27.03.2017, 16:51 | czytano: 9118

Co wybadał dron, który latał na centrum Nowego Targu? Główny Instytut Górnictwa podsumował marcową akcję pomiaru powietrza

zdj. M. Adamowski
NOWY TARG. Podczas trwającej sesji przedstawiciel Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach przedstawiał wyniki pomiarów jakości powietrza, przeprowadzone za pośrednictwem drona na początku tego miesiąca.
Opracowanie zlecone zostało przez Urząd Miasta. Dokument przygotowali m. in. Jan Bondaruk, Adam Szade, Łukasz Pierzchała i Paweł Zawarka.
- Jakość powietrza ma kluczowy wpływ na jakość życia w miastach. To nie ulega wątpliwości. Pył zawieszony i tlenek węgla jako główne elementy smogu mają największy wpływ na organizm. GIG wdraża rozwiązania wspomagające systemowe podejście do monitorowania jakości powietrza - mówił jeden z twórców opracowania.

Opracowanie powstało na kanwie badań, jakie przeprowadzone zostały kilka tygodni temu, gdy władze miasta wspólnie z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Górnictwa w Katowicach przeprowadziły pokazowy lot drona służącego do badania zanieczyszczenia powietrza.

- Dron przeleciał nad 250 budynkami, odbyła się także wizja lokalna w rejonie ulic Długiej i Kilińskiego. Wykorzystane zostały dwie platformy pomiarowe oraz detektory tlenku i dwutlenku węgla. Wykryto i oznaczono miejsca koncentracji zanieczyszczeń. Pomiary wykonywane były za pomocą zarówno urządzeń elektronicznych, jak i poprzez pobór próbek powietrza i następnie przebadanie ich składu w warunkach laboratoryjnych. Nasze pomiary zanieczyszczeń są wyższe, niż wskazuje stacja pomiarowa, ale to normalne, bo my byliśmy nastawieni na szukanie konkretnych źródeł zanieczyszczeń - tłumaczył Łukasz Pierzchała.

Naukowiec zalecał utworzenie miejskiego systemu monitoringu, który pozwoli na "identyfikację tych, co palą śmieciami." - Jest to możliwe na podstawie parametrów i substancji wskaźnikowych typowych dla tego rodzaju procesu spalania - dodał.

Radni chcieli wiedzieć czemu ma służyć to opracowanie, jakie są skutki przeprowadzonego badania oraz - czy winni zanieczyszczania powietrza będą ukarani, skoro jak mówił przedstawiciel GIG - wszystkie kominy, z których wydobywał się dym "zostały rozpoznane i ujęte w opracowaniu".
- To materiał pomocniczy do naszych działań kontrolnych. Emisja, która wydobywa się z komina nie oznacza od razu, że tam śmieci są palone. Dopiero szczegółowe badania wskażą, czy to truciciel, czy dym wynika z niewłaściwej jakości paliwa - tłumaczył Dariusz Jabcoń. Jak dodał naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nowotarskiego UM - zaprezentowane opracowanie to "świeża bułeczka. My też tak jak państwo radni dostaliśmy je dzisiaj do rąk".

Naczelnik Jabcoń dopytywany o konkretne działania wydziału polegające na weryfikacji wniosków o dopłaty do wymiany pieców powiedział, iż "audytorzy najpierw będą oglądać budynki by sprawdzić czy spełniają one warunki do przyznania dotacji do wymiany kotłów". Chodzi tu m. in. o termoizolację domów.

Nie wszyscy radni byli przekonani co do wiarygodności jednorazowego pomiaru. W odpowiedzi przedstawiciel Głównego Instytutu Górniczego zapewnił, że trwają przygotowania do kolejnych, które wykonane będą także w nocy.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
były kuracjusz29.03.2017, 20:16
Przydałby się taki dron też w Rabce Zdrój zwanym potocznie uzdrowiskiem .
mieszkaniec29.03.2017, 08:06
Najlepszym Dronem jest strażnik miejski zaglądający do pieca, to co lata to nie jest w stanie sprawdzić czym ludzie palą.
uduszona28.03.2017, 20:47
p. A ile kosztuje leczenie nowotworów, astmy, alergii i innych fantastycznych chorób które fundują nam kochani sąsiedzi?
bolek z gdańska28.03.2017, 19:17
całe zycie palono węglem i smogu nie było
Jasio z peryferii28.03.2017, 13:47
Jak zwykle sciema ekoterrorystów i władz,jak ludzie chcą wymieniać piece to ograniczaja!!!!!!!!!! to jak to ? wszystkie a w 90%napewno trza wymienić I TO NIC NIE DA!!!!!! dlaczego ? bo pyły przenoszone przez przesmyk orawski ze Śląska i terenu Słowacji przedostaje sie codziennie i kumuluje w niecce nowotarskiej,to wie prawie każdy,a znawcy od dawna, ale jest akcja- jak dać w d** ludziom
du dek28.03.2017, 11:49
A co ten dron miał wybadać? Pic i fotomontaż i podatnik musi za fanaberie zapłacić.
Jan28.03.2017, 11:12
Czytając komentarze dochodze do wniosku że tylko ekoterroryści chca oddychac powietrzem, reszta lubuje sie w węglowodorach i benzoapirenach.

Dobrze, że sa ci straszni ekology bo przynajmniej ktoś o tym mówi.
wincek28.03.2017, 09:48
Co za bzdury. Jaki raport. Gdzie? Zwykłe zlecenie badania powietrza. I ani rzetelne ani realne . Gołym okiem widać kto czym pali. Tu drona nie trzeba tylko trzeba się przejść po N.Targu jak jest mróz. Taka sama ściema jak z wyrzucaniem śmieci do koszy miejskich. Ciągle ci sami od dziesięcioleci i dalej nie wiadomo kto wyrzuca. Detektywa zatrudnijcie. Porażka.
.28.03.2017, 06:53
Jedna wielka szopka nakręcana przez ekoterrorystów także z naszego podwórka. Obniżyć podatki na gaz i olej by to było tańsze jak dawniej i nikt nie będzie się dziadował z węglem.
Anty Bolek28.03.2017, 06:15
Nie ocieplony budynek ,brak dotacji .Palimy dalej w kopciuchach , to walka władz ze smogiem. Dron zabawka dla dużych dzieci - ile to kosztowało.
p.27.03.2017, 21:29
a ile to kosztuje???
Burek27.03.2017, 21:09
Same pierduolki opowiada ten Jabcon a jak z pozwoleniem na takiego 12 kg drona bateria kaput dron pier....t w ludzi na ulicy i kto jest winien?
zzzzzzzzzzz27.03.2017, 20:46
Równia - to nie Smok tylko Smoczysko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
elka27.03.2017, 20:35
przecież Pani Paluch przedstawicielka dobrej zmiany powiedziała ostatnio że nie ma żadnego smogu to po co te badania....
Wojtek27.03.2017, 20:17
Przecież nic nie podano o jakości powietrza - jaki raport >???????
To jak zwykle - zlecimy badanie - podamy nr . konta bankowego a jakby co to będą trwały jak na "budowie" będziemy aneksować do umowy ............
Ile kosztowały te badania i kto za to zapłacił ??????
smpi27.03.2017, 19:19
niech przelecą się w okolicach Rowni i Studzionek, tam to dopiero nie ma czym oddychać!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl