20.03.2017, 11:30 | czytano: 4011

Kładki nad zakopianką

W Jaworniku i Głogoczowie nad zakopianką zamontowano łuki i posty kładek dla pieszych. Dzięki temu, mieszkańcy tych miejscowości nie będą musieli przechodzić bezpośrednio przez ruchliwą jezdnię.
Kładka w Jaworniku ma konstrukcję belkową, długość całkowitą 57,97m i szerokości 9,32 m. Oprócz schodów także miała będzie windy po obydwu stronach. Ustrój nośny obiektu stanowią dwie blachownice stalowe o wysokości 160 cm każda, a pomost płyta żelbetowa umieszczona pomiędzy tymi blachownicami.
Kładka w Głogoczowie, o rozpiętości teoretycznej ( odległości pomiędzy podporami ) 43,34 m będzie miała 71,25 m długości i 10,50 m szerokości całkowitej. Konstrukcję nośną stanowi tu łuk stalowy. Do łuku w dwóch miejscach, na wieszakach stalowych podwieszony zostanie pomost. Oprócz schodów zaprojektowano po obydwu stronach windy, które umożliwią wszystkim osobom przejście kładką na drugą stronę drogi.

Obydwie kładki udostępnione zostaną pieszym pod koniec sierpnia 2017 r.

Budowane aktualnie kładki nie są ostatnimi. Rozstrzygnięty został już przetarg na drugą kładkę w Głogoczowie i wkrótce podpisana zostanie umowa na jej budowę. Istnieją już bezkolizyjne przejścia kładkami w: Gaju, Mogilanach i Jaworniku i wiaduktem w Mogilanach. Jeszcze w tym roku dołączą do nich trzy kolejne kładki. W trakcie opracowania są koncepcje programowe na wiadukt w Gaju ( skrzyżowanie ulic: Widokowej i Zadziele ) oraz bezkolizyjne przejście Libertowie.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ubub21.03.2017, 09:56
Może by taką kładkę zrobić w Nowym Targu na wysokości skalnego dworku, usunąć przejście dołem a zrobić górą? Przecież przejść tamtędy to się trzeba ze trzy razy przeżegnać i z dusza na ramieniu ruszać przed siebie...
szofer21.03.2017, 07:59
Jakieś takie konstrukcje ,,delikatne,,. Tłumy ludzi tam przechodzą. Posiadacze prawo jazdy (na 70 jadą 40) będą się ciągnąć.(kochane panie ściągnijcie szale,rękawiczki wyłączcie ogrzewanie w autkach(gdzie?) i luzik (już nie macie elki na dachu). Wiosna !!!
kli20.03.2017, 19:08
W Jaworniku i Głogoczowie nad zakopianką zamontowano łuki i posty kładek dla pieszych. Dzięki temu, mieszkańcy tych miejscowości nie będą musieli przechodzić bezpośrednio przez ruchliwą jezdnię.

DONOSZĘ ŻE LUDZIE NADAL PRZECHODZĄ
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl