22.01.2017, 19:35 | czytano: 11814

Nowy Targ ogrzewany geotermalnie? Przeszkodą nie jest ani technologia, ani cena

NOWY TARG. Zgodnie z zapowiedzią, nowotarscy radni skorzystali z zaproszenia prezesa Wojciecha Ignacoka i pojechali z wizytą do siedziby spółki Geotermia Podhalańska w Bańskiej Niżnej. Wyjazdowe posiedzenie członków wszystkich komisji RM obejmowało także zwiedzanie ciepłowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Kilka tygodni temu, goszcząc na sesji Rady Miasta Nowego Targu, Wojciech Ignacok opowiadał o spółce i jej planach. Powiedział wprost, że interesuje go "odbiorca zbiorowy", czyli osiedla wielomieszkaniowe. Drugie niepokojące stwierdzenie dotyczyło tzw. starego miasta. Prezes Geotermii Podhalańskiej oświadczył, że tam "gdzie położona została instalacja gazowa - geotermia nie wejdzie". Zważywszy, że sieć gazowa obejmuje sporo ulic w Nowym Targu (ludzie nie korzystają z tego źródła przede wszystkim ze względów finansowych) - wizja poradzenia sobie z dramatycznie zanieczyszczonym powietrzem - stawała się coraz bledsza.
Podczas sesji zabrakło głosu prezesa MPEC, który uspokaja, że miejska spółka poradzi sobie z tymi problemami.

Podczas spotkania w siedzibie Geotermii Podhalańskiej kolejny raz zaprezentowano radnym zasady funkcjonowania sieci geotermalnej. Prezes Ignacok tłumaczył radnym i burmistrzom jak nowa spółka zawiązana przez samorządy Nowego Targu i Szaflar oraz spółki MPEC i GP mogłaby doprowadzić do ogrzewania wodami geotermalnymi zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych.

Owa spółka o nazwie Geotermia Nowotarska zajmować się ma dystrybucją ciepła na terenie gminy Szaflary i doprowadzeniem go do Nowego Targu. Z kolei rozsyłaniem ciepła na terenie Miasta zajmie się MPEC, które połączy osiedla, a istniejąca ciepłownia będzie stanowić uzupełnienie systemu.

Radni kolejny raz podnosili argument ekonomiczny. W odpowiedzi MPEC zaprezentowało obowiązujące taryfy opłat za dostarczane ciepło oraz wykres porównujący koszty trzech źródeł - węgla, geotermii i MPEC. - Cena energii cieplnej oferowana przez Geotermię Podhalańską jest o kilka procent niższa niż ta, którą proponuje MPEC Nowy Targ i będzie sukcesywnie się zmniejszać - argumentuje prezes Ratter.



Zarówno prezes GP Wojciech Ignacok, jak i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorz Ratter przekonują, iż dla nowych odbiorców - rachunki za ogrzewanie jakie płacą MPEC nie będa wyższe. Ba, mają szanse nawet zmaleć.

Grzegorz Ratter uspokaja, że MPEC i GP są w stanie stworzyć uzupełniający się system ogrzewania Nowego Targu, czyli mówiąc wprost "tam gdzie nie wejdzie Geotermia, tam pojawi się MPEC". Miejskiemu Przedsiębiorstwu - w odróżnieniu od GP - "nie przeszkadza" sieć gazowa. MPEC będzie oferował mieszkańcom domów całoroczną dostawę ciepłej wody.

Według planów, MPEC najpierw do sieci podłączy nowe bloki na Równi Szaflarskiej, skąd rura poprowadzona zostanie ul. Krzywą do Miejskiej Hali Lodowej.
"Podłączenie do systemu ciepłowniczego MPEC Nowy Targ źródła odnawialnego pozwoli na pozyskanie źródeł finansowania przy nowych inwestycjach, na rozwój sieci i systemu ciepłowniczego na terenie Miasta, w tym Centrum. Dodatkowo zachowanie obecnie eksploatowanej kotłowni węglowej, jako źródła szczytowego, będzie gwarantem nie zwiększania cen energii cieplnej, które musiałoby nastąpić bez podjęcia działań proekologicznych" - argumentuje prezes Ratter.

- MPEC posiada koncesję na wytwarzanie ciepła oraz na przesyłanie i dystrybucję ciepła. Obie koncesje są ważne do połowy września 2023 roku. Spółka posiada zatwierdzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfę dla ciepła do 31 maja br. Opublikowane obecnie przez Prezesa URE wskaźniki, świadczą o spodziewanych obniżkach taryf dla ciepła w tym roku. Przedsiębiorstwo posiada scentralizowaną kotłownię opalaną miałem węglowym przy ul. Szaflarskiej oraz kotłownię gazową na oś. Bór. Dla kotłowni węglowej moc zainstalowana wynosi 29 MWt, w tym kocioł nr 3 obecnie zainstalowany jednak wycofany z eksploatacji. Łączna długość sieci ciepłowniczych MPEC wynosi: 25 771,3 mb. Moc zamówiona wynosi 18,6 MW. Produkcja i sprzedaż ciepła w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych i w ciągu ostatnich 5 lat, produkcja wahała się od 121 do 146 tys. GJ. Cały rynek ciepła Miasta Nowy Targ szacowany jest na około 600-950 tys. GJ. W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 138 888 GJ energii cieplnej. Spaliliśmy 7596 ton węgla, co obrazowo mówić - daje ok. 150 wagonów węgla. Nie było ani jednego dnia przerwy w dostawach ciepła - podsumował Grzegorz Ratter.

Trzy lata temu wymieniono filtry cyklonowe na filtry workowe. Miały one spełniać zaostrzone normy emisji pyłów dla takich kotłowni jak nowotarska, tzn. emisja miała zostać ograniczona z ponad 400 mg/m3, do wartości poniżej 40 mg/m3. - Pomiary gwarancyjne, przeprowadzone przez dwie niezależne firmy wykazały iż emisja spadła poniżej 20 mg/m3. Zastosowano nowe wentylatory spalin emitujące mniej hałasu w porównaniu do starych urządzeń. Emisja hałasu zmniejszyła się z 94 dB, do 84 dB. Na zmniejszenie hałasu wpłynęła również wymiana elewacji okiennej budynku Kotłowni - tłumaczą pracownicy MPEC.

Klientami MPEC jest obecnie ok. 5 tys. gospodarstw domowych, dwie Szkoły Podstawowe, gimnazju, Zespół Szkół Technicznych wraz z nową halą sportową, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, trzy przedszkola, Pływalnia Miejska, Miejski Ośrodek Kultury, ośrodek dla dzieci upośledzonych umysłowo „Chatka”, Hotel „Campanile” wraz z Nowotarską Galerią Handlową, budynek dawnego starostwa przy Al. Tysiąclecia, Izba Celna i kilka sklepów.

W 2016 roku MPEC podpisał umowy przyłączeniowe z dwoma inwestorami budującymi nowe budynki wielorodzinne. Rozpoczęto rozmowy z jedną ze wspólnot tzw. osiedla "Bryksy", ze Spółką JS Construction na dostawę ciepła dla 5 budynków wielorodzinnych, które powstać mają na Równi Szaflarskiej oraz ze Spółką Livoria co do warunków zasilania w energię cieplną projektowanego drugiego budynku wielorodzinnego.

Do końca 2017 roku MPEC wykona dokumentację projektową dla ciepłociągu w świetle ulicy Krzywej do budynku Urzędu Miasta i Zespołu Szkół im. Władysława Orkana. W przyszłym roku planowane są prace obiektowe. Do roku 2021 planuje się doprowadzenie ciepła sieciowego do Rynku. - Trwają rozmowy ze Starostwem Powiatowym, w sprawie doprowadzenia ciepła sieciowego do ich nowej siedziby - dodaje prezes Ratter.

Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pol24.01.2017, 22:59
....do biznes.....wielkie halo o smog musi być bo rządzą pisiory,a przez ostatnie 8 lat to powietrze było krystalicznie czyste.Teraz rozumiesz? Od lat N.Targ był jeszcze więcej zadymiony i żyło się bo nie było wyjścia.Nawet smog to też polityka.
MIESZKANIEC24.01.2017, 19:03
Do wszystkich Nowotarżan a najbardziej do burmistrza i radnych...KOGO MY WYBRALIŚMY DO RZĄDZENIA MIASTEM NOWY TARG!!!!!????:( Czy nie myślicie że lepiej gdybyśmy sami zrobili sobie geotermie!?TZN. miasto Nowy Targ.. Po co do Szaflar? Koło lotniska jest nieużywana kotłownia,trzeba zrobić tam odwiert, lub poszukać w innym miejscu, pieniądze z Uni- e i, itd!...rANDI I bURMISTRY WYDAJecie??? PIENIĄDZE NA CO???Chcecie budować nową hale do hokeja???,STARY SZPITAL W GRUZACH!!!można by było więcej pisać:)!!!,sprzedawali,sprzedają, sprzedajecie co się da:(...zresztą sami widzicie. przecie bardziej Potrzebna jest geotermia w Nowym Targu,nie róbcie sobie JAJ Z NAS -OBYWATELI I z MIASTA SWOICH BIZNESÓW!!!
myślcie!!!
pesimizm24.01.2017, 18:12
Główna przeszkoda stoi na schodach na 4 zdjęciu i chyba minę ma głęboko wątpiącą - ale macie prezesa spółdzielcy.
ciekawy24.01.2017, 16:20
A kiedy bedą zbierane wpłaty od mieszkańców bloków zeby podłaczyć instalacje geotermalną do "starego miasta", tak jak to miało miejsce w przypadku gazyfikacji. Zebrano od nas pieniadze a potem sie okazało ze bloki nie spełniają warunków do podłaczenia gazu ziemnego, ale pózniej zapomniano o zwrocie pieniedzy nie mówiac juz o odsetkach
stan24.01.2017, 11:23
do Jedrek z AZ godojze co wiyncyj bo mi się wiezyć nie chce zebyśmy se sami gorącke pod miastem nie wywiercili .....
gość 12324.01.2017, 00:03
prezes robi za pannę młodą, jak mi dacie posag - całą sieć -to może wejdę na bloki. czy prezes wystawi weksel z którego potrąci się jak koszty będą wyższe ??
zainteresowany23.01.2017, 23:27
Ponie Prezesie jak koszty są niższe od węgla to macie jakiś okres gwarancji ceny? cy tak se Godocie coby godoć?
Bobas23.01.2017, 21:33
a ja się pytam gdzie są pieniądze które miasto zbierało od mieszkańców na gazyfikacje ?? czy za ten przekręt ktoś pójdzie siedzieć ?? czy wszystkie pieniądze zostały z defraudowane w majestacie prawa przez urzędników ?? a też były zbierane na ekologiczne ogrzewanie
Baca23.01.2017, 15:57
Do Ginekologa A czemu pierwsze do urzędów i instytucji a nie do normalnego Kowalskiego ? - ano temu że urząd zapłaci z podatków których sponsorem jest społeczeństwo a normalnego zjadacza chleba nie będzie stać na zapłacenie
mrówka23.01.2017, 15:53
Do bilans. Szkoda gadać.
ciekawy23.01.2017, 15:50
Niech szanowny Wojciech Ignacok powie ile kasy idzie na wynagrodzenia panów prezesów geotermii to będziemy wiedzieć faktycznie ile kosztuje taka zabawa w czyste ogrzewanie
Jedrek z AZ23.01.2017, 15:40
Na Podhalu , a raczej pod powierzchnia sa cieple wody,kwestia odwiertu /2 tyg./ poco rurociag 8 km. strata 40% ciepla, cyzby interes juz istniejacy ? Zamiast na rury,to pompy kupic i miec wlasne :/ pompy tlocza wode "wychlodxona" z powrotem,problemem jest duza zawartosc siarki,noe mozna by bylo puszac do Dunajca,chyba ze znajdzie sie ktos kto wykorzysta ta siarke /
Biznes23.01.2017, 12:20
Noto juz wszystko jasne dlaczego takie wielkie HALO z tym smogiem na caly kraj. Znow biznes na koszt podatnika :) i ucierpia najbiedniejsi jsk zwykle
zyg.23.01.2017, 12:05
Geotermia..... Należy jezeli już to podłączyć do prywatnych domów w pierwszej kolejności. następnie dopiero bloki. Bloki nie robią tyle smrodu i szkody dla zdrowia co prywatne domy, wystarczy popatrzeć na kominy.
Czyżby władze tego nie widziały. Chyba, że chodzi tylko podłączenie. Nie ważne co i za ile. Nie dajmy się zwariować. Popytajcie zakopiańczyków, oni to przerabiali na własnej skórze....
bilans23.01.2017, 08:45
Cz ktoś z Zakopanego mógł by się wypowiedzieć na forum o cenach geotermi ?
stan23.01.2017, 07:44
cy pod miastem ni ma gorącyj wody , zamiast rurek poziomych ca wywiercic rurki pionowo w kilku punktach ,poloncyc a nie pchac se do się problemów GP
.23.01.2017, 07:01
Prezesowi Temeckimu wychodziły inne wyliczenia, więc musiał odejść. Prezesowi Ratterowi wychodzą już dobre wyliczenia, więc dostanie order od miasta i premię od geotermii nowotarskiej. Wystarczy jeszcze sprawdzić kto zasiada w spółce lub jest udziałowcem i wszystko jasne.
ceperka23.01.2017, 05:23
Wybraliście imbecyli na urzędników to sobie z wami jak z kretynami poczynają. Taniej ...tzn ile ..i tyle w tym temacie . Oni muszą sprzedać my nie musimy kupić ... i niech nam tu ekipa Watychy i Rajskiego nie wciska kitu, że to dla ochrony środowiska . Biorą się za to co zrobili poprzednicy, a nie za trucicieli ze starego miasta,z Rynku, Kowańca , Kokoszkowa itd... no bo takie posunięcia i takie działania wymagają decyzji , a tych się " Pan " burmistrz boi jak diabeł święconej wody
ja22.01.2017, 23:55
jak się narobi spółek , prezesów , dyrektorów to będzie się bardziej opłacało grzać prądem i to na pierwszej taryfie !!
jjjk22.01.2017, 23:32
Do Rafi
Tak się myślało 27 lat temu. Myśleli Ci z energetyki i telekomunikacji.
spostrzegawczy22.01.2017, 21:38
"Trochę dziwne też wydaje się powstanie rurociągu łączącego Bryksy i Krzywej."

@Mors, który radny mieszka na Krzywej, pomyśl a zrozumiesz.
Ginekolog22.01.2017, 21:14
A czemu pierwsze do urzedów i instytucji a nie do normalnego Kowalskiego ?
spostrzegawczy22.01.2017, 20:56
Rurociąg ulicą Krzywą poprowadzą..., i wszystko jasne w temacie któremu radnemu ma to służyć bo ja nie widzę sensu podłączać hali lodowej skoro ma być nowa budowana w całkiem innym miejscu.
pio22.01.2017, 20:48
Jeśli słyszę, że coś jest tanie a w przyszłości będzie jeszcze tanieć? to krzyczę słowo którego nie napiszę! bo i tak go nie napiszą.
Mors22.01.2017, 20:14
Mam wrażenie że Pan prezes Retter nie ma pojęcia czym zarządza.
Nie wiem kto im to liczył ale to wielkie kłamstwo cenowe zaczyna łączyć wspólne interesy GP i PEC.

Radni przed jakąś decyzją powinny zlecić opracowanie ceny ciepła niezależnym jednostką, bo Pan prezes PEC mimo że opłacany z miasta to chyba nie za miastem stoi mówiąc takie bzdury o cenie.

Do Geotermii w Zakopanem nikt nie chce się podłączać bo drogo a obsługa to borsuki.

Nowy Targ ma problem z pyłem zawieszonym - skoro instalacja odpylania PEC eliminuje emisję pyłu to jaki efekt da Geotermia ?

Trochę dziwne też wydaje się powstanie rurociągu łączącego Bryksy i Krzywej.

Emisja hałasu zmniejszyła się do 84 db - dopuszczone jest 45 db - chyba nie ma się czym chwalić.

Ten Nowy Targ to jedynie zakopać, smog aż w oczy szczypie a z ludzi robią głupolów.
Rafi22.01.2017, 19:55
Jak ja słyszę że chcą podłączyć geotermię do kotłowni z jednym kominem to mnie trafia. Znowu mają problem ze starym miastem, a jeszcze większy żeby przekroczyć Dunajec. Projektując nowe drogi lub remontując nowe ulice nikt nie myśli żeby tam położyć dodatkową rurę ciepłowniczą i gazową, że może się przydać. Tylko słyszymy po fakcie, że nie podłączymy was bo nie ma rury.
Kkk22.01.2017, 19:53
Geotermia to Ci którzy z wyciekiem do Dunajca nie potrafią sobie poradzić przez wiele dni? Strach pomyśleć co by się działo przy poważniejszej awarii przy największych mrozach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl