09.11.2016, 10:54 | czytano: 3905

Jan Smarduch w Radzie "opozycjonistów"

W urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze posiedzenie powołanej przez zarząd województwa Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych.
Jej zadaniem będzie m.in. integracja środowisk działaczy opozycji czy pomoc w staraniu się o pomoc finansową lub przyznanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
- Wyzwania, przed którymi stoją członkowie rady to przede wszystkim działania służące zapewnieniu godnych warunków bytowych, szacunku oraz pamięci tym, którzy nie wahali się położyć na szali dobra własnego oraz swoich najbliższych, kiedy ważyły się losy naszej Ojczyzny – mówił otwierając pierwsze spotkanie rady marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Członkiem rady mogła zostać wyłącznie osoba odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności lub innym orderem, odznaczeniem za działalność na rzecz odzyskania niepodległości, suwerenności lub respektowania praw człowieka. W czasie pierwszego spotkania wybrano przewodniczącego, którym został Kazimierz Barczyk oraz wręczono akty powołania członkom nowego gremium.

W skład Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych:
- Kazimierz Barczyk (NSZZ „Solidarność”, Kraków)
- Jan Ciesielski (NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Sieć Solidarności Kraków)
- Adam Giera (NZSS „Solidarność”, Małopolska Zachodnia, Olkusz)
- Antoni Lis (NZSS „Solidarność”, Tarnów)
- Jan Smarduch (NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Nowy Targ)
- Bogusław Sonik (NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Maj 77, Kraków)
- Marian Stachniuk (NSZZ „Solidarność” oraz „Solidarność Zwycięży”, Kraków)
- Zdzisław Szczur (Małopolskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność”, Wadowice)
- Andrzej Szkaradek (NSZZ „Solidarność”, Nowy Sącz).

UMWM, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
szymczak16.11.2016, 18:39
czy on czasem nie tworzył złodziejskich struktur PO w Nowym Targu
@ Jan Tomaszkowicz11.11.2016, 13:50
Dobre, bardzo dobre..jak zjedzone dokumenty..
Faraday11.11.2016, 12:26
kiedy nie wiadomo o co chodzi- chodzi o forsę.Nie mozna za cierpienia pod komunistycznym butem,katorge w łagrach zwanych internowaniem, prześlasdowania - placic byle komu.Jedni- ci z obozów interenowania gorszych od Oswiecimia juz wzieli po cwierc miliona- teraz ujawnia sie następni męczennicy .A my wszyscy z wdzi ecznoscią zapłacimy.To nowa twarz patrioty- biznesmena
ted10.11.2016, 16:53
Likwidację IPN obiecuje nam PO. I coś tam jeszcze wspominali o posprzątaniu Państwa. Jakby nie patrzeć słuszna postawa a potrzeby jak widać ogromne. Powodzenia.
łopuśnion10.11.2016, 14:17
To teraz czas na książkę! Te represje koniecznie trzeba przelać na papier. Ha ha ha...
Jan Tomaszkowicz10.11.2016, 13:55
Krzyżem Wolności i Solidarności został odznaczony P. Smarduch bo jest czysty bez uwikłań , czego innym działaczom i krzykaczom życzę .
Przypominam że nie wystarczy mięć statut pokrzywdzonego. wroga dla PRL ,działać w Solidarności i szczycić się tym zaświadczeniem wydanym przez przez IPN. Niestety trzeba przejść weryfikację kilku miesięczną w IPN żeby dostać Krzyż Wolności i Solidarności .
Bo do otrzymania Krzyża Wolności i Solidarności nie mają prawa osoby:
1. które byty pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa określonych w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.), chyba że przedłożą dowody, że przed 4 czerwca 1989 r., bez wiedzy przełożonych czynnie wspierały osoby lub organizacje działające na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, albo
2. co do których w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zachowały się dokumenty wytworzone przez nie lub przy ich udziale, w ramach czynności wykonywanych przez nie w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy, o których mowa w pkt 1.
Pan Smarduch spełnia te kryteria i proszę uszanować to, i przyczepić się do działaczy którzy głośno mówią, a nie chcą iść do IPN bo mają coś na sumieniu .
Maja10.11.2016, 09:24
P. Smarduch w składzie takiej Rady? Ja już zaczynam wątpić w te dobre zmiany.
Qwert09.11.2016, 17:14
Może chodzi o retorsje? To faktycznie jest uciążliwe..
opozycjonista09.11.2016, 16:50
Ta informacja to nadaje się do kabaretu. Na Podhalu mamy więcej takich zasiedziałych na stolcach "opozycjonistów" pożal się Boże. Parodia. Jak się nie wstydzą ci ludzie spojrzeć rodakom i sąsiadom w twarz .
Kuma09.11.2016, 14:49
Większość nieznana.
ozorek09.11.2016, 14:45
Mnie odmówiono wyjazdu do USA jedenaście razy. Czyli co. Męczennik!
baciok@09.11.2016, 12:18
Myślałem że jakaś opozycja w stosunku do parti rządzącej.
władek09.11.2016, 12:01
Może by Pan Smarduch opowiedział o tych represjach jakie dopadły jego i bliskich . Przyznam że jestem bardzo ciekaw tej historii. Bo tak sobie myślę ,że odmowa wyjazdu do USA to chyba nie represja. Mnie kilkakrotnie w tym czasie wyjazdu odmawiano i represjonowany się nie czuję. No chyba że się mylę?
TM-ka09.11.2016, 11:18
Nie mam pytań. Pan Smarduch i represje.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl