02.02.2017, 12:20 | czytano: 2926

Szczawnica wykreśla inwestycje i spłaca dług

Fot. Robert Miśkowiec
Rada Miejska w Szczawnicy przyjęła uchwałę budżetową na 2017 rok.
Miasto chciało przyjąć budżet wcześniej, ale jego pierwotną wersję zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowe. Samorząd planował ok. dwumilionowy deficyt, ale nie został on zaakceptowany przez RIO, która chciała jego zrównoważenia. Ostatecznie władze miasta zaproponowały budżet z dochodami i wydatkami na takim samym poziomie ok. 30 mln zł. Konieczne okazało się jednak wykreślenie dwóch dużych inwestycji z planów na 2017 rok - Centrum Biegacza oraz rozbudowę sieci wodociągowej na terenie Jaworek.
- Wykreślenie tych dwóch projektów pozwala zrównoważyć budżet. Niestety nasze możliwości finansowe zmuszają nas na tym etapie do wybierania spośród planowanych projektów tych, które wydają się bardziej zasadne. Na niekorzyść dalszej rozbudowy sieci wodociągowej decydujący wpływ ma aktualne wykorzystanie wybudowanej dotychczas infrastruktury wykorzystywanej w części ułamkowej przede wszystkim przez „Bacówkę” i nowe obiekty obok wyciągu na Zaskalskie, a w pozostałych przypadkach jako alternatywę dla własnych studni wody pitnej – tłumaczy burmistrz Grzegorz Niezgoda (na zdjęciu).

Nowy projekt budżetu, przyjęty przez Radę Miejską Szczawnicy, pomimo wprowadzonych zmian zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie blisko 4 mln zł. Wśród nich znalazły się np. wkład własny związany z zagospodarowaniem uzdrowiskowego centrum Szczawnicy, dokończenie cmentarza komunalnego na Szlachtowej, wkład własny na usuwanie skutków klęsk tj. ulica Główna w rejonie Piasków, Al. Parkowa i schody łączące ulicę Szalaya z Parkiem Górnym, środki związane z projektem ścieżki Szczawnica – Jaworki, poprawa infrastruktury związanej z placówkami oświatowymi oraz realizacją infrastruktury rekreacyjnej przy szkołach w Jaworkach i Szlachtowej, oraz wydatki związane z planami zagospodarowania przestrzennego.

Na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w postaci kredytów i pożyczek w 2017 roku zostało zaplanowane 3 mln 650 tys. zł. - Od 2015 roku staramy się sukcesywnie zmniejszać kwotę naszego długu oraz w dalszym ciągu prowadzić inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych. Jest to trudne, a decyzje związane z konkretnymi inwestycjami i ich wyborem zawsze wzbudzają zainteresowanie. Praktycznie w tym ostatnim okresie ta redukcja wynosi ok. 1,5 mln zł rocznie, a na koniec 2017 roku nasze zadłużenie będzie już na poziomie 2011 roku. Kwota 22 mln zł jest o wiele mniejszą w porównaniu do innych podobnych miejscowości uzdrowiskowych, ale nasze dochody nie są niestety na takim poziomie jak chociażby w Rabce, czy w Krynicy przez co nasz wskaźnik jest dużo bardziej niekorzystny – dodaje burmistrz.

Oprac. r/ źródło: UMiG Szczawnica
zobacz także
komentarze
Góral z Pienin03.02.2017, 07:22
do aligator - GS jako jedyna firma w Szczawnicy za prezesury Grzegorza Pileckiego na wszystkie swoje "włości" miała akty własności z zapisem w KW. Dziś Prezes GS zarządza majątkiem . Lepiej czy gorzej niech to "osądzi"
Walne Zgromadzenie udziałowców spółdzielni. Poszukać w domach książeczek udziałowych i brać udział w zebraniach
aligator02.02.2017, 21:19
Do Góral z Pienin. To nie wina burmistrza, że z takiego lokalu jak Halka zrobiliście hotel. Sami nie wiecie, co chcecie. Teraz prezes GS, to ma życie. Cała ta spółdzielnia, to żyje z dzierżawy, mają coś swojego?
Góral z Pienin02.02.2017, 20:24
Budzet palcem na wodzi pisany. . . . .
Burmistrz z Radą niedouczonych ludzi doprowadzą do zarządu komisarycznego w mieście. Taki los czeka Szczawnicę.
Pan Niezgoda buduje za pożyczone pieniądze . Kanalizacja , wodociągi , drogi , chodniki . . . To też mają w Białce Tatrzanskiej .To podstawa bytu , nie luksus. By w Szczawnicy bylo tylu gości co w/w BT czas pomyśleć o innych inwestycjach bo nikt kolektorów sanitarnych podziwiał nie bedzie i spacerował bez końca po promenadzie. . . Wieczory zimowe są długie i co ????? Omijaja szerokim łukiem Szczawnicę goście z kasa do wydania . . . .
klementynka02.02.2017, 18:20
Opluwacze rodem ze Szczawnicy. Do dzieła.
huhu02.02.2017, 13:06
W NT jak burmistrz zdecydował podobnie ze czas na spłatę długów poprzedniego rządu to go zmieszano z błotem. Wydawać każdy potrafi. Szczególnie nie swoje dutki. Ale na oszczedności to juz nie każdego stać...
xsxsxsx02.02.2017, 12:51
Centrum biegacza od 2 lat chwalili się w 2 biuletynach , z 3 razy na stronie i kilkukrotnie w lokalnej prasie i portalach internetowych . Robią im robotę ludzie którzy organizują zawody biegowe - stworzyli ze Szczawnicy stolyce polskich biegów górskich a oni nawet nie potrafią tego wykorzystać . Dramat - dostają gotowy produkt w formie turysty biegacza, a tu jak zwykle lewe rączki i zamiast uderzyć do biegaczy z całej polski w prasie/portalach biegowych , to te janusze marketingu całą kampanie reklamową zrobią w RDN małoposka ... brak sów ... Najlepsze że nie uwzględnili w budżecie MYŚLENIA - a to przecie darmowe ...
olaf02.02.2017, 12:44
Rabka gdyby miała wyciąg krzesełkowy na Maciejowa i porządną pływalnie kryta to by odżyła. Poza pięknym parkiem tam nie ma nic.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl