01.12.2016, 12:53 | czytano: 2496

Szukają pieniędzy, aby wreszcie wybudować kanalizację i zmodernizować oczyszczalnie

Fot. Józef Słowik
Gminy Kościelisko i Czarny Dunajec zamierzają wspólnie wybudować kanalizację i zmodernizować oczyszczalnie. Projekt, którego beneficjentem będzie również Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Nowym Targu, będzie kosztować ponad 51 milionów złotych.
Najwięcej pieniędzy, w ramach złożonego wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, otrzymać ma gmina Kościelisko, która chce wreszcie skanalizować wieś Dzianisz, gdzie nie ma ani metra kanalizacji oraz miejscowość Witów.
- Całkowity koszt inwestycje, na którą staramy się o dotacje, to 41,6 mln złotych – mówi Stanisława Czubernat (na zdjęciu), skarbnik gminy Kościelisko. -Z czego dofinansowanie wynieść ma ok. 27 milionów. Nasz wkład własny to 6,1 mln złotych. Do tego dochodzi jeszcze podatek VAT – 7,8 mln zł, ale gmina w ostatecznym rozrachunku otrzyma jego zwrot.

Czarny Dunajec za 10 milionów dotacji zamierza przede wszystkim zmodernizować oczyszczalnie ścieków. To właśnie tutaj trafią ścieki również te z sąsiedniego Kościeliska, dlatego gminy postanowiły się starać wspólnie o unijne dotacje w ramach programu Infrastruktura Środowisko.

Ostateczna odpowiedź, czy gminy otrzymają pieniądze zapaść ma w lutym przyszłego roku. W ostatecznym rozrachunku obie gminy dopłacą do całej inwestycji 15%. Na razie trzeba jeszcze wykonać dokumentację projektową za 60 tysięcy złotych. Na nią wspólnie mają już poskładać się gmina Czary Dunajec, Kościelisko i Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Józef Słowik
zobacz także
komentarze
Jasnowidz02.12.2016, 10:01
Wiecznie dojna krowa! Publiczne pieniądze dla prywatnej firmy. Co za banda!
saltomortale01.12.2016, 19:42
Mieszkańcy wy zapłacicie za te inwestycje, które będą własnością PPK na dodatek PPK obciąży was spłatą kredytu wraz z odsetkami w postaci zwiększonych opłat za ścieki. Popytajcie jakie są ceny za ścieki w gminach, które wypięły się na tą instytucje do dojenia mieszkańców powiatu! Zainteresujcie się też kto zasiada w zarządzie PPK to dowiecie się czemu większość gmin powiatu tam jest mimo gigantycznych stawek dla mieszkańców za ścieki i finansowaniu inwestycji PPK kosztem obywateli gmin. Czemu PiS się tym nie zainteresował to czysty układ. No wiadomo czemu stołeczki z grubą kasą,korytko kwi, kwi, kwi.
abc01.12.2016, 16:38
a później CO?
później podwyżka!!!
młokos01.12.2016, 13:06
Pojazd po ppk za 3...2...1...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl