02.12.2016, 16:09 | czytano: 2407

Ceny śmieci pójdą w górę? Burzliwa debata w Szczawnicy - częściowo jawna, częściowo tajna

W Szczawnicy od kilku tygodni trwa debata na temat zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Dziura w budżecie miasta jest duża i burmistrz wraz z radnymi szukają sposobu na jej załatanie. Podrożeją śmieci dla rodzin. Zmienia się system naliczania opłat dla wynajmujących pokoje – nowy system ma być szczelniejszy, choć nie do końca sprawiedliwy.
Aktualnie jedna osoba płaci miesięcznie stawkę podstawową 7,50 zł, natomiast tańsze są śmieci liczone od drugiej i kolejnych osób w gospodarstwie domowym. Zmiany przewidują równą stawkę dla wszystkich 7 zł. Uderzy to w rodziny, zwłaszcza wielodzietne. Rodzina 6-osobowa za wywóz śmieci segregowanych płaci teraz miesięcznie 21 zł, zapłaci 42 zł. Przy nie segregowaniu śmieci stawka wynosi 11,50 zł, nowa będzie o 35,50 zł wyższa. Na zmianach skorzystają osoby samotne.
Duże zmiany czekają wynajmujących pokoje. Aktualnie są dwa systemy płatności: od zadeklarowanego łóżka lub za metr sześcienny oddanych śmieci. Stawka naliczana od łóżka wynosi 3 zł za śmieci segregowane i 6 zł. za niesegregowane. Natomiast jeśli przedsiębiorca zdecydował się na płacenie od ilości oddanych śmieci płacił odpowiednio 59 i 118 zł za metr sześcienny. Jeśli radni przegłosują kontrowersyjny projekt, trzeba będzie płacić od metra kwadratowego prowadzonej działalności. Pierwsza propozycja magistratu to 0,30 zł/mkw za segregację i 0,60 zł za śmieci niesegregowane. Na kolejnych sesjach proponowane stawki rosły, by osiągnąć 0,60 zł/mkw przy segregacji i 1,80 zł za niesegregowane.

Abstrahując od wysokości stawek nielogicznym wydaje się system naliczania opłat od metra kwadratowego wynajmowanej powierzchni. Po pierwsze płacić trzeba będzie cały rok (chyba, że zawiesi się działalność, a nie każdy ma taką możliwość), niezależnie od ilości przyjętych gości i śmieci przez nich „wyprodukowanych”. Po drugie tę samą opłatę uiszczą mieszkańcy, którzy wynajmują pokoje w centrum i gości mają „na okrągło” oraz ci, którzy mieszkają na obrzeżach miasta i gości mają tylko od czasu do czasu.

Obrady na komisji i sesjach rady miasta były burzliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o wynajem pokoi. Na ostatniej sesji odbyło się głosowanie: siedmioro radnych było za nowym systemem i stawkami 60 gr i 1,80 zł za metr kw., siedmioro było przeciw i jeden radny wstrzymał się od głosu.

jd/

Od Autora:
W poniedziałek 5 grudnia planowana jest kolejna sesja (poprzedzona spotkaniem komisji) na której odbędzie się kolejne głosowanie. Oczywiście na obrady komisji i sesji może przyjść każdy. Chyba dlatego radni planują spotkanie we własnym, zamkniętym gronie już w piątek po południu, aby prowadzić debatę i ustalić wspólny front bez udziału mieszkańców i dziennikarzy. Wydaje się to dziwne, gdyż ustawodawca, zawarł w przepisach dostępność wszystkich zainteresowanych do każdego posiedzenia komisji i sesji, aby uniknąć tajnych posiedzeń. Temat śmieci nie dotyczy danych wrażliwych, ani też obronności kraju czy podobnych spraw, które wymagałyby utajnienia debaty przed mieszkańcami. Staje się już tradycją, że radni spotykają się nieoficjalnie we własnym gronie przed podjęciem ważnych dla miasta i gminy decyzji. Czy Szczawnica jest prywatnym folwarkiem, gdzie decyzje podejmuje się potajemnie, a dyskusje i głosowania na sesjach są „ustawione”wcześniej? Gdzie zasada transparentności i jawności działania rady?

Prawo mieszkańców gminy do informacji i zasada jawności życia publicznego jest istotnym elementem życia społecznego - pozwala na efektywne uczestniczenie obywatela w procesach decyzyjnych dotyczących spraw lokalnych społeczności. „Jedynie obywatel posiadający pełną informację może czuć się partnerem administracji, może również wykonywać swoje uprawnienia kontrolne. Może też w sposób świadomy podejmować decyzje i wyrobić sobie opinię o działaniu administracji. Z tego względu otwartość administracji jest jednym ze sposobów wzrostu zaufania społecznego, szczególnie na szczeblu lokalnym. Jest również środkiem, który łagodzi i niweluje niepokoje społeczne.” – czytamy na portalu samorząd.lex.pl. Czy szczawnickim radnym zależy na zaufaniu społecznym?

Joanna Dziubińska
zobacz także
komentarze
i04.12.2016, 11:00
Do Rudy, drewno jako materiał budowlany.
Rudy03.12.2016, 20:44
Ciekawe co im obiecał?
Tomek03.12.2016, 20:27
Tomasz Tomasz Tomek H wszędzie tylko Tomek - pewno złapał znowu wene
stary03.12.2016, 19:47
No i co, spotkali się w piątek i Kaźmiesz przekonał radnych ktorzy byli przeciw żeby byli za! Tajne spotkania rady jak podczas wojny. Oj wybrańcy nie lubią tych którzy ich wybrali. ludzie ich rozliczą. Napiszcie kto jak głosował
Litości03.12.2016, 18:24
do TomaszTomasz. Tak, boli mnie ludzka głupota, szukanie taniej sensacji. Radni podejmują decyzje przez jawne głosowanie na sesji. Co nagannego jest w próbie znalezienia rozwiązania?
TomaszTomasz03.12.2016, 15:28
Do litości. A co ma jedno do drugiego? Redaktorka pisze, że odbędą się obrady i tak się stało. Radni obradowali w ochapie za zamkniętymi drzwiami, czyli w sposób tajny. To tak trudno zrozumiec. A co to znaczy że redaktorka pisze o tym wszędzie gdzie to możliwe, czyli gdzie? w Wyborczej, Tygodniku Podhalańskim, Newsweeku? Ja na razie widziałem tylki linka do tekstu na FB Tomka H. Boli cie że ktoś nagłośnił temat?
abc03.12.2016, 15:12
na pocieszenie dziś przyjechało RFM, do NT to nawet pies z kulawą nogą (za darmo!!!) nie przyjedzie!!!
pozdrawiam wszystkich w uzdrowisku.
logik03.12.2016, 14:33
A może by tak poszukali oszczędności we własnym gronie ..obniżyć diety pensje urzędnicze zredukować niepotrzebne etaty obniżyć ceny wody śmieci kanalizacji bo jak nie to Szczawnica będzie za droga i zacznie się bankructwo...
I jeszcze jedno ?03.12.2016, 13:03
Czemu mają służą publiczne kłótnie, rozrywce gawiedzi ?? Takiej ?rozrywki? mamy nadmiar w sejmie.
śmieszny03.12.2016, 12:44
ale w Szczawnicy wszyscy spin doktorzy mają problem z akcyzą
do abc03.12.2016, 12:37
Bo w Nowym Targu nie macie takich odważnych dziennikarzy jak my w Szczawnicy, co to nie boją się powiedzieć prawdy nawet tej niewygodnej. Brawo Pani autor. Niech żyją wolne media.
Litości03.12.2016, 12:31
Pani ?redaktor? jakie to tajne obrady skoro Pani o nich pisze wszędzie gdzie jest to możliwe?
Wyznion03.12.2016, 12:21
Żaden obywatel nie miął "nic " z tego że segregował smięci.
Kasę robił ten co sprzedawał je dalej , a frajerem został kązdy z nas Szczawniczan bo wierzył w bzdury głoszone przez urzędników i RM.
Byli tacy co swoje zaangażowanie zapłacili karę bo nie mieli 60 % śmieci segregowanych. Kto karę wymysłił - Pan Burmistrz bo nie spełnił zadeklarowanych proporcji . To jest właśnie rządzenie po nasemu.. . .
fiku miku03.12.2016, 10:51
Szczawnica powinna zatrudnić spin doktora, który będzie współpracował z mediami i publikował na portalach informacje, które winny się w nich znaleźć.
Przykładem może być gmina Czorsztyn gdzie Pani A. zarazem pracownik samorządu pisze artykuły, które są publikowane prawie we wszystkich lokalnych mediach i mają za zadanie kreowanie przyjaznego mieszkańcom samorządu
ggul03.12.2016, 10:44
Do annanasek, może trochę jaśniej, bo nie znalazłem wśród radnych tej kadencji kogoś o imieniu Waldemar.
annanasek03.12.2016, 10:22
Brawo Pani Autor! Wszyscy wszczawnicy mówią to za plecami a mało kto ma odwagę powiedzieć to publicznie. Wiadomo że w szczawnicy decyzję podejmują potajemnie kasjer grześ, flisak kazek i co najgorsze drwal waldzio!
Stach Lach03.12.2016, 10:19
do Ola: jeśli radni spotykają się wszyscy razem poza urzędem, to jest to utajnienie obrad, na co prawo polskie nie pozwala. Sesje i komisje mają być jawne - tak mówi prawo
abc03.12.2016, 08:43
a pro po podwyżek - dlaczego podwyżki w Nowym Targu przemilczano(o innych miejscowościach jakoś można napisać?!)?
czyżby niewygodny temat w naszym mieście?
do tego podwyżka śmieci to było za mało - wzrosły ceny wody i śvieków!!!
um cofnął dotacje i sruuuuuuuu w górę parę "groszy".
burza02.12.2016, 23:51
Tomek na prezydenta!!!
abc02.12.2016, 19:23
żadna afera - król jest nagi i tyle.
potrzeba kasy i już wiedzą gdzie jest - u nas!!!
ztad02.12.2016, 18:57
No cóż znowu potoki, lasy i inne "dogodne" miejsca zapelnia się śmieciami. Najlepiej się w Polsce doji prywatnych przedsiębiorców i tu również trzeba ich oskubać aby nam się lepiej żyło
wodnik szuwarek02.12.2016, 18:28
Pani Redaktor chyba jest w opozycji do władz Szczawnicy, że upublicznia taki drażliwy temat. Większość portali zachowuje się poprawnie politycznie w stosunku do władz samorządowych i z tego żyje
michał02.12.2016, 18:01
no i dobrze , zawsze lepiej normalnie pogadać a nie tylko afery
ola02.12.2016, 16:34
Jak to część tajna? Nie rozumiem.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl