27.12.2016, 18:28 | czytano: 3596

Spotkanie ws. smogu w Nowym Targu - duże zainteresowanie, zmiana miejsca

Podhalański Alarm Smogowy otwiera kampanię w Nowym Targu. Aktywiści organizują w środę spotkanie dla mieszkańców, którzy chcą się zaangażować w kampanię na rzecz czystego powietrza.
Ze względu na ogromne zainteresowanie nowotarżan, PAS zmienił miejsce spotkania - z kawiarni Rezerwat przeniesiono je do biura Euroregionu "Tatry" przy ulicy Sobieskiego 2. Nie zmieniła się godzina - będzie to 18.00. Do dzisiaj na profilu wydarzenia w mediach społecznościowych swój udział zadeklarowało ponad 130 osób, a 370 jest nim zainteresowanych.
Aktywiści piszą: "Od kilku lat działamy na rzecz poprawy jakości powietrza na Podhalu, ale do tej pory skupialiśmy się na Zakopanem. Było tak z prostego powodu - tu mieszka i pracuje większość z nas. W ostatnich dniach wielu z Was pisze do nas, że chce zmiany również w Nowym Targu. Chętnie pomożemy, jednak zdalnie nie jesteśmy w stanie działać efektywnie. Dlatego zapraszamy Was do naszego grona - dołączcie do alarmu smogowego. Jesteśmy w stałym kontakcie z kilkoma mieszkańcami Nowego Targu - najwyższy czas, abyście się poznali."

W ciągu ostatnich lat w Zakopanem zrealizowano wiele postulatów Podhalańskiego Alarmu Smogowego. Powstała szeroka koalicja społeczna #ZakopaneBezSmogu zainicjowana przez Polską Zieloną Sieć, Podhalański Alarm Smogowy i Lokalną Organizację Turystyczną Made in Zakopane.

Urząd Miasta Zakopane pozyskuje dotacje unijne na walkę ze smogiem i ruszył z intensywną kampanią informacyjną "Wymień piec, póki są dotacje". Około 700 zakopiańczyków zgłosiło się do tej pory po dofinansowanie na wymianę pieca.

Aby dodatkowo zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania, Rada Miasta przegłosowała ulgi podatkowe dla mieszkańców ogrzewających ekologicznie, a Tatrzańska Izba Gospodarcza stworzyła ekocertyfikat dla obiektów hotelarskich "ECOZakopane". W centrum Zakopanego powstała z kolei wystawa plakatów antysmogowych autorstwa licealistów z liceum plastycznego im. Kenara - to wspólna inicjatywa PAS, Polskiej Zielonej Sieci i Urzędu Miasta.
Aktywiści liczą na podobną mobilizację w Nowym Targu. Stolica Podhala należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. W raporcie GIOŚ dotyczącym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych Nowy Targ uplasował się na trzecim miejscu pod względem zanieczyszczenia benzo(a)pirenem. Stężenie tej rakotwórczej substancji wynosi w Nowym Targu 1500% (!) normy. W grudniu aż pięciokrotnie przekroczono w Nowym Targu tzw. poziom informowania o zanieczyszczeniu powietrza - oznacza to, że stężenie pyłów zawieszonych conajmniej 4-krotnie przekraczało normę dobową.

Tak dużych stężeń nie wytrzymuje pyłomierz zainstalowany na stacji monitoringu powietrza WIOŚ przy Placu Słowackiego w centrum Nowego Targu. W grudniu wielokrotnie przestawał monitorować zanieczyszczenia w trakcie najgorszych epizodów smogowych, przez co przez trzy dni oficjalnie nie odnotowano przekroczeń, mimo fatalnej jakości powietrza. Aktywiści PAS napisali w tej sprawie do małopolskiego inspektora ochrony środowiska. Do tej pory nie otrzymali jeszcze odpowiedzi.

Źródło: PAS, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
dobra zmiana28.12.2016, 10:56
Trzeba naszych posłów angażować aby rząd obniżył vat tak jak w niemczech do7 % o połowę akcyzę i mamy gaz za 1, 2 do 1.3 za metr szescienny tak samo z olejem opałowym.wegiel do elektrociepłowni mamy tani prąd ale to się u nas nieda bo pomysły ministow muszą być spełnione.
Pamietliwy28.12.2016, 10:35
Piecom węglowym STOP.
Dawno temu próbowano rozwiązać problem.
..............................................................
W latach 80 mieszkańcy Nowego Targu wpłacili znaczące kwoty na sieć gazową w Nowym Targu. Może ktoś "oswieci" mieszkańców , co stało się z tymi wpłatami.!!!
...28.12.2016, 07:39
@ Ksldldl
Przecież są dotacje, w NT też są na wymianę pieca i na ekogroszek i na gaz
AbC27.12.2016, 23:08
Mam nadzieje, że za tym spotkaniem nie stoi żadna firma sprzedająca "eko" piece czy inne rzeczy na których można zarobić.
kollo27.12.2016, 22:00
jak jesteś taki "dociekliwy" to przyjdź.
pitoła27.12.2016, 21:22
@dociekliwy
Skoro ich mottem do spotkania są słowa Margaret Mead , to pewnie są relatywistami kulturowymi , czyli wyznawcami " względności prawdy"
Dla takich ludzi nie ma znaczenia czy ktoś jest kanibalem czy wegetarianinem ! Dlatego masz to co masz , gender , tęcza , biseksualizm , kazirodztwo wszystko jest dopuszczalne , a jak nie to podpadniesz pod tzw tolerancje represywną !
PasterzPPP27.12.2016, 21:18
@wasyl
Ekonomia i doświadczenie uczy że ten ekogroszek byłby droższy i gorszy od tego na składach. Ludzie są w stanie znaleźć dobry jakościowo węgiel sami tylko nie chcą. Zresztą to nie rozwiązuje żadnego problemu, bo ekogroszkiem nie pali się w zwykłych piecach zasypowych, a nazwę eko ma nie wiem od czego ale nie od ekologiczny bo to węgiel jak węgiel tylko granulowany. Można kupić zwykły węgiel lepszej klasy ale po co jak ludzie wiedzą lepiej.
Ksldldl27.12.2016, 21:16
Sposob na smog jest prosty tylko dla wladzy niewygodny , zamiast dotacji na wymiane pieca doplata np do gazu . niestety w nt ceny gazu sa zaporowe i po prostu nie oplaca sie zmieniac systemu ogrzewania . Co mi z dotacji na piec ktory kosztuje ok 10 000 jak koszt ogrzewania np gazem przekroczy roczny koszt zakupu wegla . Niech zrobia doplate , zeby ekologia sie oplacala
dociekliwy27.12.2016, 20:18
Jakie osoby stoją za organizacją tego wydarzenia?
wasyl27.12.2016, 19:13
Był kiedyś pomysł nowego burmistrza by miasto sprzedawało ekogroszek, który byłby sprawdzony i dobrej jakości. I nic?
Gorla27.12.2016, 18:39
Kiedy takie spotkanie będzie w Gronkowie ---antysmogowe i zanieczyszczeniowe powietrza!!!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl