05.03.2017, 17:47 | czytano: 6166

Miasto chce postawić dwie wieże widokowe w Gorcach. Jedna z nich stanie na Łapsowej Polanie

NOWY TARG. Z Łapsowej Polany roztacza się piękny widok m. in. na Tatry. Władze Miasta postanowił to wykorzystać, budując tam wieżę widokową. Pomysł jest tak mocno forsowany, że radni zdecydowali się negatywnie zaopiniować projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie planu ochrony Gorczańskiego Parku Narodowego, który ich zdaniem może stanąć na przeszkodzie inwestycji.
Przedstawiony radnym do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Środowiska to kolejna wersja tego dokumentu sporządzona po uwagach i konsultacjach z okolicznymi gminami. GPN nie obejmuje swoim zasięgiem miasta Nowy Targ, ale znajdują się tu fragmenty otuliny Parku i obszaru Natura 2000 (Ostoja Gorczańska).
Radni uznali, iż "zalecenia w zakresie gospodarki rolnej, leśnej oraz gospodarowania wodami, w zakresie ochrony styli budownictwa i architektury oraz w zakresie warunków zagospodarowania terenów i ograniczenia ich użytkowania są już uwzględnione w obowiązującym "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowy Targ" oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (Kowaniec-Kokoszków, Dział, Olesówki-Dziubasówki)."

Powód negatywnej opinii jest jeszcze jeden. Wcześniejszą wersję zapisów projektu ministerialnego rozporządzenia nowotarski samorząd opatrzył wnioskiem o dokonanie korekty pozwalającej na budowę w otulinie GPN wież widokowych. Jak tłumaczono "postulat podyktowany był zamiarem zrealizowania w Nowym Targu dwóch wież widokowych. Jedna zlokalizowane będzie w otulinie GPN na Łapsowej Polanie. Wieże widokowe mają stanowić nową atrakcję turystyczną Nowego Targu. Wieża widokowa na Łapsowej Polanie pozwoli spopularyzować turystycznie tę część Gorców oraz skanalizować ruch turystyczny niebieskim szlakiem w kierunku Turbacza jako alternatywę dla najbardziej obleganych turystycznie od strony miasta szlaków na Turbacz - zielonego i żółtego. Z racji położenie oraz wymiarów nie będzie ona tak eksploatowana widokowo jak już istniejące wieże na szczytach Magurki, Gorc, Lubania i Koziarza."


(widok z Łapsowej Polany)

Wcześniej zapis w rozporządzeniu brzmiał: "wykluczanie realizacji wież widokowych i wież elektrowni wiatrowych o charakterze dominant krajobrazowych" - obecnie jest: "wykluczanie realizacji wież widokowych znacząco wyróżniających sięw otoczeniu i wież elektrowni wiatrowych o charakterze dominant krajobrazowych."

- Dokonana korekta nie spełnia naszych oczekiwań, nie dając pewności dla realizacji wieży widokowej - uzasadnia negatywną opinię burmistrz Grzegorz Watycha.

Na spotkaniach z radnymi dyrektor GPN Janusz Tomasiewicz dwukrotnie przekonywał, że projektowana wieża nie będzie "zaburzać" otoczenia, że skoro platforma widokowa ma być usytuowana na granicy wierzchołków drzew - nie stanowi problemu. Obiecał, że Park nie będzie protestował, a nawet przyklaśnie projektowi. Bez skutku.
Jak mówi naczelnik Wydział Rozwoju i Urbanistyki Wojciech Watycha - "najbardziej kontrowersyjne dla nas zapisy w rozporządzeniu zostały zmodyfikowane, jednak nadal nie są dla nas satysfakcjonujące" - Dyrektor Parku złożył jeszcze jedno pismo po konsultacjach, ale projekt uchwały pozostaje bez zmian i podtrzymana jest negatywna opinia - tłumaczy.

Z tą argumentacją zgodziło się 18 radnych, dwóch było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.


(wizualizacja)

Projektowana wieża będzie pełniła funkcję rekreacyjną jako wieża widokowa oraz punkt obserwacyjny. Konstrukcja wieży to drewniana rama przestrzenna, posadowiona na żelbetowych ławach fundamentowych. Podstawowe parametry techniczne: wysokość platformy widokowej od poziomu terenu min. 20,70m; wysokość całkowita wieży 27,68m; klatka schodowa - 5,4 x 5,4m; platforma widokowa 7,8 x 7,8 m; szerokość biegu schodów 150cm.

Zaprojektowano budowę tzw. „zimnej wieży widokowej” bez infrastruktury tj. bez doprowadzania na stałe mediów, bez zaplecza gastronomicznego itp. Wieże wyposażone zostaną w kamery internetowe zasilane hybrydowo tj. z generatora wiatrowego i panelu fotowoltaicznego.

s/ zdj. M. Pinscher, wizualizacja - UM Nowy Targ
zobacz także
komentarze
mjl13.07.2017, 06:10
Gorce są takie piękne, ponieważ są naturalne. Nie potrzeba coraz nowych budowli wśród przyrody. Idziemy w góry podziwiać naturalne piękno otoczenia, a nie żeby coraz więcej budowli powstawało. Obszar w miarę nienaruszonej przyrody staje się mniejszy i mniejszy z roku na rok (wciąż nowe domy, bacówki, asfalty, a przyrody coraz mniej i mniej). Do czego to wszystko zmierza...? Co zostawimy naszym wnukom...? Po co tyle tych zabudowań wszędzie :-(
Gandalf09.03.2017, 19:53
Sauron urósl w potege!W Isengardzie zlo podnosi glowe!Sojusz dwoch wiez!!!Ach co za czasy stolicy srodziemia:):):)
Polazwlas07.03.2017, 23:29
Przeczytałem komentarze i tak sobie myślę ile osób z tych, które protestują przeciwko budowie wieży było chociaż na jednej z nich..? Czy jeżeli były na szczycie, to nie potrafiły się zachwycić widokiem? Najwidoczniej nie były lub nic szczególnego z niej nie zobaczyły i dlatego tyle negatywnych emocji w nich pozostaje niestety. Ludzie gór wiedza o co chodzi, jak się chodzi lub jeździ rowerem po Gorcach. Pozdrawiam.
kargol07.03.2017, 23:21
Druga wieża na czarnotówce nad dlugą polaną podobno. Mnie zaś bardziej ciekawi co tam w tym schronisku na łapsowej się dzieje i kiedy ono ruszy oraz czy jakaś gastronomia tam będzie. Dobry pomysł z tą wieżą widokową na bukowinie miejskiej ktoś rzucił, ale wydaje mi się że szczyt to prywatne lasy, choć mogę się mylić. Co do wieży na szczycie turbacza to racja była tam wieża kiedyś ale nie jak to ktoś pisał widokowa tylko stara geodezyjna tzw. triangulacyjna. Nie miała ona racji bytu i uległa samoistnemu rozpadowi zresztą tak samo jak w innych miejscach gorców np. na kiczorze czy czubie.
Wizjoner fan GW i JT06.03.2017, 15:55
Najlepiej postawić dwie wieże obok siebie, ot taka nostalgia za NY.
wojtaszek06.03.2017, 12:51
Dlaczego dwie? w tym mieście musi być do pary: dwie knajpy w rynku (puste), dwa kluby hokejowe (jedne samopas bez zarządu), dwie wieże (jedna widmo), za to śmieci i dziur w drogach bezliku.
foiz06.03.2017, 08:02
Dobry tytuł miasto chce postawić hahaha tak samo chce hale lodową, geotermie nikomu nie potrzebną za wyjątkiem wójta z szaflar , obwodnice
Itd itp .byla taka piosenka kabaretu. ?. Bo dobry Bóg zrobił co mógł a teraz trzeba FACHOWCA.......
nieztutela06.03.2017, 07:41
Będą wieże w Czorsztynie i Radomsku?
Opop06.03.2017, 07:07
Mialy być wyciągi i stacja narciarska a bedą dwie wieże. Jak to ma sie do wyborczych obietnic. Nikt nie zrobił żadnego kroku od co najmniej 6 lat w sprawie Dziubasowek. Są osoby które tam planowany inwestycje ale jak twierdzi urząd miasta nie ma mozliwosci nic tam wybudowac bo ma byc wyciag. Osoby te iinwestują więc w białce i bukowinie. Takie podejście przetrwania urzędników powoduje ze prawda jest taka ze już wieże nic nie dadzą dla rozwoju turystyki już za późno na wyciąg itp. Inwestycje. Dziwna lokalizacja wyciąg prywatny na długiej polanie a wieża miejska. Teraz to miasto zamiast wież powinno drogi w mieście ludziom budować a nie wieże które i tak niezrozumiałe z miasta potęgi turystycznej.
Góry dla ludzi (nie biurokratów)06.03.2017, 00:24
Wstyd przyznać, nasze miasto jest zapadłą dziurą i taką pozostanie, o ile nie znajdą się ludzie z wizją i odważnymi projektami. Czasy nowotarskich kożuchów i kombinackich butów mamy niestety już za sobą. Hokej i Jarmark Podhalański to trochę za mało żeby być liczącym się miastem z wyraźną wizytówką. Jeżeli odpuścimy turystykę, ze wszystkim co z nią związane utrwalimy się tylko na pozycji wiochy leżącej przy drodze do Zakopanego..
Jednak coraz bardziej kurczą się nam możliwości inwestowania w tą gałąź gospodarki. Natura 2000, Gorczański Park Narodowy, jego otulina, Małopolski Obszar Chronionego Krajobrazu, niedopracowane plany przestrzenne i inne podobne twory, prędzej czy później doprowadzą do tego że turyści zapomną o Gorcach. Niby co miałoby ich zachęcić do przyjazdu tutaj? Długa Polana i Zadział? i kilkanaście miejsc noclegowych w rejonie Kowańca ? To trochę za mało...
robroj05.03.2017, 22:27
Byłem na lubaniu w lecie z żoną i dziecmi, cos pieknego widoki z wieży nie z tej ziemi ale u góry wieje że hej, Polecam spacer 2.5 godz ze snoski z parkingu potem Góra Dzar itd
baciok@05.03.2017, 22:18
Tak mi się przypomniał cytat z Misia Barei.
Ryszard: Powiedz mi, po co jest ten miś?
Hochwander: Właśnie po co?
Ryszard: Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji ? który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
Hochwander: Protokół zniszczenia.
Tylko bez żadnych skojarzeń
Myślący plus05.03.2017, 21:50
Po co te wieże według ministra szyszki drzewa zasłaniają widoki i wystarczy je wyciąć
werh05.03.2017, 21:25
cały NT i nowotarżanie w komentarzach - nie ma czegoś: Czemu nikt nic nie zrobił? Ktoś chce coś zrobić: Po co nam to potrzebne? Co za ludzie
pieszy turysta05.03.2017, 21:02
Ludzie po co te wieże? Sama budowa takich wież to ogromna ingerencja w przyrodę.Wyjście na taką wieżę nie daje takiego odczucia spokoju na łonie natury jak w przypadku jej braku!
dd05.03.2017, 21:01
Goga - super zdjęcia!
Wyrocznia05.03.2017, 20:56
Taka wieża już dawno powinna stać, najlepiej na Bukowinie Miejskiej. Niestety poprzednie pierdzistołki nowotarskie zostawili pod względem turystycznym Nowy Targ daleko z tyłu za większością wsi na Podhalu.
Gerwazy05.03.2017, 20:50
No pewnie, może jeszcze wyasfaltujmy szlaki w Gorcach, postawmy budki z kebabami i wybudujmy stację paliw, żeby kładowcy i im podobni mieli gdzie zatankować!
Paranoja...
henio05.03.2017, 20:49
Lokalizacji drugiej jeszcze nie ustalono. Pewnie uznali, ze potrzebne są dwie, albo może takiej było zamówić projekt na dwie niż na jedną. Wszystko jedno - grunt że może powstać ta na Łapsowej - to bardzo doby pomysł jest.
STAŚ05.03.2017, 20:21
Ciekawy temat. Oby się udało. Sam tam pomaszeruję !!!
turysta05.03.2017, 20:04
a gdzie będzie druga wieża bo sie doczytać w tekście nie mogę
DeDe05.03.2017, 19:57
Polecam widoki z Bukowinki Waksmundzkiej...cudowny widok zapierający dech w piersi na Pieniny Zalew Czorsztyński, całe Tatry Polskie i Babią Gorę, bez żadnych wież widokowych. Tylko że dalej i nieco trudniejsze podejście zwłaszcza od "Golgotki"...Ale Łapsowa tez cudna tam akurat wieża się należy:P
Hihiha05.03.2017, 19:50
Dobry pomysł może wkomcu z tych wież zobaczą jak Białka się rozwija i jakie wyciągi i pensjonaty się buduje
WielokrotnyBywalec05.03.2017, 19:47
Jestem absolutnie ZA!!!
Byłem już kilkanaście razy na tej polanie w tym schronisku również i naprawdę to miejsce zasługuje na "odkurzenie jako szlak turystyczny" na Turbacz, Obidowa - Stare Wierchy.

Pozdrawiam
Daniel
baciok@05.03.2017, 19:35
Niech Urząd się weźmie za czystość w mieście a nie buduje wieże.
1310m05.03.2017, 18:57
Na Luboniu jest, super.Na Turbaczu do lat 70 była nie widokowa ale ją było widać nad drzewami z N.Targu(dzięki wtedy młodym nie radnym,teraz starym radnym)rozpadła się, nie ma.Nie długo na Turbaczu nie będzie potrzebna wieża widokowa,tam na szczycie robi się polana dzięki ,,rozporządzeniom,, ,kornikom i naszych ,,z Bożej łaski ,,radnych,,.
Bywalec New Targu05.03.2017, 18:44
Jak tylko będzie gotowa ta wieża to się tam udam i wejdę popatrzeć. Fajny pomysł. Popieram.
Obiektywny05.03.2017, 18:13
Minister od wycinki drzew? historia go ...wyśmieje
joozek05.03.2017, 18:06
a gdzie druga wieża?
dlaczego redaktor o tym nie pisze?
fan rozczochranej Joaśki w kozakach05.03.2017, 17:58
To ma nam zastąpić hucznie obiecywany wyciąg narciarski w Gorce, z małą różnicą, że tutaj będziemy zjeżdżać na pupie ale po schodach...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl