27.11.2016, 15:49 | czytano: 2945

Prezes Zarządu Głównego ZP: "nikt nie ma zamiaru niczego nikomu zabierać"

zdj. Michał Adamowski
Burzliwie rozpoczęły się obrady Nadzwyczajnego Zjazdy Związku Podhalan w Ludźmierzu. Ponad stu delegatom prócz materiałów przygotowanych przez Zarząd Główny rozdano także apele, w których czytamy, że proponowane zmiany "naruszą święte prawo własności, wywłaszczą oddziały z majątku, pozbawiając je tym samym prawa o decydowaniu o ich finansach".
Według nowego statutu odebrane będzie prawo o przyjmowaniu nowych członków wbrew woli oddziałów. Andrzej Skupień prezes ZP w Zakopanem w trakcie swojego wystąpienia zarzucił członkom Zarządu Głównego, że wniesione zmiany - nie zostały skonsultowane z członkami blisko 90 oddziałów, które funkcjonują w ramach związku.
Prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan już na samym wstępie zażądał ściągnięcia tego punktu z porządku obrad. Z kolei prezes Zarządu Głównego Andrzej Skupień, zdecydował, że w trakcie odczytu pierwszego referatu zbierze się prezydium, i zastanowi się jak wyjść z tej patowej sytuacji. Ostatecznie głosami delegatów zdecydowano, aby dzisiaj jedynie odbyła się dyskusja, na planowanymi zmianami. Po tym zjeździe projekt nowego statutu wraz z regulaminem ma zostać przekazany do wszystkich oddziałów, aby one przeanalizowały planowane zmiany.

W 10-osobowej komisji, która zajmie się nowym statutem znaleźć się mają przedstawiciele Zarządu Głównego oraz członkowie oddziałów, które posiadają swój majątek, czyli Zakopane, Ludźmierz, Bustryk i Kościelisko.

Prezes ZG ZP Andrzej Skupień zapewnia, że nikt nie ma zamiaru niczego nikomu zabierać. Nowy statut musi być jednak dostosowany do Ustawy o stowarzyszeniach.

- W Związku Podhalan jest ok. 90 oddziałów, zdecydowana większość z nich prowadzi jedynie działalność kulturalną. Są jednak takie, które posiadają własny majątek. Po ostatniej zmianie ustawy, problemy danego oddziału i tak trafią do Zarządu Głównego. W związku z tym, propozycje dyscyplinujące znalazły się w tym statucie, żeby oddziały lepiej pracowały i zastanawiały się bardziej przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Ważne jest, żeby ważne gospodarcze decyzje zapadały na Zarządzie Głównym, a to się nie wszystkim podoba, bo uważają, że to jest wchodzenie w niezależność danego oddziału. Warto pamiętać, że oddział jest częścią całej organizacji. Te propozycje zaakceptujemy w sposób demokratyczny zostaną one przyjęte lub odrzucone - deklaruje prezes Zarządu Głównego ZP.
Jak zapewnia - oddział Zakopane ma inną osobowość prawną i jest wpisany, jako właściciel do ksiąg wieczystych. Nie może być mowy, aby ktoś w imieniu oddziału zakopiańskiego jego mieniem gospodarzył i statut w tym zakresie nic nie zmieni.

js/
zobacz także
komentarze
członek Zwiazku Podhalan01.12.2016, 16:23
do gazdy jak bys mioł kamienice w Zokopanem i to własnosć oddziału ZP w Zokopanem to bys godoł inacyj popieron zokopianow
Gazda30.11.2016, 20:51
Cokolwiek by się działo Zokopiany muszą się różnić, bo oni to taki naród wybrany - znaczy lepszy, dlatego muszą zaznaczyć swoją odrębność.
lv28.11.2016, 15:47
do kb ktoś Ci dobrą bajkę sprzedał bo RZĄDZI FAKTYCZNIE 14 os + prezes, pozostali prezesi nie maja nic do powiedzenia, zresztą czy w obecnym zarządzie jest jakikolwiek przedstawiciel górali tatrzańskich ..... nie. dlatego dalej twórz bajkę.... dawno, dawno temu rządziło 105 prezesów ( 1
+14+90).... ciekawe jaki finał wymyślisz = żal za nie wiedzę i przemądrzałość....
yeti28.11.2016, 13:28
do bezpartyjny@, a kto tu mówi o Partii jest mało precyzyjny, Związek Podhalan a konkretnie Prezydium Zarządu, to nie Partia dużego formatu lecz tut. lokalna czytaj "Jedność Tatrzańka" i tyle w temacie.
Bezpartyjny28.11.2016, 12:05
Dobra zmiana?Dobrze niech PiS przejmie cały majątek,więc głosujcie tak dalej a niedługo będzie podatek o domów,apetyt rośnie w miarę jedzenia.Do Trybunału już się nie odwołacie bo będzie nowy prezes i orzeknie iż to zgodne z prawem i mandatem suwerena.Cieszy mnie to bardzo
dyktator28.11.2016, 10:24
do tak podobno być- sam się wywal!

Ostatni dyktator już umarł...
Czasy komuny minęły!
Mysleliście, że "ciemny" lud podhalański to kupi i ze macie doczyniena z baranami z Redyku karpackiego ? Co to przeszły Karpaty, Zakopane i zniknęły za górą.. Wilki je zjadły, cy cuś...?
kb28.11.2016, 09:40
Do Lv. Powtarzam Zarząd Główny to zgromadzenie wszystkich prezesów oddziałów plus 14 osobowe prezydium.Każdy z prawie 90 oddziałów ma więc swojego przedstawiciela.
dyktator28.11.2016, 09:11
do tak podobno być- sam się wywal!

Ostatni dyktator już umarł...
Czasy komuny minęły!
Mysleliście, że "ciemny" lud podhalański to kupi i ze macie doczyniena z baranami z Redyku karpackiego ? Co to przeszły Karpaty, Zakopane i zniknęły za górą.. Wilki je zjadły, cy cuś...?
sstaszel28.11.2016, 08:45
Przecież wiadomo o co chodzi. Prawie cały zarząd skupiony wokół byłych współpracowników Pana Makowskiego, a Pan Andrzej Skupień ciągle w jego cieniu i posłuszny. Wcześniej dzierżawił zięć Pana Makowskiego za grosze i ciężko się rozstać,więc w inny sposób próbują zrobić skok na kamienice. Tym bardziej że Pan Makowski jako były Starosta nie za bardzo pomagał w odzyskaniu kamienicy.
Obserwator28.11.2016, 07:27
ha,ha,ha, dobra zmiana. Macie co chcecie a to dopiero początek
do Lv28.11.2016, 04:58
jesteś w błędzie, zarząd składa się z prezesów wszystkich oddziałów i prezydium, a wspomniane przez ciebie 11 osób to jest prezydium związku.
Lv27.11.2016, 23:14
Do KB zobacz kto jest w zarządzie głównym, bo ci co na nowym statucie mogą stracić nie maja swojego przedstawiciela, po za tym jest 90 oddziałów a zarząd składa sie z 11, oj poczytaj za nim sie zaczniesz mądrzyć....
Hipo27.11.2016, 22:40
Mina prezesa nie tęga, nie dziwota byly starosta uciekł pewnie do owieczek ...... jak szczur z tonącego statku
kb27.11.2016, 22:28
"Do członka Związku Podhalan"-projekt statutu przedłożył Zjazdowi Podhalan Zarząd Główny.Zarząd Główny to inaczej zgromadzenie prezesów oddziałów.Zapytajże więc swojego prezesa oddziału "cemu nie było zebrania w twoim oddziale zeby my cłonkowie związku Podhalan wiedzieli co siy dzieje". Kto to niby ma przekazywać informacje do oddziału jak nie ich prezes.
b27.11.2016, 22:23
Wybraliscie pis to wam zrobil ustawe
tak powinno być27.11.2016, 20:58
Nikt nikogo za uszy do organizacji nie ciągnie.Skoro ktoś nie chce się
podporządkować wybranemu wolą większości organowi to automatycznie
powinien utracić status bycia w tej organizacji.- ten zapis wywalenia ze
Związku powinien być na pierwszym miejscu w Regulaminie.
Naski27.11.2016, 17:43
Czytałem proponowane zmiany, dla Oddziałów są one nie do przyjęcia
Oddziały zostaną podporządkowane Zarządowi Głównemu. Jak Oddział czytaj Zarząd lub Prezes będzie niepokorny to zarząd Komisaryczny można wprowadzić .
A o skoku na majątek Oddziałów nie wspomnę - istna komuna.
Apeluję do Prezydium o rozwagę bo takie zmiany i próba ich głosowania rozwalają to co piękne w naszej ponad Stuletniej Organizacji.
BARTUŚ27.11.2016, 16:52
Majątki żle zrządzane, zazwyczaj, doprowadzały do katastrofy !
członek Zwiazku Podhalan27.11.2016, 16:09
a jo im nie wierze oni sycka po jednyk piniondzak, cemu nie było zebrań w oddziałak zeby my cłonkowie zwiazku Podhalan wiedzieli co siy dzieje , a tu cicho nik nic nie godo!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl