NOWY TARG. Na przestrzeni kilku ostatnich lat, gdy triumfalnie ogłoszono zakończenie dużego projektu, mającego na celu zapewnienie mieszkańcom Nowego Targu dostępu do wody z 18 studni głębinowych - skargi na jakość wody skutkowały różnymi wyjaśnieniami. Od zapewnień, że woda z Dunajca nie trafia w ogóle do kranów, do przyznania, że są to "niewielkie ilości". Teraz słyszymy, że są miesiące, gdy tej wody jest całkiem sporo.
3 lata temu, w czerwcu 2014 roku ówczesny burmistrz, Marek Fryźlewicz tłumaczył, że Nowy Targ korzysta ze Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach - "w uzasadnionych sytuacjach". Gdy nasiliły się skargi mieszkańców na jakość wody, w listopadzie 2014 r. - MZWiK przesłał nam oświadczenie, iż "w związku z wielokrotnie powtarzającymi się, w rozlicznych komentarzach pod artykułami /.../ wątpliwościami o rzekomym mieszaniu wody w wodociągu miejskim w Nowym Targu z potoku Biały Dunajec i studni głębinowych, informuję: woda dostarczana do Naszych Klientów z wodociągu miejskiego będącego w zarządzie MZWiK w Nowym Targu, pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych."Obecny dyrektor MZWiK - Dariusz Latawiec mówi coś innego. - Ok. 20 procent wody pochodzi ze Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach. To w skali całego roku. Ta woda jest wykorzystywana przede wszystkim w okresie od grudnia do końca marca - tłumaczy.
Słowa te padły podczas spotkania z radnymi przed jutrzejszą sesją Rady Miasta, na której zatwierdzone mają zostać nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
Cena wody wzrośnie o 7 groszy. Odbiorcy nie odczują bezpośrednio tej podwyżki, bowiem radni chcą podnieść dopłaty do metra sześciennego dostarczanej wody dla gospodarstw domowych. Dopłata z budżetu miejskiego wynosi teraz 14 groszy (do ścieków - 62 grosze). Obecnie ceny wynoszą - za wodę 5,96 zł, za ścieki 8,05 zł. Pełen cennik jest na stronie MZWiK.
s/