prawnej.
ddd09.11.2016, 12:24
Ale jaja
stasia09.11.2016, 10:51
Niegospodarność tego Rządu mnie przeraża. Nic tylko rozdawać i trwonić.
chichot historii09.11.2016, 10:14
Moi przodkowie mieli przed wojną jakieś nieruchomości. Wojna zamieszała losami wszystkich ludzi, na tym miejscu ktoś zamieszkał, założył rodzinę, umarł pozostawiając swoje dzieci, wnuki, prawnuki, moi dziadkowie, rodzice poumierali, i co, mam teraz jechać tam i kazać się wyprowadzić tym ludziom bo to jest moje? Co ci ludzie zawinili że była wojna, różne zdarzenia polityczne, terytorialne i ustrojowe? Czy mamy wracać do feudalizmu i stać się hienami żeby "zadośćuczynić"? Komu? Co? Co z ludźmi którzy potracili majątki na wschodzie?
tadek09.11.2016, 10:01
Nieruchomość odzyskali właściciele to niech sobie zrobią remont za swoje. A z tym wspaniałym zabytkiem to przesadzili i to grubo. Takich dworków to jest w kraju całkiem sporo spora część zamieszkała i nikt włosów z głowy nie rwie z tego powodu. Nie bardzo rozumiem dlaczego marszałek ma przejmować nieruchomość. Po co? W muzeum żadnych cudów nie było,zbiory przenieść a właściciele niech sobie zagospodarują budynek na np.agroturystykę.Skoro tak bardzo chcieli go odzyskać to chyba mieli jakiś plan/po za złupieniem od państwa kasy ,oczywiście/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl