06.12.2016, 19:01 | czytano: 3491

Petycja ws. utworzenia szkoły podstawowej w budynku gimnazjum. Podpisało się pod nią 1,7 tys. osób

W Urzędzie Miasta Nowy Targ została złożona petycja do burmistrza i władz miasta w sprawie utworzenia w budynku obecnego Gimnazjum nr 1 przy placu Słowackiego 14 - Szkoły Podstawowej nr 1.
Podpisy pod petycją, jak informują jej autorzy, zbierane były od 6 listopada. - W ciągu miesiąca udało się zebrać 1751 głosów poparcia – informuje w imieniu organizatorów Tomasz Szachoń. - Równocześnie chciałem podziękować wszystkim mieszkańcom, którym los nowotarskiej oświaty nie jest obojętny.
Petycja o ponowne utworzenie Szkoły Podstawowej nr 1 w budynku wygaszanego Gimnazjum nr 1 przy placu Słowackiego 14

Jest to najstarsza szkoła w mieście, która kontynuuje wieloletnie tradycje poprzednich placówek edukacyjnych i cieszy się szacunkiem w środowisku lokalnym. Potwierdza to coroczna rekrutacja, gdyż o prawo do uczęszczania do tej szkoły ubiegają się uczniowie z całego miasta jak i okolic. Wychowankowie regularnie odnoszą sukcesy w olimpiadach, konkursach, zawodach – od powiatowych aż po międzynarodowe. Czynnie i systematycznie uczestniczy w życiu miasta, gdzie uczniowie nieustannie wzbogacają swym udziałem szereg imprez lokalnych. Od lat współpracuje z wieloma instytucjami w mieście, które wspierają proces wychowywania i kształtowania młodych ludzi, będących w trudnym okresie dorastania. Analizy efektów pracy potwierdzają rokrocznie wyniki egzaminów gimnazjalnych, które są porównywalne z najlepszymi w Polsce. Niezbędne inwestycje, liczne, permanentne remonty i modernizacje uczyniły tą szkołę atrakcyjną i przyjazną uczniom.

Przez lata, dzięki nieustającej determinacji i zaangażowaniu wielu nauczycieli, kadra nauczycielska wypracowała szereg skutecznych metod pracy z młodzieżą. Obawiamy się, że potencjał i ogromne doświadczenie nauczycieli zostaną zmarnowane. Siedemnaście lat temu reforma oświatowa spowodowała przekształcenie istniejącej Szkoły podstawowej nr 1 w Gimnazjum nr 1.

W związku z powyższym prosimy o przywrócenie w budynku Gimnazjum nr 1 przy placu Słowackiego 14, Szkoły Podstawowej nr 1. Wierzymy, że przemyślane rozwiązania będą miały związek z poprawą warunków pracy dzieci, bezpieczeństwem i przyszłością dorastającej młodzieży naszego miasta.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiąże się to ze zmianą dotychczasowych rejonów szkolnych, ale będzie to zgodne z oczekiwaniami rodziców i społeczności miasta.

Za przywróceniem w budynku Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1 przemawiają następujące argumenty:
1. Usytuowanie budynku w centrum miasta, bliskość parku, łatwość dojazdu, możliwość wybudowania zatoczki i istniejące miejsca parkingowe, uczyni bezpiecznym dojazd do szkoły.
2. Odtworzenie szkoły skróci drogę dzieci do placówki, co znacząco podniesie ich bezpieczeństwo.
3. Placówka posiada niezbędne obiekty sportowe (boisko, siłownię, „Orlika”), a korzystna lokalizacja
w sąsiedztwie Miejskiej Hali Lodowej może być okazją do reaktywacji klas sportowych (hokej, unihokej, tenis stołowy i inne dyscypliny, które są u uczniów już kształcone).
4. Teren wokół budynku daje możliwość wybudowania i zorganizowania obiektów dla dzieci młodszych oraz korzystania przez nie z ogrodów przy parafii św. Katarzyny.
5. Wyposażenie szkoły, pracownie, sale lekcyjne, bogaty księgozbiór biblioteki szkolnej, stołówka szkolna, sklepik – znacząco wpływają na realizację procesu dydaktycznego i wychowawczego.
6. Odtworzenie szkoły pozwoli innym placówkom uniknąć przepełnienia klas i zorganizowania zajęć na jedną zmianę, co mocno podkreślają twórcy reformy.
7. Bliskość szkoły muzycznej ułatwi uczniom udział w zajęciach (przed lub po nich), daje też możliwość utworzenia klas artystycznych, bo i w tej dziedzinie obecna placówka osiąga sukcesy międzynarodowe.
8. Konieczna jest kontynuacja wieloletniej współpracy z różnymi organizacjami i instytucjami działającymi na terenie miasta, co stanowi wyraźne uzupełnienie procesu kształcenia i wychowywania.
9. Położenie w pobliżu kościoła św. Katarzyny wpłynie na lepszą współpracę w zakresie wychowania religijnego.

Odtworzenie Szkoły Podstawowej wraz z wejściem reformy w życie, pozwoli na bardzo płynne przejście przez kolejną reformę edukacji. Jesteśmy przekonani, że nasze sugestie zostaną wzięte pod uwagę w procesie przystosowania obecnie funkcjonujących placówek szkolnych do planowanej reformy oświatowej. Proces ten, będzie miał wpływ na losy kolejnych pokoleń nowotarżan i przyszłość naszego miasta w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.oprac. r/
zobacz także
komentarze
czarny paluch09.12.2016, 19:34
Szkółka parafialna. No oczywiście.
Obserwator09.12.2016, 08:02
Szczególnie ten 9 pkt. jest spiritus movens całej sprawy!zrobić szkółkę parafialną!
w07.12.2016, 21:21
Moje dzieci także były uczniami Jedynki. Wspominaja szkołę wspaniale. Syn powiedział - Miałem wspaniałych nauczycieli.
Matka07.12.2016, 15:46
Do Ola
JA jestem zadowolona z nauczycieli gimnazjum. CHodziło tam dwoje moich dzieci. Nigdy nie wróciłabym do szkoły nr 5. Tam tylko dzieci znanych nazwisk są chołubione i mają szóstkiTak naprawdę to gimnajum weryfikuje umiejętności i wiedzęZawsze mogłam liczyć na pomoc przy rozwiązywaniu spraw , nic nie zamiatano pod dywan.
koza07.12.2016, 15:39
Kościołowi przekażcie budynek. Aż dziw że jeszcze nikt w tym mieście na to nie wpadł.
.07.12.2016, 15:12
Z tymi obietnicami podnajęcia budynku przez Burmistrza to jednak coś jest chyba na rzeczy, bo w przyszłym roku do podstawówki przyjdą dwie klasy pierwsze a wyjdzie 7 gimnazjalnych. Za dwa lata znowu to samo i w ten sposób 2/3 budynku będzie świecić pustkami. No ale pewnie gospodarny Burmistrz podnajmie gotowe wyposażone sale lekcyjne Sokołowi. A dzieci w innych podstawówkach niech się gniotą na trzy zmiany. Przecież teraz żadna szkoła podstawowa nie wypuści szóstoklasistów, ale przyjmie pierwszaków, więc jak się pomieszczą te dzieci???
baciok@07.12.2016, 12:51
Do nick Partyzant. Żaden ze mnie mąciciel. ale u mnie przeważa logika. Co z tego że ponarzekamy na wiele spraw, a władze i tak niekiedy robią swoje, niekiedy wręcz bezsensowne działania. Nie mówię tu o NT ale też osciennych Gminach.Nie chcę przytaczac przedwyborczych obietnic Pana Burmistrza, każdy je pamięta. Każda władza musi podlegać silnej kontroli społecznej. Brak dyskusji i pochwały były za komuny( starsi pamiętają). Pozdrawiam wszystkich którzy zgadzają się z moimi opiniami, jak i adwesarzy.
przyczepne lobby07.12.2016, 11:00
Oby nie było tak jak ze sławetnym rondem Watychy na zakopiance . Ludzie zostali wykorzystani , złożyli podpisy , a Watycha wybudował rondo w dziwnym miejscu , by zrobić dobrze nie mieszkańcom , a jakiemuś dziwnemu biznesmenowi z Krakcoloru . Kolejne oszustwo . Ano zobaczymy za jakiś czas .
Tomasz Szachoń07.12.2016, 09:57
Do wszystkich tych, którzy nie napisali pod żadnym postem nic pozytywnego.
Byłem na spotkaniu z burmistrzem i byłem na sesji Rady Miasta. Słowa Burmistrza w tamtym okresie brzmiały ?rozważamy różne opcje? Jeżeli teraz jest mowa o utworzeniu ?Jedynki? to pozostaje się nam cieszyć (przede wszystkim rodzicom bo szkoła podstawowa to małe dzieci więc i inni nauczyciele). Trudno też nie podziękować wszystkim tym, którzy wyrazili swój głos poparcia. Najważniejsze, żeby władza wiedziała, że pochodzi z ludu i ludowi ma służyć.
ateista07.12.2016, 09:13
Wypowiadają się ludzie którzy nie znają tematu. Tu nie chodzi o reformę i naturalne wygaszanie gimnazjów ale o to iż Urząd Miasta ma inne plany niż utworzenie tam ponownie szkoły podstawowej. Od września 2017 nasze dzieci, które obecnie chodzą do gimnazjum, mają zostać przeniesione do innych szkół ( Sp. nr 5. gimnazjum nr 2 itd.) aby dokończyć gimnazjum. Pan Watycha mówiąc iż placówka nadal będzie pełnić funkcje oświatowe nie sprecyzował co się stanie ze szkołą. Nie godzę się na to aby moje dziecko wróciło do szkoły podstawowej na drugą zmianę żeby dokończyć naukę. Znając historię budynku szkoły nie godzę się na rozporządzaniem przez miasto budynkiem jakby był ich prywatną własnością. A tym wszystkim którzy tak łatwo ulegają manipulacją i wierzą w każde słowo wypowiedziane w radio czy telewizji życzę trochę rozwagi i bardziej refleksyjnego życia. Matka- nie nauczycielka
jaga207.12.2016, 07:00
Dlaczego niektórzy się tak pastwią nad nauczycielami że się boją o pracę. A niby że co? gorszy sort?. Tez mają rodziny i kredyty , żołądki też
Partyzant07.12.2016, 06:05
Patrząc z perspektywy czasu na @bacioka w innych komentowanych przez niego artykułach to lubi mącić i hejtować.
f/x06.12.2016, 23:09
Podstawówka ma być w obecnej 5 gdzie ścisk i nauka na dwie zmiany. A dyr. chwali jak to pięknie u niego i cacy
lechmarek06.12.2016, 22:29
@czytacz
to ten sam burmistrz co mówił, że będzie miał jednego zastępce?
Budynek już dawno został rozdysponowany. To przykre. Ale tak się rządzą naszym.
inkwizycja06.12.2016, 22:13
Baciok to mąci w tym stylu pod każdym newsem. Niestety.
baciok@06.12.2016, 22:04
Do nick rr . Nic nie mam do Pana Burmistrza ale wydaje się że jeżeli taka deklaracja padła by publicznie np na sesji Rady Miasta to nie ma tematu.
To te 1700 osób też jest mącicielami. Dla mnie jeżeli jest pytanie konkretne, to i konkretna odpowiedź TAK lub NIE. Natomiast ktoś komuś powiedział, może i powiedział , tylko gdzie i jak.
rr06.12.2016, 21:38
baciok@ - kolejny mąciciel.
Niby zadaje pytania ale tak na prawdę pisze żeby przywalić.
Kilka osób już napisało że burmistrz powiedział, że odtworzona zostanie w budynku szkoła podstawowa - a ty nadal "dil burmistrza", "oszukiwanie wyborców".
Proste pytanie - przeprosisz za swoje obraźliwe insynuacje? Pewnie, że nie. Będziesz się zasłaniał, ze "tylko zadawałeś pytania z troski o dzieci". Pierdu pierdu. Pluć to każdy potrafi, a może coś konstruktywnego dla odmiany?
baciok@06.12.2016, 21:25
Przecież to się samo nasuwa żeby tam była Szkola Podstawowa. Każdy inny ruch ze strony Burmistrza bedzie kpieniem z wyborców. Chyba że Pan Burmistrz wszedł w jakiś deal ze Starostwem. Tu wielki znak zapytania??????
gyzk06.12.2016, 21:25
Oj, Ola, Ola, daj swoje dzieci do 5 i po problemie, a nie wypowiadaj się na temat nauczycieli z gimnazjum, no chyba że jesteś nauczycieką z 5 i chcesz po prostu zabrać komuś pracę.
Baca06.12.2016, 21:16
Dobra zmiana
Obserwator06.12.2016, 21:08
do @Robot,masz rację,1 walczy nie o dobro dzieci ale o swoje posadki...a parafia o wiernych
ha, ha06.12.2016, 21:06
O co się boją nauczyciele, przecież są przemęczeni pracą. Niech sobie odpoczną. Nie wiem po co petycja skoro burmistrz powiedział że będzie podstawówka w gimnazjum nr 1. Chyba tylko rozgłosu narobić.
Robot06.12.2016, 20:32
A czy ktoś zainteresował się Gimnazjum nr 2?. Tam też ludzie stracą pracę. Chodzi o dobro dzieci czy o posadzki dla nauczycieli?
OLA06.12.2016, 20:29
Zmarnowano czas już dawno zdecydowano o powrocie jedynki. Jestem za tylko nie za tymi nauczycielami , niech sobie odpoczną. Dajcie tych z piątki.
As06.12.2016, 20:09
Rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki i powrotu Szkoły Podstawowej nr1, której jest patronem, lepiej nie mogło się zdarzyć!
czytacz06.12.2016, 20:06
Nie rozumiem. Przecież burmistrz powiedział, że najprawdopodobniejszą opcją jest utworzenie w tym budynku na nowo podstawówki. To po co robicie dym? Po co mieszacie ludziom w głowach i straszycie - najpierw że szkoła zostanie sprzedana, a teraz że niby to wy walczycie o coś co i tak prawdopodobnie zostanie sformalizowane? Nawet nie przeprosiliście rodziców za wprowadzenie ich w błąd swoimi kłamstwami o sprzedaży budynku. Burmistrz wyjaśnił a wy jak gdyby nigdy nic kłamiecie dalej? znaleźliście sobie nowy powód do robienia sfery z niczego?

Rozmawiał ktoś z was z burmistrzem. Nie sadze, bo gdyby tak było to powtórzyłby wam to samo co mówił w wywiadzie radiowym.

A może to kolejny durny ruch KODu? Po kiego diabła robicie zamieszanie? Nie udało się wam dowartościować na tym śmiesznym spotkaniu w MOK i dalej próbujecie robić wokół siebie nimb popularności? Te 1751 osób to powinno wam dać w łeb za wprowadzenie ich w błąd i wykorzystanie do swojej KODziarskiej prowokacji.

A burmistrz powinien was wyśmiać i wyrzucić te karteczki do kosza. Niestety musi rozmawiać ze wszystkimi - z mądrymi i z głupkami. Mam tylko nadzieję, że nauczyciele (o zgrozo!) którzy przyłożyli rękę do zbierania podpisów pod tą kłamliwą z gruntu odezwą - nie znajdą zatrudnienia w szkole. Nie życzę sobie by takie persony uczyły czegokolwiek moich wnuków.
mama06.12.2016, 19:56
Jestem za utworzeniem tej szkoły, ale wiem, ze problemem jest brak dzieci. Nawet sąsiadka ,,piątka' ma tylko 2 klasy pierwsze, co jest korzystne dla tych uczniów.
Kościuszko06.12.2016, 19:20
po co te emocje przecież to logiczne - JEDYNKA zawsze była szkołą podstawową
na pewno06.12.2016, 19:15
Brawo nowotarzanie z centrum słuszna sprawa a Pan Watycha i jego sp.z.o.o.ma 1751 głosów mniej za 2 lata.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl