04.02.2017, 16:30 | czytano: 6089

Wyrok dla burmistrz za niedopilnowanie prawnika

Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju, została skazana przez Sąd Rejonowy w Nowym Targu na karę 6 tysięcy złotych grzywny za niedopełnienie obowiązków służbowych. Wyrok jest nieprawomocny.
Jak informuje sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, chodzi o sprawy z lat 2010-2012. Dotyczyły one kilkunastu skarg, które za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, mieszkańcy miasta - głównie jej oponenci - składali do sądu administracyjnego. Magistrat nie przekazał ich do sądu w terminie za co Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ukarał samorząd grzywnami na łączną sumę ponad 50 tys. zł. Wszystkie grzywny zapłaciła kancelaria radcy prawnego urzędu Pawła Kukli, która wzięła na siebie winę za opóźnienia w przekazywaniu skarg.
Sprawa znalazła jednak ciąg dalszy w prokuraturze, która skierowała akt oskarżenia przeciwko burmistrz Ewie Przybyło do sądu z zarzutami o nieumyślne niedopełnienie obowiązków służbowych, narażenia majątku gminy i działanie na szkodę interesu prywatnego. W jednym przypadku zarzut dotyczył naruszenia obowiązku udzielenia informacji publicznej. Prokuratura domagała się warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Sąd w Nowym Targu uznał burmistrz winną większości z postawionych jej zarzutów i wymierzył jej karę grzywny.

r/
zobacz także
komentarze
f07.02.2017, 14:33
ta pani cały czas pojawia sie w wiescioach z rabki ,.....
szczęśliwy06.02.2017, 22:17
Pani Ewo, technika Panią przerosła?
rabczanka06.02.2017, 21:30
rabczanka!
znajdź sobie swojego nicka, a nie podszywaj sie pod mój, który używam od 16 lat
rabczanka!05.02.2017, 18:54
Ile lat mieszkańcy musieli walczyć o uznanie ich praw do uzyskania informacji publicznej! Mieszkańcy chcąc się czegoś dowiedzieć muszą występować do sądów i sami ponoszą wszystkie koszty. Robią to w swoim wolnym czasie. A pani Przybyło, Burmistrz Rabki wykorzystuje wspaniałego radcę Kuklę za którego usługi płacą wszyscy mieszkańcy, na rozprawę jedzie w godzinach pracy pobierając dietę - za którą płacą wszyscy mieszkańcy. Bardzo to krzywdzące !
I ten wspaniały radca wciąż jest osobą godą zaufania, wciąż pracuje dla pani Przybyło, ale aby go odciążyć od nadmiaru obowiązków - to zatrudnia się jeszcze dwóch innych prawników! Bogata ta nasza Rabka!
Konrad Górski05.02.2017, 12:50
Tytuł artykułu jest też skrótem przyjętej linii obrony. Oskarżona długo miała o niczym "nie wiedzieć" bo to "zawalał" radca prawny urzędu i jej zastępca. Sąd nie dał się na to nabrać i skazał oskarżoną Ewę Przybyło uznając ją odpowiedzialną za niewłaściwe i niewystarczające sprawowanie kontroli nad radcą prawnym i winną UMYŚLNEGO przekroczenia uprawnień. W 2014 roku Prokuratura Rejonowa w Limanowej zawnioskowała o uznanie - niebudzącej wątpliwości - winy Ewy Przybyło z kwalifikacją popełnionych przez nią przestępstw jako nieumyślnego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków wnosząc o warunkowe umorzenie postępowania wobec oskarżonej na rok próby oraz nałożenie świadczenia pieniężnego w kwocie 2000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Korzyści warunkowego umorzenia kary dla sprawcy jest kilka: uznanie winy osoby oskarżonej NIE jest równoznaczne ze skazaniem, sprawca przestępstwa nie będzie praktycznie figurował w Krajowym Rejestrze Karnym, wobec sprawcy NIE orzeka się kary za przestępstwo. W wydanym w dniu 01.02.2017 roku wyroku, Sąd Rejonowy w Nowym Targu pod przewodnictwem SSR Anny Porębskiej ocenił popełnione przez oskarżoną Ewę Przybyło czyny stanowiące ciąg przestępstw, znacznie surowiej niż tego domagała się Prokurator Joanna Jędrzejek - Karteczka z Prokuratury Rejonowej w Limanowej. Sąd w wyroku orzekł o winie oskarżonej bez warunkowego umorzenia postępowania i skazał Ewę Przybyło na wiele stawek dziennych w łącznej wysokości 6 000 zł, które to stawki są wymierzeniem oskarżonej Ewie Przybyło kary za popełnione czyny zabronione podjęte w działaniu z zamiarem ewentualnym i zmienił kwalifikację prawną na UMYŚLNE przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków tj. o czyn z art. 231 § 1 a nie z art. 231 § 3 kk jak chciała Prokuratura i napisano błędnie na portalu gorce24.pl jako o wyroku Sądu.
Ania05.02.2017, 10:37
@???........nareszicie mądry,rozsądny,wyważony wpis-gratuluje..
Do niektórych - myślenie jest trudne ale można się do niego przyzwyczić.
???04.02.2017, 21:28
Ale Wy się czepiacie tego pisu. To kto ma rządzić? idiota Ryszard ? do spółki z ojcem Mateuszem? Czy platforma która ma 90 % społeczeństwa za idiotów i złodziei - za słowami prawej ręki Tuska E. Bieńkowskiej....
POKRZYWDZONY04.02.2017, 19:15
S****
Komornik ze skarbówki przychodzi i jak nie zapłącę 30tyś zł należnego podatku to /.........? ale jeśli zapłacę sku...... 1000zł (tysiąc zł) to spokojnie zaczeka z egzekucją...
banda złodzieji, KTÓRZY MAJĄ WYPŁATĘ Z NASZYCH POdatków

Jeśli w Polsce nie będzie odpowiedzialności użednika za decyzje (oczywiście) prywatnym majątkiem, to ten bajzel nigdy się nie skończy. Oczywiście pANIE mARKU mA........ TO JEST NAGRANE
cd04.02.2017, 17:50
Może wreszcie będzie normalnie .Burmistrz to tylko urzędnik na państwowej posadzie.
emeryt04.02.2017, 17:22
to jest szczęśliwy dzień w którym burmistrzowa została skazana - jestem ciekaw jak ją w internecie nazywają 'pazerna ewa' przyjmie tą karę do zapłaty z własnej kieszeni wyłożoną ?
tak trzymać PiS04.02.2017, 16:42
to teraz PAD ją ułaskawi jako czołową działaczkę PiS na Podhalu
skonsultuje na nartach
i ułaskawi po powrocie o 3.15 w nocy :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl