16.04.2017, 19:40 | czytano: 9055

Ratownicy otrzymali wymówienie

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji rozwiązał umowę z Wodnym Pogotowiem Ratunkowym. Wręczone w piątek wypowiedzenia miały termin natychmiastowy, co oznacza, że miejska pływalnia jest obecnie bez ratowników. Co będzie po przerwie świątecznej - nie wiadomo. Istnieje możliwość, że we wtorek nie będzie można korzystać z niecek.
Z wyjaśnień dyrektora MCSiR Cezarego Szafrańca wynika, iż powodem jego decyzji o wypowiedzeniu umowy z Wodnym Pogotowiem Ratunkowym były "rażące zaniedbania" w pracy ratowników. Przytaczany jest przykład sprzed kilku dni, kiedy to jednemu z dzieci pomocy udzielała opiekunka, bo ratownicy nie zauważyli iż kilkulatek znalazł się pod wodą. Sytuacja została zarejestrowana dzięki monitoringowi obiektu. Ratowników oskarżono o zaniedbania, a stosowna skarga wpłynęła do dyrekcji MCSiR.
Cytowany przez NTvK dyrektor Szafraniec zaznacza, iż zarzutów jest więcej i "nie była to pojedyncza sytuacja".

Prezes Wodnego Pogotowia Ratunkowego Marek Jasiński broni się - mówiąc, że "takich sytuacji jak ta, jest czasem kilka dziennie. /.../ Ponadto, było to dziecko ze szkółki pływackiej, zatem znajdowało się pod prawną opieką instruktorki. Sytuacja miała miejsce na lądowisku zjeżdżalni, gdzie niewiele widać, i jeśli stoi tam instruktor pływania, ratownik nie stoi za nim. To instruktor jest odpowiedzialny za grupę."

Jak dodaje prezes Jasiński - "nie było nigdy zaniedbania obowiązków żeby było niebezpiecznie. Dotychczas Stowarzyszenie wywiązywało się z realizacji umowy - do Zarządu nie wpłynęły z MCSiR żadne skargi czy zażalenia".

NTvk, s/
zobacz także
komentarze
tolek21.04.2017, 10:32
Co do jednego się zgadzam. Tam jest prywatna wojenka pana wiadomgo z poszczególnymi ludźmi. Układanie wszystkiego pod siebie i eliminowanie jakiejkolwiek odrębności wybiegającej po za wizję tego człowieka. Współpraca z kimś takim to koszmar. Burmistrz doskonale wie o problemach tego obiektu i przymyka oko na fikołki swojego podwładnego. Traci na tym wizerunkowo i on i obiekt. Ja jestem w stanie zrozumieć jedną aferę, no góra dwie. I dalej trzyma gościa. Przecież jasno ma zapisane w zakresie obowiązków dbanie o pozytywny wizerunek powierzonego pod zarządzanie obiektu . Odpowiada też za dobór ludzi/a tu jest porażka na całej linii/ Ciągłe problemy z tym panem udawadniają kiepskie zarządzanie mieniem miejskim a co za tym idzie naszymi pieniędzmi. Co tam się musi stać żeby nastąpiły zwolnienia?
Ratownik20.04.2017, 11:07
To ciężka praca. Pomijając warunki na hali (szum, temperatura, wilgotność), ciągłe pretensje ze wszystkich stron: dyrekcja, rodzice, klienci, instruktorzy pływania. Doszło do tego, że nie ma chętnych do pracy na stanowisku ratownika. I nie chodzi tutaj o pieniądze (chociaż 11 zł/g to kpina) ale o warunki pracy. Niech dadzą nam dobre warunki pracy, mądrego kierownika a wtedy na stanowiskach pojawią się prawdziwi ratownicy (nie "superprodukcje" firmowe). Ludzi korzystający z basenu także muszą zrozumieć, że pewne zasady muszą obowiązywać: że trzeba umyć się przed wejściem na basen, że trzeba pilnować dzieci, że jeśli coś jest zakazane (np. skakanie) to nie ma dyskusji i trzeba tego przestrzegać, że jeśli ratownik zwraca uwagę na łamanie regulaminu to nie dlatego, że to lubi ale że taka jego rola. I przestańcie nas straszyć (radni, nauczyciele i inni "dyrektorzy"), że nas zwolnicie. Zwolnimy się sami i nikt nie podejmie pracy na tym obiekcie a szkoda bo to fajne miejsce.
Dżoan20.04.2017, 10:06
Siostro ! Basen
K.19.04.2017, 14:42
Zanim obsmarujecie ratowników, polecam spędzić 15 godzin w 32stopniach.
Nikogo z Was nie było na miejscu, nikt nie widział monitoringu.
To dziecko nawet nie zanurzyło głowy w wodzie.
Cała afera jest wynikiem idiotycznych osobistych potyczek pana dyrektora z panem Jasińskim.
Niepotrzebnie poleciały głowy młodych, fajnych i ambitnych ludzi.
szuwarek19.04.2017, 11:00
Moja propozycja - zlikwidować w saunarium niecki do moczenia - chłodzenia stóp a w ich miejsce ustawić ze 4 leżaki. Jest to jedyne saunarium w Polsce, gdzie po skorzystaniu z sauny nie ma gdzie i na czym odpocząć. Betonowa ława się do tego kompletnie nie nadaje. W dalszym ciągu czekam na łączony bilet ulgowy basen + sauna.
pływaczek18.04.2017, 17:39
~do MCSIR
Jeżeli ktoś wypowiada się w imieniu firmy lub zakładu czy czegoś innego - to KULTURA tego wymaga, żeby się podpisał imieniem i nazwiskiem - panie niewiadomy
Miś- Misiewi18.04.2017, 14:41
To nie jest basen tylko folwarczne bajoro pana wiadomego. Odkąd ten basen jest są waśnie ,niesnaski,afery i niedomówienia .W tle skonfliktowany pan dyrektor przepychanki personalne włącznie z aferą plemnikową.ratownikami na śmieciówkach i innymi cudami . W obliczu takich poczynań zwierzchnik/ w tym wypadku burmistrz/ bierze na dywanik dlikwenta i w kilku słowach stawia go do pionu dając termin na opanowanie zawirowań . A tu dzieje się rzecz niepojęta. Skargi napływają.Afera goni aferę.Atmosfera w koło nabuzowana co z pewnością negatywnie wpływa na wydajność pracy . Coraz więcej niezadowolonych osób korzystających z obiektu. A DYREKTOR WCIĄŻ NA stanowisku?! Wbrew logice ale jednak. Niech no mnie ktoś oświeci dlaczego? O co tu chodzi?
B.L18.04.2017, 09:26
Zrobiliście basen socjalny . To niech go utrzymuje opieka społeczna. Na 10 osób w kolejce 7 korzysta z ulg.
arek18.04.2017, 08:56
Z tego basenu nie da się korzystać. To basen gości z kartami dużej rodziny,szkół,szkółek pływackich a nie dla mieszkańców miasta. Wrzask,jazgot dzieciarni i nic więcej. Trzeba było się jasno określić /jak pani fala falowała po ulicach miasta/ komu ma służyć ten basen. Nikt normalny nie wytrzyma godziny w jazgocie przepychającej się skaczącej dzieciarni i rodzicami którzy udają ze nic się nie dzieje. Mają karty dużej rodziny niech je realizują w określonych dniach. Bo jak tak dalej będzie to lepiej go zamknąć i po sprawie.
MCSiR17.04.2017, 22:16
Basen we wtorek będzie otwarty od godziny 7ej. Jutro też otrzymacie Państwo szczegółowe informacje związane z przyczynami wypowiedzenia. Najważniejsze jest dla nas Państwa bezpieczeństwo i dlatego musieliśmy podjąć taką a nie inną decyzję. Dziękujemy jednocześnie za niektóre komentarze , które potwierdzają obrane działania naprawcze. Tak dalej być nie mogło!
Podatnik17.04.2017, 13:28
*** co za swir , chodze codziennie na basen , jak nie bedzie otwarty we wtorek skadam skarge na urzednika za spowodowanie zagrozenia zycia. Wezme sie za was urzedasy za moja krwawizne se bedziecie jaja ze mnie robic tfu
Lowca lemingow17.04.2017, 11:13
Jaki burmistrz , taki basen. Wybraliście se niezdare to teraz cierpcie.
DR MARTENS17.04.2017, 10:54
Swiata troszkę zwiedziłem,ale bez ratownikow basenu jeszcze nie widziałem.Brawo Nowy Targ prawda ze można????!!!!
Vadim17.04.2017, 09:50
Z wylotą z basenu sami są sobie winni , począwszy od szkoleń - zbyt łatwo uzyskują zaświadczenie ratownik wodny w wpr,as czy pieron tam wie gdzie jeszcze , nikt im rzetelnie nie przedstawi obowiązków ratownika i odpowiedzialności jaka się z tym wiąże , młodzi myślą że super lekka praca i lans, smartfon , okular i się pracuje , starzy walą sake a koordynator NIE WIDZI uchybień - to po kiego grzyba tam jest taki ktoś ??!! A ratownicy jak papuszki nierozłączki na murku siedzą zamiast się przejść i sprawdzić rejon !! Lepiej opowiadać że nie widać bo konstrukcja zjeżdżalni zasłania - PODPOWIEM - ona się nie przesunie więc raczej ratownik niech się przejdzie rzucić okiem - panowie ratownicy pomimo braków w wyszkoleniu więcej zdrowego rozsądku proszę wdrożyć....
jo anna17.04.2017, 09:48
zamrozić wodę i zrobić lodowisko
Pływak17.04.2017, 09:01
I tak rządzi POwski *** , Ratownicy powinni byc zatrudnieni przez miasto , a nie jakies przetargi i smieciowe umowy , chodzi o zycie i bezpieczenstwo naszych dzieci. Ile zarabia ratownik ? 2 tys zl? Tyle jest warte zycie dzieci? *** bier sie do roboty
bobo17.04.2017, 08:32
trzeba wszystko wyjaśnić na basenie. A zacząć należy od tego kto pracuje w obsłudze i na jakich zasadach został przyjęty. Czy były to uczciwe zasady. Tyle w tym temacie.
gg17.04.2017, 01:16
tak - "zacierają ręce". Weź się ogarnij człowieku.
Co sugerujesz? Że ludzie w kolejce stoją po posadę szefa mcsir? nie żartuj.

a co do ratowników i pana jasińskiego - to ciekawe, że poprzednią ekipę tak krytykowano, tak jej wytykano błędy i uchybienia, a tymczasem wpr sam dał ciała. oj jakie to smutne... jakie smutne...
Restki17.04.2017, 00:47
Oj Panie dyrektorze, chyba od złej decyzji zaczyna Pan rządzenie :((((
A już mieliśmy nadzieję że bez takich środków będzie Pan umiał rozwiązywać problemy...dodatkowymi ratownikami, wyznaczenie strefy bezpiecznej itp.
A Pan w sprawie która zdarza się kilka razy dziennie przy zjeżdżalni nawet dorosłym od razu z grubej rury pojechał.
Nie tędy droga... Widać że w tym burdelu to Pan swiezynka... Idlugo Pan nie pociągnie... Już niektórzy zacierają ręce i czekają na wolny stołek...
obserwator16.04.2017, 22:43
W Zakopanem na Basenie COS ponad 20 lat pracują Ci sami ratownicy, a w Nowym Targu ciągłe afery, zmiany firm, przetargi, co dyrektor układa pod siebie... paranoja, mam nadziej, że ktoś się tym zainteresuje
bb16.04.2017, 22:42
Winę za jakość obsługi ratowniczej ponosi miasto. Ratownicy zatrudnieni są przez firmy zewnętrzne, które wygrywają przetargi za kwoty między 260 a 300 tys na rok (tyle pieniędzy za dostarczenie 3 ratowników na 15 godzin przez 360 dni w roku ). Ratownicy oczywiście dostają umowy śmieciowe więc nie obowiązuje ich kodeks pracy. Nie mają uregulowanych przerw i nikogo na czele z dyrekcją komfort ich pracy nie interesuje!! Pana Ścisłowicza i Pana Szafrańca komfort pracy ratowników nie interesuje i nigdy nie interesował a to wpływa na bezpieczeństwo. Następna firma nie jest w stanie wprowadzić żadnych zmian, bo umowy będą te same, stawki ten same, nawet większość ratowników będzie tych samych. Bezpieczeństwo będzie stało na tym samym poziomie!
goya16.04.2017, 22:25
ratownicy powinni obserwować co się dzieje w wodzie i zakleić folią szyby od baru, bo nie lubię jak się gapią to mnie zniechęca z chodzenia na ten basen
Miejscowy16.04.2017, 22:05
Jakie zrozumienie? To jest praca a nie przedszkole, widziałaś jak oni się zachowują? (pseudo ratownicy)Wyglądają jak by tam siedzieli za karę. Na pewno zmienić ratowników.
Ania2716.04.2017, 21:36
Czasami kiedy odprowadzałam moją córkę na zajęcia, rozmawiałam z ratownikami. Dyrektor i kierownik basenu to ponoć totalna porażka, a ludzie nie zdają sobie sprawy że ta praca wcale nie jest przyjemna i bardzo szybko męczy. Trochę zrozumienia dla ratowników!!!!!
baciok@16.04.2017, 21:29
Podpowiadam. Ratownicy w wystrczającej ilości powinni być zatrudnieni na umowę z KP przez Dyrekcję basenu jako pracownicy basenu. Skończyć z jakimis dziadowskimi przetargami i zlecanie to firmom zewnetrznym.Proste, ale chyba nie w Nowym Targu. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego na 2 Dzień Śwąt.
ela16.04.2017, 21:20
Władysław i plum plum szkoda gadać żal mi was durnoty .Tyle ciekawego mogłoby się dziać w tym mieście gdyby tu nie było takich *** jak wy.Jak to miasto może być pełne pasji jak tu tyle złośliwców i zazdrośników .Znając życie woda w basenie pochodzi z rzeki czyli Dunajca,który jest nonstop zatruwany przez kogo? Zakopane i cała reszta -pomyślcie czasem a póżniej wypisujcie bzdury.
wojtek16.04.2017, 20:58
dopuki place ratownikow beda na umowach smieciowych nikomu nie bedzi zalerzec nsa pracy
pol16.04.2017, 20:46
psychiatra dla tych co piszą o zamknięciu
rodzic16.04.2017, 20:27
to kto odpowiada za bezpieczeństwo? ratownik czy opiekun? jako opiekun z mojego pkt widzenia wydaje mi się że ja, ale oczekuje jednoznacznej odpowiedzi np. miejskiego prawnika! ale wiem, że nie otrzymam jednoznacznej odpowiedzi od prawnika...
plemnik16.04.2017, 20:24
plemniki wyniosą panie na powierzchnie :)
Nel16.04.2017, 20:21
@krab racja. Korzystam często z basenu i wolałabym, że go jednak nie spychali ;)
krab16.04.2017, 20:13
Ci co piszą by zamknąć ten basen to chyba nigdy nie byli na nim i znają go z donisień medialnych albo są na garnuszku term? Oczywiście można by wiele poprawić na tym obiekcie ale poza tym jest bardzo potrzebny mieszkańcom i nic tego nie zmieni nawet głupie pisanie.
kielo16.04.2017, 20:06
telo, czytanie ze zrozumieniem boli? Nie OPIEKUN a INSTRUKTOR SZKÓŁKI pływackiej i to on w świetle prawa odpowiada za dzieci /osoby na zajęciach.
Plum plum16.04.2017, 20:05
Zdymisjonowac Pana Cezarego przy okazji. Co do ratownika to pewnie robił "coś "ze sprzątaczką: ) i był zajęty. Ten basen to siedlisko bakterii i wszelkich chorób oraz afer. Proponuję wynająć spychacz i zepchnąć ten obiekt do dunajca. Martwię się tylko o ryby bo złapią Legionelle albo inne badziewie i rybki będą świeciły w nocy i pływały do tyłu
Grzegorz16.04.2017, 20:03
Jestem częstym gościem na tej pływalni i nie mam zastrzeżeń co do pracy ratowników. Ale wiem że jeśli dyrektor pływalni nie umie sobie poradzić z tym problem powinien podać się do dymisji , a nie szukać winy gdzie indziej. Niech zabezpieczy tak żywiołowe dzieci dodatkowymi ratownikami , w końcu za coś pieniądze bierze.
vvv16.04.2017, 19:58
telo poczytaj przepisy zanim coś powiesz
Plemniczny Patrol16.04.2017, 19:53
REFERENDUM!!!-zrobić i myślę że 80 % głosujących będzie za zamknięciem tego syfu!
telo16.04.2017, 19:49
Ratownik jest odpowiedzialny za wszystkie osoby znajdujące się na terenie pływalni - w basenie, w jakuzzi, na zjeżdżalniach. Mówienie, że za grupę odpowiada opiekun jest żałosne panie prezesie. Żałosne.
Władysław16.04.2017, 19:46
Zamknąć ten niby basen i po kłopocie.
Mniej wydatków a lesery na budowy do pracy fizycznej.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl