25.01.2017, 14:29 | czytano: 4964

Będą zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Alei Tysiąclecia i ul. Szaflarskiej. Jest płynniej, ale musi być bezpieczniej

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Po serii wypadków samochodowych na tym skrzyżowaniu, do których doszło po wprowadzeniu nowego układu faz, i wielu skargach ze strony kierowców, do których przyłączyli się burmistrz i starosta, doszło wczoraj do spotkania w tej sprawie w siedzibie nowotarskiego rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Podczas spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele GDDKiA, miasta, powiatu i policji, zapadły decyzje co do zmian w funkcjonowaniu sygnalizacji. Zdaniem GDDKIA, zmiany faz, które wprowadzono na wszystkich skrzyżowaniach na alejach, poprawiły płynność ruchu. Zauważyli to także kierowcy, którzy pokonują miasto alejami. Z tego powodu nie jest brany pod uwagę powrót do starego systemu, w jakim funkcjonowała sygnalizacja na Alejach Tysiąclecia do grudnia ub. r.
Podczas spotkania podniesiono jednak argument, iż poprawa płynności na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia i ul. Szaflarskiej odbyła się kosztem bezpieczeństwa, czego dowodem jest seria wypadków. W związku z tym przedstawiciele GDDKiA zgodzili się na dwie ważne zmiany. Jedna, która zostanie wprowadzona szybko i w pierwszej kolejności, dotyczyć będzie kierowców jadących od strony Waksmunda, którzy będą skręcać w lewo. Obecnie, opuszczając skrzyżowanie, napotykają na pieszych, którym na ul. Szaflarskiej zapala się zielone światło. W efekcie samochody, które przepuszczają przechodniów, utrudniają przejazd kierowcom jadącym alejami od strony dworca autobusowego. Bywało to też powodem kolizji. Teraz ta kolizyjność z pieszymi ma zniknąć.

Druga zapowiedziana zmiana jest dużo poważniejsza. GDDKiA przystała na propozycję, by dla jadących od strony Waksmunda wybudować dodatkowy pas do lewoskrętu, taki sam, z jakiego korzystają kierowcy jadący z naprzeciwka. Pozwoli to kierowcom skręcającym z alei na ul. Szaflarską bezkolizyjnie opuszczać skrzyżowanie na jednej fazie. Poprawi to bezpieczeństwo i w jeszcze większym stopniu upłynni ruch. Urzędnicy dyrekcji dróg zapowiedzieli pilne rozpoczęcie przygotować do przebudowy skrzyżowania pod tym kątem tak by nastąpiło to jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, iż po skargach kierowców na sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Szaflarskiej i Al. Tysiąclecia, do których przyłączyli się starosta nowotarski Krzysztof Faber i burmistrz Grzegorz Watycha, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie postanowiła zorganizować w Nowym Targu spotkanie w tej sprawie.

Nowa sygnalizacja świetlna na Alejach Tysiąclecia zaczęła działać w połowie grudnia. Na skrzyżowaniu z ul. Szaflarską zmienił się układ faz. Od tego momentu na skrzyżowaniu doszło do kilku wypadków i stłuczek.
W piśmie do GDDKiA w Krakowie burmistrz Grzegorz Watycha zasugerował rozważenie możliwości przywrócenia poprzedniego programu sygnalizacji. "Obecny układ świateł znacznie zagraża bezpieczeństwu kierowców, co może potwierdzać znaczna ilość kolizji od momentu wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. Dlatego, aby zapobiec sytuacjom, które mogą skończyć się w przyszłości tragicznym wypadkiem, proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej" - napisał. Z podobnym pismem do dyrektora GDDKiA również zwrócił się również starosta nowotarski Krzysztof Faber.

r/
zobacz także
komentarze
andrzej26.01.2017, 21:52
a światła przy Składowej też zle ustawione.Rano zielone od Ludżmierza do miasta są po klika sekund i korek aż do kombinatu. Lewoskręty przy Dworcu PKS też za krótkie: jadąc od Ludzmierza do dworca oraz od dworca na Zakopane.
zakręcony26.01.2017, 21:05
Ronda x 4 plus e,clerk, jest miejsce= płynność ruchu (nie psują się).
Jo26.01.2017, 18:00
Swiatla sa super. Po 21 przy zjezdzie z zakopianki od str krk gdy chce sie jechać w str ludzmierza cały czas pali się czerwone światło.
Zeby przejechac trzeba lamac przepisy. Na feralnym skrzyżowaniu od str almy do rynku tez w godzinach nocnych i porannych trzeba naczekac sie na zielone. DRAMAT.
STAŚ26.01.2017, 08:43
do as.....Asem to jesteś, Waść, w pisowni. Takich jaj nie widziałem nigdy. Żadnej interpunkcji, nie uczono?!! Nasz Mikuś zrobiłby, to, lepiej!!!
prawnik26.01.2017, 00:54
Takich bredni to ja dawno nie czytałem. Głupota niestety nie boli .
Wszyscy poszkodowani winni zwrócić się nie do ubezpieczyciela , ale do GDDKiA.
Parę pozwów i panowie może oprzytomnieją. Teraz pozostaje nam się tylko modlić.
sdsss25.01.2017, 22:20
Wspomnicie moje słowa - przyjdzie lato to ktoś zginie. Niestety, nie ma innej opcji. W lecie można sobie pozwolić na więcej, samochody jadące alejami widzący z daleka zielone będą przyspieszać by zdążyć, te samochody które robią "slalom" wobec samochodów do lewoskrętu nie będą w żadnym razie widoczne dla skręcających w lewo od waksa. Efekt? śmierć kierowców, pasażerów bądź pieszych. Zanim zrobią pas do lewoskrętu mogą minąć dwa-trzy lata, bo nie uwierzę że zrobią to w tym rok, to jest Polska, tutaj na decyzje i efekty czeka się latami.

Pytanie nie jest CZY ktoś zginie, tylko ile osób zanim się na poważnie zajmą tym problemem. Gadanie gadaniem i nic nowego nie wnosi.
rondel25.01.2017, 22:17
@ do rondel
Rondo jest skrzyżowaniem a na skrzyżowanie nie wolno wyjeżdżać gdy wyjazd z niego nie jest możliwy. Krótko i na temat, za zablokowanie ronda jak i zwykłego skrzyżowania jest mandat. Rondo sprawia że ruch jest płynniejszy niż światła.
stona25.01.2017, 21:04
Ciekawa jestem ile kosztowała ta zmiana? Znając polskie realia pewnie niemało.
madzia25.01.2017, 20:47
jak zdarzy się wypadek to proponuję wywieźć na taczkach tych ze Składowej...
jio25.01.2017, 19:58
Franek masz racje ze swoich glupole.
Franek25.01.2017, 18:58
No, było dobrze, a teraz przez x miesięcy dalej ten kabaret przez tych klaunów z gddkia. A potem korki w związku z przebudową skrzyżowania, bo ci idioci idą w zaparte. Było dobrze i bezpiecznie, a tak przez tępych urzędników w sumie jakiś milion zł poszło na marne.
Obserwator N.T.25.01.2017, 18:57
1. skrzyżowanie Szaflarska z Alejami -dlaczego w nocy światła działają w jakiś nieracjonalny sposób aby wyjechać z Szaflarskiej trzeba odstać 5 minut na czerwonym a jeżeli zaświeci się zielone to na parę sekund mogą przejechać góra dwa samochody może sterowanie w nocy czujnikami zbliżania się do skrzyżowania tak jak jest na Ludźmierskiej i Waksmundzkiej.
2.Dlaczego na wyjeździe z Alei w stronę Zakopanego świeci się sygnalizator zielony w lewo a w tym czasie w stronę Ludźmierza jest czerwone co to za zysk płynności
e225.01.2017, 18:49
A tak naprawdę to gdzie są obwodnice Nowego Targu? Odkąd pamiętam to ciągle były w planach jeszcze za komuny, ale od lat o tym się nie mówi, że aby rozładować ruch w mieście - muszą być obwodnice miasta i to odciąży Aleje, Szaflarską i pozostałe ulice.
kloszard z rynku25.01.2017, 18:29
@ do ~b i ~e2
Jazda na wprost znacząco się poprawiła i jazda na tamten świat też, to tylko kwestia czasu zobaczysz...
Co jest ważniejsze płynnie czy bezpiecznie???
do ~b i ~e225.01.2017, 18:19
Ale co dobrze funkcjonowało? Jak w godzinach południowych korek sięgał ronda przy mleczarni? Oczywiście lewo skręt teraz był niebezpieczny - ale płynność przejazdu się poprawiła na wprost się poprawiła.

Myślę, że efekt dzisiejszym rozmów jest bardzo dobry! Lewo skręt będzie rozwiązany bardzo dobrze! Dajcie spokój z tymi rondami - bo to by była dopiero masakra!
do rondel25.01.2017, 17:11
Niektórzy upierają się przy tych rondach nie wiem czemu...co na tym skrzyżowaniu pomoże rondo? Jak zakorkują się Aleje to przejazd Szaflarską będzie nie możliwy i na odwrót?! Już nie mówię, że spora część kierowców nie potrafi jeździć po rondach - przypominam, że na rondo się wjeżdża z włączonym migaczem tylko wtedy gdy z tego ronda zjeżdża się pierwszym wyjazdem. Zawsze zastanawiają mnie kierowcy wjeżdżający na rondo z migaczem w lewo ;)
e225.01.2017, 16:55
Nie rozumiem po co to było psuć????? No alew ktoś wziął grubą kasę za zmianę świateł więc co teraz ?Głupie i do tego kosztowne decyzje urzędników powinny być surowo karane! Drogi mają być bezpieczne dla pieszych i kierowców!
b25.01.2017, 15:47
Czyli jednak wprowadzone uprzednio zmiany były nie przemyślane, że niby wszystkiemu winny jest pieszy bo ma zielone światło, ładne klocki....
Pytanie do GDDKiA, po co przerabiać coś do kiedyś dobrze funkcjonowało, może wystarczy posypać głowę popiołem i wrócić do pierwotnego rozwiązania, czy za dużo macie pieniążków do wydania z początkiem roku???
as25.01.2017, 15:27
pas do lewo skrętu dobry pomysł a co do świateł to postawić tam drogówke i niech kwalifikują kierowców którzy nadają się odnowa na egzamin.jeżdżę tam codziennie nie uwarzam się za kierowcę wzorowego bo takich niema ale widzę co niektórzy kierowcy potrafią wykombinować to jest nie do opisania nie znają podstawowych zasad poruszania się po skrzyżowaniu a większość to na pamięć jeździ.dla tych kierowców co nie potrafią sobie radzić na tym skrzyżowaniu to polecam objazd przez sikorskiego niech się nie pchają bo to oni stwarzają zagrożenie a jeśli chodzi o sąsiadów z zagranicy zostawiam to bez komentarza oni są bezkarni a na dodatek mają dużo szczęścia.
rondel25.01.2017, 15:08
Wybudować rondo i będzie spokój.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl