13.02.2017, 10:58 | czytano: 2313

45. Góralski Karnawał zakończony! (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
W niedzielne popołudnie w Domu Ludowym odbyło się oficjalne zakończenie 45. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Puntem centralnym było wręczenie nagród i wyróżnień zwycięzcom konkursów grup kolędniczych, tańca zbójnickiego i par tanecznych. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Leszek Zegzda.
Konkursowe występy trwały na scenie Domu Ludowego od czwartku. Do soboty wystąpiło 46 grup kolędniczych, 35 par tanecznych i 9 zespołów tańczących zbójnickiego. Oceniały je dwie komisje konkursowe - kolędników: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog i dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy; a tancerzy: Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk, Józef Pitoń, Jan Stachoń, Stanisław Bachleda i Stanisław Łukaszczyk-Kołoc.
Występom konkursowym towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Każdego wieczoru na scenie swój folklor prezentowali przedstawiciele sąsiednich regionów: Mogilanie z Mogilan przedstawili folklor krakowski, Kasinianie-Zagórzanie z Kasiny Wielkiej folklor Zagórzan, a zespół Zbyrcok z Juszczyna tradycje i obrzędy Górali Babiogórskich. Tradycyjnymi punktami Góralskiego Karnawału były też sobotni konkurs owczarków podhalańskich oraz niedzielne zawody strzeleckie i kumoterki na Rusińskim Wierchu.

W niedzielę po południu ogłoszono wyniki konkursów. Główną nagrodę w konkursie kolędniczym - grand prix Złotego Turonia, za wybitną prezentację i nagrodę pieniężną w wysokości 1 800 zł otrzymała grupa kolędnicza „Z Gwiazdą”
z Sadku-Kostrzy.

Dwanaście równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze Złotymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 100 zł dostały grupy kolędnicze: „Herody” ze Śmigna, „Kolędowanie Gazdowskie” z Istebnej, „Z Gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „Z Rajem” z Juszczyna, „Herody” z Zalasowej, „Herody” z Łącka, „Herody” z Zielonek, „Pasterze” z Pisarzowej, „Z Gwiazdą i Kozą” z Milówki, „Z Gwiazdą” z Jurkowa, „Z Gwiazdą” z Podegrodzia, „Z Turoniem” z Kasiny Wielkiej.

Dwanaście równorzędnych drugich miejsc wraz ze Srebrnymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 800 zł otrzymały grupy kolędnicze: „Pasterze z Gwiazdą i Turoniem” z Lubomierza, „Z Gwiazdą” z Krasnego-Lasocic, „Z Gwiazdą” ze Starej Wsi, „Z Turoniem” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, „Draby” z Boguszy, „Herody” z Brzuchani, „Dziady Noworoczne” z Ciśca („Wyrwicisy”), „Z Dorotą” z Rudnika, „Z Szopką” z Zakopanego, „Z Szopką lalkową” z Gwoźdźca, „Z Turoniem” z Trzebuni, „Draby” z Gwoźdźca.

Piętnaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z Brązowymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 600 zł przypadło następującym grupom kolędniczym: „Dziady Noworoczne” z Milówki-Łęgów („Harnasie”),„Pastuch z Dziadem” z Burletki, „Z Gwiazdą” z Mszalnicy, „Z Kozą” z Lubczy, „Z Szopką lalkową” z Podegrodzia, „Z Turoniem” z Pleśnej, „Z Turoniem” z Raby Niżnej, „Z Turoniem” z Wilkowiska, „Z Turoniem” z Olszówki, „Z Turoniem i Gwiazdą” z Makowa Podhalańskiego, „Z Turoniem” z Zawoi, „Herody” z Nieczajnej Górnej, „Fedory” z Poronina, „Szopka lalkowa” z Krzemienicy, „Pasterze” z Koźlicy.

Natomiast wyróżnienia otrzymali: „Młode Misie” z Niegowej, „Herody” z Trojanowic, „Herody” z Tomaszowic, „Herody” z Minogi, „Z Turoniem” z Gnojnika, „Z Turoniem” z Mystkowa.

Według jury, grupy kolędnicze biorące udział w 45. Góralskim Karnawale zaprezentowały znów wysoki poziom merytoryczny i artystyczny. Wiele z grup występujących na scenie kultywuje tradycje kolędnicze w postaci autentycznej (chodząc po domach). Podwójne eliminacje w województwie małopolskim (gminne oraz powiatowe lub regionalne), połączone z konsultacjami mają znaczący wpływ na wzrost poziomu wykonawczego. Komisja podziękowała kolędnikom oraz opiekunom grup za przygotowanie widowisk, a także za coraz częstsze sięganie do odległej tradycji i przywoływanie na nowo zapoznanych form kolędowania (np. „Chodzenie z Rajem”).

Z kolei w konkursie par tanecznych zaprezentowało się 35 par, w tym 15 w I kategorii wiekowej, 16 w II kategorii wiekowej, 4 pary taneczne w III kategorii wiekowej.

W I kategorii wiekowej (16 – 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:

Mariusz Witkowski i Agata Duda z zespołu „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza,
Gabriel Hodorowicz i Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Marek Grela i Edyta Kita z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
Mariusz Bochenek i Daria Lizoń z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka.

W II kategorii wiekowej (22 – 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:
Michał Trybuła i Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Mirosław Kaczmarczyk i Maria Łukasz z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,
Józef Staszel i Kinga Łukaszczyk z zespołu „Harnasie” z Suchego,
Wojciech Mleczek i Monika Chowaniec z zespołu „Zbójecko Familia” z Gminy Czarny Dunajec,
Marcin Bigos i Elżbieta Kula z zespołu „Skalni” z Krakowa,
Robert Dzioboń i Mariola Budz z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu,
Mirosław Lassak i Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.

Jan Szwed i Teresa Kwaśniewska z zespołu „Furmani” z Bodzentyna,
Jakub Gryguś i Maria Wnęk z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,
Kazimierz Lassak i Anna Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Sławomir Lassak i Monika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują:

Maria Wnęk z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,
Anna Łukaszczyk z zespołu „Skalni” z Krakowa,
Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Komisja stwierdziła, że poziom artystyczny pokazów par tanecznych, zwłaszcza z regionu Podhala, był niezadowalający. - Zachęcamy tancerzy do starannego przygotowania poszczególnych obyczajów tanecznych, które oprócz bardzo dobrej techniki ukażą właściwą istotę i charakter tańca góralskiego. Zachęcamy do udziału w Góralskim Karnawale pary taneczne w kategorii trzeciej, aby poprzez swoje prezentacje były wzorem do naśladowania dla młodszego pokolenia - zaapelowali jurorzy. - Przypominamy, że uczestnicy popisu par tanecznych powinni prezentować się w tradycyjnych i zgodnych z obyczajowością swojego regionu strojach. Niewskazane są współczesne elementy strojów tj. plisowane spódnice, rozcinane fartuchy, czarne wstążki przy gorsetach.

O konkursie tańca zbójnickiego pisaliśmy w artykule "Bukowianie i górale z Łącka najlepsi w tańcu zbójnickim".

Na koniec członkowie jury podziękowali wszystkim pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury, na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem, za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania imprezy, a konferansjerom Janinie Paluch-Wacław, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za prowadzenie imprezy w miłej atmosferze.

r/ zdjęcia Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
człowiek od lat startujacy z kilkoma wyróżnieniami14.02.2017, 18:15
będę wyrażała swoje zdanie, bo uważam że tak jak wspomniał zbójnik te oceny robią sie niesprawiedliwe, zobaczmy ostatnie 3 lata masz to na yt i porównasz, faktycznie są ludzie którym wydaje się być świetnymi toniecnikami a daleko im do tego, i są na Bukowinie ... ale sa tez super toniecniki którzy nic nie otrzymują, a w zamian otrzymuje jakis tam chłopak bo co... bo "wlokł za siy nogi" tragedia, uważam, że Pani Bogucka, owszem ma wiedze, ma wiedze formalną, owszem może wie o każdym regionie więcej, uczona, w końcu ale jesli chodzi o to jak ma wyglądac "prawdziwy" taniec , tego nie wie, tu powinni usiąść ludzie którzy przetoncyli kawal czasu, i jeszcze wiedzą jak... do tego Pani Bogucka z calym szacunkiem ale powinna juz odejść na emeryture, i dac odpocząć oczom, może po prostu juz nie dowidzi nie dosłyszy, no taki los kazdego z nas,
Ja od 3 lat nie startuje i już nie bede, niech starują krakusy na czele z Panią Lassaczką,
PS co do mojej gwary, ma ją dokladnie opanowaną, ale nie bede sie przejmowac osobą, ktora jak widze (piszać po polsku kom) nie za bardzo zna gware,
oraz UWAGA dla jury, nie piszcie że poziom był niezadowalający, bo tylko młodych odstraszacie od siebie, od tego co robią, jeszcze chwile a młodzież wogole nie bedzie toncyć, bo tacy ludzie jak Wy nie umiecie ich zachęcić.
gorol14.02.2017, 14:27
od blisko 20 lat jestem przy imprezach typu Karnawał Góralski i jak chodzi o zarzuty dla Pani Boguckiej, to wstyd po prostu. Ale taka jest teraz młodzież, nie potrafi mieć ani trochę szacunku, bo jest najlepsza i najmądrzejsza. Pani Bogucka siedzi w tym wszystkim dłużej niż Wy żyjecie. Dawniej ludzie przyjeżdżali i tańczyli z pasją, bawili się razem, a teraz byle tylko skrytykować kogoś. Mam dla Was radę, bo tak jak mówiłem od 20 lat kręcę się między Wami, słuchając Was, nauczcie Wy się najpierw góralskiej gwary i jak będziecie umieli tak na co dzień i swobodnie posługiwać się gwarą, to wtedy możecie się ubrać po góralsku i tańczyć, a do tego czasu lepiej nie przyjeżdżajcie i nie przynoście wstydu.
Taka jedna ze wsi14.02.2017, 07:47
Para z Zielonego Jawora w kat. 22-40???? Przeciez Miroslaw ma z 44 lata!!!!! Ale w kat. starszej tanczyla Maria i pewnie zeby konkurencji sobie nie robic trzeba bylo innych troche odmlodzic. Nieładnie.
Zbójnik13.02.2017, 22:53
@babetka
Jak twoim zdaniem szanowne jury jest obiektywne i niezawisłe, to jo jest biskup. Nie trzeba daleko wybiegać pamięcią wstecz, jak to świetni "zbójnicy" z bukowiny przechodzili pół zbója na lewe tempo i przyznano im pierwsze miejsce. To samo się tyczy oceniania tańca solowego. Pamiętam jak to jury oceniało takie tańce gdzie chłopak "powłócył" nogami po ziemi, jak by co dopiero z KBK wyszedł, a został wyróżniony, gdzie dużo lepsi tancerze nie otrzymali nic. Karnawał to nie ten sam konkurs co 10 lat temu gdy konkurencja była godna ale i ocena była sprawiedliwa, tak samo jak i wybory Harnasia czy Nojśwarniyjsyj. Mogę śmiało powiedzieć, że na tych konkursach z roku na rok oceniający coraz gorzej widzą. Ja parę dobrych lat siedzę w tańcu i śpiewie, tak że wiem dobrze na czym polega taniec zbójnicki czy solo.
babetka13.02.2017, 18:23
Szanowna Była, Pani Bogucka nie musi/ nie musiała tańczyć, by oceniać i celnie redagować uzasadnienia ocen. Mam wielki szacunek dla kompetencji Pani Boguckiej, Jej obiektywizmu, mimo że nie zawsze z Jej wyborem się zgadzam.
Gratuluję Organizatorom, że potrafią oprzeć się naciskom i oddają decyzję w ręce niezawisłego Jury. To dzisiaj rzadkość. Tak trzymać!
człowiek od lat startujacy z kilkoma wyróżnieniami13.02.2017, 15:34
to niech moze Pani Bogucka nam pokaze jak się tańczy??? no znawca od siedmiu boleści, a moze niech cale jury zrobi warsztat jak ma wyglądać taniec??? ale przecież nie pokażą bo jak?? bogucka zatańczy hahah no do tego nie potrzeba tytułów profesorskich, a moze Dorotka, no tak on tylko krytykuje... a moze Pitoń??? nie nie, bo jak ktoś nie z Zokopion lub Kościelisk to on juz nie gorol i łon nie zatoncy, a moze którys z Bukowiny pokaże jak się tanczy "bukowianska solówke na polke" prosze was!!!! hahah ten konkurs schodzi na poziom dna... za nie długo nikt z Podhala tam nie bedzie chciał wystartować bo już wsród młodzieży słyszy się że po co tam mam iść??? jak co??? Niech toncom krakusy ktore przedstawiają nase tonce, jury zapomina najwazniejsze , ze kazdy kto tam idzie robi to bo kocho a nie tak jak oni chcą i kozdy popełnio błedy nawet oni... szkoda wszystkiego całej tej prcy przez tyle lat, na przyszłość Pan koszarek niech pomysli o zmiane jury... myslę ze to duzo da... niech zasiadą tam ludzie pasjonaci, a nie osoby uczace sie tanca z książek lub jak teraz z youtube , wszystko schodzi na psy
fe13.02.2017, 15:26
jakie jury taki poziom....
BYŁA Z WYRÓZNIENIEM13.02.2017, 12:13
"Komisja stwierdziła, że poziom artystyczny pokazów par tanecznych, zwłaszcza z regionu Podhala, był niezadowalający." - PROSZE MI POWIEDZI JURY DLACZEGO, W ŻYCIU NIE WIDZIALM BOGUCKIEJ TACZACEJ /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl