23.03.2017, 17:00 | czytano: 8936

Ogromne zainteresowanie kursem na bacę i juhasa

Fot. Michał Adamowski
Choć zawody juhasa i bacy powszechnie uważa się za wymierające, nie potwierdza tego rozstrzygnięty właśnie nabór do udziału w bezpłatnych kursach. Liczba osób, które chcą się zajmować owcami zawodowo czterokrotnie przekroczyła założenia organizatorów.
Łącznie na szkolenia dla baców i juhasów finansowane przez samorząd województwa małopolskiego zgłosiło się aż 121 osób.
- Zainteresowanie kursami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, doszło nawet do tego, że w ostatnich dniach rekrutacji blokowały się skrzynki elektroniczne, na które wpływały dokumenty – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu Województwa Małopolskiego. - Zaskoczyła nas nie tylko liczba zgłoszeń, ale również to, że certyfikaty chcą uzyskać także osoby, które z owcami nie mają nic wspólnego i na co dzień pracują przy komputerach i mieszkają w dużych miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku. Mieliśmy także zgłoszenia od Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii czy Rumunii – dodaje.

Liczba nadesłanych zgłoszeń czterokrotnie przekroczyła ilość dostępnych miejsc. Właśnie dlatego - po zweryfikowaniu wszystkich wniosków - organizatorzy podjęli decyzję o zwiększeniu liczby kursantów. Podwojone zostały także godziny szkoleniowe obydwu kursów. Ostatecznie ze 121 chętnych w szkoleniach będzie mogło wziąć udział aż 68 Małopolan. Wszystkim chętnym spoza naszego województwa organizatorzy w najbliższej przyszłości poszukają innych programów oraz możliwości odbycia kursów i staży

Na kurs bacy wpłynęły 42 zgłoszenia, z tego komisja zakwalifikowała 20 osób, które po jego zakończeniu mają szansę przystąpić do egzaminu certyfikującego, 14 przyjęto na kurs jako wolnych słuchaczy. Znacznie większym zainteresowaniem cieszył się natomiast kurs na czeladnika juhasa. Chęć wzięcia w nim udziału zadeklarowało aż 79 osób. W finale na szkolenie z możliwością odbycia 160 godz. płatnego stażu zawodowego przyjęto 15 osób oraz 19, które po ukończeniu kursu nie będą miały możliwości praktyki.

Kurs bacy będzie obejmował 12 godz. zajęć teoretycznych oraz 6 godz. praktycznych i skupi się na podsumowaniu dotychczasowej wiedzy baców oraz przygotowaniu ich do egzaminu. Z kolei kurs na czeladnika juhasa ma nie tylko przygotować kandydata do pracy ale położyć fundament do pełnienia w przyszłości roli bacy. W tym celu przewidziano aż 42 godz. teorii i co jest nowością - 160 godzin stażu zawodowego na bacówce w sezonie wypasów.

Pierwsze zajęcia teoretyczne ruszą już 7 kwietnia, jeszcze przed redykiem. Natomiast staże zawodowe potrwają około miesiąca i będą się odbywały od czerwca do sierpnia. Podsumowanie projektu zaplanowano na wrzesień 2017r.
Województwo Małopolskie pokryje całkowity koszt organizacji kursu oraz egzaminu certyfikującego dla każdego uczestnika. Bacowie, którzy zdecydują się na przyjęcie adepta na juhasa w formie stażu zawodowego, otrzymają z tej puli dofinansowane na doposażenie stanowiska pracy.

Przypomnijmy, że inicjatorem zorganizowania kursów był Samorząd Województwa Małopolskiego. Organizatorem kursów jest Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, a kurs i egzamin zostanie przeprowadzony w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu – Kokoszkowie, które jest partnerem projektu.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
@ : o)26.03.2017, 12:07
"Plus ratio quam vis"
Wis to albo nie wis
tank ju
NA BIS
JU HA SÓW KA STA26.03.2017, 10:10
Owce zeszły na manowce !
Kto mo owce
Ten mo co fce ???

Marzycieli cały tłum
Rzekł-
"Cogito ergo sum" :) ;)
Wymarzoną swoją Pracę
Pragną zdobyć w
ALMA MATER

"Per Aspera ad Astra"
Powstanie pastuchów
Nowa KASTA

Gdy na hale będzie pora
Mądrze rzekną
"Ora et labora"

Paść czy doić
Owce krowy
Wykształcony
Nie gotowy
BACO !
NA CO?

My juhasy są z Miletu
Mówią MU TU
Pozbyliśmy się mitu
"Pecunia non olet"?
Tu nie ma TOALET!

Halny szkodzi mi na CERĘ
"Primum non nocere"
Rzecze piękna laska
Magister JUHASKA

Magister Juhas powie
Spod zamkniętych powiek
Nie samą pracą żyje
CZŁOWIEK

BACOWANIE CIĘŻKA praca
RZEKŁ
MGR INŻ. DR BACA

---
:o)
eustachy25.03.2017, 21:07
Do Tylko PIS. Tamci kradli, a ci biorą. Dla mnie nie ma różnicy.
nazar25.03.2017, 11:26
Najsztub! Zwał jak zwał ,rację miał?
Najsztub#Pyta#24.03.2017, 17:59
Najsztub będzie macał cycki i nie tylko! I tu pojawia się pytanie do Prezesa Związku Podhalan- co Pan zrobił Panie Wojciechu z tym ze Najsztub obraził Górali na taką skalę? Myślę że nic! Przepraszam to za mało!
tryk24.03.2017, 16:33
A owce, kto im będzie cycki ,,macał,, ( z papierem czy bez) ktoś się o zdanie się pytał?
kazek24.03.2017, 14:33
Za komuny była szkoła zawodowa dla juhasów. Zajęcia były raz w tygodniu i było tylko 5 przedmiotów. J.polski J.rosyjski,matematyka.zaganianie owiec i technologia przetwórstwa mleka. Skoro zainteresowanie takie ogromne to im tą szkołę zawodową przywrócić i po sprawie. a cały artykuł jakby żywcem skrojony z nieboszczki komuny. Propagandowy i nic nie mający z rzeczywistością. Ale za to KASA jest realna. I sukces musi być.
baciok@24.03.2017, 12:59
Mnie kiedyś na gazdówce uczono zaganianie owiec, dojenie, wyganianie owiec.
Partyzant24.03.2017, 12:31
@Komuna wraca!
Idze,idze....bredzisz bez sensu i nie na temat jak twoja kochana partyja co mota sie jak małe dziecko z kolką.Idź do kącika,skul się w kłębek i uroń kilka łez nad swoim i partii losem....
pol24.03.2017, 11:56
se żarty robią!!
SQ924.03.2017, 11:53
Czytam tą informację, a raczej pseudo reklamę (tzw. lokowanie produktu) i oczom nie wierzę nad bzdurnością takiego kursu. Po co to można zapytać. Ano wiadomo ktoś wymyślił kolejny sposób na zarabianie na naiwnych... . No to ja też ogłaszam, że wkrótce uruchomię 2 tygodniowy kurs wykorzystania i obsługi papieru toaletowego. Uczestnik po zakończeniu szkolenia i zdanym pozytywnie egzaminie otrzyma certyfikat zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Zapraszam chętnych do zapisywania się na listę uczestników - ilość miejsc ograniczona.
Teddy Kaczynski24.03.2017, 09:48
Hehe,naszych bac?w i juhas?w będzie szkoliła egzaminowała firma ze śląska.
Komuna wraca !24.03.2017, 09:47
CEL ...macie być bydłem pracującym dla korporacji za grosze na pastwiskach,na kasach w tesco lub lidlu czy biedronce...ale jak wam przyjdzie do głowy żeby samemu pracować , założyć firmę coś tworzyć dla siebie ..to wtedy NWO , Morawiecki i jego psy fiskalne sprawdza was na ziemie i wybiją z głowy te brednie o niezależności..macie być bydłem ..dojnym wyzyskiwanym bydłem ..... kiedy w Polsce tacy pseudo politycy nie będą mogli niszczyć ludzi i podcinać im skrzydła , niszczyć chęci i optymizm poprzez TOTALNA FISKALIZACJE ?
Tylko PIS24.03.2017, 01:11
PO-wcom już się nie układa bo nie można kraść to teraz oblegają kierunki które mogą jeszcze zdobyć.
Dowiedział by się ..23.03.2017, 21:24
A niejaki Piotr Najsztub czy aby się zgłosił?
Mieszczuch23.03.2017, 20:59
Wolski- kowaniec to nie Miasto!
baca z kowańca23.03.2017, 20:05
Moja rodzina od końca 17 wieku wypasała owce pod gorcami i nie szczycę się wielce mieszczańskim klimatem bo mieszczan było wtedy nie wielu :)
to nasze dziedzictwo - pasterstwo
baciok@23.03.2017, 19:38
Rozmawiałem ostatnio z z kolegą znanym bacą z NT, który przyznał że te kursy to totalny pic na wodę. Jak może nabrac doswiadczenia i nauczyć sie ktoś kto owieczke widzial na zdjeciach, A druga sprawa kasa, zarabia grupa osób, ze znanymi byłymi politykami róźnego szczebla.
Partyzant23.03.2017, 18:39
20-30 roków temu to by się ludzie za głowe chycili do cego to dosło....Kozdy wiy kto sed na bacówke.....
juhas23.03.2017, 17:18
Do czego to doszło.Trza mieć papiery do ,,kierowania,, owcami.(cóż baranom się daje teraz prawo jazdy)
obiecanki Karola23.03.2017, 17:14
Jest tak do d....., że ludzie wszystkiego się łapią.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl