16.12.2016, 18:10 | czytano: 12734

Zobacz jak kiedyś ma wyglądać budynek MOK-u w Nowym Targu. Burmistrz Watycha: "Poprzeczka poszła w górę" (wizualizacje)

NOWY TARG. - Rozbudowa sali widowiskowej, poprawa funkcjonalności obiektu, ciekawie zaadaptowana przestrzeń. Sama bryła jest nowoczesna, a budynek będzie się wyróżniał. Zadanie nie było łatwe, ale architekci wyszli z wyzwania obronną ręką. Myślę, że doczekamy się ciekawego budynku - mówi Jan Karpiel Bułecka, przewodniczący składu, który zdecydował o wyborze koncepcji przebudowy MOK.
- Udała nam się fajna sprawa, bo doczekaliśmy się konkursu na modernizację i rozbudowę Miejskiego Ośrodka Kultury. Myślę, że spodoba się mieszkańcom, bo projekt sprostał zadaniu jakie miał spełniać, stawianym wymaganiom technicznym. Powstanie między innymi atrium, w którym będzie znajdować się kawiarnia - dodaje podhalański architekt.
Na zorganizowanej w MOK konferencji prasowej zaprezentowano dziś oba projekty jakie wpłynęły na ogłoszony przez Urząd Miasta konkurs. Do rywalizacji zgłosiły się pracownie z Warszawy i Łodzi. Wybrano pracę grupy architektów z pracowni Jarosław Głosek Pa & B w Łodzi. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Drugie miejsce nagrodzono 8 tysiącami. Obie koncepcje prezentujemy w galerii poniżej - cztery pierwsze wizualizacje autorstwa warszawskiej pracowni, cztery pozostałe - zwycięskie.Jak podkreśla burmistrz, a pochwalili to pozostali architekci - zachowana została pełna procedura konkursowa. Jak mówią - dzięki temu młodzi adepci sztuki aranżacji przestrzeni mogą szerzej zaprezentować swoje umiejętności.

W przypadku nowotarskiej inwestycji zadanie nie było proste, bo architekci mięli zaaranżować budynek już istniejący. - Byłoby łatwiej gdyby to była pusta działka - przyznał Grzegorz Watycha. I dodał, że Miasto czeka "wysiłek finansowy", ale jest to jego zdaniem potrzebne, by obiekt mógł w nowej formie funkcjonować przez kolejnych wiele lat.

- W okolicy w ostatnich latach powstało lub było zmodernizowanych wiele obiektów. Na ich tle nasza sala widowiskowa wymagała zmian. Oczekiwania nasze są takie, że będziemy liderem. Dlatego poprzeczka poszła w górę. Nowa wykładzina, czy wymiana foteli to zmiana tylko "na chwilę". My chcemy, by po 40 latach istnienia budynku, ta modernizacja była kolejnym dużym krokiem - tłumaczy burmistrz.

- Chcę dodać, że ci architekci specjalizują się w rewitalizacji ośrodków kultury. Wygrali już cztery tego typu konkursy - dodaje Joanna Iskrzyńska-Steg. Jak przyznał Jarosław Głosek - jego pracownia przygotowała najlepsze w ocenia komisji projekty planów modernizacji budynków w Mławie, Łodzi, Bytowie i Brześciu Kujawskim.

Poproszony o omówienie projektu nowotarskiego, Jarosław Głosek przyznał, że "MOK to bardzo ważny budynek dla Nowego Targu". - Jest centrum kulturotwórczym. Budynek dzięki przebudowie dużo zyska, choćby sama technologia sceniczna, ale uzyskaliśmy też trochę więcej miejsc na widowni - do 460. Są sale plastyczne, rzeźbiarska, kawiarnia - niezależnie działająca od całego obiektu, to znaczy może być ona otwarta, gdy MOK jest już nieczynny. Na dachu budynku zaprojektowaliśmy taras. Prócz obecnego wejścia, będzie także duże wejście od strony wschodniej, z szerokimi schodami. Sama sala widowiskowa zostanie podniesiona, pojawi się wieża sztankietowa na dekoracje sceniczne. Przeszklone atrium da dużo światła dla całej kondygnacji - tłumaczy i zapewnia, że "Nowy Targ zyska nowy wyraz architektoniczny".

Obecnie Miejski Ośrodek Kultury dysponuje ok. 3,5 tys m powierzchni. Powiększono tę przestrzeń o około 200 metrów kwadratowych.
Zaprezentowana koncepcja zakłada i inne zmiany - boczne wejście powstanie kosztem części parkingu, istniejąca fontanna z baranami nie znalazła uznania w oczach twórców modernizacji obiektu, zmieniono też symbol "pegaza" na elewacji. Spodziewając się, że zabranie tych tradycyjnych elementów może wzbudzić obiekcje - architekci i burmistrz zapewniają, że te właśnie zmiany muszą być jeszcze przez obie strony przedyskutowane.

Wracając do samej elewacji - proponowane są dwa rodzaje płyt betonowych w kolorze grafitowym i piaskowym oraz z tyłu budynku "ściana zieleni", czyli specjalna siatka, po której będzie się piąć roślinność. W sali widowiskowej prócz podwieszanych sufitów, paneli akustycznych, pojawią się mosty świetlne i przejścia techniczne dla obsługi.

- Przed nami negocjacje z architektami, nie tylko co do kwestii symboli - pegaza, baranów przy fontannie. Dajemy sobie na to czas, ale niezbyt długi, bo chcemy zaaplikować o środki zewnętrzne - mówi burmistrz Watycha i przypomina, że w budżecie Miasta na modernizację MOK zarezerwowana została kwota pół miliona zł. Nie padła konkretna odpowiedź na pytanie, ile będzie kosztować cała przebudowa. - Prace zaczną się, gdy wynegocjujemy umowę z architektami. Trudno mówić o samej przebudowie MOK, bo będzie ona połączona z budową nowej siedziby biblioteki - bronił się przed odpowiedzią burmistrz. Powiedział tylko, że liczy, iż miną dwa lata od zlecenia prac projektowych, do zakończenia inwestycji, czyli obiekt byłby gotowy do 2019 roku.

- Prace będą szły dwutorowo - zapowiada Waldemar Wojtaszek. - Architekci zajmą się przygotowaniem dokumentacji projektowej i pozwoleniami, a Urząd Miasta swoją częścią dokumentów, wnioskami i staraniami o dofinansowania.

Wiceburmistrz mówi o środkach rzędu 217 mln zł, o które starać się może w tej turze osiem miast w Małopolsce, w tym Nowy Targ. - Musimy złożyć wstępny projekt do połowy przyszłego roku. Na obiekty kultury dofinansowanie może sięgać do 8 mln zł, albo do 75 procent kosztów inwestycji. My liczymy, że pozyskamy 6 mln. Ale są i inne źródła o które zabiegam. Na przykład krajowe programy finansowania zadań związanych z kulturą - dodaje Waldemar Wojtaszek.

Z kolei dyrektor MOK, Bolesław Bara zapowiada, że na czas trwania prac remontowych, MOK nie zawiesi działalności. Poszczególne sekcje i pracownie znajdą chwilowe lokum w szkołach podstawowych i innych ośrodkach. Gorzej z koncertami - ale i na to, by ludzi nie zostawić całkowicie bez wydarzeń kulturalnych dyrektor ma już jakiś pomysł.

Sabina Palka
zobacz także
komentarze
kika27.02.2018, 21:43
brzydkie bryły betonowe i otoczenie surowe - powycinajcie wszystkie drzewa wkoło - będzie kolejna pustynia betonowa - koszmar
LukaszNI23.04.2017, 22:59
@pegaz
pełen profesjonalizm :)
pegaz21.12.2016, 14:25
Zibi w fotce pięknie ulokował swój podpis na krawędzi obrusu.
DD21.12.2016, 09:19
Ja się pytam co z tym smogiem?
Jacek Cikowski20.12.2016, 10:31
Mam nadzieję, że nie zlikwidują nam naszej czytelni internetowej. Marzy mi się aby kierownikiem artystycznym został mój Maciek a dyrektorem moja Ania. Wtedy nabrało by to sensu bardziej mistycznego.
lup_i19.12.2016, 14:14
Musze się napić.
Wiktor19.12.2016, 10:58
Projekt który wygrał jest zdecydowaniem projektem słabszym!!!! od prezentacji która zdobyła drugie miejsce!Jeżeli ktoś ma poczucie estetyki i formy to od pierwszego wrażenia to zauważył,a technologia i projekt-Fantastyczny!!!Szkoda że wybraliśmy ten gorszy!!!Niestety!!!
Roch19.12.2016, 10:31
Zburzyć Topolowe i zbudować parkin wielopoziomowy i będzie super.
władysław19.12.2016, 07:54
Nowotarżaninie z wyboru nie będzie baranów. Będą rozebrane i pokruszone a tłuczeń będzie utwardzeniem parkinu. Oczko będzie powiększone aby można było się swobodnie kapać i opalać. MOK ma zmienić charakter. Już nie będzie szerzył i promował kultury ale będzie miejscem wypoczynku i relaksu dla emerytów w bloków. Im tez coś od życia się należy. Pracownicy zrobią dodatkowy kurs z rehabilitacji aby rozmasowywać spięte mięśnie nowotarżan. Biblioteka zostanie zagospodarowana na salę rehabilitacyjno - wypoczynkową z wifi.
Nowotarżanin z wyboru19.12.2016, 00:10
Fontanna bez baranów?
@18.12.2016, 21:02
guadelupe - popieram. Ktoś tu bacznie obserwuje i dobrze ocenia
sopranistka18.12.2016, 20:24
Słyszał ktoś może, że Pan Bolesław z Panem Robertem mają historyczne wycieczki organizować ? Pierwsza ma podobno być do Lublina. Mają być 3 autokary. Koszt podobno to 20 zł od osoby a noclegi maja być w klasztorach bo tam za darmo można spać. Tak coś śpiewa chór utw po mieście. Wspaniale że Ci panowie tak o nas dbają. Nigdy w tym Mieście nie było takiego zrozumienia dla drugiego człowieka, tyle empatii i poszanowania dla klientów i pracowników i wszystkich dookoła jakie prezentują Pan Bolesław i Pan Robert. To wspaniali ludzie, wzorowi mężowie stanu i ducha. Wzorowi katolicy i mężowie swych żon. Ludzie którzy potrafią rozwiązać każdy problem. Ja chcę jechać z nimi do Lublina zwiedzić zamek.

Przypominam o temacie artykułu. Moderator.
Kolo18.12.2016, 19:33
wizualizacja mglista nieco, kwadratowe bryły i płaski dach brzydkie z zamierzchłych czasów, jest okazja to poprawić ale barany muszą pozostać choć też są z tamtych minionych lat!! Muszą jak ktoś tu już napisał...
koncepcja18.12.2016, 18:33
BARANY maja byc !!!!!!!!!!!!!!!!
bez dyskusji bo inaczej władza z wozu @@@@@@@@@@@
guadelupe18.12.2016, 12:50
Pan z Lublina i Pani z Radomska fantazjują w salonach urzędu.Wciągnęli w te fantazje Panów z prowincji czyli Pana z Nowego Targu i Czorsztyna i tak zaczęło się to science fiction. Coś muszą sobie do kawy dosypywać a może to właśnie smog i pm10 im myśli pląta. Nowy MOK, Arena Lodowa z hotelem i spa, nowa biblioteka,nowe muzea kolejnictwa i wykolejonych, nowe sale muzealne legionów polskich i czołgów. A dzieci biedne jeżdżą na lodowisku na rynku i oddychają tym syfem wydobywających się z bogatych domów mieszczan rynkowych. Zadłużą to miasto jeszcze bardziej , ludzie wyjadą i w 2040 będzie tu mieszkać 10 tysięcy ludzi powyżej 40 roku życia. W dwu 2080 będzie można zwiedzać to miasto i pokazywać ruiny albo amerykanie będą kręcić tu filmy historyczne. Miały być wyciąg,i czyste powietrze i masa turystów, a jest wyskokowa biesiada śląska.
xoxo18.12.2016, 11:51
ten taras z trawą mi sie bardzo spodobał ... :) Nie zapomnijcie o ludziach co jeżdzą na wózkach inwalidzkich ! Mamy XXI wiek !
zn18.12.2016, 10:11
Wszystko niby cacy ale weżmy się do roboty w kolejności. Pierwsze likwidacja śmierdzącego smogu. Inwestycja w piece a jeżeli geotermia to w instalację do domów prywatnych OBOWIUĄZKOWO. Bloki mieszkalne nie są grożne w smrodzenie w takim stopniu jak prywatne posesję......
kwk18.12.2016, 08:06
Płaski dach u nas, w naszych warunkach klimatycznych? Paranoja.Zapytajcie o to administrację sądu to się dowiecie co się dzieje w trakcie zimy i na wiosnę na płaskim dachu, a też miało być tak pięknie, nowocześnie. Takie rozwiązania to może w Polsce środkowej, gdzie śniegu spada o wiele mniej, ale nie u nas.
MF18.12.2016, 07:34
Walczymy ze smogiem a gdzie polozenie nitki gazowej od szkoly wkirunku Prewentorium czekamy juz od pieciu lat otworzcie oczy Panowie Radni ...
graczykowa18.12.2016, 01:55
217 mln ????? a dofinansowanie 6mln ?
a hala lodowa 60mln ?
cos tu nie gra
gazgaz17.12.2016, 20:48
Ekolog *** co ci da woda gorąca na 85 stopni którą doprowadzi miasto do mpc na szaflarskiej , jakiś klapek po drodze kupi 3 ar dzialki i następnie będzie blokowal .termin realizacji w obecnej sytuacji politycznej 2035-2040 i tyle
ekolog17.12.2016, 18:19
Nowy Targ, powinien przede wszystkim podjąć pilne działania w kierunku ogrzewania geotermalnego. To jest rzecz priorytetowa dla mieszkańców. Mamy geotermię pod nogami i powinniśmy to wykorzystać, chociażby ze względu na zdrowie własnych dzieci. Zdrowie przed kulturą.
abc17.12.2016, 16:22
co do smogu.........
pytanie - co przyniosły kontrole um???
będąc kulturalnym - nie odpowiem.
bezradność???
@obiektywny17.12.2016, 16:20
zimują ;-)
Jo17.12.2016, 16:03
Wara od fontanny i baranów.
obiektywny17.12.2016, 14:42
Gdzie barany ?
baciok@17.12.2016, 13:55
Panie Burmistrzu Piątek 16,12,2016 r godzina 16.30. Jestem w okolicy starej targowicy, Wychodzę z samochodu. Nagle czuję się jak w komorze gazowej. S...... w podskokach Wy nie bierzcie się za jakieś sprawy z górnej półki , tylko zróbcie porządek ze smogiem, kontrolujcie czym się pali bo na razie to z kilku kominów widziałem dym chyba z jakiś opon. Na razie to NT najbardziej syfiastym i zadymionym miastem na południu Polski, a jeżdżę po wielu miejscowościach.
.17.12.2016, 11:34
CO Z LODOWISKIEM? Dotacja została przyznana i cisza, miejsce nowej hali nadal nieznane a obecna zaraz się zawali. Po raz kolejny organiujemy Puchar Polski i zaś będzie wstyd bo na hali mróz, nagłośnienie ledwo działa a nad taflą mgła
Podatnik17.12.2016, 10:47
No to zobaczymy od noeeho roku jak wysoko poszla , w podatkach , smieciacjh i innych . Ostatnia twoja kadencja tylko podwyzki i podwyżki ,ale wiadomo z jakiej opcji politycznej no nie lemingi?
+17.12.2016, 10:03
Brawo! Nareszczie ktoś pomyślał w tym mieście, powodzenia!
Romek17.12.2016, 09:57
Architektoniczne brzydactwo.
abc17.12.2016, 09:18
wizja ładna to trzeba przyznać.
jednak włodarz zaczyna galopować!!!
co jeszcze obieca i za co to chce zbudować?
proszę po raz kolejny nie róbcie nic i będzie dobrze.
dwa lata zostało to spłacajcie zadłużenie, ewentualnie walczcie z smogiem, który jest priorytetem na chwilę obecną.
na chwilę obecną czuję "atmosferę" jak przed wyborami - Obiecanki.
KW17.12.2016, 09:14
To jest Biblioteka Jagiellońska i betony.
Kruger17.12.2016, 08:38
Wizualizacja od nr. 6 jest godna wagi na miarę XXI wieku.
Dach / taras jest zgodny z trendem ekologii i poszanowania przyrody , tylko otworzyć "kawiarnię" a frekwencja dopisze .

Tylko jest obawa - KIEDY TO POWSTANIE .......
BTR17.12.2016, 08:29
Ośrodek niech rozbudowuje .
baciar17.12.2016, 01:28
Chodza sluchy,ze glownie biuro ma byc na Topolowym.
Savage16.12.2016, 23:24
Kiedyś może się równać - nigdy - i może lepiej .Stary ładniejszy - ta wizualizacja zupełnie bez duszy :-(
KNT16.12.2016, 22:35
Z tym widokiem na góry to ich poniosło....hahahah nie no bez przesady przecież tam są bloki...
inż.menel16.12.2016, 22:17
Stary fajny,wystarczy.Budynkiem, kultury nie zaszczepisz, nie da rady(wiem po sobie).Mimo to życzę kasy i powodzonka w inwestycji.
Piskorz16.12.2016, 22:12
Fiu fiu. Powiedział wróbelek cwirek
Joasia16.12.2016, 22:06
Propozycja warszawska bardzo wpisuje się w nasz krajobraz, i wydaje się dużo ciekawsza. Druga propozycja przypomina mi basen. Pewno każdemu co innego się podoba. A wam która koncepsja się bardziej podoba
fan rozczochranej Joaśki16.12.2016, 21:48
Parking na Topolowym będzie???
andrusas16.12.2016, 21:44
w małej mieścinie marzy się Burmistrzowi taki obiekt, nie spłaca długi miejskie a nie myśli o kolejnych wydatkach . Pozdrawiam
pms16.12.2016, 21:33
Fajny!
zostawcie Titanica16.12.2016, 21:24
Poprzeczka poszła w górę i niestety w 2018 pan jej nie przeskoczy.
ciekawy16.12.2016, 21:23
A ten parking z boku MOKu to gdzie będzie - podziemny, że go nie widać ? Gdzie zaparkują autobusy z artystami ? A widzowie gdzie będą parkować
p.16.12.2016, 21:19
Czwarte zdjęcie, ktoś odleciał.
500 minus16.12.2016, 20:55
Nowe budynki biblioteki miejskiej, nowy mok, nowa hala lodowa dla 1000 kibiców wystepy, koncerty tylko wyciągi narciarskie które miały przycinać turystów gdzieś uciekły acha jeszcze geotermia.Miasto na wizję wyda dużo kasy i na odśnieżanie braknie.
estetka16.12.2016, 20:45
.... dlaczego w tym mieście wszystko jest takie kwadratowe? i to jest ładne?
ja16.12.2016, 19:57
a czy jakieś parkingi uwzględniono?
vfem16.12.2016, 19:55
juz widzę te widoki z dachu... na bloki przy alejach :D
r.zurek16.12.2016, 19:49
Co to znowu za pomysł budowy bilioteki?!? Ile tysięcy poszło na remont obecnej? Komu się marzy posada, przyznać się!
Landweiner16.12.2016, 19:01
Jaka budowa biblioteki? Przecież to bym dotychczas tylko pomysł!
tb16.12.2016, 18:55
Moki to relikty przeszłości....
Opop16.12.2016, 18:49
BurmistrzU jesteśmy na 3 miejscu w Polsce pod względem zanieczyszczenia powietrza. Przed wyborami były plany na wszystko tyle czasu minęło i nic. Teraz burmistrz twierdzi ze ni ma pieniędzy na wymianę pieców i oczyszczanie piwietrza a a budowę moku się znalazły przecież jest ośrodek kultury i nic mu nie brakuje. Może referendum które władze w tym mieście uwielbiają. Nikomu nie przeszkadza stan powietrza wstyd jedyne co burmistrz w tym celu zrobił to żenujące oświadczenie żeby nie palić drewnem i węglem. Wstyd. Zero myślenia ovdzieciach o turystyce o której burmistrz tyle mówił przed wyborami. Stagnacja i syf w powietrzu.
G&G16.12.2016, 18:45
Bardzo mnie cieszy, że Barany i Pegaz zostają :-D to są jednak elementy które na stałe wszczepiły się w świadomość mieszkańców :-D
Wii16.12.2016, 18:38
Jedno pytanie. Za co???
ret16.12.2016, 18:29
Jak Bułecka jest w tej ekipie naczelnym opiniujacym to może być i będzie z tego niezły kabaret. Niech opiniuje na Olczy a będzie dobrze
Daniel16.12.2016, 18:24
trzymam kciuki żeby się udało, Nowy Targ potrzebuje takiego ośrodka
koza16.12.2016, 18:23
Napiszcie jeszcze ze to zasługa tancerza. Bu ha ha ha ha.....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl