21.02.2017, 10:20 | czytano: 3476

Zmarła dr Danuta Haczewska - lekarz pediatra związany z Zakopanem

W zakopiańskiej służbie zdrowia pracowała cztery dekady - od 1951 do 1991 roku. Zorganizowała oddział pediatryczny, którego była ordynatorem. Pracowała także jako lekarz domowy w „Oazie” (dom dla dzieci z rodzin patologicznych) i lekarz w KBK.
Danuta Haczewska urodziła się 6 maja 1921 roku we Lwowie.
Członek Armii Krajowej we Lwowie. Z wykształcenia lekarz- pediatra. Założycielka, kierownik oddziału, a następnie ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala Miejskiego w Zakopanem. Ordynator Sanatorium Oaza w Zakopanem, pracownik Spółdzielni Lekarskiej, pediatra w przychodni Dziecięcej w Zakładzie dla Dzieci Upośledzonych na Kamieńcu. Dzieci z biednych domów góralskich leczyła bezpłatnie. Członkini i wieloletnia aktywna działaczka społeczna wielu organizacji pozarządowych, m.in. Towarzystwa Miłośników Lwowa i Związku Podhalan.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Złotymi Odznakami „Za Zasługi dla Zakopanego” i dla województwa nowosądeckiego. Współpracowała ze środowiskiem lekarzy z innych krajów jako „lekarz świata”. Od 1981 roku organizowała pomoc dla Polaków na Wschodzie, prowadziła zbiórki na rzecz Katedry Lwowskiej i Cmentarza Orląt.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 24 lutego o godz. 13. w kaplicy na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

(życiorys za UM Zakopane)

opr. s/
zobacz także
komentarze
Myszka Miki24.02.2017, 15:04
Przykre to była bardzo dobra osoba! Współczuje rodzinie!????????
Zobacz pełną wersję podhale24.pl