27.12.2016, 21:54 | czytano: 1466

Pracownicy Parków Narodowych apelują, by nie używać fajerwerków w górach

"Sylwester to czas radości. Wiemy, wiemy. Też lubimy poświętować, ale po raz kolejny musimy zaapelować o ciszę. Zanim odpalicie fajerwerki, zastanówcie się, czy w pobliżu nie ma zwierząt – dzikich, bezdomnych, domowych" - przypomina Tatrzański Park Narodowy.
"Nie strzelaj w Sylwestra" - to po raz kolejny organizowana przez TPN akcja, mająca na celu przypomnienie mieszkańcom i turystom, że nie są wystrzały i błyski powodują u zwierząt - nie tylko dziko żyjących, ale i domowych - olbrzymi stres, a nawet ataki paniki.
"To może okazać się groźne dla ich zdrowia i życia. Nie bądźmy egoistami, świat należy nie tylko do nas, ludzi" - przypominają parkowcy.

W tym roku zabawa sylwestrowa w Zakopanem będzie mieć wyjątkową oprawę. Przygotowywana transmisja telewizyjna w ogólnopolskiej stacji raczej nie obędzie się bez widowiskowych sztucznych ogni. Tatrzański Park Narodowy tłumaczy, że "decyzje Miasta są od parkowców niezależne, a sprawa sylwestra nie była konsultowana z TPN". - My od kilku lat apelujemy o to, aby nie używać sztucznych ogni w sylwestra, nie tylko na terenie TPN, ale w ogóle. Zwierzęta domowe przecież też cierpią z tego powodu. Na terenie Parku obowiązuje zakaz, poza granicami możemy tylko apelować i przekonywać" - tłumaczą pracownicy TPN.

Jak będzie - zobaczymy.

Z podobnym apelem zwracają się także pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego, prosząc o nie używanie w noc sylwestrową fajerwerków i petard.

Rokrocznie wielu z gości decyduje się na spędzenie Sylwestra na chociażby na szczycie Babiej Górze.
- Podobnie, jak w zeszłym roku, tak i w tym chcemy, aby turyści nie używali w Sylwestra na terenie parku, materiałów hukowych i świetlnych – mówi Janusz Fujak - zastępca dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego. – Taki zakaz nie wynika bezpośrednio z Ustawy o parkach narodowych, natomiast na terenie każdego parku obowiązuje wszystkich zachowanie ciszy i zakaz używanie światła. W tym wypadku chodzi nam o fajerwerki - tłumaczy.

W noc sylwestrową na terenie BPN, pojawić się ma straż parkowa. Zwróci ona szczególną uwagę na nieodpowiednie zachowanie turystów.

s, js/
zobacz także
komentarze
turysta230.12.2016, 21:01
@Turysta. Wszyscy mówią, że Polska jest państwem prawa, ale tylko mówią.
Stanisław29.12.2016, 07:50
Bardzo dobry apel. Ludzie popadają w dziki zachwyt nad świcidełkami, petardami i hukiem. A cierpi na tym przyroda niestety....
Komentarz id...y "anty tpn" jest tak głupi, że żal mi tego komentującego.
Nemo28.12.2016, 10:50
Czy dyrektor i pracownicy PARKÓW narodowych opalają domy paliwem ekologicznym i czy poruszają się pojazdami napędzanymi prądem? Jeśli nie to niech się ukryją pod miotłą. Z prawdziwą ochroną przyrody mają tyle wspólnego co kot z myszą. Chciałoby się powiedzieć im ......
obiektwyny28.12.2016, 10:27
to samo Gorce, szkoda zwierzaków!
Turysta28.12.2016, 09:42
Na terenie Pienińskiego parku była w nocy Pasterka. Jak sie to ma do apelu sylwestrowego.
f28.12.2016, 09:18
Powinno w całym ZAKOPANEM no i Polsce być zakaż strzelania fajerwerków .W Paryzu też witają Nowy Rok bez fajerwerków i tys piknie jest.
Las28.12.2016, 08:37
Nie dość ze tpn od nowego roku chce zamknąć lasy przed ludźmi tworzą rezerwaty ścisle.prowadzona jest masową wycinka zielonego drzewa tzw. Trzebieży co jest chore dla tego że w Koło co 2gie drzewo suche i stoji modlić się tylko żeby minister się na to nie zgodzil
@anty TPN28.12.2016, 06:57
Nie wiem do czego twój komentarz?! Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
Dla każdego odpalajacego w Parku Tatrzańskim, kara 10000,00 zł minimun
Partyzant27.12.2016, 22:26
Ale ceprów i wszystkich co mają kasę,chcą zaszaleć i ich to wali.
anty TPN27.12.2016, 22:22
Niech TPN i jego dyrektorek (prawnik z zawodu) siedzi cicho i zajmie się tym co należy. Nie mają pojęcia co to ochrona przyrody. A co może zaraz zabronią Panu Bogu burzy - bo pioruny i błyskawice stresują.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl