24.04.2017, 20:08 | czytano: 9425

Sędzia Jerzy Bogacz: "W charakterze, osobowości Michała M. drzemie potężne zło"

Fot. Michał Adamowski
- To kara słuszna, sprawiedliwa i niezbędna - tak uzasadnił wyrok 25 lat więzienia dla 24-letniego Michała M. z Nowego Targu sędzia Jerzy Bogacz, ogłaszając w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu wyrok w sprawie zabójstwa Michała Marka w 2015 r. - W jego charakterze, osobowości drzemie potężne zło. Jest osobą niebezpieczną dla otoczenia - dodał.
Do zabójstwa Michała Marka doszło w jednym z mieszkań przy Alejach Tysiąclecia w Nowym Targu w listopadzie 2015 r., podczas towarzyskiej imprezy. 25-letni nowotarżanin zginął od trzech ciosów nożem w klatkę piersiową i głowę, które zadał mu Michał M. W czasie procesu nie wyjaśnił, z jakich powodów to zrobił. Następnie, wspólnie z innymi uczestnikami imprezy, morderca w skrzyni wyniósł ciało z mieszkania, wywiózł samochodem na Kokoszków i zakopał w lasku.
Sąd przypomniał na wstępie, że Michał M. zabił Michała Marka bez wyraźnego powodu. 25-letni nowotarżanin zginął od ciosów zadanych nożem, z których ten zadany w klatkę piersiową okazał się śmiertelny. 24-latek chciał go zabić i zrobił to. - Działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia go życia - podkreślił sędzia Jerzy Bogacz (na zdjęciu powyżej).

Z pewnością, choć podczas procesu były takie podpowiedzi, nie przyczynił się do tego rzekomy nadmiar alkoholu. - Michał M. po zabójstwie zachowywał się w sposób logiczny. Zorganizował akcję pozbycia się zwłok, transport, zacierał ślady. Zdaniem sądu oskarżony nie był tak nietrzeźwy, żeby można było nadmiarem alkoholu tłumaczyć to, co się stało - dodał.Jerzy Bogacz mówił, że nie można dać wiary wyrzutom sumienia, jakie Michał M. miał mieć po zabójstwie. Świadczyć ma o tym fakt, że niedługo później ponownie usiłował zabić, tym razem Damiana K., który szczęśliwie uniknął śmierci uchylając się przed atakiem nożem (sąd uznał Michała M. również winnym usiłowania zabójstwa). - Oskarżony dał świadectwo temu, że życie drugiego człowieka nic dla niego nie znaczy - stwierdził sędzia, dodając, że jedynymi motywami jakimi kierował się zabójca były chęć zaimponowania innym swoją siłą i brutalnością. Szukał konfrontacji i z błahego czy niejasnego powodu decydował się na zabójstwo. - W jego charakterze, osobowości drzemie potężne zło. Jest osobą niebezpieczną dla otoczenia - mówił sędzia Bogacz.

Skrucha, jaką wyraził podczas rozprawy Michał M. mogłaby być przekonująca, gdyby nie to, że rodzina Michała Marka nie przyjęła przeprosin. - Może oskarżony poczuł skruchę w zakładzie karnym, ale można powiedzieć, że to przysłowiowa musztarda po obiedzie - podkreślił.

Kara 25 lat więzienia, z możliwością ubiegania się o przedterminowe wyjście po 20 latach, jest zdaniem sądu "słuszna, sprawiedliwa i niezbędna". - Michał M. musi zostać na długo odizolowany od społeczeństwa, dla którego stanowi zagrożenie - uznał sąd.


Michał M. zapytany przez sędziego po ogłoszeniu wyroku, czy chce coś powiedzieć, nie skorzystał z możliwości zabrania głosu.

r/ zdjęcia Michał Adamowski

Zobacz więcej naszych publikacji na ten temat
komentarze
Smok27.04.2017, 14:33
Głupiec, na roczncę teraz 288 tysięcy Polskich, naszych pieniędzy wydali....
Głupiec :)27.04.2017, 00:24
@taka prawda, Typowe myślenie pisowskiej ameby niestety. Tak samo Pis teraz kradnie (powiązania kontraktowe osób odpowiedzialnych za zakup helikopterów z boeingiem, czy choćby cicha ustawa o wycince drzew) jak Po kradło, tylko taki ktoś jak ty zrozumie to dopiero, gdy skończy się obecna władza i zaczną wychodzić afery.
Wyrok to nie kwestia władzy na stołkach tylko prawa, które definiuje ile można dostać za jakie przestępstwa i tak w tym wypadku morderca dostał drugą najsurowszą karę przewidzianą przez prawo.
Cytując mądry głos z innego artykułu:
Łatwo ferować wyroki, ale prawda jest taka, że prawo mamy takie, jakie mamy. Słusznie napisał ktoś wyżej - wszyscy ci, którzy pomagali w tej zbrodni, zacierając ślady, nie mogą dostać surowszych wyroków, prawo takich nie przewiduje, a sąd musi działać zgodnie z literą prawa. Jasne, zdarzają się precedensy, trudno powiedzieć, czy w tym przypadku byłyby zasadne.
Kara 25 lat, z możliwością wyjścia po 20, a nie po 12,5 - to druga najsurowsza kara w Polsce, dla największych przestępców. Ma charakter eliminacyjny tzn. ma eliminować ze społeczeństwa złego człowieka. identyczną dostał morderca Andrzeja Krzysztofiaka pod adhd. To nie jest kara, która ma służyć resocjalizacji - taką orzeka się, jeśli są przesłanki , człowiek wyraża skruchę i biegli oceniają, że jest szansa na poprawę. To kara która ma wyeliminować złego człowieka ze społeczeństwa.
karę 25 lat pozbawienia wolności "...należy stosować w wypadkach najcięższych, gdy okoliczności obciążające zdecydowanie przeważają nad okolicznościami łagodzącymi. Kara zaś dożywotniego pozbawienia wolności, jako najcięższa z kar przewidzianych w polskim systemie prawnym, ma być niejako surogatem kary śmierci, którą zastąpiła po definitywnym usunięciu kary śmierci z katalogu kar polskiego kodeksu karnego."
revenge25.04.2017, 20:53
nie lepiej zrzucić go nad Aleppo ze zniszczonym Koranem w jednej kieszeni oraz Biblią w drugiej
taka prawda25.04.2017, 11:24
obiektwyny, to nie czasy nierządów bandytów z PO, i w końcu nadzwyczajna kasta zaczyna trzęść tyłkami - w wypadku takiej zbrodni idiota zmniejszający wyrok myślałby się liczyć z interwencją Ziobry i kasacją wyroku.
poldek25.04.2017, 11:02
Justysia ile dostała. Może w końcu ktoś puści parę. Mieszkanie ona wynajmowała. I w jej mieszkaniu zginął człowiek.
Wojtek25.04.2017, 08:56
Brawo Panie baciok !
obiektwyny25.04.2017, 08:11
sędziowie nie są tacy źli ale prawo jest bardzo łagodne, tak naprawdę ciężko kogoś wsadzić na dożywocie.
P.S ja tylko przypominam że to nie jest wyrok prawomocny na pewno się odwoła i zapewne zmniejszą mu wyrok.
TGA 18.48025.04.2017, 04:08
Kolejny sędzia pomylił się z powołaniem...
maciek o.25.04.2017, 00:15
...czy Szanowna redakcja Podhala24 może mi łaskawie wytłumaczyć dlaczego " to co ' ma zasłonięty ryj ? chyba społeczeństwo ma prawo wiedzieć CO żyło w jego sąsiedztwie.

Takie jest obowiązujące prawo. Przecież Pan o tym wie. I proszę swoje ewentualne apele kierować do konkretnego adresata. Moderator.
nie ślepy24.04.2017, 23:34
No to logika tego sędziego sprawi, że ten bydlak wyjdzie po 20 latach i na dzień dobry kogoś zabije dla odreagowania!
kat24.04.2017, 21:20
Jak drzemie w nim potężne zło to dlaczego jest wyrok 25 lat a nie dożywocie? Takich mamy sędziów sami sobie zaprzeczają.
baciok@24.04.2017, 20:28
Sadzę że, jakby rządziło PO wyrok były o połowę niższy. Nie jestem jakims zagorzałym fanem rządów PiSu ale trzeba przyznać że w temacie sądów i prokuratury ruszyło coś do przodu. Brawa dla Pana Ministra Ziobry,jako jedynego z nielicznych w tym rzadzie bardzo go chwalę. Osobiście jak by było możliwe dałbym karę dożywocia z pobytem w jakimś ciężkim obozie pracy( na wzór sowiecki)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl