15.11.2016, 10:29 | czytano: 5890

Zanieczyszczone powietrze o poranku w Nowym Targu

O godz. 8 urządzenia stacji pomiarowej na placu Słowackiego pokazały trzykrotne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia pyły zawieszonego. W związku z bardzo złym stanem powietrza Urząd Miasta w Nowym Targu wydał ostrzeżenie, w którym odradza aktywność na świeżym powietrzu.
"Osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza, powinny unikać wyjść na zewnątrz, pozostała populacja powinna ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane" - czytamy w opublikowanym komunikacie.
oprac. r/
zobacz także
komentarze
Smok w parku22.11.2016, 00:18
Niesamowite -Halny czy mniejsza wilgoć to
wybawienie dla Podhala i Nowego Targu.
Nawet w takim pewnym, miejscu gdzie jest paru podejrzanych
problem się wywiewa, a gdzie są jakieś analizy. Kto i czemu?
Urzędnicy to gdzieś mają , bo się na tym nie znają.
PAS21.11.2016, 23:03
Kochani módlcie się o HALNY WIATER
Suche powietrze, ciepło i brak wilgoci to szansa dla Podhala.
Jak to śmieszne jest co złe to dobre
Nowotarżanin18.11.2016, 09:45
Nie palić! Chodzić i spać w kożuchach,kuśnierka ruszy.
Smok17.11.2016, 21:50
Najbardziej racjonalne rozwiązanie według mnie to propagować ciągle te górne spalanie to raz, a dwa właśnie latać dronem nad kominami i sprawdzać co kto pali i potem doić, doić ale to tak, że do końca życia zapamięta. A nie odrazu wszystkim lobbowane ekogroszki zakładać.
olo kolo17.11.2016, 21:02
Ludzie nie palą papierosów , a umierają na raka płuc w stolicy Podhala !
Trzeba karać , a nie tylko robić kontrole !!!
ula17.11.2016, 19:57
zamiast ciepłego fotela w urzędzie zapraszam na rondo leonarda:) co za zapachy.. co za klarowne powietrze.. żyć się chce!!! Może mieszkańcy powinni sie skrzyknąć i złożyć pozew zbiorowy przeciwko Miastu.. moze w końcu cos zaczełoby się dziać dobrego w kierunku unieszkodliwienia tych którzy palą śmieci, sklejki, opakowania po towarach i przeterminowane produkty?? czy to jest taki problem żeby sprawdzić ile sklep oddaje śmieci w kontenerach a ile produkuje????
Smok17.11.2016, 14:46
Odpisałbym, ale sreio jakoś nie bardzo mam ochotę brnąć w dyskusję z kimś Twojego pokroju (za mądry się wydajesz), może to kwestia tego, że ja jestem Smok a Ty tylko smoczek...
rewizyjny17.11.2016, 08:13
Ja od 4 lat spalam od góry węgiel, dłuższa praca przy piecu ale efekt o wile czystszy i oszczędniejszy
doktor(Judym)16.11.2016, 12:06
Ciekawa jestem ile dadza wam te idiotyczne wpisy ???? a moze by tak gremialnie wejsc na obrady rady miasta lub prosciej zaskarzyc miasto o uszerbek na zdrowiu
smoczek16.11.2016, 11:26
A i jeszcze jedno . Nie ma paliw, które dymią, po prostu takich nie ma. Są tylko brudne sposoby spalania. Każdy widział jak dymi opona zapalona na ziemi, ta sama opona roztarta na drobny granulat (1 -0,5 mm) pali się bez dymu i zapachu. Tak więc paliwo może być tylko gorsze (mniej kaloryczne) lub lepsze (bardziej kaloryczne), ale to że kocioł dymi, to NIGDY nie jest winą paliwa... to zawsze jest wina kotła lub użytkownika niestety. Weź teraz @Smoku w jedną rękę łyżkę stołową, a w drugą zapalniczkę gazową. Zapal ją i zbliż płomień do spodu łyżki tak, aby płomień dotykał do metalu. Każdy może to zrobić w domu i przekonać się na własne oczy że na łyżce pojawi się kopeć, czarna sadza. Ordynarna czarna sadza, węgiel, a wszystko to przez złej jakości paliwo ? !!!!! Analogicznie - tak powinna wyglądać opinia o gazie - który kopci jak mazut na mrozie. Doświadczenie jasno pokazuje, że nawet idealnie czysty gaz - najwyższej jakości - bo do zapalniczek, źle spalany też potrafi kopcić. Podobnie jest z węglem, olejem napędowym czy innymi paliwami. Zwykle, to nie paliwa są winne za dymienie, ale źle prowadzony proces spalania. Węgiel spalany od góry, samoczynnie się koksuje, a ciężkie węglowodory - ulegają krakowaniu do lżejszych i następnie są spalane już nie jako smoła ale produkt jej rozbicia.
Ludzi trzeba edukować, nikt przecież nie chce okolicy zadymiać, ale uznaje że inaczej się nie da! Zawsze tak było, panie, jest ogień, to musi być i dym!!
Nie musi, nie musi i my to wiemy, a od nas dowiadują się inni.
smoczek16.11.2016, 10:49
Oj @Smoku faktycznie ręce opadają , jak się czyta Twoje "mądrości" . Drewno również zawiera węglowodory, a jakże. Żywice, lotne rozpuszczalniki! Fenol, aceton, gwajakol, terpentynę (monoterpeny ). Jak się te wszystkie "dobroci" z drewna nieumiejętnie spala ( a właściwie nie spala ) , to efekt jest taki jak przy węglu - totalna zadyma niestety ! Istnieje dość prosty sposób jak zredukować smog i do tego znacznie poprawić kondycję finansową tzw zwykłego obywatela , nie dokładając z kasy podatnika ( dotacje ) jakiś dramatycznych pieniędzy ,to propagowanie metody palenia od góry . Jedyny minus tej metody to że jest kompromisowa , aliści na bezkompromisowe nas nie stać . i stąd bierze się miejska legenda że wszystkiemu winien węgiel -taki koktajl dla maluczkich kilka kropel prawdy reszta propaganda eko-szaleńców . Dla tych którzy myślą że jak wywalą z hukiem wszystkie kopciuchy z miasta ( ciekawe ile by to kosztowało i kto ureguluje rachunek?) mam wiadomość od EEA ( Europejska Agencja Środowiska ) Większość państw wykazała znaczącą redukcję emisji, natomiast pięć krajów (Dania, Finlandia, Islandia, Włochy, Malta) wskazały na zwiększenie emisji WWA. Jako jedną z przyczyn wzrostu emisji EEA podaje przyjęcie polityki promującej wykorzystywanie paliw odnawialnych, wskazując jako przykład sektor komunalny w Danii. Polityka ukierunkowana na łagodzenie zmian klimatu, poprzez zwiększenie emisji WWA powstających w trakcie spalania biomasy może również przynieść niezamierzone skutki w postaci lokalnego zwiększenia zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. No i kto by pomyślał taka Finlandia z Danią zatruwają powietrze ?
józek16.11.2016, 09:35
A władza siedzi w klimatyzowanych pomieszczeniach w Urzędzie i czeka aż się potrują sami mieszkańcy będzie łatwiej rządzić a władza będzie na wieki.A wydział ochrony środowiska nic nie robi pewnie mają zakaz wychodzenia na zewnątrz budynku wydany przez burmistrza. Tak dalej trzymać ha ha ha'
wkurzony16.11.2016, 08:55
Ale burmistrz woli zabiegać o budowę hali Lodowej za 130 mln, niż zająć się zanieczyszczeniami powietrza , które zabija nowotarżan. Halę lodową będzie przecież widać i nałapie punktów przy wyborach., a tych trucizn w powietrzu nie, to po co się wysilać. W Zabrzu kupili drona, który lata nad kominami i robi pomiary,zdjęcia, potem się to bada ,dokumentuje i Straż MIejska (niestety u nas mądrasie z WP i burmistrz się jej pozbyli) wkracza i robi porządek. Kary są wysokie i dyscyplinują. Zakopane też ma Straż Miejską , jakoś uznało, że ta służba jest bardzo potrzebna. Strażnicy wchiodzą do domów , pobierają próbki z palenisk i bada się to na Politechnice. Działania widać , a ktoś widział urzędnika z Ochrony Srodowiska, który robi takie kontrole?? Albo Policję? _ jak zapowiadał burmistrz? Teraz postawia lodowisko na środku rynku i będą nam truc dzieci. Prosze tam posyłać swoje panie burmistrzu , niech się nawdychają, będa lepiej spały.
zyg15.11.2016, 23:29
Jedno wielkie śmierdzące miasto, w którym bardzo wielu tumanów nie rozumie, że zabija innych rakotwórczym dymem.
abc15.11.2016, 22:23
bicie piany i tyle robią.
bloki chcą "cywilizować" a swoje podwórko to jeden SYF.
0(zero) pomysłu i mówić dużo mówią.
są sposoby na kopciuchów tylko wdrażać, tylko kto i jak w naszym mieście?
Smok (ten prawdziwy, co ostatnio i dziś apelował o15.11.2016, 20:27
Panie tutejszy, proszę się personalnie nie urażać i obrażać, bo nie ma o co, prosta matematyka, wielu nie znaczy każdy, zatem jeśli jest Pan pro-eko i w stopniu umiarkowanym (nie zidiociałym, jak ta cała szopka wokół koni w MO np.) to bardzo mnie to cieszy, przy czym chciałbym zaznaczyć, że wyraźnie zaznaczyłem w wypowiedzi, że chodzi o typowych węglotrucicieli, którym za żadne skarby nie idzie przetłumaczyć, że spalić drewno nie równa się spalić węgiel, ale jak ja mam mieć jakiekolwiek słowa i dyskutować z człowiekiem, który mi mówi: a drewno co? nie kopci? popatrz na komin, tak samo leci dym!

W takiej sytuacji ręce opadają, bo jak widać ten mędrzec nie ma pojęcia o tym, że jest coś takiego jak skład chemiczny paliwa, że są w chemii takie różne pojęcia jak masa molowa np i takie inne a w efekcie nie ma pojęcia o tym, że spalając tonę węgla wytwarza trzy razy tyle dwutlenku węgla.

I mimo, że chciał Pan ukłuć tymi insynuacjami - nie udało się, nie zna mnie Pan kompletnie zatem 1:0 dla mnie. Pozdrawiam.

I przy okazji, jeszcze raz bym chciał poprosić podszywacza, żebyś choć kropkę po sobie stawiał, czy coś, bo dwóch nas tu nie może być.
wanda15.11.2016, 19:22
a my "blokowcy" mamy super powietrze, kotłownia ma filtry i nie odczuwa się żadnego smogu. Od ul. Ku Studzionkom już się czuje że wkroczylo się w inną 'strefę ". Miłego wieczoru.
ZosiaNieJestem15.11.2016, 18:58
Piszecie o węglu? A ilu mieszkańców pali w piecach śmieciami- np. plastikiem? Nad ranem budzi nas ostry "zapach" z komina jednego z domów sąsiadów. Nikt nad tym w mieście nie panuje?
zaczadzona15.11.2016, 17:28
Ale smierdzące miasto ,tu powinni dopłacać ze ktoś tu mieszka a nie płacić podatki a rynek masakra śmierdzący zakopcony .
Jestem z miasta to czuć.
nie ślepy15.11.2016, 17:20
A ja chciałbym wiedzieć, co z dotacjami do lepszych pieców, czy innych ekologicznych źródeł ogrzewania? Zbierali w urzędzie ankiety kto zainteresowany i nie wiem co dalej z tym tematem? W Krakowie zwracają 100% za założenie np pieca na ekologiczne paliwa a u nas tylko bicie piany!
smog,,,,15.11.2016, 17:08
O godz. 17 w centrum 150 razy norma przekroczona, uwaga dla całej populacji nowotarżan BEZ MASKI ni wychodzić
esbek15.11.2016, 15:35
Ludzie w NT niekoniecznie kupują najtańszy węgiel, niestety jakości nie ocenisz po wyglądzie...

Ten cały smo(k)g to myślicie, że bierze się tylko z pieców węglowych? Ilu z Was "gazowiczów" poszło dzisiaj do pracy/szkoły/sklepu na nogach i nie odpaliło samochodu?
smoczek15.11.2016, 14:58
Czy ta stacja aby dobrze działa ? Bo w piątek , sobotę , niedziele pogoda pieska ludzie na pewno palili w piecach a odczyty były 3x mniejsze !
A ty @smok *** , trochę szacunku dla starszych !
rusky kurek zakreca15.11.2016, 14:54
jeszcze sie przejedziecie na tym gazie i gorzkimi łzami zapłaczecie za powrotem do węgla jak wam kurek zakręca a cena gazu wzrośnie 200% i sie okaże ze na ogrzanie domu zima raptem z 5 tyś potrzeba będzie , a jak chcą podpiąć geotermie to do głosu dochodza blokusy skandując zwolnienie burmistrza bo sie nie zgadzają po podwyższenie opłat o 5 czy 10% ale w wymianie instalacji domów 1 rodzinnych i kosztach rzędu 20 tys nit nie widzi przeszkody czysta hipokryzja . bo nie ma jak uzaleznic sie od zagranicznych i nie pewnych źródeł energii , swoja droga cena prądu też podrożała ale to juz osobny załosny temat.
A 5515.11.2016, 14:42
A może by tak piechotą do pracy jak masz kilka minut,a nie odpalaj kopciucha, komunikacją też można,szpan co by znajomi powiedzieli.
jj15.11.2016, 14:09
A w Nowej Hucie o godz. 13 stężenie pyłu PM10 poniżej dopuszczalnej normy, w Nowym Targu "tylko" nieznacznie 3-krotnie ja przekracza.
Tadek15.11.2016, 14:02
Przecież jest mały sprawny , nie drogi sprzęt laserowy ( jak radar w Drogówce) do pomiaru dymu z konkretnych kominów - nic tylko kupić i Pracownik Ochrony Środowiska z Policjantem ( mandaty ) mogą już rozbić porządek ze spalaniem "badziewia i śmieci w Nowym Targu.
Tylko należy Burmistrza i jego zastępców "pchnąć w miasto" niech zarobią na swoje 10.000 pln miesięcznie .
tutejszy15.11.2016, 13:49
@SMOK
Witam Cie mądry, młody człowieku!
Mam 69 lat. Jak widzisz umiem pisać i czytać. Wiem co to smog już od 40 lat. Był o tym film, nawet w kinie. Przekonałem swoją siostrę (76 lat) kilka lat temu, aby ogrzewała swój dom gazem i udało się. Moi znajomi, też ogrzewają domy gazem. Tylko zamożni boją się zmian, bo szkoda im kasy. Sądzisz, że tylko ludzie starsi są głupcami? Wiele wieków temu, ludzie wiekowi byli mędrcami i ich szanowano. Obecnie po wsiach ludzi wiekowych ignoruje się. Potrzebni są do czasu przekazania majątku. Czyżbyś należał do tej grupy ludzi?
ehh15.11.2016, 13:41
@CO2 czy ty w ogole masz jakie kolwiek pojecie o czym piszesz? smog jest w całym mieście a nie tylko na poszczególnych ulicach na wałach i w parku tak samo . wynik tak samo byłby nie obiektywny jak by robić pomiar zaraz za wylotem komina . a co do komentarza jakiegoś nie wdzięcznego bachora , majac 70 lat i 800zł emerytury ciekawe czy będzie cie stać na węgiel a co dopiero na gaz lub inne ekologiczne gówienka to ze ktos ma 60 lat nie oznacza ze jest idiota takim jak ty , pali węglem i to wystarczy latami kuśnierze spalali skrawki w piecach i smogu nie bylo ale wam to nie przeszkadzało , na smog w miescie rowniez maja wpływ okoliczne domy i wioski wszystko sie liczy i wszystko ma znaczenie w tej zakichanej kotlinie
MATKA ZIEMIA15.11.2016, 12:59
Trujecie nas!!!!!!!Czy ktoś z tym zrobi porządek czy tylko będziemy czytac jaki Nowy Targ jest zanieczyszczony....
wieśka15.11.2016, 12:57
Ten pomiar jest zaniżony. Wnioskować trzeba o obniżenie podatków .Miasto nic nie robi żeby było lepiej,ale pieniądze to by brali. Do RADNEJ KORWIN z tą petycją.
.15.11.2016, 12:55
Palcie dalej najtańszym węglem. Nikt nic nie zrobi jak się pali węglem bo nie ma dla niego żadnych norm! Można kopcić i smrodzić jak lokomotywa... Oczywiście to ironia ale taka prawda. Trzeba zakazać palenia dziadowskim węglem i po problemie!
agata15.11.2016, 12:46
A jakby ktoś sprawdził jakość węgla sprzedawanego w Nowym Targu? Widocznie nie ma kto, bo nikomu na tym nie zależy żeby mieszkańcy mieli czyste powietrze w mieście. Dużo słów mało czynów.
olo15.11.2016, 12:43
Na ścianie domu żółta skrzynka - gaz a z komina czarny dym. Czy to jakiś specjalny rodzaj gazu czy może brudny komin?
Dlaczego ktoś kto ma gaz doprowadzony do lokalu pali węglem ? Może ktoś by wreszcie pomyślał - po co gazyfikacja coraz dalszych zakątków miasta skoro warunkiem przyłączenia nie jest likwidacja obecnego kotła węglowego?
Smok15.11.2016, 12:37
To moze uda sie wskoczyc z trzeciej pozycji najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce na druga.

Wynik jest mocno niemiarodajny i wszyscy o tym wiedza. W tym samym czasie w okolicach Rynku, sw Anny, Nadwodniej, Waksmundzkiej etc. normy najprawdopodbniej byly przekroczone 8-10 krotnie.

Czy ktos w koncu cos zacznie z tym robic?

Jedyna opcja zakazac palenia weglem w centrum NT. Bezwzglednie wszystkim. Obowiazkowe podpiecie do gazu i koniec. Kogo nie stac to wygospodarowac z budzetu miasta srodki na pomoc/dofinansowanie.

Czy Pan Burmistrz i wladza nie widza, ze to jest jeden z najwiekszych problemow tego miasta, ktory bedzie hamowal jego rozwoj, bo nikt z mlodych, wyksztalconych ludzi nie chce mieszkac w smrodzie palonego wegla?
górnypalacz15.11.2016, 12:35
Ludzie niech to was dotrze w końcu! palcie od góry jak maicie piece na węgiel! nie dymi i oszczędność ok 40%!!!! myślcie!!!!
Smok15.11.2016, 12:27
Swoją drogą dziwne, że się jeszcze nikt nie wybrał na poszukiwania tego pana z grela, co po śmietnikach wyjmuje plastiki i dumny jeszcze z siebie, że to do palenia ma i nie musi płacić. A jak się to pali!!

Takiemu /.../
Goral15.11.2016, 12:17
Przenieść tą stacje na rynek żeby ludzie wiedzieli czym oddychają!!! A nie nad Dunajcem gdzie wieje od rzeki i nie ma zabudowań dookoła.... Wyświetlać na telebimie aktualny stan powietrza w mieście ,!!!!
Smok15.11.2016, 12:15
Palcie więcej śmieci, palcie więcej węgla, a zwłaszcza te stare matoły w okolicy 60 i 70 r. ż. - najmądrzejsi, odporni na wiedzę i paliwa alternatywne, ekologiczne.
obiektywny15.11.2016, 12:08
A ja się pytam gdzie państwo z kontroli ? Przejść się trzeba było dziś po godzinie 8 po sąsiednich ulicach urzędu miasta i widzieli by co się dzieje no ale pewnie za zimno i lepiej siedzieć na cieplutkich stołkach. Pozdrawiam i weźcie się w końcu za robotę ! Ja mieszkam w okolicy urzędu miasta i z każdej strony trujący sąsiad no ale pewnie tego nie widać .
tutejszy15.11.2016, 11:15
Wczoraj było na pewno gorzej, bo smog wchodził nawet przy rozszczelnionych oknach - tragedia
CO215.11.2016, 11:12
Wynik jest nieobiektywny, czyli mocno zaniżony, gdyz pyłomierz umiejscowiony jest na terenie gdzie nie ma domów opalnach węglem. U.M, dwie szkoły, lodowisko, Kosciół, Urzad Skarbowy, opalane są gazem , bądź prądem. 90% wiatrów wieje z zachodu, czyli nad pyłomierz płynie powietrze z parku i z Ibisoru, gdzie nie ma domów. Gdyby pyłomierz był umiejscowiony w rejonie Goszczyńskiego lub w innym punkcie centrum miasta, skażenie byłoby co najmniej ośmiokrotne. Władze miasta chyba celowo wybrały taką lokalizację dla pyłomierza, by zafałszować rzeczywistość i jak struś schować głowę w piasek i udawać, żę nie ma wielkiego problemu, a tak naprawdę jest OGROMNY !
psy szczekają, karawana...15.11.2016, 11:11
Przyszedł czas na mobilne lodowisko na rynku, niech się ludziska dotleniają na świeżym powietrzu.
mmmmmmm15.11.2016, 11:06
tak i piekna pogoda bezchmurne niebo i dzieci zamiast isc na sanki maja siedziec w domach? co to czarnobyl???
dac050615.11.2016, 10:43
To moze kurna mozna byloby cos w tym kierunku zrobic zeby bylo lepiej a nie siedziec na d*** i nic nie robic.Tylko komunikaty wydawac.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl