25.11.2016, 20:57 | czytano: 2652

Gmina Łapsze Niżne ma kolejną gminę partnerską, tym razem z Ukrainy

Władze gminy Łapsze Niżne podpisały umowę partnerską z miastem Kołomyja na Ukrainie.
Celem partnerstwa jest przyjacielska, równoprawna współpraca obu partnerów polegająca na wymianie doświadczeń na gruncie społecznym, kulturalnym i gospodarczym podczas spotkań przedstawicieli władz lokalnych, samorządów, szkół, organizacji społecznych, grup zawodowych, branż biznesowych i lokalnej społeczności. To dążenie do jak najlepszego wzajemnego poznania się, zrozumienia i nawiązywania przyjaźni, by stworzyć warunki do licznych kontaktów przedstawicieli różnych grup reprezentujących obie gminy jest także celem partnerstwa.
W ramach wzajemnych kontaktów podejmowane będą próby wspólnego rozwiązywania problemów, a także przewiduje się tworzenie i realizację wspólnych projektów w następujących obszarach tematycznych takich jak gospodarka, kultura, edukacja, samorząd lokalny, przedsiębiorczość lokalna, sport i turystyka, ochrona środowiska.

Jest to także kolejna możliwość pozyskania środków zewnętrznych dostępnych w ramach uruchamianych programów transgranicznych.

źródło: UG Łapsze Niżne
zobacz także
komentarze
koniczynka30.11.2016, 09:09
Do polityka z okolicy....są pieniądze dla Ukrainy ale chyba w kieszeni Gminy bo to co robi Wójt to jest już żałosne...... co wynika ze współpracy z tymi dwoma gminami,z którymi podpisana jest współpraca.......zastanówcie się sami jak tak dalej pójdzie to my pójdziemy na żebry ale chyba do Bangladeszu
łapszon29.11.2016, 18:55
No jak się Łapszanka rozochociła im teraz się wszystko należy nie sądzicie,że przy Waszych wpływach do budżetu już dawno wyczerpaliście swój limit i to na parę lat .Pewnie Wójt Wam obiecywał będzie wszystko co zapragniecie ,tylko skąd będzie miał pieniądze przy takiej gospodarce jaką prowadzi...........
sami swoi29.11.2016, 10:31
A co z boiskiem w Łapszance drogi wójcie obiecaleś ? Czy przez jedną rodzinę nie będzie boiska?
zegar wyborczy tyka29.11.2016, 10:03
Bardzo bym chciał aby w tej Gminie w końcu coś zrozumieli by przestali się obrzucać obelgami nie po to głosowaliśmy za zmianą aby sytuacja była taka jak jest obecnie ,kto tylko może to ciągnie do siebie ,Radni no cóż bezradni tylko własne interesiki ,knowania ,intrygi a Wójt w tym bryluje obiecując wszystkim wszystko czego sobie życzą, pomijając jak sądzę tych,którzy mu zaufali.Dalej należy zastanowić się czy warto było mu zaufać,...........zastanawiam się czy zmiana przewodniczącego cokolwiek poprawiła,raczej nie to człowiek bez kręgosłupa moralnego.
J@nek28.11.2016, 20:05
Gibson5:
Czy ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Przecież napisałem, że odpowiedziałem na post dotyczący porównania dokonań Jamroza i Dziubana.

Ale skoro jesteś tak obtrzaskany w funduszach to proszę bardzo:
1. PROW na drogi dojazdowe dla rolników i do pól rozdane
2. RPO WM na służby ratownicze projekty już realizowane są
3. RPO WM na usługi opiekuńcze dla ludzi starszych
4. RPO WM na żłobki i kluby dziecięce
5. RPO WM na strefy aktywności gospodarczej
6. RPO WM na wsparcie uczniów zdolnych
Mógłbym wymieniać dalej nie o to chodzi. Ja nie mówię ze obecny jest gorszy od poprzednika, ale też nie zgadzam się z stwierdzeniem ze jest lepszy. Po prostu aby wyrobić Sobie zdanie musi upłynąć jeszcze 6 lat rządzenia przez Jamroza. Bo Dziuban na początku kadencji też był miły i dla wszystkich, ale......takich błędów jak obecny nie popelnial, dziwisz się komentarzom? Bo ja wcale, problem Jamroza polega na tym, że nie potrafi sprzedać tego co robi. Promocja jego działań leży totalnie. Bo to On i urzędnicy powinni się chwalić co robią, a nie ludzie pisać czego nie robią..... Takie są efekty niestety. I nie pisz mi, że jestem za poprzednim układem bo to już jest żenada z Waszej strony, byłem za odsunieciem Dziubana od władzy i to się udało, ale nie mam zamiaru teraz być ślepym na pewne działania Wójta. Ja nie mam tej przyjemności chodzenia do Wójta i picia z nim kawy i słuchania co robi, bo muszę utrzymać rodzinę. Wejdę na stronę, pójdę na zebranie Ale tam konkretów brak. Od tych ankiet to się mi już w głowie zakrecilo co i kiedy i jak.
gison528.11.2016, 18:18
Super że piszesz, że środki ruszyły. powiedz jeszcze tylko wszystkim na co? Jakie programy? od dwóch lat słyszę w telewizji "chcesz sięgnąć po dotacje - Tędy" i piękne strzałki w spocie. A ja chodzę te dwa lata i słucham w biurze w Nowym Targu że środki jeszcze nie ruszyły !
czy na Fotowoltaikę ruszyły - czekam już drugi rok? czy na piece ruszyły? czy może turystyczne ruszyły? Dla chcących rozpocząć działalność ruszyły - poza tymi z urzędu pracy? a może jeszcze jakieś inne? doskonale wiesz, że ruszyły jakieś innowacyjne gospodarki itp. LGD też dopiero po nowym roku będzie puszczać konkursy. trochę się w tym orientuję więc nie siej zamętu i nie oczerniaj. Chcesz porównywać jednego i drugiego wójta? to porównuj to co jest porównywalne, a nie 8 lat do 2 i to jeszcze między perspektywami finansowymi i przy zmianie rządu - czytaj paraliż decyzyjny na górze. Wprowadzasz czytelników w błąd takim pisaniem. A z komentarzem gościa o pseudonimie Układ Zamknięty zgadzam się w 100 %. dobrze że się zmieniło - już nie mogłem patrzeć na te interesy! Akurat dość często zdarza mi się z obecnym wójtem pogadać...gdzie był i co załatwił, co planuje... nie masz pojęcia. Mam nadzieję, że to o czym mi opowiadał wykona i wówczas zamknie to buzię takim jak ty.
J@nek28.11.2016, 13:56
Gison5:
Odpisywalem na porównanie Jamroza do Dziubana odnośnie środków UE. Ze tyle samo pozyskali, ba nawet napisane ze obecny pozyskał więcej... Ja ich nie widzę, fotowoltaika i traktor z beczka z unijnych.....tyle jest pozyskane na dzień dzisiejszy. I nie piszcie mi głupot ze jeszcze środki unijne nie ruszyły, bo Marszałek mówił że już 34% środków wydali.

Rozliczać mogę i to nie powinno nikogo dziwić. Jeżeli pisze się w komentarzach kłamstwa to też mogę je prostować.
Czyli potwierdziło się iż w Polsce działa układ, który ma na celu rzucanie kłod pod nogi obecnemu wójtowi.
co dalej28.11.2016, 12:18
Ten Spisz to ciekawy naród co by nie powiedzieć i jak by na to patrzeć szkoda gadać. Co by nie zrobić wszystko jest do bani taka jest mentalność tego społeczeństwa .Dlaczego tak jest nie wiem nasuwa się pytanie kiedy nastąpi opamiętanie nie wiem .Jedno jest pewne to wszystko musi się zmienić .
gison528.11.2016, 06:33
J@enk, Dziuban był 8 lat i to w czasie kiedy fundusze były w środku okresu dysponowania. Pan Jamróz trafił na okres kiedy środki unijne z nowej perspektywy jeszcze nie zostały uruchomione. A i tak z tego co widzę to wiele udało mu się zrobić. Piszesz cały czas, że nic ten wójt nie robi, że ludzie mają go dość, widzę że obracasz się w bardzo wąskim gronie ludzi związanym z Dziubanem. Ja rozmawiam z różnymi ludźmi i są bardzo zadowoleni ze zmiany jaka nastąpiła w gminie Łapsze Niżne. A czy Dziuban ma pelerynę w wymiarze sprawiedliwości? oczywiście że tak. Dochodzenia w sprawie prowadzi przecież nowotarska. Wszyscy wiemy jak to działa niestety.
obiektywnie27.11.2016, 22:18
Demaskują Was słowa klucze, których używacie i w złości nawet ich nie widzicie. Nisko spadła ta Władza, że musi Sama Sobie pochwalne komentarze pisać.
J@nek27.11.2016, 21:44
Ten Wójt jest uczciwy? Zapytajcie się strażaków z Trybsza o co mają pretensje do Pana Jamroza.
Dziubana kopneli w ...... I nie rozumiem co chcecie osiągnąć tymi tlumaczeniami? To że Dziuban robił źle to jest usprawiedliwienie dla obecnego włodarza? Piszecie że RIO wypunktowalo poprzednika.....Czyli jak przyjdzie w 2019 roku i wypunktuje Jamroza to będziecie tłumaczyć się protokołem z 2015 roku, że Dziuban też miał uchybienia......
Jak narazie z szumnie zapowiadanych procesów, spraw......To Wójt przegrał 3...... A Dziuban w sądzie nie był ani raz w roli oskarżonego.... No ale zapewne wytlumaczycie to faktem ze i wymiar sprawiedliwości jest przeciwko uczciwemu Wójtowi.....

Żal czytać jak jedni i Ci sami piszą psalmy pochwalne dla Wójta.....wyjdzcie na ulice i zapytajcie co sądzą o Wójtowi.
Ps. No właśnie obecny Wójt tylko gada o funduszach unijnych, a nie pozyskał nawet 1/10 tego co Dziuban. A czy teraz gmina sama pisze wnioski? Na rewitalizacji jakiś gość był spod Krakowa.....
Mysza27.11.2016, 20:49
Matko jak szkaluja tego wojta. Jakie to szczęście dla gminy ze tamten szkodnik przegrał. Prosze sie trzymac panie Wojcie. Jest pan 1000 razy lepszy od tamtego i ma pan naprawdę duze poparcia.
golfiarz27.11.2016, 20:01
Ukraina to dobry pomysł uważam. na tyle ile się orientuję to właśnie tutaj mają iść duże pieniądze, pewnie uda się też skorzystać Łapszom
baltazar27.11.2016, 19:59
Pozytywnie o koledze, Jakub tak trzymaj !!!
do Julek27.11.2016, 19:56
Julek a co by się działo na tych zebraniach wiejskich? będziesz miał odwagę żeby przyjść czy tylko anonimowo będziesz kłamstwa wypisywał pod artykułami? no przecież tu można napisać, ktoś uwierzy albo nie ale nikt wobec ciebie konsekwencji nie wyciągnie a na zebraniu to trzeba by wziąć odpowiedzialność za słowa nie?
ŁW city27.11.2016, 19:52
No nie wiem czy Ukraina to dobry pomysł. Ale chyba wójt wie co robi. Pożyjemy zobaczymy. Życzę powodzenia. A co z boiskiem w Łapszach Wyżnych? Kupi Gmina w końcu te działki? Wójt przecież obiecał!!!
Układ zamknięty27.11.2016, 19:47
Porównajmy poprzednika i obecnego wójta:
1. Tyrania i Despotyzm oraz brak szacunku do ludzi na przeciw uczciwości, dobroci i uczynności.
2. Absolutna znieczulica w stosunku do sytuacji materialnej mieszkańców (słynne" my nie mamy biednych ludzi") na przeciw empatii, troski o mieszkańców i zrozumienia - dopłaty do ścieków, niepodnoszone podatki.
3. Jeden wspólny punkt dla obu panów: skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych przy czym poprzednik ograniczał się do standardowych źródeł typu RPO czy PROWprzy bardzo mętnych zagraniach ze znana wielu firma z Krakowa, a obecny wójt oprócz standardów mówi o Szwajcarach, Norwegach, programach ministerialnych i wielu innych, z których wcześniej gmina nie korzystała.
4. słyszałam już głosy niektórych "przedsiębiorców", że nic nie można "załatwić" z obecnym wójtem, a z poprzednikiem i owszem.
5. Urząd gminy wygląda i działa zupełnie inaczej, znacznie lepiej i ukierunkowany jest na petenta, a pracownicy uprzejmi i uśmiechnięci nie tak jak kiedyś. Sam wójt przyjmuje każdego mieszkańca bez wyjątku, bez jakiegoś umawiania się, a poprzednik to było Panisko...
Rozwieję wasze wątpliwości - Pracuję w gminie i wiem co mówię.
polityk z okolic27.11.2016, 19:26
Do Julek: a ja słyszałem, że Paweł zatrudnił swoją żonę w sekretariacie w szkole w Łapszach. Prawda to? No to to szczyt szczytów jaki gość bezczelny był jeśli to prawda, a czy to zgodne z prawem? No tak przecież prawo dla tego gościa to raczej tylko wyraz na pięć liter. Widziałem na bip protokół z kontroli Rio - tam widać jak pd przestrzegał prawa - muszę przyznać że nieźle kręcił. A to podobno nie wszystko. A czy żeby kupić radną to zatrudnił ją w gminie? Czy to zgodne z prawem? A magierosow ilu zatrudnił? W końcu ktoś miał odwagę stanąć przeciwko temu układowi.
polityk z okolic27.11.2016, 19:13
Pan wójt widzę nadal w natarciu. kolejny dobry ruch. Brawo!!!
polityk z okolic27.11.2016, 19:10
A informatyk na chorobowym? Czyżby chodziło o ekwiwalent za urlop? Ci ludzie to nie mają za grosz honoru i uczciwości...
polityk z okolic27.11.2016, 19:07
Oj zaczyna się ujadanie na wójta. Nic nie mają merytorycznie do powiedzenia tylko wszystko krytykują. Ilu was tu pisze dwóch? Jeden? Sam Paweł? Z Dorotą? Z informatykiem? Żal mi was. Nie uda wam się pogrążyć tego wójta. A wiecie dlaczego? Bo jest uczciwym i dobrym człowiekiem o czym wielokrotnie się przekonałem. Powiedziałbym że jest za dobry. I ludzie to dostrzegają. Kręcę się wśród ludzi i słyszę to i owo.
mieszkanka27.11.2016, 18:55
do "no tak": nie chce nam się czytać ani słuchać waszych przepychanek. Koniec kadencji tuż tuż to sami się przekonacie jak mamy dość waszych działań a raczej ich braku. Tylko jadem plujecie (Wójt na przemian z panią sekretarz) w każdych waszych wypowiedziach do tego stopnia ze w każdej rozmowie z przypadkowymi ludźmi płynie od Was czysta nienawiść do całego świata. Uważacie się za niemal bogów i nie wolno was krytykować, otóż wolno i od tego jesteśmy my mieszkańcy. Jeszcze dwa lata i w końcu się wam oczy otworzą ilu nas niezadowolonych jest. Już rzygamy tymi waszymi wypowiedziami; Paweł to Paweł tamto albo poprzednik to poprzednik tamto. Ludzie zamknijcie ten rozdział bo to wasze 5 min do działania a nie szukania wiecznie dziury w całym. Tak robią tylko malutcy nie mający nic do zaoferowania.
polityk z okolic27.11.2016, 18:54
A czy to prawda, że Pani z OPS i Pan Informatyk są na chorobowym? czyżby wyłudzanie pieniędzy od Państwa? gdzie jest ZUS? czy można coś takiego tolerować Panie Wójcie??? nic Pan z tym nie zrobi?? na co chorują?? wysłać kontrolę !!!! a może faktycznie są chorzy? na co pytam?
polityk z okolic27.11.2016, 18:51
Ma chłopak J..ja. Patrząc jak sobie poczyna ten młodzian jestem pełen podziwu. Wszędzie go pełno i działa niekonwencjonalnie, poza szablonami, może właśnie dlatego tak skutecznie. I w kręgu samorządowców ma bardzo dobrą opinię. Obserwuję Pana Jamróz od samego początku bo wyskoczył jak Filip z konopi pokonując Pawła. jeszcze rok temu bym tego nie napisał ale dzisiaj Łapsze mają Wójta.
polityk z okolic27.11.2016, 18:43
Podobno w programie dla współpracy Polski i Ukrainy są pieniądze w wysokości ok 80 mln Euro. Jeśli tak to jest o co powalczyć. Pytanie czy nie skończy się na podpisaniu umowy i tyle. Jak dla mnie to dobry ruch. Wszystkie gminy będą się biły o pieniądze w Regionalnym, a tu alternatywa po którą sięgną nieliczni. Powodzenia Łapsze.
PLUK27.11.2016, 18:22
do wszystkich którzy rozpamiętują trudna historię tych dwóch narodów powiem: nie można tolerować zbrodni, trzeba pamiętać, ale teraz trzeba pisać nową lepszą historię. Czy Polacy w swej historii nie maja podobnych grzechów? trzeba iść do przodu zwłaszcza jeśli można mieć z tego korzyści.
no tak27.11.2016, 18:18
widząc komentarze można sądzić że zasiadły do komputera trzy osoby i dają upust swojej złości zmieniając link bo się urwało. Ja widzę co się dzieje w gminie, w końcu jest normalnie. A czy Ukraina to dobry Partner? to się okaże ale z pewnością szacun dla wójta że działa. Paweł to by nawet nie pomyślał
czytelnik portalu27.11.2016, 16:33
Wójt to jedno ale rada to drugie nie ma co ,radni się kopią i co z tego mamy kabaret . To jedna radna w tej radzie tylko myśli a reszta to tylko myśli o dietach. Nasuwa się pytanie i co dalej Wysoka Rado dalej pink pong............. to ładny sport ale nie dla Gminy i Rady.Już minęła połowa Waszej kadencji a dalej nic nie myślicie a może w końcu by trzeba było ruszyć głową . Nie każde partnerstwo przynosi pozytywne efekty jak widać po wpisach na tej stronie.
Szwagier brata bratowej zona kolegi26.11.2016, 20:18
Nosil wojt kilka poniesli i wojta(
kij26.11.2016, 19:42
znowu rodzinka dostanie jaka fuche nieprawdaz porazka ten wojt totalna
zrospaczony26.11.2016, 18:24
O jaką tu chodzi współpracę należy skupić się nad polepszeniem warunków życia mieszkańców naszej Gminy a nie wkładać kija w mrowisko.Środki unijne czyżby ich był taki ogrom,że należy dzielić się z Ukrainą..........jak długo to wszystko może funkcjonować.Oglądając sesje zwróciłem uwagę,że tylko jedna Radna zapytała czy tego rodzaju wrzutki są konieczne,czy nie należało by z tym poczekać.Lecz jak widać na nic się to zdało.
baciok@26.11.2016, 14:23
Mój komentarz poprzedni nie przeszadł, więc go trochę złagodzę.
Wymienię kilka słów: banderowcy, UPA, Kresy wschodnie, Wołyń, ludobójstwo. Nad resztą niech każdy pomyśli a wszczególności władze Łapsz Niżnych.
purikano26.11.2016, 10:17
Ta cała "współpraca" to nic innego, jak marnotrawienie naszych pieniędzy!!!
Julek26.11.2016, 10:06
Tak jasne pozyskaja środki......jak nie zapomną złożyć wniosku......

Miało być lepiej, sprawniej i skuteczniej.....A jest gorzej jak bylo. No ale przecież "poprzednik zatrudniał Swoich to i Ja zatrudniam Swoich" to jest idealne tłumaczenie.

PS. Szkoda że przed zebrsniami wiejskim to nie wyszło, bo by się działo na zebraniach.
ss26.11.2016, 00:17
władze Łapsz zapraszam na film Wołyń!
ZERO TOTALNE25.11.2016, 22:45
DOBRZE SIĘ WÓJTOWI RZĄDZI ,/.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator/
u25.11.2016, 22:36
Powinni jeszcze skumać się z ustaszowcami.
abc25.11.2016, 21:50
"...Jest to także kolejna możliwość pozyskania środków zewnętrznych dostępnych w ramach uruchamianych programów transgranicznych".
czy oni myślą, że maja do czynienia z idiotami?
"...W ramach wzajemnych kontaktów podejmowane będą próby wspólnego rozwiązywania problemów, a także przewiduje się tworzenie i realizację wspólnych projektów w następujących obszarach tematycznych takich jak gospodarka, kultura, edukacja, samorząd lokalny, przedsiębiorczość lokalna, sport i turystyka, ochrona środowiska. '..." niestety Ukraińcy to chyba pomyłka.
oj będą wojaże, oj będą .
skela25.11.2016, 21:04
Komu to potrzebne oprócz władz?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl