10.11.2016, 18:53 | czytano: 6702

Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej z Nowego Targu do Starego Sącza

Szybsza i sprawniejsza podróż z Nowego Targu do Starego Sącza, siedem przebudowanych mostów, oświetlone drogi, bezpieczne chodniki dla pieszych i zatoki autobusowe - to korzyści jakie odczują Małopolanie i turyści dzięki przebudowie drogi wojewódzkiej nr 969. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą prac.
Koszt inwestycji, która w 85 proc. finansowana będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, to prawie 27,5 mln zł.
- Ponad 1,6 mld złotych w Małopolskim Planie Inwestycyjnym na inwestycje infrastrukturalne, m.in. 14 nowych obwodnic, 274 km rozbudowanych dróg i 84 km gruntownie zmodernizowanych. Tak w kilku zdaniach podsumować można konsekwentnie realizowany przez nas plan poprawy infrastruktury drogowej w Małopolsce – mówi marszałek Małopolski Jacek Krupa.

- Staramy się nie tylko usprawnić przejazd pomiędzy największymi miastami regionu, ale także skomunikować z nimi mniejsze miejscowości. Czyli docelowo chcemy ułatwić życie mieszkańcom okolicznych gmin, przyciągnąć do nich inwestorów, pomóc stworzyć nowe miejsca pracy i stymulować gospodarkę – dodaje odpowiedzialny w zarządzie województwa za kwestie transportu Leszek Zegzda.

Niewiele ponad 1,5 roku trwać będzie przebudowa 13 km odcinka drogi łączącej Nowy Targ ze Starym Sączem. Inwestycja znacznie poprawi szybkość i komfort przejazdu pomiędzy dwoma subregionami. Ulgę odczują przede wszystkim mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych przy DW 969 - ograniczony zostanie poziom hałasu i spalin emitowanych przez przejeżdżające tamtędy samochody.

Projekt zakłada przebudowę aż 15 skrzyżowań DW 969 z drogami bocznymi, 7 z nich zyska dodatkowy pas ruchu, pozostałe 8 zostanie zmodernizowanych. By zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców droga zostanie oświetlona, przejścia dla pieszych będą miały tzw. azyl bezpieczeństwa, a przy skrzyżowaniach, dojściach do zatok autobusowych (których powstanie aż 24) i przy samych zatokach zostaną wybudowane chodniki.
Zmieni się również kształt i dopuszczalny limit obciążenia 7 mostów na potokach: Piekiełko, Limierzyska, Mizerzanka, Borki, Lichnia i Leszcz oraz na rzece Kamienica. Zaplanowano również wzmocnienie nasypów drogowych. Korzyści odczują także rowerzyści, inwestycja zakłada bowiem budowę 3 km ścieżki rowerowej w Zabrzeży, która stanowić będzie kontynuację szlaku VeloDunajec.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum w składzie Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe, IMB-Podbeskidzie, które zrealizuje zadanie do końca września 2018 r.

UMWM, opr.s/
zobacz także
komentarze
ceper18.11.2016, 23:53
kiedy poprawia nawierzchnie ul.Wegierskiej w Nowym Saczu to istny tor przeszkód a nazwa ulica to uwłacza ulicom.
Fenek10.11.2016, 21:28
Spokojnie, spokojnie. Do sceptyków i niedowiarków.
Barnaś działa i mile się zaskoczycie inwestycjami w przyszłym roku na drogach wojewódzkich!!!
busiarz10.11.2016, 20:54
Płotki już rozstawili tydzień temu i nic nie robią tylko utrudniają ruch! Przebudowa pełną parą ale takie rzeczy tylko w Polsce
Pietrek10.11.2016, 20:53
Nie wierzę.Chyba że w zarządzie jest Jezus.On tylko potrafi robić cuda.
kierowiec10.11.2016, 20:29
W linii prostej z N.Targu do Starego Sącz jest 42 km. Coperfilda w marszałkostwie zatrudniliście Panie marszałku Krupa?
tu byle10.11.2016, 19:11
To ci ciekawostka droga z Nowego Targu do Starego Sącza ma trochę więcej niż 13 km i na całej długości prosi się o remont. Miejscami są takie koleiny ze ma się wrażenie jazdy po torach. Poza tym dziura na dziurze mosty tragedia a oni przez kilka lat zrobią 13 km -KPINA
Zobacz pełną wersję podhale24.pl