08.02.2017, 09:54 | czytano: 3887

Miliony euro na produkcję ekologicznej energii dla gmin w Małopolsce

Ponad 20 mln euro przeznaczy w tym roku Województwo Małopolskie na rozwój infrastruktury do produkcji energii z odnawialnych źródeł. O środki na ten cel – w imieniu swoich mieszkańców – mogą aplikować m.in. małopolskie gminy. Najbliższy nabór zostanie ogłoszony w III kwartale 2017 roku.
Mieszkańcy dostrzegają potencjał, jaki dają odnawialne źródła energii. Coraz powszechniejszym widokiem w miejscowościach naszego województwa są ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy małe elektrownie wodne i wiatrowe montowane nie tylko w urzędach czy obiektach użyteczności publicznej, ale też w prywatnych domach. Dostrzegając to zainteresowanie w naszym regionalnym programie operacyjnym na politykę energetyczną, w tym zwłaszcza na projekty proekologiczne zaplanowaliśmy aż 420 mln euro – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.
Spośród tych 420 mln euro tylko na rozwój infrastruktury służącej do produkcji energii ze źródeł odnawialnych zostanie przeznaczonych w sumie 35 mln euro, a za kolejne 30 mln euro rozwijana będzie infrastruktura dystrybucji energii z OZE, czyli sieć niskiego i średniego napięcia.

O pierwsze pieniądze z tej puli jednostki samorządu terytorialnego działające samodzielnie albo w związkach lub stowarzyszeniach, jednostki naukowe i uczelnie, wspólnoty mieszkaniowe i instytucje kultury oraz podmioty lecznicze, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe będą mogły ubiegać się już w III kwartale tego roku.

Część gmin już teraz przygotowuje się do aplikowania o dofinansowanie na budowę lub rozbudowę infrastruktury (w tym zakup urządzeń) do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej organizując spotkania informacyjne oraz zbierając deklaracje od mieszkańców, którzy będą chcieli zamontować w swoim domu któreś z urządzeń do produkcji ekologicznej energii. Wśród zasad tego konkursu (Poddziałanie 4.1.1 „Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych”), nie ma wymogu przeprowadzania przez mieszkańców jakichkolwiek audytów energetycznych swoich domów, jakie często – podczas spotkań informacyjnych – oferują zaproszone na nie firmy, które bezpodstawnie powołują się na wspomniany konkurs i dla większej wiarygodności używają logotypów funduszy europejskich. Dlatego ewentualne koszty odpłatnych inspekcji dla poszczególnych źródeł OZE ponoszone przez mieszkańców nie powinny być w jakikolwiek sposób kojarzone z wymogami stawianymi we wskazanym powyżej konkursie, który jest planowany na III kwartał 2017 r.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
zobacz także
komentarze
ożeśty09.02.2017, 09:03
Uważam Rze te pieniądze powinny rozwiązać problem smogu w świetle Uchwały anty smogowej należy tak wykonać instalację aby była całoroczna i służyła też do ogrzewania .NIE MARNUJMY TYCH ŚRODKÓW.
z krainy kredek09.02.2017, 07:57
edek
Możesz za to uzyskać zwrot kasy za przyłącz gazowy albo odebrać kasę w urzędzie (po rewaloryzacji jest to jakieś 3 stówki :D )
edek08.02.2017, 21:07
ja się pytam gdzie się podziały pieniądze zbierane przez urząd miasta w nowym targu na gazyfikacje miasta a było to po 100 tys zbierane od mieszkańców - urzędnicy to złodzieje w białych rękawiczkach
Xz08.02.2017, 19:23
To będzie tak jak z kanalizacją. Cwaniaczki wzięły dofinansowanie z UE i mają w 4 literach podłączenie się do sieci. Natomiast biedota będzie ponosić koszta za wszystkich.
pomysłodawca08.02.2017, 16:08
po co to wszystko?? okres zwrotu nakładów i amortyzacji takich różnych tzw. odnawialnych źródeł energii jest bardzo długi. Potem zostaną śmieci tak jak został azbest w eternicie. Może po prostu lepiej rozbudować sieć dystrybucji gazu ziemnego, określić rozsądną cenę, zasady ewentualnego dofinansowania i sprawa załatwiona.
martyna08.02.2017, 15:15
To samo słyszałem o weryfikacji wniosków w Rabie Wyżnej. Wszędzie znajomi królika???? Tak nie powinno być . I zgadzam się ze czas się temu bliżej przyjżeć. W takich wypadkach jak wyjdzie na jaw że rodzina i znajomi to przodownicy w pozyskaniu dotacji .Królik z automatu powinien tracić stołek. I to z wilczym biletem .
tenktóremuzabrakłoszczęściawlosowaniu ;)08.02.2017, 14:41
"...Mieszkańcy dostrzegają potencjał, jaki dają odnawialne źródła energii. ..." Tere fere, mieszkańcy. A może urzędnicy gminni?

I znowu jak w przypadku energii elektrycznej z solarów, losowanie wniosków wygrają znajomi królika? Co drugie nazwisko związane z gminą, albo rodzinnie albo w inny sposób. Dziś to nawet już listy zwycięzców losowania na stronie Gminy Nowy Targ znaleźć nie można, tak to wszystko jest przejrzyste.

A może jak w Gminie Czorsztyn kto pierwszy ten wygrywa? Dziwnym trafem pierwsi na liści byli pracownicy gminy.

ps. Co na to redakcja? Może czas się temu przyjrzeć?
Julek08.02.2017, 14:15
Do Marek i Artur:

W formie uzupełnienia dodam że w JST są Ekodoradcy, którzy odpowiadają za doradzanie i informowanie ludzi o takich działaniach. Więc to do nich się w pierwszej kolejności trza się udać, ludzie Ci mają kompetencje i wiedzę w tej tematyce.
Artur08.02.2017, 13:41
do Marka:
Projekty o dofinansowanie instalacji OZE w ramach Poddziałania 4.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM) będą zazwyczaj przygotowywane przez właściwe samorządy terytorialne w formie tzw. wniosków parasolowych (choć katalog możliwych Beneficjentów w tym poddziałaniu jest szerszy). Podobne projekty już były realizowane w poprzedniej perspektywie unijnej, a w aktualnej perspektywie przykładem projektów parasolowych są np. trwające do 10 lutego br. konkursy dotyczące wymiany istniejących, nieekologicznych kotłów na paliwa stałe (Poddziałania 4.4.2 i 4.4.3 RPO WM) na nowe, ekologiczne kotły grzewcze spełniające wymogi V klasy.
Samorządy mogą więc w formie np. ankiet/deklaracji sondować zapotrzebowanie wśród swoich mieszkańców nt. chęci przystąpienia do programu, aby oszacować wskaźniki produktu, rezultatu itp., które następnie będą ujęte we wniosku o dofinansowanie projektu.
Mieszkańcy, zgodnie z założeniami programowymi, znajdują się w ramach Poddziałania 4.1.1 RPO WM w kategorii użytkownicy indywidualni i stanowią jedną z grup docelowych/ostatecznych odbiorców wsparcia. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie projektów to III kwartał 2017 r..
Zachęcam również do śledzenia informacji o planowanym ww. konkursie na stronach internetowych www.fundusze.malopolska.pl lub www.rpo.malopolska.pl.
Pozdrawiam

Dziękujemy za wyjaśnienia, ale w przyszłości proszę nie zamieszczać w komentarzach adresów stron i linków. Moderator.
Gdzie dofinansowanie?08.02.2017, 12:23
Łakomy kąsek - 420 mln euro, co niektóre cwaniaczki znów się obłowią, zrobią to zapewne zgodnie z literą prawa ( jak zwykle :)) A my - szaraki, zakasać rękawy i do roboty. Nowa kotłownia tzn. nowy piec, koszty instalacji, jeszcze pare tysiaków na nieplanowane wydatki, potem rok w rok conajmniej trzy razy tyle co obecnie na nowy,, ekologiczny " opał i co jeszcze???
Ciekaw jestem, jaki procent tej kasy trafi dokładnie tam gdzie powinien....
marek08.02.2017, 11:43
Mieszkam w Rabce. Z kim mam się kontaktować? Wie ktoś?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl