14.11.2016, 12:50 | czytano: 2418

Proces o Morskie Oko na liście UNESCO

W Kancelarii Prezydenta RP odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Na liście znalazły się m.in. dokumenty upamiętniające wygrany przez Władysława hrabiego Zamoyskiego Proces o Morskie Oko.
Jest to zbiór dokumentów po zakopiańskim hrabim, dotyczących zakończonego w 1902 roku sporu o utrzymanie w granicach polskiej Galicji najbardziej malowniczego zakątka Tatr – okolic Morskiego Oka.


W spotkaniu uczestniczyła delegacja z Zakopanego w składzie: Agnieszka Nowak-Gąsienica – zastępca burmistrza Zakopanego, Szymon Ziobrowski - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Beata Majcher – dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, Anna Wende-Surmiak – dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego. Certyfikat odebrał prof. dr hab. Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Ironiczny15.11.2016, 18:30
niesamowita jakość
józefa15.11.2016, 14:37
To pojechały wielkie pany z miasta a Wójt ze wsi i po prostu do nich nie pasował ...a może chcą to sprzedać i wtedy przy takich transakcjach pomijają tych co mogliby wnosić weto ...widać jak władza dzieli górali na lepszych i gorszych .
swojak215.11.2016, 13:16
A aktualnego gospodarza tego terenu (Morskiego Oka), t.j. Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska i przedstawicieli tej Gminy to już nie zaproszono na tą uroczystość. Ciekawi mnie czy to jest tylko przeoczenie i niedopatrzenie organizatorów, czy też celowe i zamierzone odgórne działanie, aby znów podzielić górali . Ciekaw jestem reakcji na ten komentarz.
gór15.11.2016, 00:10
A co na to ci co sprzedali w obce ręce taki piękny zakątek naszej przyrody? Co u nich słychać dziś,jakoś cicho o nich,ale pamięć zostawili po sobie nie najlepszą.
turystka14.11.2016, 17:10
Chwała Wielkiemu Zamoyskiemu za Morskie Oko i za wszystko co robił i kim był dla tych co żyli wtedy na skalnej ziemi...HAŃBA tym co sprzedali kolejkę na Kasprowy Zamoyskiemu pewnie serce by teraz pękło...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl