05.04.2017, 12:45 | czytano: 3621

Leczy dzieci za darmo i walczy o odzyskanie kaźni Podhala

Znana w Zakopanem lekarka okulistka – doktor Lucyna Galica-Jurecka, odebrała z rąk władz miasta szczególne podziękowania za prowadzone wśród dzieci zakopiańskich szkół bezpłatne badania okulistyczne. Doceniono również jej walkę o „Palace”.
Jako obecna prezes Stowarzyszenia „Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" rozpoczęła ona intensywna pracę na rzecz odzyskania budynku dawnej katowni Podhala, w którym obecnie mieści się ośrodek wypoczynkowy prowadzony przez prywatnego właściciela.
Córka dra Wincentego Galicy, który przeżył „Palace”, a później obóz koncentracyjny przypomniała, że lecząc dzieci kontynuuje dzieło swojego ojca, który wielokrotnie robił to na Podhalu po II wojnie światowej, jako lekarz. - Kocham wszystkie dzieci i zapraszam również te, które nie mają pieniędzy – mówiła dr Lucyna Galica-Jurecka.

Lucyna Galica-Jurecka przypomniała, że jej ojciec przez lata walczył, aby w tym miejscu stworzyć muzeum, które mogłaby odwiedzać młodzież i turyści przebywający w Zakopanem.

W budynku przy ul. Chałubińskiego, według historyków i świadków czasów okupacji hitlerowskiej, ginęli Polacy, Żydzi, Romowie, Słowacy i Czesi. Innych wysłano stąd do różnych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni. W samym „Palace” zabitych lub zamęczonych zostało 250 osób.

js/
zobacz także
komentarze
JS06.04.2017, 16:47
do Bm

Za darmo leczy uczniów w szkole, czytam i tak to rozumiem.
Jeśli ojciec idzie z dzieckiem do lekarza - to jego dziecko nie jest wtedy uczniem. Skąd zatem pański jadowity komentarz ?

Niemcy nie byli w stanie psychicznie pokonać więzioną w Palace
Józefę Machaj - Mikową z Orawy, dobili ją zastrzykiem fenolu.
Miejsce w którym męczeńsko i bohatersko ginie 250 osób zasługuje na
chwałę i cześć Polaków. Niskie ukłony dla Pani Lucyny.
Bm05.04.2017, 14:16
Za darmo leczy? Nic mi o tym nie wiadomo ,a wydawało mi się ze ja znam.
KG05.04.2017, 13:47
Ośrodek wypoczynkowy w takim miejscu!? Okrutne. Ciekawe kto tak i kiedy zdecydował. Moja mama też tam była więziona, zanim trafiła do obozu koncentracyjnego w Płaszowie. W mojej pamięci pozostały jej straszne wspomnienia z tego miejsca. Dzięki Pani Doktor za czynione starania.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl