23.12.2016, 21:57 | czytano: 4888

Zmarł żołnierz "Ognia"

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
W wieku 87 lat zmarł mjr Zbigniew Paliwoda ps. „Jur”, jeden z ostatnich żyjących żołnierz VI kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, którym dowodził Józef Kuraś ps. Ogień".
W lutym tego roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich oraz za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski. - Przyjąłem ten order w swoim imieniu ale uważam, że takie odznaczenie należy się pośmiertnie każdemu mojemu koledze i wszystkim partyzantom mjr Józefa Kurasia „Ognia” walczącym z dwoma okupantami o wolną i niepodległą Polskę - powiedział odznaczony po spotkaniu z prezydentem RP.
Mjr Zbigniew Paliwoda, ps. „Jur” był żołnierzem Armii Krajowej i partyzantem 6. krakowskiej kompanii dowodzonej przez Jana Janusza ps. „Siekiera” należącej do Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” mjr Józefa Kurasia "Ognia". Jest jednym z ostatnich żyjących uczestników akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie 18 sierpnia 1946 r. Bez oddania jednego strzału w biały dzień w centrum Krakowa uwolniono 64 więźniów. Za działalność niepodległościową został skazany wyrokiem sądu na karę kilku lat więzienia. Walkę w podziemiu niepodległościowym podjął jako chłopiec nie mając ukończonych 18 lat. Przebywał na Podhalu jako pracownik SOK – u w Zakopanem, współpracując z mjr „Ogniem”, z którym miał również kontakty osobiste.

Po 1989 r. zajmował się sprawami kombatantów z okresu I i II Konspiracji. Bierze udział w spotkaniach z młodzieżą, obejmuje honorowy patronat nad licznymi uroczystościami patriotycznymi i rajdami poświęconymi Żołnierzom Wyklętym. Występuje w filmie "My, Ogniowe dzieci..." / 1996 r. reż. Tadeusz Pawlicki, konsultacja historyczna Ryszard Terlecki, Maciej Korkuć/ We wrześniu 2015 r. na festiwalu filmowym w Gdyni został nagrodzony Sygnetem Niepodległości.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, oprac. r/
zobacz także
komentarze
znajomek24.12.2016, 08:03
P Nieckarz polecam książkę P.Byrdaka Ogień był bandytą pozdrawiam
Partyzant23.12.2016, 23:44
Cześć i chwała bohaterom a reszcie /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Wyklęty23.12.2016, 23:21
Cześć i chwała Bohaterom!!!
Jadwiga Nieckarz23.12.2016, 23:13
Żyje jeszcze pułkownik Kazimierz Paulo ps Skała dowódca 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego "BŁYSKAWICA" mjra Józefa Kurasia OGNIA
Zobacz pełną wersję podhale24.pl