06.04.2017, 16:12 | czytano: 1735

Łagodna reforma oświaty w Poroninie

Fot. Józef Słowik
Na trenie gminy Poronin w związku z reformą oświaty, nie zostanie zlikwidowana żadna ze szkół. Na razie władze nie planują też żadnych zwolnień. Podczas ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę dotyczącą placówek oświatowych, które będą funkcjonowały w poroniańskiej gminie.
Jak mówi Andrzej Buńda, zastępca wójta Poronina (na zdjęciu) zdecydowano się, że nie będzie likwidacji żadnej szkoły, a w konsekwencji zwolnień nauczycieli i dowozu uczniów.
- Zespoły szkół mieszczące w jednym budynku gimnazjum i szkoły podstawowe, które funkcjonowały w Poronine, Murzasichlu Zębie i Nowym Bystre, pozostaną. Natomiast systematycznie będzie miało miejsce wygaszania klas gimnazjalnych. Funkcjonować będą nadal te mniejsze szkoły: Suchem, Stasikówce i Małe Ciche.

Obecnie dyrektorzy pracują nad siatką godzin dla poszczególnych szkół decyzja radnych ma trafić do Małopolskiego Kuratorium Oświaty do zaopiniowania.

js/
zobacz także
komentarze
baks08.04.2017, 11:22
w tych szkołach to pracują rodzinne klany .Po kilka osób. No oczywiście że nie do ruszenia. Jakże inaczej.
sokrateles07.04.2017, 21:20
Olu, z tymi nauczycielskimi wynikami to jest trochę bardziej zawiła sprawa aniżeli Ty sobie to wyobrażasz. Nauczyciel i uczeń to trochę jak heglowski 'pan i niewolnik': niewolnik jest zależny od pana, ale równocześnie też i pan nie może się obejść bez niewolnika i jest od niego tak samo w stu procentach uzależniony. Nauczyciel dobrymi lub słabymi uczniami stoi. Uczniowie mają lub nie mają szczęścia do dobrego nauczyciela. Proszę Cię, nie słuchaj tych medialnych bredni o wydajności i opłacalności w oświacie, bo szkoła to nie jest przedsiębiorstwo dochodowe. Dobre wyniki to ma maszyna a nie człowiek.
kaśka @07.04.2017, 16:35
To bardzo źle panie wójcie. Tam jest do zwolnienia sporo osób. Układy i układziki? Matka uczy WF to etat po niej dostaje córka? Nie będzie żadnych zwolnień a dlaczego?
ola07.04.2017, 15:05
Nie mam dobrego zdania o nauczycielach. Ale wiem jedni. Dobry lekarz z głodu nie umrze. Tak samo dobry nauczyciel itd. A kiedy nauczyciel jest dobry? A no wtedy jak ma wyniki. I tu zaczyna się problem ,bo dzieci są niedouczone. Jak nie weźniesz korepetycji ,to klapa.
sokrateles07.04.2017, 14:04
jasiek.m:
Chciałbym żebyś był równie troskliwy o oszczędności państwa wtedy gdy politycy będą dawać pieniądze na zbędne placówki dyplomatyczne RP w krajach w których inne, bogatsze od Polski państwa nie decydują się na finansowanie swoich ambasad, albo gdy będą dotować PKN Orlen i inne koncerny, albo gdy będą pompować pieniądze państwowe w mające za moment zostać sprywatyzowane państwowe spółki, albo gdy lobbyści koncernów farmaceutycznych wywalczą dla siebie dotacje na leki które w innych krajach są 20 razy tańsze niż w Polsce, itd., itp. Ale wtedy będziesz jak mysz pod miotłą siedział cichutko. Ty jesteś odważny tylko wtedy gdy rząd chce na nauczycielach oszczędzać, nie rozumiejąc że lepiej opłacany nauczyciel to większe prawdopodobieństwo (nie ma tu oczywiście automatyzmu, bo w grę wchodzą inne czynniki, np. wiejski nepotyzm po szkołach i inne) poprawy jakości nauczania, poza tym nauczyciel co zarobi to wyda w Polsce, a od zbytu zależy koniunktura (najznamienitsi profesorowie od finansów mówią już nawet o koncepcji tzw. 'helicopter money', bo grozi nam potężna deflacja).
Polityka oszczędzania na celach społecznych skompromitowała się do cna, doprowadzając cały świat na skraj humanitarnej tragedii w gospodarce. Środki publiczne wydajemy bo zachodzi taka potrzeba, a nie dlatego że to ma być zawsze z tego natychmiastowy zysk (zresztą wydatki na oświatę to jest jedna z najlepszych inwestycji jakie sobie można wyobrazić w nowoczesnym państwie). Gospodarny wójt to taki który staje na głowie aby jego mieszkańcy nie tracili miejsc pracy.
baciok@07.04.2017, 11:15
Jazda bez trzymanki dla nauczycieli zacznie sie dopiero za 2 lata.
jasiek.m07.04.2017, 09:52
Co ten wójt bredzi. Jak zostawi wszystkie szkoły to nic innego jak tylko dowód jego niegospodarności. Po to jest ta reforma żeby było oszczędniej. A tu w każdej szkole sekretarka .księgowa, pracownik gospodarczy,W końcu dyrektor i jego zastępca. Po co? Albo wójt nie ma pojęcia o reformie,albo jest skrajnie niegospodarny. W jednym i drugim wypadku nie powinien być na stanowisku bo jest niekompetentny.
N-lka06.04.2017, 16:49
Ale błędy językowe- feeeee. I ktoś taki pisze o reformie.....A swoją drogą w gminie Poronin nie będzie wcale tak kolorowo, jak zapewnia wójt....Jak zwykle medialna ściema.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl