27.12.2016, 15:20 | czytano: 3503

Nowe karetki dla Lwowa i Zakopanego

Mimo że przejechały już wiele kilometrów, są sprawne, w dobrym stanie i nadal mogą służyć pacjentom. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało w darze cztery ambulanse do małopolskich szpitali oraz jedną karetkę dla szpitala we Lwowie.
- Jeśli tylko możemy pomóc, zawsze staramy się to robić – mówił Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego podczas oficjalnego przekazania kartek. - Troska o zdrowie Małopolan i zapewnienie im jak najlepszych warunków leczenia zawsze była i będzie naszym priorytetem. Nie zapominamy jednak również o innych potrzebujących – naszych najbliższych sąsiadach – dodał.
Starsze karetki nie mogą już służyć w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale nadal mogą być wykorzystywane do transportu pacjentów przez szpitale, które bardzo takiego wsparcia potrzebują. O przekazaniu ambulansów z lat 2006 i 2008 przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zadecydował Zarząd Województwa Małopolskiego. O taką formę wsparcia wnioskowały cztery małopolskie placówki. Teraz karetki będą służyły pacjentom w: Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie, Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Zakopanem, Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie.

- Staramy się, aby mienie publiczne było wykorzystywane jak najlepiej – podkreśliła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Z jednej strony zależy nam na tym, aby w krakowskim pogotowiu tabor i sprzęt były najnowocześniejsze i spełniały wszelkie kryteria, ale też starsze samochody i urządzenia wykorzystujemy, jeżeli tylko mogą nadal służyć pacjentom w inny sposób.

Piąty ambulans został przekazany w ramach pomocy humanitarnej do Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej na Ukrainie. Karetka jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, m.in. respirator i defibrylator, które również trafią na Ukrainę.

- Nie byliśmy przygotowani na wojnę i trudną sytuację w jakiej znalazła się Ukraina. Ogromnie doceniamy wsparcie Małopolski. Ta karetka, sprzęt i leki jakie otrzymujemy pomoże ratować to co najcenniejsze - ludzkie życie – mówił Andrij Ivashchenko, dyrektor Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.
To nie pierwsza tego typu pomoc jakiej KPR - jednostka Województwa Małopolskiego – udzieliła Ukrainie. Przypomnijmy, że w 2015 r. do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku trafił ambulans z pełnym wyposażeniem. KPR organizowało również m.in. transport niezbędnych artykułów medycznych na które z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 200 tys. zł.

Źródło: UMWM, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, oprac. r/
zobacz także
komentarze
mieszkaniec28.12.2016, 18:50
@stara baba co zęby jak pnioki ma
Mówiąc o dyktatorze myślisz o Poroszence?, nawiasem mówiąc do niego bardziej pasuje określenie oligarcha. Jeżeli potrafisz czytać, a szczególnie ze zrozumieniem, to znajdziesz w necie, że prezydenta Janukowycza uznawał cały zachodni świat, w tym nawet polskie oszołomy zarówno z PO jak i z PIS-u nie kwestionowały jego wyboru i prezydentury dopóki nie odmówił podpisania porozumienia z UE.
Tak na marginesie, jeżeli tak popierasz banderowską Ukrainę to nie tylko "zeby jak pnioki masz" ale i zamiast mózgu jeden wielki "pniok"
stara baba co zęby jak pnioki ma28.12.2016, 09:13
Od kiedy to dyktator jest wybierany demokratycznie?Łukaszenkę też tak wybrano?Coś ci się lejce pokręciły,histo(e)ryku.
Siedzisz gdzieś za piecem i walisz w klawiaturę z nudów?Co powiesz o Niemcach?Sa cacy bo wykupili się za marki i euro???
stara baba co zęby jak pnioki ma28.12.2016, 09:06
@Catalina
Plugawiec zawsze coś wymyśli.
car27.12.2016, 17:59
Mieszkaniec, Galicja wraca nie widzisz.
ale mi sukces27.12.2016, 17:10
zarząd województwa ze swojej jednostki zabrał karetki i
dał te karetki innym swoim jednostkom (jedna z nich jest w Zakopanem)
FRANEK27.12.2016, 17:04
UKRAINA = UPA
Polak27.12.2016, 16:58
Mieszkaniec; sama prawda .Brawo WOŁYNI PAMIĘTAMY
mieszkaniec27.12.2016, 16:36
@Catalina
Bardzo proszę wymień te rzekome 6 kłamstw, bardzo chętnie z Tobą podyskutuję na ten temat, tylko nie posługuj się retoryką TVPis z łaski swojej.
A27.12.2016, 16:13
@mieszkaniec: puk puk puk jest tam kto?
Catalina27.12.2016, 16:11
do mieszkaniec: w 1 zdaniu zmieściłeś 6 kłamstw. Niezły wynik.
mieszkaniec27.12.2016, 15:41
"Nie byliśmy przygotowani na wojnę i trudną sytuację w jakiej znalazła się Ukraina... mówił Andrij Ivashchenko" - to takie typowe dla banderowca, najpierw dokonali zamachu stanu, obalili demokratycznie wybranego Prezydenta Janukowycza, później najechali Donbas mordując ludność cywilną, a teraz skamlą o pomoc.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl