29.12.2016, 21:58 | czytano: 3558

Nowy Targ: budżet uchwalony, ale opozycja kręci nosem i krytykuje burmistrza za brak wizji

Fot. Robert Miśkowiec
Rada Miasta Nowego Targu uchwaliła budżet miasta na 2017 rok. Zdaniem burmistrza Grzegorza Watychy, jest on zrównoważony i pozwala spłacać długi zaciągnięte przez poprzednią władzę. Zdaniem opozycji, budżet jest zachowawczy, skromny i bez wizji rozwoju miasta. W dodatku znalazło się w nim wiele inwestycji, których wykonanie stoi pod znakiem zapytania.
Budżet na przyszły rok referował na sesji skarbnik Łukasz Dłubacz wspomagany przez burmistrza Watychę. Magistrat planuje, że do kasy miasta wpłyną w 2017 roku 122 miliony złotych. Tyle samo miasto planuje wydać. Oznacza to brak deficytu. Nowa władza kolejny rok spłaca stare długi. Burmistrz tłumaczył, że w ciągu dwóch lat udało się obniżyć dług miasta o ok. 10 mln zł. Na koniec tego roku będzie on wynosił już "tylko" 42 mln zł. - Proszę o tym pamiętać, gdy krytykujecie nas za brak inwestycji - przekonywał opozycję Grzegorz Watycha.
Skarbnik przedstawił radnym listę najważniejszych inwestycji i wydatków, jakie zaplanowano w 2017 roku. Są to m.in. rozbudowa skrzyżowania ul. Grel i św. Anny, projekt nowej drogi Niwa - Grel, projekt rozbudowy ul. Grel, budowa obwodnicy między ul. Waksmundzką i Al. Tysiąclecia (droga przez stary jarmark), przebudowa ul. Długiej od ul. Krzywej do Kilińskiego, budowa miasteczka ruchu drogowego koło ścieżki rowerowej przy ul. Sikorskiego, rozbudowa budynku przy ul. Jana Sobieskiego, budowa kolumbarium na cmentarzu, plenerowej siłowni przy ul. Wojska Polskiego, nowotarskiej strefy relaksu na bulwarach nad Dunajcem. Wśród wydatków znalazły się również kosztowne projekty modernizacji Miejskiego Ośrodka Kultury i budowy Centrum Sportów Lodowych.Podczas dyskusji, która wywiązała się po prezentacji, najwięcej do powiedzenia mieli radni opozycji. Radny Andrzej Swałtek krytykował fakt, że wiele z inwestycji, które wpisano do budżetu, ma zastrzeżenie, że ich realizacja nastąpi, jeśli miastu uda się pozyskać na nie dofinansowanie np. z Unii Europejskiej. Jego zdaniem, w tej sytuacji wiele z nich stoi pod znakiem zapytania. Przykładami są miasteczko ruchu drogowego czy rozbudowa budynku przy ul. Sobieskiego. - Jeśli więc nie uda się pozyskać dofinansowania, to wylecą z budżetu - dopytywał. - Tak - przyznał skarbnik Łukasz Dłubacz. - Bez zewnętrznego dofinansowania nie możemy ich zrealizować. Są to zadania ważne, ale w hierarchii priorytetów nie są najwyżej.

Radni opozycji poddawali też w wątpliwość sens przeznaczania pół miliona złotych na rozpoczęcie projektowania Centrum Sportów Lodowych w Nowym Targu. Temu tematowi poświęcili najwięcej czasu. Krytykowali fakt, że miasto nie ma jeszcze pewnej lokalizacji dla tego obiektu, nie ma przygotowanego montażu finansowego, i wydaje duże pieniądze na przygotowanie inwestycji, która nie wiadomo czy powstanie, bo budowa centrum, szacowana na ok. 100 mln zł, przerasta możliwości finansowe miasta nawet przy pomocy finansowej ze strony ministerstwa. - To wyrzucanie pieniędzy w błoto - mówiła wprost radna Danuta Wojdyła. - Najważniejsze, żeby tę inwestycję rozpocząć - przekonywali skarbnik i burmistrz. Ich zdaniem, powstanie w Nowym Targu Centrum Sportów Lodowych będzie kołem zamachowym dla rozwoju miasta i warto podjąć ryzyko, szczególnie, że jest wsparcie dla tej inwestycji ze strony rządu.

Ale opozycji to nie przekonało. Radny Paweł Liszka zaproponował, żeby te pół miliona, zamiast na projekt centrum, przeznaczyć na spłatę zadłużenia miasta, ale jego wniosek został odrzucony.

Radny Swałtek zauważył też, że przygotowany przez burmistrz Grzegorza Watychę budżet jest o wiele skromniejszy niż budżety lat poprzednich pod względem zaplanowanych inwestycji. - Wydajemy tylko 9-10% budżetu na inwestycje, podczas gdy w poprzednich latach było to nawet 30%. To bardzo mało. Tak naprawdę to budujemy tylko drogi - podkreślił.
- To budżet bardzo zachowawczy. Miał pan, panie burmistrzu, podczas kampanii wyborczej hasło "Z wizją" i właśnie tej wizji teraz brakuje - podkreślił radny Paweł Liszka. - Nie ma pan koncepcji i pomysłu na rozwój miasta.

Były też głosy odmienne. Radny Gabriel Samolej dziękował za zaangażowanie się miasta w budowę Centrum Sportów Lodowych, a radny Leszek Pustówka za rozpoczęcie modernizacji budynku Miejskiego Ośrodka Kultury.

Podczas zarządzonego na końcu przez przewodniczącego rady Andrzeja Rajskiego głosowania, przeciwko budżetowi zagłosowało dwóch radnych (zdjęcie z głosowania poniżej), a trzech wstrzymało się od głosu. Większość radnych poparła budżet.r/
zobacz także
komentarze
Z Lepszej Przyszłości31.12.2016, 15:16
Oburzony wypowiedzią Pana Liszki powiem tylko tyle - radny wychodzi z propozycją, do obecnego Burmistrza, aby spłacił DŁUGI ZACIĄGNIĘTE ZA JEGO CZASÓW bycia u władzy jako partner polityczny byłego burmistrza i jako były przewodniczący rady miasta.

Mam wrażenie, że jego celem jest zabrać jakiekolwiek finansowanie hokeja i doprowadzić do likwidacji tego sporu w naszym mieście.

Zrozumiałbym jeszcze wypowiedź, że zamiast wydawać duże pieniądze na projekt lepiej remontować halę - co by świadczyło o trosce radnego o tą dyscyplinę. Ale ruina jest też konsekwencją czasów poprzednich lat byłych włodarzy miasta, w tym ów Pana Radnego, że nie nakładali odpowiednich systematycznie środków finansowych na utrzymanie właściwe hali lodowej i dzisiaj mamy doprowadzony do obecnego złego stanu budynek.

Patrząc dalej na wypowiedź Pana Liszki, rozumiem, że dla niego osobiście lepiej, aby Watycha spłacał zaciągnięte długi, nic nie inwestował bo i z czego jak w kasie tylko długi ? A on jak dojdzie do władzy to znów będzie można się zapożyczać i budować, pokazując swoją przedsiębiorczość inwestowania kredytów.
bez sensu i z sensem30.12.2016, 21:58
Przecież to wszystko jest budowaniem zamków na piasku. Obietnice, ruchy pozorowane, fatalne decyzje i kompletne nie realizowanie zadań zaproponowanych w kampanii wyborczej Watychy. Niestety możecie tutaj wypuszczać sforę wściekłych psów na radnego Liszkę, ale i tak nie zaczarujecie tej smutnej rzeczywistości. Mówi prawdę. Brak wizji, brak pomysłu i brak umiejętności nowoczesnego zarządzania - tyle zostało po słowach. Jednym słowem stagnacja. A w mieście na dzień dzisiejszy jest tylko jeden priorytet - czyste powietrze. Bez niego nawet najtrafniejsze inwestycje nie będą miały sensu.
Bolek30.12.2016, 19:56
Panowie Liszka i Swałtek, głosowaliby za budową hali, gdyby powstawała na wsi
Sprawiedliwy Goral30.12.2016, 11:21
tyle halasu tyle mieszania o nowej hali itp a jak widac chyba zostane starszym Panem a hali jak nie ma tak nie bedzie z takim podejsciem az wstyd.
Najpierw Fryzlewicz pozbyl sie waznego glownego sponsora Podhala teraz od miesiecy sum o hali i lodowym centrum? zejdzcie na ziemie na Boga z takim podejsciem mozecie se wylac nowa ulice na starej targowicy Radni Kochani z Burmistrzem. jak czytam to co wy mowicie normalnie jak bym bajke ogladal Ludzie na Boga zejsc na ziemie i przestac snic, nowej hali nie bedzie i dobrze o tym wiemy wiec ruszyc d... i wziasc sie za powazny remont odnowe starej hali po zaraz hokeiscie beda na dnajcu grac a jesli w miescie nie bedzie hokeja wtedy bardzo wiele osob opusci Nowy Targ no chyba ze o to wam chodzi a wtedy bedziecie se stawiac laweczki nad dunajcem patrzac na fale rzeki.
Liszka Ty Jestes w Nowym Targu najbardziej Dwulicowym gosciem jakiego zna miasto Ty idz do sejmu bedzie takim samym zdem jak poslowie hehehe
Bill30.12.2016, 10:17
jeśli miasto nie ma wykupionych gruntów pod Centrum Lodowe a już chce projektować to chyba jakaś pomyłka , priorytem powinien być remont sali widowiskowej w MOK-u
niezadwolony z wladzy30.12.2016, 09:58
A co z wyciągami ??? Okoliczne wiochy nie wiedzą co robić z pieniędzmi bo cała Polska zostawia miliony złotych przyjeżdżając na ferie do Białki Bukowiny, Jurgowa, itd.... Nowy Targ ma lepsze warunki do stworzenia pięknego ośrodka narciarskiego ale lepiej wydac 100 mln zł na jakąś hale tylko kogo ona ściągnie do Nowego Targu....
kpina30.12.2016, 09:32
Paweł Liszka - człowiek z wizją w życiu prywatnym, która zadłużyła go na kilkaset tysięcy złotych. Też chcemy takiej wizji w naszym mieście!
Baciok30.12.2016, 09:16
Bankier zarządzanie Miastem to nie to samo co rządzenie (dość nieudolne) 3 osobami w Banku !!! Jeśli tam sobie nie radzisz to tylko się cieszyć że nie masz żadnej władzy w Mieście bo by pewnie franków na podhalu brakło...
Mieszkaniec Dolny Smogu30.12.2016, 09:00
Na plus:
+ brak zadłużenia
+ spłata kredytów

Na minus:
- inwestycje
- mało informacji o reszcie dochodów i wydatków.
rufi30.12.2016, 08:58
Zamiast budować kolejną halę za 80 mln to dajcie ludziom możliwość podłączenia się do sieci MPEC!
stan30.12.2016, 08:50
jak się odzywa to niedobze , jak się nie odzywa tyz nie dobze , bac na to , ze gazda ni mo z kiem przegodac a pryndzyj druzkę na Turbacz ca wyasfaltować i autobusiki póścić tedy obiecanki se spełnią
fakty30.12.2016, 08:17
tak jest - to blokowanie burmistrza MF nowej targowicy przez ostatnie 16 lat ... bo biznes był koło domu, a którego już nie ma
.30.12.2016, 07:52
I bardzo dobrze, trzeba długi niwelować a budowa hali to konieczność bo stara za chwilę się zawali i już teraz nie spełnia żadnych norm. A że taki obiekt na Podhalu jest potrzebny to wystatczyło wczoraj być na Pucharze Polski albo włączyć TVP czy TVP i zobaczycie o którym mieście się wczoraj mówiło. A ta hala byłaby nie tylko do hokeja bo będzie też tafla treningowa.
Podatnik30.12.2016, 07:47
Smieci podrożały , a jeszcze nie mozna ogloszen przyczepiac na tablicach . złodzieje ...Twoj czas watycha sie konczy tak jak twoich pobratymcow z PO
A30.12.2016, 06:54
Swałtek to ten radny co dostał robote w MZK za Fryźlewicza ??
Maniek30.12.2016, 05:53
Od początku kiedy ta władza została wybrana nie wiele może nie wiele potrafi i nie wiele robi byle do następnych wyborów czas na zmiany
klemens30.12.2016, 03:22
Asiu, Grzesiu i Ty vice przestańcie już pinkolić co żeście zrobili dla dobra Miasta- Nowy Targ zrewolucjonizowała spółka Nowa Targowica Prezes Janusz Chowaniec z prokurentem Marianem doprowadźili do powstania obiektu na mirę 21 wieku i za to im chwałą. A Wy ślizgawka i nic. Janusza i Mańka jako kandydatów do następnych wyborów trzeba pchać a nie jakieś nieudaczników.
tak jest30.12.2016, 00:55
Nowa Targowica nie jest żadnym sukcesem obecnej władzy. Nie rozumiem dlaczego ten sukces dałes w cudzysłów,bo to naprawdę dobre rozwiązanie i jest to zasługa wyłącznie poprzedniego burmistrza. Obecny spił jedynie smietankę na otwarciu i nawet nie potrafił zadbać, żeby w terminie wykonać dojazd i chodniki do tej targowicy
kolenda30.12.2016, 00:10
A ,,bużki,, na fotce jak za poprzedniej władzy.(cuda,cuda się zdarzają).
PasterzPPP30.12.2016, 00:10
Dobry budżet na obecne czasy.
Za parę lat będziemy miło wspominać czasy gdy aż 10% budżety było przeznaczane na inwestycje.
No i spłata zadłużenia, zawsze na plus.
Ogólnie to mam mieszane uczucia do tego centrum sportów lodowych, niby nowe lodowisko jest potrzebne ale dość drogo to wychodzi. Trochę racji pan burmistrz ma, że jak nie zaczniemy coś działać to będziemy się bujać i gadać o lodowisku następne 10 lat, jak przez 20 lat gadaliśmy o targowicy, cmentarzu...
anty liszka29.12.2016, 23:40
Liszka, skończ chłopie, pokazałeś przy wyborach na burmistrza ile jest warte Twoje słowo. Chcesz zadłużać nasze miasto tak jak zadłużyłeś siebie na kilkaset tysięcy franków? Droga wolna, wygraj wybory. Ale na szczęście nigdy nie wygrasz!
Kkk29.12.2016, 23:25
Można się kłócić o zasadność inwestycji, które zostały ujęte w budżecie. Ale OGROMNY plus za brak zadłużania naszego miasta. Nastała dziwna moda (zarówno w życiu prywatnym jak i publicznym) na życie ponad stan i branie kredytów na bzdurne cel.
klemens29.12.2016, 23:16
Miasto nie odśnieżone, z lumpami koczującymi w rynku, miliony złotych wydane na pierdoły (vide kawiarnie obok ratusza) pozwolenie na działalność imć Ż.pod szyldem jarmarku, wprowadzenie pod domami nowotarżan płatnej strefy parkowania, przekazanie budynku SP Nr 1 Bóg wie komu. Buńczuczne plany budowy kolejki linowej na Turbacz czy podpięcia Miasta do wód geotermalnych diabli wzieli. Jedynym "sukcesem" obecnej ekipy rządzącej jest Nowa Targowica i to tylko temu, że znaleźli sie inwestorzy, którzy wpompowali w nią dziesiątki milionów złotych i Nowy Targ zyskał dzięki temu godny WOLNEGO KRÓLEWSKIEGO MIASTA olśniewający turystów jarmark. Ci ludzie dalej, mimo kłód rzucanych im pod nogi przez nowotarski magistrat rozwijają tę perełkę Stolicy Podhala, odprowadzają ogromne sumy do budżetu naszego i pracują o wiele ciężej niż faktycznie by musieli...
Kulawy29.12.2016, 22:50
Widzę że coś cienka ta opozycja, tylko 3 osoby? Nie było ich więcej na początku? Poprzechodzili już do brumistrza czy siedzą jak myszy pod miotłą? Ale tak na poważnie to ten Liszka ma zacięcie typowe dla PiS, inwestować i sie zadłużać. Dobrze jednak że Watycha wyprowadza, zadłużenie miasta.
Www29.12.2016, 22:43
Liszka za to ze Jestes przeciwny hokejowi ktorego kocha tyle osob nigdy na Ciebie nie zaglosujemy!
mika29.12.2016, 22:12
czas sie kończy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl